Що насправді означає рішення про заборону московської церкви; чому в Офісі президента перешкоджали цьому; як Міністерство юстиції саботувало виконання раніше ухваленого закону і чи можна це унеможливити у майбутньому; як формула “армія, мова, віра” стала загальноприйнятною і чи готова влада далі продовжувати курс в НАТО та ЄС, а також боротися з корупцією.
Про це та багато іншого розповів п’ятий президент України, лідер “Європейської Солідарності” Петро Порошенко в інтерв’ю Світлані Орловській на телеканалі “Прямий”.
– Петро Олексійович, ні для кого абсолютно не є секретом, що ви фактично стали архітектором творення незалежної помісної Православної церкви України. Ви і депутати, які підтримували вашу позицію, почали процес заборони Російської православної церкви ще у 2018 році, коли розпочали процес об’єднання УПЦ МП і УАПЦ у Православну церкву України. Потім ви продовжували цей процес вже в 2022 році, коли “Європейська Солідарність” зареєструвала законопроєкт про заборону. Але не сподобався владі цей законопроєкт, й уряд видав свій. Ви абсолютно спокійно відмовилися від свого законопроєкту і всією фракцією, політичною сили включилися в роботу над урядовим законопроєктом, працюючи і поліпшуючи його.
Сьогодні було голосування, до нього тяжко і складно йшли. Довелося навіть місяць тому блокувати трибуну, аби навіть внесли до порядку денного. Просто внесли, тому що голосів вистачало. І от мені особисто і всім важливо зрозуміти, що сьогодні для вас, Петра Порошенка, як для президента, за каденцію якого Україна отримала Томос, так і для державника, який завжди наполягав і доводив, незважаючи на всю ту критику, несприйняття і потім, уже протягом наступних років саме цієї влади несприйняття цієї історії аж до 2022 року.
– Чи означає це остаточне рішення, принаймні в стінах парламенту, на рівні законодавства заборону російської церкви?
– Свято. Нам зараз так не вистачає позитивних емоцій, нам так не вистачає перемог, і саме тому я прийшов всіх привітати зі святом. Бо це дуже важлива подія. І йдеться не тільки і не стільки про заборону. Перш за все, чому це стало можливим? Тому що дві третини українців підтримують і довіряють Православній церкві України, яка була створена на об’єднуючому Соборі шляхом об’єднання православних церков України. Це була і УПЦ Київського патріархату, це була й автокефальна церква. Всі ієрархи буквально за 24 години об’єдналися і висловили волю церков щодо об’єднання. І звернулися до мене, і звернулися до Вселенського патріарху. Значна частина ієрархів Московського патріархату – зараз я про це можу сказати – звернулися, що вони є патріоти, вони є українці і вони готові брати участь в об’єднуючому процесі. І підпали під шалений удар Росії, ФСБ і “п’ятої колони” ФСБ в Україні – УПЦ МП. Зокрема і через тих особистостей, які зараз уже офіційно визнані агентами ФСБ, які перебувають в Російській Федерації, проти яких обґрунтовано висунуті їм підозри.
На межі шизофренії: чому Банкова дала відмашку голосуванню за заборону московської церкви
Але це не про боротьбу. Це – про об’єднання. Знаєте, я сьогодні свій виступ у парламенті почав словами “Дивні дива твої, Господи”. Подивитися, ще рік тому вся влада стверджувала мені, що це неможливо. Ще два роки тому була справа, яка все ще не була закрита, порушена вона була у 2019 році, проти Порошенка за розпалюванням міжрелігійної і міжнаціональної ворожнечі шляхом отримання Томосу. Подивитися, яке диявольське формулювання. До речі, мені так і не проінформували, що закрита ця справа. Зараз вже можуть і не закривати.
Ще стверджували, що нема голосів. Ще величезна кількість, у тому числі і в Офісі Президента, на посадах від першого заступника голови Офісу Президента до голови Служби безпеки, перешкоджали волевиявленню громадян, коли парафія ухвалює рішення переходити до Православної церкви України. А все це сприймалося як просто якась “таємна програма Порошенка”. І от сьогодні я радів, бо коли висвітилася на табло цифра 265, а потім ще десяток депутатів написали заяви, що у них не спрацювала картка, вони твердо стоять на позиціях, – це остаточно закрило будь-яку дискусію.
