fbpx

Пул Першого

Все про Перших та їх оточення

Дві політики: як опозиція зміцнює міжнародну підтримку України на тлі скандалів влади Зеленського

17-21 листопада 2021 року п’ятий президент України, лідер партії “Європейська Солідарність” Петро Порошенко здійснив робочий візит до Канади. Зокрема лідер української опозиції виступив на міжнародному безпековому форумі у канадському Галіфаксі. Порошенко говорив про боротьбу України з російської агресією, протидію кремлівському газовому шантажу і запуску “Північного потоку-2”, а також необхідність вступу України до Євросоюзу і НАТО.
Водночас, за словами дипломатів, українська влада намагалась зірвати міжнародне турне лідера “Європейської Солідарності”. Раніше подібна ситуація склалась під час візиту української делегації до Вашингтону. Тоді опозиційним депутатам хотіли зірвати зустрічі з американськими високопосадовцями. Усе це відбувається на тлі падіння рейтингів президента Володимира Зеленського через  “вагнергейт” і корупційні скандали після публікації розслідування “Pandora Papers”.
Чи дійсно влада готова знехтувати можливостями поліпшити міжнародні позиції України через власні політичні вподобання – розбирався PRM.UA.
Зміцнення проукраїнської коаліції: результати виступу Порошенка на Halifax Forum

Halifax Forum є світовим дискусійним майданчиком з обговорення питань міжнародної безпеки. Саме тут можуть зустрітись очільники оборонних та зовнішньополітичних відомств країн Заходу. Україна теж взяла участь у цьому заході.

Петро Порошенко зустрівся з керівництвом Світового Конґресу Українців

Водночас до Канади прибули офіційна делегація, а також представники опозиції під проводом п’ятого президента Петра Порошенка. Серед провладних делегатів був секретар Ради нацбезпеки та оборони Олексій Данілов, заступник голови Офісу президента Роман Машовець. Також мав бути новопризначений міністр оборони України Олексій Резніков, однак він так і не прилетів.
Про досягнення провладних делегатів новин майже не було. Згодом виявилось, що на це було кілька причин. Так, політичний експерт Тарас Чорновіл зауважує, що українські представники запізнилися на день і прибули увечері першого дня конференції. Однак делегати не відвідали заходів форуму і під час другого дня безпекової конференції, принаймні на всіх ключових заходах вони були відсутні.
Згодом з’явилась інформація про зустріч секретаря РНБО України з міністром оборони Канади.
“Відомо лише, що Данілов перестрів міністра біля ліфта, коли посадовець вертався із засідань, а секретар РНБО з багажем заселявся в готель. Чи вони спілкувалися взагалі, чи був це тільки обмін вітаннями в фоє, чи все ж удалося домовитися про хоч якусь розмову, поки не зрозуміло. Але сам антураж принизливий”, – зазначає Чорновіл.

“Не бійтеся Путіна, дійте рішуче!”: Порошенко у Галіфаксі закликав партнерів дати Україні більше оборонного озброєння

