fbpx

Пул Першого

Все про Перших та їх оточення

Двадцять років без Шенгену: шведська влада блокує доступ російським науковцям до Європи

Після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну, шведська влада посилила перевірку російських науковців, які працюють у технічних галузях, що спричинило хвилю депортацій та довготривалих заборон на в’їзд до Шенгенської зони.
Про це повідомляє T-invariant.
Шведська міграційна служба разом із SÄPO (службою безпеки) за останні два роки значно посилила контроль за російськими науковцями, які мешкають або прагнуть отримати посвідку на постійне проживання у Швеції. Все частіше ці вчені отримують не лише відмову у продовженні документів, але й багаторічну заборону на в’їзд до всіх країн Шенгенської зони.
За даними журналістського розслідування, найбільше під удар потрапляють фахівці з математики, фізики, інженерії, біології, хімії та інформаційних технологій. При цьому причина відмови майже завжди одна — їхня наукова діяльність “становить загрозу безпеці Швеції”.
“Найбільше лякає те, що ці рішення ухвалюються на підставі секретних документів, зміст яких невідомий ні самим вченим, ні їхнім адвокатам, ні навіть судам”, — коментує соціолог та історик Дмитро Дубровський, який досліджує міграцію науковців.
Найгучнішою стала справа математикині Дар’ї Руднєвої, якій загрожує депортація та 20-річна заборона на в’їзд до Шенгенської зони. Дар’я, яка працювала над теоретичними дослідженнями з топологічних квантових комп’ютерів, ніколи не мала доступу до секретних матеріалів. Її роботу навіть підтримували нобелівський лауреат Френк Вільчек і член Нобелівського комітету Торш Ханс Ханссон, які підтвердили теоретичний характер її досліджень.
“На співбесіді у SÄPO мені навіть не ставили питань про моє дослідження. Але вони вирішили, що моя робота становить загрозу безпеці Швеції”, — розповідає Дар’я.
Випадок Дар’ї — не поодинокий. За останні два роки різко збільшилась кількість справ, які міграційна служба передає до SÄPO. У 2022 році їх було 296, у 2023-му — 424, а у 2024-му — вже 593.
Артем (журналісти замінили ім’я науковця для збереження конфіденційності, інші імена у матеріалі також змінені), інженер у сфері безпеки транспорту, отримав відмову та 10-річну заборону на в’їзд до Шенгенської зони, хоча працював з цивільними продуктами для автомобілів.
“Моя компанія навіть написала листа на мою підтримку, де зазначалося, що я не мав доступу до важливих для безпеки Швеції даних, але ні міграційна служба, ні суд на це ніяк не відреагували”, — розповідає він.
Віталій, який працював у сфері аеродинаміки для цивільної авіації, також отримав відмову та 5-річну заборону.
“Моє дослідження публічне. А працюю я в галузі, пов’язаній з цивільною авіацією, це фундаментальна наука, яку ніяк не можна назвати небезпечною”, — наголошує він.
Особливо складною є ситуація для сімей з дітьми. Катерина, чоловік якої займається ядерною фізикою, розповідає: “Наша старша дочка провчилася шість років у шведській школі, а зараз змушена переїхати з батьком до Росії. Син — інвалід, у Швеції відвідував спеціальну школу, постійно проходить курси реабілітації. Ми вирішили, що він залишиться зі мною, поки я намагаюся врятувати наш статус.”
“Служба безпеки Швеції після вступу в НАТО трохи зійшла з розуму. Їх можна зрозуміти, у них стало багато роботи. Але Швеція сильно зловживає надмірною увагою до доступу до секретних даних щодо російських і білоруських вчених”, — вважає Дмитро Дубровський.
Експерти вказують на проблему закритості процесу: рішення ухвалюється на основі документа, який є секретним навіть для правової системи.
“У підсумку ми не тільки не знаємо, на підставі чого зроблені всі далекосяжні висновки, але й — як наслідок — не можемо це оскаржити”, — пояснює Дубровський.
Ситуація має далекосяжні наслідки для академічної мобільності. Заборона на в’їзд до Шенгенської зони часто означає, що вчені не можуть отримати візи та до інших розвинутих країн.
“Я втратив позицію дослідника у Великій Британії: відмовився, бо віза коштує дорого, а ймовірність отримати відмову дуже велика через заборону на в’їзд до Шенгенської зони”, — розповідає Артем.
За даними журналістів, група постраждалих від дій міграційної служби Швеції намагається подати колективні заяви до міжнародних судів.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post Двадцять років без Шенгену: шведська влада блокує доступ російським науковцям до Європи appeared first on Прямий.

Поділитися цією публікацією