fbpx

Пул Першого

Все про Перших та їх оточення

Чи будуть у новій угоді про копалини гарантії безпеки для України: деталі проєкту

Адміністрація Трампа очікує, що Київ швидко підпише нову угоду, яка надасть США значну владу над українською економікою.
Про це пише УНІАН з посиланням на The Wall Street Journal.
Попри те, різні очікування сторін можуть спровокувати новий конфлікт між Україною та США. 
“Українці не можуть відмовитися від усього свого економічного суверенітету просто так”, – запевнив юрист Деніел Білак.
Разом з тим, наголошується, що раніше Дональд Трамп висловлювався, що був би не проти видобувати українські рідкісноземельні корисні копалини. Натомість зараз він прагне отримати прибуток з економічних проєктів України у галузях металів, нафти, газу та інших природних ресурсів, а також інфраструктурних проєктів, включаючи порти і трубопроводи.
Видання The Wall Street Journal ознайомилося з копією 55-сторінкового проєкту угоди. Зокрема, у новій версії пропонується створити обмережене товариство “Інвестиційний фонд реконструкції США та України”, зареєстроване у Сполучених Штатах. У Білому домі вважають, що таким чином зміцняться стосунки між сторонами.
“Угода щодо копалин дає Україні можливість сформувати міцні економічні відносини зі США, які є основою для довгострокової безпеки та миру. Угода допоможе зробити Україну процвітаючою і відображає минулі та нинішні зобов’язання США перед Україною”, – підкреслив представник Ради нацбезпеки Джеймс Г’юїтт.
Проте українська сторона наразі не дала офіційної відповіді США.
WSJ зауважує, що новий варіант угоди не передбачає гарантій безпеки, які шукала Україні. Проте є пункт про повернення Сполученим Штатам всіх витрачених на військову допомогу грошей. У минулій версії такої вимоги не було.
За словами аналітиків, багато з американських вимог Україні буде складно прийняти. Зокрема, те, що Фонд матиме право вибору щодо всіх проєктів у сфері природних ресурсів та інфраструктури в Україні, для яких країна шукає інвесторів, як нових, так і наявних.
Передбачається, що проєкти будуть виплачувати прибуток у фонд, керований радою директорів, до складу якої входять три представники США і два українських. Це дасть змогу США мати перевагу у контролі над управлінням. 
Водночас наголошується, що проєкти мають уникати експорту критично важливих металів стратегічним конкурентам США.
Гроші з фонду йтимуть на погашення наданої Сполученими Штатами допомоги. Утім, у документі не зазначено скільки коштів надходитиме на відновлення України.
Окрім цього, у разі, якщо Україна захоче знайти нових інвесторів для природних ресурсів, спершу доведеться представити проєкт у раді фонду.
На думку старшої наукової співробітниці аналітичного центру Atlantic Council у Вашингтоні Рейчел Ріццо, США не мають плану на випадок відмови України від угоди. Натомість є намір сильно тиснути на українців, щоб змусити їх підкоритися всьому.
Водночас видання додає, якщо Україна відкине цю версію угоди, Вашингтону доведеться вести діалог з Києвом про нову. А після того, як Трамп визнав, що РФ затягує переговори, американські високопосадовці прагнуть не виглядати надто прокремлівськими.
Раніше президент США Дональд Трамп анонсував підписання з Україною угоди про корисні копалини.
Нагадаємо, віцепрем’єрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції, міністерка юстиції Ольга Стефанішина заявила, що Україна завершила переговори щодо тексту угоди про рідкісноземельні копалини та готова підписати її будь-якої миті.
До слова, Президент України Володимир Зеленський під час брифінгу заявив, що нова угода містить пропозиції, про які не йшлося, а також зʼявилося дещо, що раніше сторони відкидали. За його словами, із проєктом ознайомляться юристи та порівняють всі версії угоди.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post Чи будуть у новій угоді про копалини гарантії безпеки для України: деталі проєкту appeared first on Прямий.

Поділитися цією публікацією