Він додає, що Порошенко став одним із головних учасників, хоча на сьогодні не посідає владних повноважень.
“Не виключаю, що основне завдання, з яким послали за наші гроші цю делегацію – простежити за Порошенком” – припускає експерт.
Попри це лідер “Європейської Солідарності” провів низку зустрічей та виступив на загальній конференції Halifax Forum. За словами самого Порошенка, основною метою його візиту є відновлення світової коаліції на підтримку України.
“Позиція перша – термінове знаходження консенсусу про надання Україні Плану дій щодо членства в НАТО. У червні наступного року в Мадриді відбудеться Саміт НАТО, і ми маємо тепер активно працювати з країнами-членами для того, щоб рішення про План дій щодо членства в НАТО було ухвалено. Бо це – не допомога Україні, це інвестиції у світову безпеку. І кожен лідер країни має розуміти, що альтернативою посиленню НАТО на східному фланзі є надання членства”, – переконаний лідер “ЄС”.
Наступна позиція полягає в стимулюванні реформ в Україні через План дій щодо членства в Альянсі. Саме реформи збільшать здатність України до спротиву.
“Позиція третя – це енергетична безпека. Нам сьогодні треба мобілізувати міжнародну спільноту для застосування санкцій щодо “Північного потоку-2″ і об’єднання зусиль. Бо енергетична політика Росії в цій сфері є ключовим елементом гібридної агресії”, – зазначив лідер “Європейської Солідарності”.
Четвертим питанням була військова підтримка України, збільшення військової допомоги, зокрема через засоби радіоелектронної боротьби, протиповітряної оборони.
“І п’ята позиція – ми маємо збільшити санкційний тиск на Росію. Тепер у зв’язку з мігрантським варіантом військової агресії Росії санкції застосовуються проти Білорусі. Не заперечуючи необхідність застосування санкцій проти Білорусі, ми наголошуємо і наполягаємо: замовник цього Путін. І санкції мають застосовуватися проти Путіна. Санкції за вже зроблене. І абсолютно чітка програма санкцій, що буде, якщо Путін перейде до другого етапу агресії та збільшить військову присутність в Україні”, – додав Порошенко.
Він закликав міжнародну спільноту не боятись президента Росії Володимира Путіна й дати жорстку відсіч агресивній політиці Кремля.

Україна має стати членом НАТО, і Путін нам не указ — Порошенко в інтерв’ю CBC News

Порошенко також зауважив, що є зв’язок між штучною кризою мігрантів на білорусько-польському кордоні та великим і незвичайним скупченням російських військ на кордоні з Україною, кількість яких минулого тижня оцінювалася у 100 000 осіб. Цим нарощуванням, наголосив лідер “ЄС”, Путін тестує реакцію Заходу.
Порошенко нагадав, що ніхто не очікував, що Росія захопить кримський півострів у 2014 році або буде фінансувати війну на сході України, яка триває й сьогодні. На думку п1ятого президента, росіяни повинні зважити ціну вторгнення через український кордон.
“Десятки сотень або тисячі росіян будуть убиті, і росіяни повинні зрозуміти, що це божевільний план Путіна”, – сказав Порошенко.
Він закликав Захід підвищити ціну, яку Росія заплатить за вторгнення, зокрема попросивши Канаду створити підтримку для більшої військової допомоги Україні. Порошенко також назвав стягування російських військ на кордоні України “однією з головних небезпек осені 2021 року для глобальної безпеки”.
Порошенко також заявив про початок “нового етапу російської агресії”. Він зазначив, що Москва перемістила балістичні ракети “Іскандер” до місць за пару сотень кілометрів від російсько-українського кордону.
Інтеграційна угода між Білоруссю та Росією схожа на “аншлюс” на зразок політичного союзу Австрії та Німеччини 1938 року, пише видання The Globe and Mail. Порошенко стверджує, що це розширило фактичні кордони Росії.

Обговорили зміцнення демократії та верховенства права: Порошенко зустрівся з делегацією політологічних центрів США

За словами лідера “ЄС”, Путін працює над розширенням “зони впливу” Росії. Порошенко додав, що президент РФ перейшов від заяв проти членства України в НАТО до протесту проти присутності НАТО в Україні.
Порошенко закликав до відродження “глобальної коаліції”, яка відстоювала незалежність України у 2014 році після незаконної анексії Криму Москвою, включно зі списком санкцій, які будуть застосовані до Росії, якщо вона “перетне червону лінію”, у тому числі й відключення країни-агресора від міжнародної електронної платіжної системи SWIFT.

Не бійтеся Путіна! Дійте рішуче проти Путіна, тому що тільки ці спільні рішучі дії можуть дати ефективні результати. Будь ласка, не вірте Путіну, тому що нічого, що він обіцяв за останні сім, вісім, дев’ять років, не справдилося.