А ще дуже важливо з сьогоднішнього дня. У парламенті не було ніяких бійок, у парламенті не було ніяких зіткнень. Було чітко продемонстровано, що це волевиявлення депутатів, які представляють український народ. І врешті-решт цей закон не про заборонну церкву. Я вибачаюсь, тому що велика кількість глядачів “Прямого” саме так і сприймають, що давайте церкву заборонимо. Цей закон про інше. В законі немає, що завтра почнуть закриватися церкви московського патріархату, а приміщення почнуть кудись передаватися. Дали 9 місяців. І мене обґрунтовано критикують: а чого ви на це погодились? Тому що головна наша мета – не захопити. Головна наша мета – мати єдину, об’єднану, канонічну, соборну православну церкву України під омофором матері-церкви Вселенського Патріархату, який дуже віруюча людина, свята людина, який дуже любить Україну. Дуже компетентний, дуже інтелігентний.
Нашими спільними зусиллями створена церква, про яку всі мріяли, бо всі думали: ну як же зробити так, чому в Україні три, а інколи навіть і чотири православних церкви, якщо відносити до них всі церкви – і вони ніколи не об’єднаються? Чому? Бо це ніколи не вдавалося нікому. І Томос нам обіцяли 300 років, і не вдавалося нікому. І от зроблений був перший крок – об’єднання. Другий крок – надання канонічності нової української об’єднаної церкви і рішення про те, що будь-які інші релігійні громади Російської православної церкви не канонічні. У цих умовах тисячі, десятки, сотні тисяч, мільйони людей прийшли в Православну церкву України.
Сьогодні – другий етап. У 2019 році я подав до парламенту, і парламент підтримав мою пропозицію, щоб ми прийняли закон про правду, про заборону брехні, про перейменування церкви. Бо церква Московського патріархату повинна називатися тим, ким вона є насправді – українське відділення Російської православної церкви. Що вони тільки не робили. Намагалися атакувати мене, подали в Конституційний суд, і три роки через тиск Офісу Президента тримали цю справу на гачку. Ми отримали рішення Конституційного суду. Ми сказали, що цей закон конституційний і діє.
Задля успішного проведення виборів Банкова підіграє московській церкві – Рева
Подивіться, пройшло більше п’яти років, як був прийнятий цей закон, і ще жодна парафія Московського патріархату не перейменована. І зараз ми вимагаємо від Мін’юсту – друзі, виконуйте закон. Не треба нікого закривати. Але якщо церква виглядає як російський патріархат, є російською, молиться там за здоров’я Кирила, відмовляється відспівувати українських воїнів – вона і є російським патріархатом. Або скасовуєте реєстрацію, або нехай вони перейменовуються.
І в цій ситуації я можу сказати, що сьогодні дуже важливий завершальний етап. Дев’ять місяців дається священникам православної церкви Московського патріархату для визначення: чи вони починають діалог і шляхом об’єднання приєднуються до Православної церкви України, єдиної канонічної в Україні, або вони приймають рішення, що ні, і тоді ви не є українська церква. І закон чітко передбачає наслідки аж до ліквідації парафій. Так, через суд, так, із забезпеченням захисту прав – але ліквідація. Я дуже щасливий, що це прямий європейський шлях.
І чому це так важливо? А тому що мова йдеться не про віру в Бога. Тут все зрозуміло. Мова йде про національну безпеку. Не можна далі терпіти, коли всі від священника до ієрарха працюють проти України, здають позиції українських військ, здають позиції активістів, яких потім забирають, і вони гинуть в тортурах. Коли за це буде відповідальність? І от сьогодні зроблений крок для того, щоб ми захистили українську національну безпеку, захистили національну державність. І це є важливий крок в державотворенні.
– Ви згадали той закон 2019 року про перейменування, і до цих пір не виконано, не перейменувалися, не повісили ці таблички, що вони є московського патріархату. І це там ці ФСБшники, ці попи в рясах, які просто призводять до загибелі українців, наших хлопців і дівчат. Я би не давала цих 9 місяців, я б їх не давала.
