З огляду на складну соціально-економічну ситуацію в Україні, яка протистоїть російській агресії, окремі її підприємства заслуговують не тільки найвищої оцінки ефективності з боку західних (американських) інвесторів і політиків, а й, як на мене, всебічної підтримки з боку української держави.
Про державне сільськогосподарське підприємство “Нива” НААНУ мені розповіли нещодавно мої ділові партнери з Києва. Найяскравіший приклад того, як під час війни українці не опускають рук, працюють 24/7, розбудовують господарство в регіоні та дивляться у завтра з вірою та впевненістю. І це – державне (!) підприємство, не приватна контора, що належить якомусь наперсточнику чи воротилу.
У США, від самого початку російської агресії, на різних рівнях йшли розмови про майбутній розвиток України. У нас уже чудово розуміють, що українці – волелюбна нація, у них є глибоке почуття патріотизму і глибокий зв’язок зі своєю землею. Що українці – окрема етнічна група, а не як раніше всіх з екс-СРСР у США майже скрізь називали “русскими”.
На базі цього у нас постійно обговорюють підтримку України. Її перебудову. Це і військова підтримка, і інфраструктурна. У США добре розуміють, що в Україні багато освічених людей, досвідчених і працьовитих. Дуже багато хто з України, до речі, потрапив у США якщо не до кола мільярдерів, то до кола точно дуже багатих людей винятково завдяки своїй працездатності, інтелекту і бажанню вдосконалюватися. Багато українців працюють у нас у Силіконовій долині і виробляють унікальний технологічний продукт.
Аграріїв бронюватимуть від мобілізації на рік
Зараз американці звертають велику увагу на підприємства в Україні, які лідирують, залишилися на плаву, люди яких не роз’їхалися, а продовжують працювати і працювати продуктивно. Цікавий приклад – ДП “Нива”, яке розташоване в Черкаській області України. Природно, сільське господарство – коник України. У вас прекрасні чорноземи, клімат тощо. Є у США думки, що Україна після війни буде ще більш аграрною країною і на сільське господарство буде зроблено ще більший акцент, ніж це було до 2022 року. Такі думки висловлюються в колах моїх колег із Каліфорнії, аналогічні думки я чую від моїх знайомих із Палати представників і Сенату США.
Що мені розповіли, власне, про “Ниву”. Підприємство державне. Існує вже 23 роки. 15 років тому, як мені сказали, туди директором прийшла Лариса Мітіогло (сподіваюся, я правильно запам’ятав ім’я та прізвище). Жінка взяла підприємство з боргами близько $1 мільйона за курсом гривні до долара на той час. Зараз річний прибуток “Ниви” – близько $3,5 мільйона за нинішнім курсом гривні до долара США. Великий прогрес за останні пару років – роки війни в Україні. Працює на підприємстві близько 140 осіб. Заборгованості із зарплати немає як явища.
Податки до бюджету вони платять справно, з бюджету підтримки не отримують узагалі, все виключно за рахунок власних сил, ресурсів і часу. Угідь у підприємства – близько 2,5 тисячі гектарів “золотої української землі”, яка щороку повністю обробляється власною сучасною технікою. Так, і головне, про що мені повідали мої партнери – зі 144 підприємств НААН України, як самостійних суб’єктів господарювання державного сектору економіки, працює сьогодні лише 6. І з тих, що працюють найефективніше, – ДП “Нива”. От як тут не надавати максимальну підтримку такому ефективному підприємству, до того ж усіляку, як з боку Академії аграрних наук, так і з боку держави Україна загалом? Мінімум – це психологічний і правовий клімат навколо “Ниви” просто зобов’язаний бути максимально сприятливим. Така моя думка.
Мені зазначили, що якісь незрозумілі “претензії” таки періодично виникали, але, завдяки популярності та впізнаваності “Ниви” як у районі, області, так і в країні, далі нез’ясовних спроб внести дисбаланс у її роботу справа не заходила. В умовах воєнного стану будь-яке ефективно працююче держпідприємство – вище всіляких похвал, це ж очевидно для кожного.
Южаніна: 5% військового збору – це завелике навантаження для легального бізнесу
Повторю те, про що я неодноразово говорив у різних інтерв’ю. Для американського інвестора важливе відчуття відсутності корупції. Для нас важливо, щоб були прозорі правила гри, ведення бізнесу має бути зрозумілим і для нас прогнозованим. Будь-який американський бізнесмен-інвестор вкладатиме, так, але вкладатиме, я б так сказав, у правильну українську компанію чи підприємство. Для нас важливо вибрати таку компанію, де видно гарантію її перспективності та прозорості. На компанії, що вимирають, або такі, що мають поганий менеджмент, у нас навіть дивитися не будуть. У США взагалі часто говорять про те, що саме від головного менеджера-керівника вкрай багато чого залежить, і саме цей фактор підштовхує моїх доволі обережних колег-американців вкладати гроші в українські проєкти.
Підприємство “Нива” – хороший приклад для підтримки, інвестицій і навіть для подяки від Заходу. Я навіть не уявляю, наскільки нелегко працювати в Україні в нинішні часи війни. “Нива” і подібні до неї – ось ті підприємства, на які США мають звертати увагу. Ці підприємства утримуються під час важкого часу війни і в них прекрасний менеджмент, що, повторюся, для американського інвестора відіграє просто колосальну роль. Це саме ті моменти, які ми спеціально шукаємо для підтримки України та інвестицій в Україну.
Як показує вищенаведений приклад, державні підприємства в Україні також здатні бути успішними і перспективними. Упевнений, приклад підприємства “Нива” з Черкаської області України обов’язково зацікавить американських інвесторів, які бажають вкласти свої ресурси в сільськогосподарську галузь вашої країни.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post Держпідприємство “Нива” НААН України – приклад гордості від Черкаської області до Вашингтона і Лос-Анджелеса appeared first on Прямий.
Схожі новини
У Головному сервісному центрі МВС призначили нового керівника: що про нього відомо
Фільм про Україну “Порцелянова війна” намінували на Оскар
“Оточення на межі”: у ЗСУ розповіли про ситуацію в районі Великої Новосілки на Донеччині