fbpx

Пул Першого

Все про Перших та їх оточення

Демократія проти диктатури: чи готовий Захід до жорсткого протистояння з Росією

Президент Росії Володимир Путін заявив, що Захід сам винен у новій міграційній кризі. Мовляв, потік мігрантів, який організував білоруський диктатор Олександр Лукашенко, є наслідком “військової політики Євросоюзу”. Тим часом Мінськ просить у Росії зенітно-ракетні комплекси С-400 для розміщення їх на кордоні з Україною. У Європі та Сполучених Штатах занепокоєні агресивними діями Кремля та його білоруського сателіта й попереджають про ризик військового протистояння між РФ і Заходом.
Чи готові західні країни до військового протистояння з Росією у разі нового загострення – розбирався PRM.UA.
Путін звинувачує Захід  у “неправильній політиці” та збільшує війська біля України

Заява президента РФ щодо міграційної кризи на білорусько-польському кордоні стала де-факто звинуваченням Заходу, який, нібито, сам винен у цій ситуації. А Білорусь, виявляється, взагалі не причетна до звезення з Іраку “туристів”, які за допомогою спецзасобів прориваються крізь загородження й незаконно потрапляють до Польщі.

Гібридна війна чужими руками: як Путін використовує Білорусь для дестабілізації України та Європи

“Білорусь є першовідкривачем цих проблем чи що? Ні, це причини, створені самими країнами Заходу, європейськими країнами. Вони мають і політичний, і військовий, і економічний характер”, – заявив Путін у коментарі російським ЗМІ.
Президент РФ підкреслив, що участь країн ЄС у  військових конфліктах призвела до міграційної кризи.
“Військовий, бо всі брали участь, скажімо, в операціях в Іраку, а зараз там дуже багато курдів із Іраку; і в Афганістані двадцять років воювали, і зараз більше й більше там афганців. Білорусь тут ні до чого”, – наголосив Путін.
Він додав, що раніше мігранти йшли до Євросоюзу іншими шляхами, проте через безвізовий режим з Білоруссю мігранти прямують  до ЄС через Мінськ.
“Мігранти йшли іншими каналами. І те, що вони пішли зараз через Білорусь — тут нічого дивного немає, бо Білорусь, як мені пояснив Олександр Григорович Лукашенко, має безвізовий в’їзд у країну з країн утечі”, – заявив Путін.
Водночас він сказав про “занепокоєність” появою на озброєнні українців бойових безпілотників з Туреччини марки “Bayraktar”. А також повномасштабними військовими навчаннями в Чорному морі за участю країн блоку НАТО.

Порошенко закликав до санкцій проти режимів Путіна і Лукашенка за міграційну кризу на кордонах ЄС

“Тепер чинний президент (Володимир Зеленський) бадьоро рапортує про те, що вони застосовують “Bayraktar”, тобто безпілотні літальні апарати. Це авіація, безпілотна, але це авіація, яку застосовують у зоні конфлікту, що суворо заборонено Мінськими угодами та подальшими домовленостями”, – сказав президент РФ.
Він також розкритикував Захід за відсутність критики у бік Києва через застосування ударних безпілотників на Донбасі.
“Але ніхто на це навіть не реагує, а в США взагалі це фактично підтримали. Європа щось невиразне сказала на цей рахунок, а США взагалі підтримали. А офіційні особи в Україні прямо кажуть: застосовували і застосовуватимемо (“байрактари”) й далі”, – розповів Володимир Путін.
Він також згадав про військові навчання НАТО та США у Чорноморському регіоні, які нібито не були заплановані.
“Справді, зараз США та їхні союзники по НАТО проводять незаплановані, я хочу це наголосити, незаплановані навчання в акваторії Чорного моря. Причому не просто сформовано досить потужне корабельне угруповання, але використовується в ході цих навчань і авіація, у тому числі і стратегічна авіація”, – наголосив очільник Кремля.
Тим часом білоруський васал Путіна, Олександр Лукашенко, заявив про необхідність розміщення на кордоні з Україною зенітно-ракетних комплексів С-400.

