Від чого насправді залежить вступ України до НАТО та Європейського Союзу й чому офіційна Прага в особі президента країни Петра Павела ініціювала постачання снарядів для Збройних сил України, а також чому Європі важливо чути голос п’ятого президента України, лідера “Європейської Солідарності” Петра Порошенка.
Про це в інтерв’ю на телеканалі “Прямий” розповів віцепрем’єр-міністр Чехії Маріан Юречко.
З самого початку масштабної війни Чехія вирішила надати Україні гуманітарну та військову допомогу. Чому це було важливо для вашої країни?
Для Чехії абсолютно очевидно, що треба допомагати Україні. Це абсолютно природно для нас. Тому що в нас є історичний досвід. На нас нападав агресор, ми воювали, ми були під окупацією в 1968-му. Тому цілком природно для нас усвідомлення, що треба бути з Україною. Адже Україна захищає свої кордони, свою свободу та демократію. І ми впевнені, що потрібно допомагати тим українцям, які поїхали, щоб врятувати свої життя. Тому ми допомагаємо біженцям на території Чехії. І в нас, до речі, найбільше у світі біженців з України на душу населення. Ми також дуже активно допомагаємо Україні амуніцією та гуманітарною підтримкою. Чехія вважає своїм важливим обов’язком допомогти Україні виграти цю битву. Тому що це битва за весь світ, не лише за вас самих.
Євродепутатка: Україна на шляху до членства в ЄС має забезпечити права опозиції і парламентський плюралізм
Саме Чехія, завдяки ініціативі вашого президента, спромоглася знайти величезну купу снарядів для України. Як так сталося, що вашому президенту вдалося те, що не вдалося будь-якому іншому?
Думаю, дуже важливо, що наш президент та ваш президент Володимир Зеленський мають дуже тісні та ефективні зв’язки. Так само плідно співпрацюють наші уряди. І ми в минулі місяці усвідомили, що Україна перебуває у дуже складній ситуації. Українці, українські військові відважно б’ються, але їм потрібна зброя та боєприпаси. І Петер Павел це добре усвідомлює. Він свого часу очолював генеральний штаб Чехії і був командувачем НАТО. Тому він вирішив запустити цю ініціативу і запросити інші країни приєднатися. Наш прем’єр-міністр також активно підтримує цю ініціативу. Він відвідував президента США Джо Байдена в Сполучених Штатах минулого тижня і говорив з ним про це також. І спільними зусиллями нам вдалося забезпечити підтримку інших країн. І ми впевнені, що найближчими місяцями боєприпаси вже будуть в Україні. І ви зможете захистити себе за допомогою тих засобів, які ми надаємо. І ми також впевнені, що зможемо долучити до ініціативи ще більше нових країн.
Щодо шляху України до членства в НАТО і Європейському Союзі. Україна неодноразово вже декларувала, що цей шлях незмінний. І тож питання, чого не вистачає, як на вашу думку, України, аби завершити цей процес і щоб ви, можливо, порадили?
КМІС запитав, кого українці вважають лідером опозиції – на першому місці Порошенко
Найближчими роками Україна, на мою думку, справді може приєднатися до Євросоюзу. І ми дуже хочемо, щоб Україна стала членом європейської родини. Від імені чеського уряду можу сказати, що ми готові допомагати Україні всім, чим можемо. А от приєднання до НАТО буде набагато складнішим. Тому що приєднання до НАТО означає, що спершу треба перемогти у війні з Росією. І дуже важливо, щоб у цих ключових питаннях Україна залишалася об’єднаною. Об’єднаною на політичному рівні також. Це має бути пріоритет всього спектру політичних партій. І коаліція, і опозиція повинні усвідомити це і співпрацювати в цьому напрямку.
Пане віцепрем’єре, питання щодо невизнання Європарламентом в результаті виборів Російської Федерації. Чи це на щось взагалі вплине? Як це може вплинути на дипломатичні відносини між європейськими країнами та Росією?