Петро Порошенко п’ятий президент України, лідер партії Європейська Солідарність

Серед зустрічей з представниками західних відомств і спецслужб стало відомо про зустріч Порошенка з парламентським державним секретарем з питань внутрішніх справ Бундестагу ФРН, членом Християнсько-соціального союзу Стефаном Маєром.
“Підтримка України на шляху членства в Європейському Союзі й НАТО – це потужний внесок у стабільність, безпеку й процвітання європейського континенту, збільшення геополітичного впливу та потенціалу Євросоюзу в подоланні сучасних викликів”, – зазначив Порошенко у розмові з німецьким високопосадовцем.
За його словами, російська агресія в політико-безпековій, торговельній, енергетичній і міграційній сферах спрямована не лише на знищення державності України, а й на послаблення європейських і євроатлантичних західних структур і посилення впливу РФ на країни Європи.

Найпотужнішим аргументом Євросоюзу в протидії російським гібридним загрозам є посилення економічних і секторальних санкцій, зупинка політично вмотивованого проєкту “Північний потік-2”, надання Україні високотехнологічної летальної оборонної зброї, а також відкриття перспективи членства в ЄС і НАТО.

Петро Порошенко п’ятий президент України, лідер партії Європейська Солідарність

Він також повідомив про розмови з іншими західними високопосадовцями й запевнив, що Україна досі залишається у світовому порядку денному.
“Інтерес до України великий. Ми отримали величезну кількість запитів про зустріч, починаючи від конгресової делегації, яка тут дуже потужно представлена, і сенатори, і республіканці, і демократи, і конгресмени… У нас була дуже жвава дискусія з нашими американськими союзниками й партнерами. Були активні обговорення з урядовцями. І тут ми бачили представників в Європі: міністра закордонних справ Хорватії й велику кількість інших представників міністерств, з якими ми маємо величезний досвід співпраці протягом попередніх п’яти років, і сьогодні виробляємо спільну стратегію. Ми дуже потужну підтримку маємо з боку канадців”, – сказав п’ятий президент.

Порошенко закликав західних партнерів ухвалити План дій щодо членства України в НАТО

Перед самим початком безпекового форуму міжнародна група журналістів-розслідувачів Bellingcat опублікувала текстову версію розслідування справи про злив масштабної спецоперації російських терористів з ПВК “Вагнер”. Очевидно, що повз цю тему не могли пройти й учасники Halifax Forum. У коментарі журналістам Порошенко зауважив, що світові лідери добре обізнані у темі “вагнергейту”.

Мені здається, що це (“вагнергейт”) має ефект ерозії довіри до України з боку партнерів. Бо з 2014 року ми величезними зусиллями завоювали довіру до української розвідки, до українських Збройних сил, до українського вищого політичного керівництва для того, щоб нам без обмежень надавали всю необхідну інформацію.

Петро Порошенко п’ятий президент України, лідер партії Європейська Солідарність

Він додав, що для відновлення довіри до України, потрібно провести спільне розслідування “вагнергейту” за участі західних партнерів.
“Мене попросили прокоментувати цю позицію. І я твердо переконаний, що українській владі, Українській державі тепер треба проявити декілька ініціатив для того, щоб цю довіру відновити. Серед цих ініціатив окремі партнери не виключали, що може бути й проведення спільного розслідування за участю наших іноземних партнерів по факту витоку цілком таємної інформації про організацію спеціальної операції з затримання 33 “вагнерівців”, – сказав Петро Порошенко.
Як влада намагалася перешкодити участі Порошенка у Міжнародному безпековому форумі

Після вдалої участі представників української опозиції на Halifax Forum стало відомо, що Офіс президента Володимира Зеленського фактично шантажував організаторів Міжнародної безпекової конференції у Галіфаксі та вимагав скасувати запрошення Петра Порошенка. Про це заявив дипломат, представник України при Європейському Союзі у 2010-2015 роках Костянтин Єлісєєв в ефірі “Радіо НВ”.