Західні партнери здивовані відсутністю реакції української влади на військові маневри РФ – Єлісєєв

“Слава богу, зараз у нас повністю комплексами С-300 перекритий периметр на західному напрямку. Але, як ви знаєте, у нас додався і південний напрямок. Ми з білоруськими генералами й росіянами обговорювали цю тему. Нас починають з півдня підігрівати. А що ще буде… Ми повинні готуватися – 1200 км кордону з Україною, тому нам доведеться закривати й цей периметр”, – заявив Лукашенко.
Згодом з’явилась інформація, що Кремль готовий “допомогти” Мінську й надати С-400 для розміщення їх на білорусько-українському кордоні. Треба лише, щоб прохання про військову допомогу мало офіційний характер.
“Буде заявка – постачатимемо. Невже ми не поставимо С-400 союзній державі? Але поки ніяких заявок немає. Як отримаємо, розглядатимемо”, – заявив глава Федеральної служби з військово-технічного співробітництва) РФ Дмитро  Шугаєв.
Водночас російський чиновник зазначив, що військово-технічна співпраця з Білоруссю ведеться на постійній плановій основі: “Там дуже багато є взаємин по лінії прямого договору про ВТС на ліцензійній основі безпосередньо з підприємствами-виробниками”.
Крім того, ОБСЄ зафіксувала понад 200 одиниць російської бойової техніки, зокрема системи залпового вогню, танки й гаубиці.
Так, місія вперше зафіксувала у зоні дій так званого 1-го армійського корпусу збройних формувань РФ виявлений РСЗВ БМ-21 “Град-К”, що перебуває на озброєнні лише в армії Російської Федерації, про це повідомляє пресцентр штабу ООС.

Російські С-400 у Білорусі: чергова провокація Кремля чи “другий фронт” проти України?

У відомстві зауважили, що згідно зі звітом СММ ОБСЄ в районі Тернового, що у зоні дій так званого 1-го армійського корпусу, було виявлено 110 одиниць бойової техніки, зокрема: танки – 52 одиниці (Т-72 – 37 одиниць, Т-64 – 2 одиниці та 13 танків невизначеного типу); системи залпового вогню – 13 одиниць (БМ-21 “Град” – 11 одиниць, БМ-21 “Град-К” – 2 одиниці); самохідні артилерійські установки 2С1 “Гвоздика” – 4 одиниці; міномети 120 мм – 1 одиниця; міномети 82 мм – 2 одиниці.
До того ж у зоні дій так званого 2-го армійського корпусу збройних формувань РФ було виявлено 96 одиниць бойової техніки.
У районі Бугаївки: танки невизначеного типу  22 одиниці, САУ 2С1 “Гвоздика” 14 одиниць, причіпні гаубиці Д-30  12 одиниць, самохідні ЗРК 9к35 “Стріла-10” – 6 одиниць, ББМ  38 одиниць;
У районі Шимшинівки: танки невизначеного типу – 10 одиниць, ББМ – 30 одиниць;
У районі н. п. Біле: САУ 2С1 “Гвоздика” – 2 одиниці.
Отже, Кремль створює напруження в Україні, стягуючи війська до наших кордонів та проводячи інформаційно-психологічні операції для тиску на офіційний Київ. Водночас Путін через білоруського диктатора випробовує Захід на міцність шляхом утворення міграційної кризи.
Так, за інформацією американських спецслужб, є “висока ймовірність” нового російського вторгнення в Україну та дестабілізації ситуації біля кордону. На Заході припускають, що Кремль може спробувати окупувати нові українські території вже цієї зими.
Як пише видання Financial Times, Росія сконцентрувала на кордонах понад 90000 військовослужбовців. Крім того, західним експертам відомо про інші секретні дані, які можуть підтвердити цю інформацію.
Прогнози щодо можливої ескалації конфлікту з Росією на українських кордонах підтвердила виданню і заступниця міністра оборони України Ганна Маляр.
“Інформація нашої військової розвідки збігається з інформацією країн-партнерів про високу ймовірність дестабілізації ситуації в Україні цієї зими”, — розповіла вона.
Водночас Маляр зауважила, що у той час, як дані західної розвідки “потребують подальшої дискусії”, країни наголосили на “високій ймовірності ескалації ситуації”.
Вона додала, що “дані партнерів базувалися не лише на інформації щодо чисельності військ на кордоні” та припустила, що Вашингтон має додаткову інформацією щодо намірів Путіна.

У Британії попередили про ризик раптової війни з Росією

Відомо, що минулого тижня США попередили союзників про дані, які вказують на те, що Росія готується до вторгнення на територію України. У відповідь президент Путін відкинув побоювання Заходу як “панікерів” та звинуватив НАТО у напруженні ситуації біля кордонів через “незаплановані навчання”.
Держсекретар США Ентоні Блінкен порівняв сьогоднішні дії російської влади з тими, які відбувалися сім років тому.
“Це те, що вони робили у 2014 році. Це викликає серйозні побоювання”, — заявив він.
Водночас керівник Головного управління розвідки Міноборони Кирило Буданов підтвердив, що Росія направила 114000 військових на північ та схід та, а також до 92000 військових на південь України. Крім того, там є також повітряні та морські сили країни.
Він також припустив, що стягування російських військ до українського кордону може бути як “підготовкою до великомасштабного вторгнення”, так і спробою “психологічного тиску”.
Відповідь Заходу: підтримка України та готовність НАТО до протистояння з РФ