– Більшість глядачів стоять на вашому боці. Не треба давати.
– Але щоб не саботувалося виконання і цього закону… Це дуже важливі речі. Українське суспільство дуже принципове і категоричне щодо цих питань, щодо цих ФСБшників. Тому що це призводить до загибелі українців, наших військових. Що можна зробити?
– Ми не тільки звертаємося до Мін’юсту з проханням. Ні. Мін’юст уже п’ять років мав виконувати закон. І нічого не робить. І саме тому це такий пас тим, хто вимагає – навіщо ви дали 9 місяців. Оце наш сигнал Мін’юсту. За ці 9 місяців, які закон дає для того, щоб священники визначилися, ви маєте зараз працювати для того, щоб закон виконувався. Московська церква або православна церква Московського патріархату називається Російська православна церква. І якщо ви будете дотримуватись закону, це буде означати, що це полегшить вибір.
Зеленський виряджав емісарів до Варфоломія, щоб випросити Томос для московської церкви – журналіст
Якщо парафія, громада, священник прийме свідоме рішення, що він хоче бути у Російській православній церкві в Україні – це його право. Нехай називається, і нехай йде, і нехай потім, через 9 місяців, несе відповідальність за це. Якщо ні – сьогодні починайте переговори про приєднання. Але так далі, що ви будете “валяти дурака” і казати, а ми УПЦ МП, і ми не РПЦ – це ІПСО російське має бути припинено. І сьогодні обидва закони, закон від 2019 року, де ми вимагаємо у Мін’юсту нарешті почати діяти, не ігнорувати закон, бо це кримінальний злочин, або ліквідувати позицію за порушення закону.
– Це зараз єдині механізми контролю під час війни, якими ми можемо оперувати. Головне знати, що після нашої перемоги ми обов’язково спитаємо за виконання і реалізацію цих надважливих законів, які відповідають за національну безпеку.
– Ми спитаємо не після перемоги, ми спитаємо вже зараз.
– Є така можливість?
– Абсолютно ми не дозволимо, щоб хтось воював на фронті, хтось волонтерив і завозив все, що може для забезпечення Збройних сил, а хтось тихо сидів і підтримував або сприяв “п’ятій колоні” і російській церкві. Це є загроза національної безпеки. І реакція держави, реакція влади, реакція народу має бути саме такою, яка передбачає законодавство, яке сьогодні, до речі, ще раз кажу, об’єднало. Я хочу скористатися цієї можливості і подякувати нашим побратимам і колегам з фракції “Голос” – Юлії Клименко, Кірі Рудик, Ромі Костенку і Олегу Макарову, і всім, які сьогодні твердо стали та разом з нами билися за те, щоб сьогодні забезпечити голосування.
Я вам розкажу невеличку історію. Тому що місяць тому “Європейська Солідарність” разом з партнерами прийняла рішення заблокувати трибуну для того, щоб нарешті спікер, голова Верховної Ради, виконав пряму вимогу погоджувальної ради. Бо штучне відкладання, перешкоджання вже зірвало терпець. І тоді вони відправили Раду на канікули. Вся країна працює, а Рада місяць байдикує. Я це жорстко критикував.
Сьогодні я маю сказати, що Господь тут був з нами. І за цей місяць, поки Рада байдикувала, він врозумив значну частину депутатів, і депутати приєдналися. Приєдналися і голосували представники абсолютної більшості фракцій, окрім колишніх ОПЗЖ. Переконали і дуже ефективно працювали окремі депутати фракції “Слуги народу”, дуже ефективно працювали в інших фракціях, і сьогодні це було свято для всіх. Саме головне, що це пройшло під об’єднанням. Бо під час війни ми дійсно маємо уникати будь-чого, що роз’єднує націю, і проводити позиції, які об’єднують націю.