Організатори запросили звичайно офіційних представників з Києва. І, на жаль, офіційний Київ перед початком конференції почав шантажувати організаторів конференції, канадійську сторону: мовляв, умовою участі високої делегації буде те, якщо вони відкличуть запрошення, надіслане п’ятому президенту Порошенку для участі у цій конференції.

Костянтин Єлісєєв дипломат, представник України при Європейському Союзі у 2010-2015 роках

Він зауважив, що попри шантаж офіційного Києва організатори безпекової конференції не скасували запрошення для п’ятого президента України.

Банкова шантажувала організаторів конференції у Галіфаксі з вимогою скасувати запрошення Порошенку — Єлісєєв

“І як наслідок для того, щоб як кажуть, збалансувати участь п’ятого президента, в авральному порядку на цю конференцію була надіслана делегація на чолі з секретарем РНБО Даніловим”, – констатує дипломат.
Єлісєєв не пояснив, чи планувався у Галіфаксі виступ глави держави Володимира Зеленського, проте розповів, що організатори вражені внутрішньополітичною ситуацією в Україні.

Мені як представнику України було не дуже приємно слухати від організаторів натяки, що в умовах, коли дійсно є реальна загроза другої фази вторгнення Росії на територію України замість того, щоб займатися консолідацією патріотичних, проєвропейських, демократичних сил всередині держави, ми намагаємося показувати розбіжності між нами і висувати незрозумілі претензії до канадійської сторони.

Костянтин Єлісєєв дипломат, представник України при Європейському Союзі у 2010-2015 роках

Єлісєєв наголосив, що Україна має використовувати такі майданчики, як зокрема престижні міжнародні конференції в галузі безпеки, якою є конференція в Галіфаксі.
“Щоб з висоти спільних позицій відстоювати національні інтереси України. Щоб домагатися посилення підтримки української сторони і, звичайно, посилювати проукраїнську міжнародну коаліцію. Саме тому організатори з великим здивуванням поставилися до такого непорозуміння”, – зазначив дипломат.
Він також нагадав, що це не перший випадок, коли Банкова докладає зусиль для блокування міжнародної діяльності своїх політичних опонентів попри явну користь для України.

За вказівки Банкової: влада намагалася зашкодити робочому візиту опозиційних депутатів до США

“Ми пам’ятаємо, як Банкова не допускала від’їзду парламентської делегації до Вашингтону. Ви знаєте це по інформації депутата від “ЄС” Олексія Гончаренка. Або була аналогічна ситуація у 2020 році, коли була Мюнхенська безпекова конференція в лютому 2020 року, на яку приїхав президент Зеленський. Там одночасно був Порошенко.
Тоді Зеленський відмовився виступати в залі, якщо буде присутній п’ятий президент. Організатори домовилися з Порошенком про те, що він не піде до цього залу, аби все-таки Зеленський мав можливість виступити на конференції. Така поведінка не робить честі ані президенту, ані Україні” – вважає дипломат.
Раніше про спроби заблокувати міжнародну діяльність опозиції розповів нардеп від “Європейської Солідарності” Олексій Гончаренко. У жовтні він був серед парламентської делегації від України, які відвідали з робочим візитом Вашингтон. Окрім Гончаренка серед делегатів був позафракційний депутат Гео Лерос та представник “Батьківщини” Володимир Кабаченко. Напередодні поїздки іншим депутатам відкликали візи, а вже у США посол України Оксана Маркарова почала скасовувати й заплановані групою зустрічі з американськими партнерами.
Гончаренко написав, що поїздку група депутатів готувала декілька місяців, нардепи їхали у США на запрошення американських колег і заздалегідь повідомили про це українську дипустанову. Але труднощі почалися саме за 36 годин до вильоту у США.

Майже всім членам нашої групи відкликали візи… І виявилося, що цьому посприяли в МЗС: вони відкликали лист, який направляли у Державний департамент для отримання віз депутатам. І одразу ж почалися проблеми у Вашингтоні: наше посольство, яке сприяло і допомагало організовувати зустрічі, неочікувано перестало виходити на зв’язок.