Реакція США на ймовірність нової агресії з боку РФ цього разу є більш чіткою й жорсткою, ніж у 2014 році. Так, речник Держдепу Нед Прайс прямо заявив про посилення військової активності Кремля біля України. Водночас білоруський диктатор Лукашенко відвертає увагу Заходу від східноукраїнських кордонів, створюючи міграційну кризу на кордоні з Польщею.
Польща стягнула до кордону з Білоруссю 13 тисяч військових

За словами Прайса, державний секретар США Ентоні Блінкен  провів перемовини з очільником Міністерства закордонних справ Польщі Збігнєвом Рау. Під час розмови було підняте питання ескалації на кордоні між Білоруссю та Польщею.

Пан Блінкен підтвердив підтримку Польщі Сполученими Штатами перед обличчям цинічної експлуатації вразливих мігрантів режимом Лукашенка. Дії режиму Лукашенка загрожують безпеці, сіють розкол та мають на меті відвернути увагу від діяльності Росії на кордоні з Україною.

Нед Прайс Прессекретар Державного департаменту США

Він також зазначив, що Блінкен подякував польській стороні за підтримку суверенітету й територіальної цілісності України.
Прайс наголосив, що Сполучені Штати, Польща та інші союзники єдині в тому, що Москва має відповісти за військову агресію та зловмисну діяльність у регіоні.
Схожу заяву зробили й в Лондоні, заявивши про ризик військового зіткнення з Росією. Керівник штабу оборони Великої Британії генерал Нік Картер заявив, що наразі відносини між Росією та рештою світу викликають більшу тривогу, ніж у період холодної війни.
Картер додав, що з огляду на напруженість ситуації існує великий ризик раптової війни.
“Ми живемо в набагато конкурентнішому світі, ніж були навіть 10 або 15 років тому”, – підкреслив військовий.
За його словами сьогодні характер конкуренції між країнами і великими державами веде до посилення напруженості.
“Ми маємо бути обережними, щоб люди не допустили, аби войовничий характер деяких наших політиків опинився в становищі, коли ескалація конфлікту веде до прорахунків”, – додав керівник штабу оборони Британії.

Багатьох традиційних дипломатичних інструментів та механізмів, з якими ми виросли під час холодної війни, більше немає. Зараз настав період, коли світ більш багатополярний.

Нік Картер Керівник штабу оборони Великої Британії

Пізніше з’явилась інформація, що до України можуть відправити підготовлену групу чисельністю до 600 британських військовослужбовців через побоювання, що Москва готує військове вторгнення до України.
За даними видання Mirror, військовим у групі сказали, що їм, можливо, доведеться почати місію у дуже короткий термін. Військовослужбовці сил спецпризначення SAS та парашутного полку попереджені, що можуть бути відправлені до України найближчим часом.

Білорусь використовує мігрантів, щоб ЄС послабив санкції проти Мінська

Зазначається, що підготовка почалася після того, як британське міноборони та розвідка МІ-6 повідомили уряду про очевидну та реальну небезпеку для України та країн Заходу.
На відеозаписах, які мають британські військові, видно, як російські танки, бронетехніка та війська скупчуються поблизу кордону України.
Тому було створено групу британських сил, що складаються з членів підрозділів SAS, спеціального розвідувального полку, медиків, інженерів, зв’язківців та до 400 десантників з 16 десантно-штурмової бригади.
У Польщі також заявили про необхідність посилення тиску на Росію та Білорусь, зокрема виключити обидві країни з міжнародних організацій. На цьому наголосив віцепрем’єр-міністр Польщі Пьотр Глінський.

Міжнародний тиск на ці два режими – білоруський та російський – має бути набагато сильнішим. Я б навіть розглянув можливість виключення цих двох країн із багатьох міжнародних організацій…

Пьотр Глінський віцепрем’єр-міністр Польщі

Він додав, що офіційні Москва і Мінськ діють нелюдяно і не беруть до уваги нічого, окрім реального економічного чи політичного тиску. Глінський також назвав Росію “агресивною імперією”, яка використовує зовнішню агресію для легітимації влади.
Глінський вважає, що саме очільник Кремля Володимир Путін “винайшов метод тиску” мігрантами для самопроголошеного президента Білорусі Олександра Лукашенка.

