Дослідження показують, що імунітет до Covid-19 після двох етапів вакцинації поступово знижується. Чи ефективна третя доза вакцини? Яким видом вакцин її краще зробити? І чи потрібна буде ревакцинація тепер постійно?
9 грудня 2020 року 91-річна Маргарет Кінан і 81-річний Вільям Шекспір, який, як і його знаменитий тезко, народився у графстві Ворикшир, стали першими людьми, хто зробив щеплення від Covid-19 не в рамках клінічних випробувань.
Зала вибухнула оплесками. День назвали V-day, обігравши англійські слова “вакцина” й “перемога”, й атмосфера була загалом приголомшливою. До завершення пандемії було далеко, але це був перший крок на шляху нього.
Через дев’ять місяців у всьому світі було зроблено 5,7 мільярда доз різних вакцин, і тепер 41,8% населення планети принаймні частково захищене. Втім, число невідомих зростає з кожним днем.
“Неприємна річ у цій пандемії – це те, що вчені страшенно бісять людей, – каже Денні Альтманн, професор імунології з Університетського коледжу Лондона, – адже наші висновки постійно змінюються через те, що предмет досліджень такий невизначений”.
Тепер, коли ми знаємо, що наступні роки нам доведеться жити з Covid-19-та його безліччю варіантів, постає ще одне важливе питання. Чи достатньо двох доз вакцини?
Альтманн пояснює, що ще у квітні та травні він розповідав в інтерв’ю, що більшості щеплених людей бустерна доза не знадобиться.
“Навіть якщо з’являться варіанти вірусу, які знижують ефективність вакцини у 10 разів, кількість антитіл, які ви маєте після щеплення, у 1000 разів більша”, – зазначає вчений.
А потім з’явилася “дельта”. Й високий рівень антитіл після щеплення не гарантував вже абсолютного захисту від захворювання.
Утім, навіть якщо третя доза й допомагає розв’язати проблему зі зниженням імунітету, багато питань лишається незрозумілими.
Наприклад, яку вакцину використовувати для бустерної дози?
В Ізраїлі, де більшість людей отримали перших два щеплення Pfizer, цю вакцину використовують і для додаткових доз. Уряд Великої Британії також планує щепити втретє виключно Pfizer, проте більшість населення в країні отримали першу й другу дозу Oxford/AstraZeneca.
Щеплення різними вакцинами перший і другий раз показали переваги у порівнянні з введенням однакової вакцини обидва рази. Однак щодо змішування вакцин на третьому етапі даних, які б підтверджували ефективність та безпеку, поки немає.
“Знову ж таки, це як з багатьма іншими питаннями у цій пандемії, ми намагаємося побудувати літак вже практично в повітрі”, – каже Альтманн.
На його думку, додаткове щеплення вакциною на основі мРНК, як-от Pfizer або Moderna, працює добре. Але у дослідника є деякі сумніви щодо ефективності третьої дози векторними вакцинами.
Вакцини на основі мРНК спонукають клітини організму виробляти білок, який викликає імунну відповідь організму. Тоді як векторні вакцини, приміром, Oxford/AstraZeneca, доставляють в організм безпечний вірус, який переносить елементи коду білка шипів Covid-19.
Існує теоретична можливість того, що повторне зараження (інактивованим) вірусом кілька разів може бути поганою ідеєю.
“Ми цього ніколи не робили раніше, й є велика ймовірність того, що організм почне виробляти антитіла проти самої вакцини і припинить її роботу”, – каже Альтманн. Дослідник цікавиться, чи врахував це консультативний комітет Великої Британії з вакцинації.
Бустерне майбутнє
Однак, мабуть, найскладніше з усіх – питання про те, як довго триватиме відновлений імунітет людини після бустерного щеплення.
Альтманн також припускає, що бустерні дози зрештою стануть щорічними, однак чи підтримує це наука, поки що невідомо. На думку вченого, це радше логістичне рішення, ніж імунологічне.
“Я можу уявити, як департамент охорони здоров’я міркує, що найпростіше це робити кожної осені в один і той же час. Тож давайте просто виробимо більше доз у світі й так і зробимо”, – каже Альтманн.
Схоже, Ізраїль уже близький до такого сценарію. Щойно вони оголосили про вакцинацію всіх громадян третьою дозою, ізраїльській “цар вірусів” Салман Зарка запропонував починати підготовку до четвертого щеплення.
Як він зазначив виданню Times of Israel: “Таким відтепер і буде наше життя – хвилями”.
Схожі новини
Щоб поповнити втрати, РФ перекине на війну в Україні 2400 військових з Далекого Сходу – розвідка
Норвегія передасть Україні 22 винищувачі F-16 – ЗМІ
Відмова від підтримки України дорого коштуватиме наступним поколінням європейців — Боррель