Олексій Гончаренко народний депутат фракції Європейська Солідарність

Через це до США змогли приїхати лише ті члени делегації, які вже мали візи. На думку Гончаренка, посольство почало скасовувати зустрічі представників делегації після того, як “надійшла команда з Банкової”.
“Посольство скасувало зустріч навіть з пані послом Маркаровою. Не знаю, які кошти мали бути залучені там, щоб зустрітися з нею, але думаю, що в цьому випадку зіграла інша валюта – страх”. Щобільше, посольство не повідомило про неможливість допомоги нардепам ні в четвер, ні в п’ятницю, ні навіть в понеділок. Весь цей час ми були на контакті з представником посольства, який постійно завіряв нас, що намагається зробити все, щоб всі наші зустрічі відбулись. Лише в понеділок зранку ми зрозуміли, що ніякої допомоги не буде і це лише спроба затягнути час”, – розповів Гончаренко.

Відкликали візи, зривали зустрічі – Гончаренко розповів, як Банкова блокувала візит нардепів до США

Делегати планували обговорити в ході візиту питання російського газогону “Північного потоку-2” і енергетичної безпеки України. А також аграрне співробітництво України й США та продовольчу безпеку і ситуацію в Білорусі.
Про таку діяльність влади висловилась представниця “Європейської Солідарності” Вікторія Сюмар. Вона заявила, що опозиція під час закордонних візитів не займається політичними інтригами, а захищає інтереси України.

Такі ігри влади за кордоном виглядають вкрай погано, а дитячі поведінки послів – це приниження держави в першу чергу. Наша команда там завжди відстоює інтереси країни. Так було, є і буде. Не треба рівняти всіх по собі й творити оці “дрібні козні”. Огидно.

Вікторія Сюмар народна депутатка фракції Європейська Солідарність

Здається, що влада готова пожертвувати інтересами України в угоду своїм політичним амбіціям. Ймовірно, це пов’язане зі стрімким падінням рейтингів. Адже як відомо з результатів соцопитувань, довіра до влади стрімко падає, тоді як патріотична опозиція навпаки – збільшує підтримку.
На думку політолога, народного депутата VI скликання Віктора Уколова, через падіння рейтингів Зеленського влада посилить репресії проти опозиції, зокрема, проти п’ятого президента України.
“Вони не будуть це обставляти як репресії, очевидно, ніхто ж так не говорить. Придумають якийсь компромат, висунуть підозру, яка потім лусне, звісно. Але для того, щоб замастити цього конкурента, для того, що применшити основного лідера опозиції”, – наголосив політтехнолог.

“Ганьба державним зрадникам”: обурені українці зустріли Зеленського та Єрмака Алеї Героїв Небесної Сотні

Крім того, він наголосив, що представників партії “Європейська Солідарність” очікує нова хвиля репресій, адже вони є лідерами опозиційного руху в Україні.
“Опитування показали, що українці вважають саме “Європейську Солідарність” основною опозицією в нашій державі. Тому  на “ЄС” влада буде тиснути. Але я думаю, що “Європейська Солідарність” готова до такої боротьби”, – заявив Уколов.
Основними причинами падіння рейтингів влади є внутрішньополітичні проблеми, пов’язані зі збіднінням українців, енерго- та коронакризою. Але не забуваймо і про нещодавні скандали, пов’язані з антикорупційним розслідуванням Pandora Papers та справою “вагнерівців”.
Так, на думку директора Інституту світової політики Євгена Магди, журналістське розслідування “вагнергейту” матиме наслідки для Зеленського як на зовнішньополітичній арені, так і всередині України.

Наслідки для Зеленського на міжнародному рівні є досить очевидними. Адже довіра до Bellingcat у західному світі достатньо висока. Відповідно, висновки розслідування є для Зеленського суттєвою проблемою для подальшого руху вперед у відносинах із Західними партнерами. А всередині України наслідки для влади будуть після завершення його президентської каденції. А зараз він користується юридичним імунітетом.