Міграційна криза: Меркель попросила Путіна вплинути на режим Лукашенка

У НАТО теж висловились щодо скупчення російських військ біля України. Генсек Альянсу Єнс Столтенберг про збільшення чисельності армії РФ на східноукраїнському кордоні та в окупованому Криму.
“Я не можу вдаватися у деталі нашої розвідки і я вважаю, що зараз важливо не збільшувати напругу. Але треба реально дивитися на виклики, з якими ми стикаємося”, – підкреслив Столтенберг у розмові з главою МВС України Дмитром Кулебою.
Генсек НАТО підкреслив, що Альянс бачить велике військове нарощування Росії.

Ми бачимо незвичайну концентрацію військ і ми знаємо, що Росії раніше вже використовували ці сили для проведення агресивних дій проти України.

Єнс Столтенберг генеральний секретар НАТО

До того ж він зауважив, що концентрація військ РФ почалася і на території окупованого півострова Крим.
“Ми бачимо окупантів на Донбасі, який також є частиною України, підтримуваних Росією. Я не хочу спекулювати, але ми маємо тримати очі відкритими щодо можливостей, які Росія має для проведення потенційної військової агресії проти України”, – пояснив Столтенберг.

Це гібридна атака проти Польщі: Дуда відреагував на штурм кордону мігрантами з Білорусі

Він також нагадав про військову присутність НАТО у Чорному морі, яка була посилена внаслідок агресивних дій Кремля.
“Присутність НАТО у регіоні Чорного моря та у регіоні Балтії є суто оборонною. Ми збільшили оборонну присутність у східній частині Альянсу з 2014 року, що було спричинено агресивними діями Росії проти України”, – наголосив генсек НАТО.
Він зауважив, що три маорські держави є членами Північноатлантичного альянсу – Румунія, Болгарія і Туреччина.
“У цьому регіоні ми також маємо близьких партнерів — Грузію й Україну”, – підкреслив Столтенерг.
Таким чином, заяви лідерів західних країн свідчать про готовність Європи та США до надання відсічі російським окупантам в разі нового загострення. Агресивні дії Олександра Лукашенка, військовий тиск на Україну та звинувачення Путіна в бік Заходу цього разу не закінчились перемовинами чи “занепокоєнням”.
Натомість Європа анонсувала нові санкції проти Білорусі, зокрема чиновників режиму Лукашенка, білоруські аеропорти та авіакомпанії.

Експертна думка: чому Міноборони заперечувало інформацію про концентрацію російських військ біля України

Крім того, польський прем’єр-міністр Матеуш Маровецький повідомив, що Польща, Литва і Латвія обговорюють реалізацію статті 4 колективної угоди НАТО (консультації з партнерами по Альянсу), що передує статті про колективну оборону членів НАТО.
Ймовірно, Європа вивчила уроки минулої міграційної кризи й не збирається повторювати старих помилок. А заяви Держдепу США свідчать про усвідомлення Заходом того факту, що справжньою метою Кремля є Україна, від якої хочуть відвернути увагу союзників.  Вочевидь, цей задум агресора вже провалився.
Водночас не варто забувати про тривожні заяви міжнародних партнерів про “незвичні” маневри російських військ біля України, а також звіти ОБСЄ щодо ситуації на Донбасі. Адже явна готовність Заходу до протистояння з РФ не скасовує ймовірність того, що Кремль може ризикнути й піти в атаку. У цьому разі жорсткі заяви мають бути підкріплені жорсткими діями з боку Європи, США та України.
Нагадаємо, співробітники західних спецслужб мають у своєму розпорядженні дані, які свідчать про “високу ймовірність” нового російського вторгнення в Україну та дестабілізації ситуації біля кордону.
Зазначимо, що в той час українська влада продовжує заперечувати загрозу, пов’язану зі скупченням російських військ та техніки поблизу кордонів України, президент США Джо Байден терміново відправив до Москви на переговори директора ЦРУ Бернса.
Проте начальник Генштабу Збройних сил України Сергій Шаптала вкотре заперечив концентрацію російських військ на кордоні України.
Раніше у виданні Politico зауважили, що Росія знову концентрує війська й озброєння на кордоні з Україною. Це підтверджують комерційні фотографії з супутника.
Однак у Головному управлінні розвідки Міністерства оборони України спростували інформацію щодо додаткового перекидання збройних сил РФ до кордону. Там вважають, що поширення у ЗМІ та мережі подібних повідомлень є елементом спеціальних інформаційно-психологічних дій.
Крім того, видання The Washington Post написало про те, що Росія почала стягувати свої війська до кордону з Україною після того, як у Білорусі закінчилися спільні російсько-білоруські військові навчання “Захід-2021”. Співрозмовники видання стверджують, що бачать “незвичайні переміщення техніки та військових на західному фланзі Росії”.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post Демократія проти диктатури: чи готовий Захід до жорсткого протистояння з Росією appeared first on Прямий.

Поділитися цією публікацією