Заборона УПЦ МП: це історична подія, яка співмірна зі здобуттям Незалежності – В’ятрович
Пам’ятаєте, як російське ІПСО улюлюкало? Тільки спробуйте прийняти цей закон – і народний гнів, і все таке інше. Друзі, оце так само, як і різна поведінка мешканців українських міст, сіл і селищ: починаючи від Бузкового Гаю у Херсоні і закінчуючи Черніговом, починаючи Маріуполем і закінчуючи Тростянцем. Вони виходили з “коктейлями Молотова”, вони зупиняли, вони боролися, бо вони боролися за свою державу. В Курській області зараз ніяких “коктейлів Молотова”. І так само зараз ми не бачимо нікого, хто би вийшов на захист Російської православної церкви.
Чому? Бо дві третини українського народу з Православної церкви України, яка була створена 4,5 роки тому, створена за моєю безпосередньою участю. І я дякую тим метаморфозам, які відбулися за ці 4,5 роки. Подивіться, тоді передрікали, що церква не протягне й одного року. Передрікали, що ніхто в світі не визнає Православну церкву України. Казали, що жодна парафія не перейде до Православної церкви. Казали, що вона не виживе. І на сьогоднішній день це одна з 15 світових православних церков, яка згадується в Диптиху. І просто, якщо людина щиро вірить в Бога, якщо вона українець, вона точно не має іншого виходу, як приєднатися до Православної церкви України. Сподіваюсь, так і буде. І ці 9 місяців більш, ніж достатньо.
– Важливі дуже речі, які тепер стали загальноприйнятними. А колись не сприймалися, критикувалися і казали, що це передвиборче гасло Порошенка. А тепер це стало просто нормою – армія, мова, віра. І я нагадаю, що перед тим, як завершилася ваша каденція, були основні речі. Томос, який критикували. Безвіз, який був неможливий. І теж головне, що було зроблено за вашої каденції – це проголосовано курс України на НАТО і Європейський Союз. Тепер формула – армія, мова, віра – вона стала загальноприйнятною… Ваша формула виявилася єдиною робочою. Це треба визнавати, про це треба говорити. Але наскільки її дають реалізовувати?
– У нас величезна кількість питань. І я не можу сказати, що вже так це все трансформувалося. Бо кожне питання просування вперед дається з величезним боєм. Збільшення фінансування Збройних сил впирається в стіну корупції. І величезна кількість коштів, які від себе відривають платники податків, розкрадаються: починаючи від “яєць по 17” і закінчуючи багатомільярдними передоплатами, по яким не постачається зброя. Подивитися, все ще зараз не більше 30% забезпечення FPV-дронами робить держава або за державні кошти. А де гроші? Куди ви їх діваєте?
Подивитися, що на всіх небезпечних напрямках не створені фортифікаційні споруди, а гроші витрачені. Подивитися, по прикриттю об’єктів критичної енергетичної інфраструктури гроші витрачені, але енергетика знищена. І це означає, що поки що, на жаль, дійсно і армія, і мова, і віра панує як ідеологія в українському суспільстві. І я дуже тішусь і радію цьому. Пдивіться, куди ділося “велике крадівництво”? Подивитися, куди ділася “какая разница”? Подивіться, куди ділися “мільярд дерев”, чи мільйон “є-бабусь”? Чи в кожному обласному центрі президентський університет? Чи створення льодових катків? Чи щось таке інше… Те сміття обіцянок, які давались.
РПЦ назвала Курську операцію ЗСУ вторгненням “сатаністів” й створила штаб підтримки російської армії
І от сьогодні нарешті перейшли до державотворення. Армія у першу чергу створюється нашими героїчними Збройними силами. Додається і фінансується партнерами, які, до речі, і контролюють те, щоб хоч якось зменшити корупцію. Бо корупція сьогодні – це загально визнано, це те, від чого страждає і армія, і держава. Мова. Теж на початку, пам’ятаєте, у нас вперше у 2019 році були повернуті “Свати”, повернутий російськомовний “Слуга народу”, скасований суворий контроль за квотами. Спробували скасувати фільми українською мовою. Сьогодні про це навіть ніхто не думає, боїться поставити це питання. А по вірі теж пройшла дискусія: від заборони переходів і повної підтримки Московського патріархату до сьогоднішнього прийняття закону.