Євген Магда директор Інституту світової політики

Політолог, депутат Київради Сергій Таран упевнений, що офшорний скандал Pandora Papers за участі Зеленського позбавив його можливості перекинути провину на своє оточення, що й призвело до різкого обвалу  президентських рейтингів. Крім того, високі  платіжки за газ знизять рівень довіри населення до влади.
Експерт зазначає, що раніше глава держави уникав негативу і звинувачував у всьому своє найближче оточення, проте йому нема на кого перекласти результати міжнародного журналістського розслідування його корупційних оборудок.

З’ясувалося, що Зеленський, виявляється, пов’язаний з Коломойським, і вони, як стверджують Pandora Papers виводили і вимивали гроші з ПриватБанку, переводили їх на офшорні рахунки, а за це купляли елітну нерухомість в Лондоні. Гадаю, це для його виборця, великою мірою є шоком. Тому що він собі по іншому уявляв, хто такий Зеленський.

Сергій Таран політолог, депутат Київради

Таран переконаний, що корупція оточення  президента та “вагнергейт” не надто хвилює електорат Зеленського, але офшори та зв’язки з Коломойським свідчать, що всі передвиборчі обіцянки Зеленського були брехнею.

Соціологам, які зафіксували падіння рейтингу Зеленського і “Слуг”, погрожують, сайт КМІС зламали хакери

Тим часом реакція суспільства на ймовірну причетність Офісу президента до зриву спецоперації по захопленню “вагнерівців” стала жорсткішою. Так, 21 листопада люди зустріли Зеленського та Єрмака на алеї Героїв Небесної Сотні криками “Ганьба державним зрадникам і малоросам!”. Згодом на активістів почали тиснути правоохоронці.
Останнім часом влада втрапляє у гучні міжнародні скандали. З’являються все нові й нові докази причетності Зеленського та його оточення до масштабної корупції. Прямий зв’язок президента з олігархами прямо суперечить обіцянкам про боротьбу з ними, що показало розслідування Pandora Papers. А публікація матеріалів Bellingcat по “вагнерівцях” засвідчила ймовірність державної зради найбільш наближеної до Зеленського особи – голови ОП Андрія Єрмака.
Тим часом “Європейська Солідарність” та її лідер намагаються зробити все можливе, щоб міжнародна проукраїнська коаліція залишалась міцною. Жорсткі заяви на адресу Кремля та Володимира Путіна, заклик до військової допомоги Україні та протистоянню агресивній політиці РФ – це головні меседжі п’ятого президента Петра Порошенка та членів його партії на всіх міжнародних заходах.
Однак, владу чомусь не влаштовує активна діяльність її опонентів. Попри те, що ця діяльність направлена на захист інтересів України й не стосується внутрішньополітичних суперечок. Про відношення Зеленського до “Європейської Солідарності” та особисто Петра Порошенка відомо давно. Однак наразі мова йде про зовнішню політику й національні інтереси України. Ймовірно, навіть у суто державницьких питаннях Зеленський та його оточення думають про рейтинги.
Нагадаємо, що лідер “Європейської Солідарності”, п’ятий Президент України Петро Порошенко зустрівся з делегацією політологічних центрів США, у тому числі директором Євразійського центру Атлантичної Ради Джоном Хербстом та президентом CEPA Аліною Поляковою.
Крім того, у межах Міжнародного безпекового форуму в Галіфаксі лідер партії “Європейська Солідарність” Петро Порошенко зустрівся з парламентським державним секретарем з питань внутрішніх справ Бундестагу ФРН, членом Християнсько-соціального союзу Стефаном Маєром.

Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.

The post Дві політики: як опозиція зміцнює міжнародну підтримку України на тлі скандалів влади Зеленського appeared first on Прямий.

Поділитися цією публікацією