Скорочення кількості населення, низький рівень народжуваності, передчасна смертність, старіння нації, хвороби, зовнішня і внутрішня міграція, депортація – все це фактори, які спричинили поглиблення демографічної кризи в Україні з початком повномасштабної війни. Зокрема, війна призвела до різкого скорочення чисельності молоді.
Про це йдеться у проєкті урядової концепції Державної цільової соціальної програми Молодь України: покоління стійкості-2030.
Відповідно до даних Держстату, станом на 1 січня 2022 року, чисельність молоді становила 9,969 млн молодих людей (що становило 24,3% від загальної чисельності населення).
Водночас, за оцінкою Інституту демографії та проблем якості життя Національної академії наук України, у 2024 році чисельність молоді скоротилася до 7,654 млн осіб. За прогнозом експертів у сфері соціальної політики та демографії до 2030 року така чисельність може знизитися до 7,587 млн осіб.
За результатами соціологічного дослідження Вплив війни на молодь в Україні, проведеного дослідницькою агенцією Info Sapiens у 2024 році на замовлення Програми розвитку ООН, лише 58% молоді висловили бажання залишитися в Україні.
Частка молодих біженок/біженців, які прагнуть повернутися з-за кордону, зменшилася з 66% у 2023 році до 32% в у 2024 році. Водночас частка тих, хто категорично не хоче повертатися, зросла з 6% до 19% відповідно.
Зазначається, що понад 600 тисяч молодих осіб віком 18-29 років проживає на окупованих частинах Луганської, Донецької, Запорізької та Херсонської областей, які перебувають під впливом російської політики.
“Втрата зв’язку з ними та з молоддю за межами України без належної інтеграції загрожує формуванням покоління, що не ідентифікує себе як частину українського суспільства” – йдеться у документі.
Нагадаємо, заступник директора Інституту демографії та проблем якості життя НАН України Олександр Гладун заявив, що для збереження населення України 100 жінок репродуктивного віку мають народжувати 210-220 дітей. З огляду на те, що частина жінок не народжує з різних причин, решті українок необхідно мати приблизно по три дитини, щоб населення країни не зменшувалось.
Як повідомлялося, станом на початок 2024 року чисельність населення України, що проживає на території в межах державних кордонів 1991 року, становила трохи більш як 35 мільйонів осіб.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post Демографічна криза в Україні: як скоротилась чисельність молоді appeared first on Прямий.
Схожі новини
Трагедія на Миколаївщині: трирічна дитина загинула внаслідок вибуху гранати у дворі будинку
Нездорова любов і химерні очікування: чому Трамп не посилив санкції проти РФ
Лестощі від кремлівського гобліна: як Путін маніпулює Трампом