Але це не все ще. Бо моя формула “армія, мова, віра”, яка пройшла випробування часом і здобула підтримку українського народу, бо нарешті спало оце, знаєте, гидотне і брехливе лайно, яке лилося з каналу відомого олігарха. І сьогодні народ, заплативши надвисоку ціну, сам починає думати і розуміти. Але до “армії, мова, віра” додалося ЄС і НАТО. І те, що тоді теж мало хто вірив і питав, що зміни до Конституції, яку Порошенка вносить – це піар? Так само, як і всі решта. На сьогоднішній день країна має статус офіційний кандидата. І це не завдяки Порошенку і не завдяки Зеленському. Це завдяки величезним жертвам, які приніс на вівтар свободи, демократії і майбутнє український народ. Це тому, що Маріуполь. Це тому, що Буча. Це тому, що Ворзель, Гостомель, Ірпінь, Тростянець, Бахмут, Сєверодонецьк, Лисичанськ. Це та ціна, яку платить Україна для того, щоб ми були членами ЄС і членами НАТО.
Ми маємо бути достойними того героїзму і виправдати ці сподівання. Україна має бути членом ЄС, Україна має бути членом НАТО, бо без цього не буде миру. Мене питають – от вчора у мене були зустрічі з іноземцями – назвіть, будь ласка, вашу, Петро Олексійовичу, формулу миру. Я кажу, перший – недостатній, але ключовий і необхідний елемент цієї формули – англійською я їм кажу “sustainable security situation on the continent”, тобто стала безпекова ситуація на континенті. А це є членство в НАТО. Жодні двосторонні гарантії, жодні інші не замінять тверді й ефективні оборонні можливості НАТО. І ми в жодному разі не маємо ні сповзати, ні дискутувати щось інше. Якщо ставиш перед собою реальну ціль, ми її завжди досягаємо.
Закон про заборону УПЦ МП має запрацювати на практиці, тому важливо, щоб з боку уряду не було саботажу – Княжицький
Як відомо, 20 серпня Верховна Рада України ухвалила законопроєкт №8371, який забороняє діяльність релігійних організацій в Україні, що мають зв’язки з РФ. Це рішення, яке підтримали 265 депутатів, спрямоване на обмеження впливу релігійних структур, що підпорядковуються центрам впливу в РФ, і може призвести до припинення діяльності Української православної церкви Московського патріархату (УПЦ МП).
Фракція “Європейська Солідарність” вважає ухвалення закону про заборону московської церкви в Україні великою перемогою нашої держави і всіх, хто виборював Незалежність протягом століть.
“Ми, українці, боролися за це понад 300 років. Наша команда боролася за це 10 років, долаючи перешкоди, брехню – нібито хтось проти у Вашингтоні, в Європі. А насправді проти була та “п’ята колона”, яка сидить всередині країни. На сьогодні, дякуючи вам, ми це подолали”, – наголосив лідер “Євросолідарності” Петро Порошенко.
Раніше Петро Порошенко на брифінгу повідомив, що першим питанням найближчого засідання Верховної Ради буде розгляд у другому читанні законопроєкту 8371 “Про внесення змін до деяких законів України щодо діяльності в Україні релігійних організацій”, який унеможливлює діяльність релігійних організацій, керівний центр (управління) яких знаходиться в державі, яка здійснює збройну агресію проти України. Таке рішення, за словами Порошенка, ухвалила погоджувальна рада.
Нагадаємо, погоджувальна рада ухвалила рішення, що законопроєкт про заборону УПЦ МП розглянуть у серпні – це має бути перший законопроєкт, заради якого зберуться нардепи. При цьому у Верховній Раді низка народних депутатів заблокувала трибуну, вимагаючи внести до порядку денного та ухвалити законопроєкт про заборону в Україні релігійних організацій, пов’язаних з РФ.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post Це історичне рішення про заборону московської церкви в Україні – велике інтерв’ю Петра Порошенка appeared first on Прямий.
Схожі новини
Маневрена війна: Кремль готує контрудар під Курськом, але можливі й “котли” – військовий оглядач
Уряд спростив надання відстрочки для однієї з категорій військовозобов’язаних
Верховна Рада ратифікувала Римський статут