Говорити про ці вибори немає сенсу. Це якийсь жарт. Бо там можна привітати переможця ще до проведення виборів. Тому що ви точно знаєте, хто переможе. І ця резолюція Європарламенту просто робить цей висновок. Для всіх нас, демократичних країн, дуже важливо відшукати опозиційних партнерів в Росії або серед росіян, які живуть за межами Росії. Підтримувати цих опонентів Путіна і сподіватися, що одного дня ситуація зміниться і після тоталітаризму там запанує демократія та свобода. І, що ще важливо, нам треба показати Росії, де проходить межа. Нинішні санкції недостатні, вони недостатньо суворі. Вони не надсилають належних сигналів Росії. РФ не може більше так функціонувати. І Європа та інші країни повинні зробити наступні кроки, щоб показати Росії, де проходить межа.
Уряд національної єдності і Офіс президента: кілька відповідей “скептикам”
Один з аргументів України, чому важлива ця війна та її результати для Європи, це те, що Путін на Україні не зупиниться. Чи поширена така думка також і в Чехії щодо того, що Путін, якщо йому буде дозволено перемогти в Україні, піде і на Європу?
Я особисто відчуваю, якби відчули мої предки, прабатьки, це якби Гітлер виграв Другу світову війну. Ми не можемо дозволити Путіну виграти цю війну. Цього не може статися – і все. Тому що це буде сигнал, що будь-яка інша скажена особа, будь-яка інша країна може просто почати війну проти будь-якої іншої країни світу, проти суверенітету цієї країни, тероризувати населення цієї країни. І робити це тому, що це “окей”, тому що був прецедент – “так вже робили й тому ми теж можемо це зробити”.
Звісно, ми в наших демократичних країнах можемо мати різні думки, позиції. Можемо дотримуватися правих ідей, центристських або лівих. Але в таких ключових питаннях, як суверенітет та недоторканність кордонів, свобода та демократія, людська гідність, будь-яка демократична людина повинна мати чітку позицію. І я б дуже хотів, щоб і в Сполучених Штатах це теж цілком усвідомлювали. Це особливо стосується Дональда Трампа та його оточення, тому що цього року в нас буде два ключових моменти за межами України. Це вибори до Європарламенту та створення нової Єврокомісії, а також президентські вибори у США. І підсумки обох цих подій матимуть велике значення для майбутнього України й для нашої підтримки України на її шляху до перемоги.
Порошенко пояснив, для чого потрібен уряд національної єдності
Останнє запитання щодо важливості опозиції взагалі, можливості для опозиції діяти, працювати в будь-якій країні, яка прагне до членства в Європейському Союзі. І чи бачите ви якісь певні проблеми щодо цього в Україні?
Як я й сказав, ключовий пріоритет тут має бути в тому, що коаліція та опозиція мають бути єдиними в цих найважливіших питаннях. Вони мають бути у згоді. Як людина, яка була і членом уряду, і членом опозиції, а тепер знову повернулася до уряду, хочу сказати, що дуже важливо, щоб опозиція мала контроль над тим, що робить коаліція та уряд. Опозиція повинна демонструвати цей контроль суспільству. І опозиція повинна мати змогу робити це в парламенті, аби так свою роль презентувати у суспільстві.
А я мушу сказати, що як член влади, звісно… Як член уряду я спілкуюся з членом вашого уряду. І водночас, як керівник партії, яка входить до складу Європейської народної партії, можу сказати, що експрезидент Петро Порошенко дуже важливий партнер для ЄНП. Його зв’язки та діяльність також дуже важливі. Ми, родина “Європейської народної партії”, чуємо його голос.
Україні потрібен уряд національної єдності: повний переклад статті у Politico
Нагадаємо, депутатка Європарламенту Віола фон Крамон-Таубадель рекомендувала Україні залучити представників опозиції до виконавчих органів влади, оскільки проведення президентських виборів у зв’язку з війною неможливе.
Крім того, Віола фон Крамон-Таубадель закликала владу об’єднати зусилля з опозицією і громадянським суспільством, щоб Україна отримала необхідну допомогу.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post Для вступу України в ЄС дуже важливо, щоб опозиція мала контроль над діяльністю уряду — віцепрем’єр Чехії appeared first on Прямий.
Схожі новини
Порошенко придбав барокамеру для лікування поранених і профінансував ремонт відділення
Макрон готовий до бою з російською загрозою. Яка відповідь України?
У Будапешті під час сварки вбили українця: поліція затримала громадянина Казахстану