Як свідчать соціологічні дані, з 2020 року у чинного президента Володимира Зеленського почав стрімко знижуватись електоральний рейтинг. Якщо у січні-лютому 2020 року соціологи давали главі держави 40-45% підтримки, то через пів року, у серпні-вересні – вже 25-29%. У 2021 році сумна для Володимира Зеленського тенденція тривала, але хвилеподібно. На початку року він мав 23% підтримки, то у квітні було 28%, влітку – 28-29%. Але чимдалі – тим гірше: у жовтні соціологи давали Зеленському 25-26%, у листопаді – 22%. Згідно з останніми результатами опитування SOCIS, у грудні за чинного президента готові проголосувати 16,7% опитаних. У відповіді на запитання, за кого з кандидатів у президенти респонденти б не голосували за жодних обставин, теж лідирує Володимир Зеленський із 32,4%.
Не останню роль у розчаруванні українців у чинному президенті зіграли гучні медійні скандали, у які весь час потрапляють, а, швидше, свідомо генерують Володимир Зеленський та члени його команди. Додають свою роль й суперечливі дії керівництва щодо найболючіших питань, які турбують суспільство.
Не став винятком і 2021 рік – що відбувалось з Володимиром Зеленським та його Офісом протягом року і як це впливає на рівень довіри до влади та її електоральні перспективи, читайте в огляді PRM.UA.
“Вагнергейт”: соломинка, яка зламала хребет верблюду
Чи не найбільшого удару по рейтингу президента України Володимира Зеленського та його партії “Слуги народу” завдала справа про так званий “вагнергейт” – спецоперація українських спецслужб з затримання російських найманців з ПВК “Вагнер.
Як свідчать наявна інформація, її було зірвано на користь Росії або самим президентом Володимиром Зеленським, або високопоставленими працівниками Офісу президента. І тут мова може йти про дві речі – або про кричущу некомпетентність керівництва держави, або про державну зраду – або одночасно і про те, і про те.
Хай там як, але Україна, яка восьмий рік перебуває у стані війни з Росією, просто не може собі дозволити ані першого, ані другого серед вищого військово-політичного керівництва країни. Адже це загрожує не тільки сотнями тисяч загиблих, а й самому існуванню української державності.
Питання повного розслідування “вагнергейту” – це питання довіри до влади — Порошенко
Зрив блискучою за задумом спецоперації вже неабияк нашкодив українській безпеці – мова йде не тільки про недовіру керівництву України з боку західних спецслужб, які за інформацією ЗМІ, вже припинили ділитись з офіційним Києвом надважливою, а часто й критично важливою для нас розвідувальною інформацією. Ситуація призвела до того, що в умовах російської агресії фактично паралізовано українські спецслужби, співробітники яких через недовіру до керівництва країни навряд чи за чинної влади підуть на якісь активні дії, обмежившись тільки збором інформації та пасивним моніторингом ситуації.
Один з учасників спецоперації, також звільнений зі служби, Роман Червинський припускає, що російська агентура залякала й тримає на гачку Володимира Зеленського.
“Там не один кріт, а просто така ціла група людей. Татаров, Єрмак, Демченко. Коли Бурба в останній день намагався зʼясувати, хто був зрадником і планував провести розслідування, то Демченко його відвів в бік і каже: “Для чого ти це робив, ти хотів, щоб російські танки були у Києві?”, – зазначив він.
Вони тримають у страху самого президента, який за родом передової діяльності не розбирається у нюансах
Роман Червинський ексначальник 5-го управління департаменту контррозвідки СБУ
Проте глава держави на пресмарафоні 26 листопада, це аж на дев’ятий день після оприлюднення розслідування Bellingcat, відповів лише звинуваченнями на адресу ексголови ГУР МО Василя Бурби, приписавши йому навіть намір зіпсувати відносини України з Туреччиною і США. Не стримуючи емоцій Зеленський навіть звинуватив розвідника у спробі “продати росіянам чи китайцям” інформацію про те, хто вигадав ковід та формулу вакцини проти цієї хвороби.
“Мені соромно за цей епізод у житті розвідки України”, – заявив президент.
“Мені соромно за цю пресконференцію”, — прокоментував виступ президента України засновник платформи Bellingcat Еліот Хіггінс у Twitter.
“Вагнергейт”: ексрозвідники розповіли про погрози з боку Офісу президента
На думку політолога, керівника політико-правових програм ГО “Український Центр суспільного розвитку” Ігоря Рейтеровича “вагнергейт відчутно вдарив по рейтингу Зеленського”, оскільки серед людей рівень обізнаності про цю тему надзвичайно високий.
“Причому це було ще до того, як активно в цю історію включилися, наприклад, телеканали Ахметова. Бо її обговорювали на інших каналах. На тому ж “Прямому” – він дуже правильну роботу виконував. Тому що це суспільно важлива тема, і про неї знали. Понад 40% ще до її активної розкрутки про це знали й говорили, що це, в принципі, є злочином і повинно бути розслідувано. “Вагнергейт” тягнувся, тягнувся, тягнувся, поки критична маса не накопичилася, і він обвалив одразу на кілька пунктів рейтинг Зеленського і рейтинг “Слуги народу”. В результаті вони мають набагато гірші позиції, ніж вони мали ще на початку року. І, що найголовніше, тенденції для них абсолютно катастрофічні. Питання навіть не в рейтингу, а питання в тенденціях. Це найголовніше”, – завив експерт.
Крім того, за словами керівника Центру військово-правових досліджень Олександра Мусієнка, “вагнергейт” певною мірою впливає десь ще на міжнародну репутацію України.
“Йде мова про те, що наші партнери мають особливо знати. Це відповідь на “чому ми не в НАТО”. Одна з причин – це все-таки користуватися довірою партнерів, щоб партнери розуміли, що з нами можна ділитися і розвідінформацією, й іншою чутливою інформацією. І задля збереження цієї довіри варто уникати подібних скандалів”, – зазначив він.
Голий король: скандальний пресмарафон Зеленського
Поведінку Володимира Зеленського на пресмарафоні 26 листопада можна сміливо назвати найгіршим у новітній історії України прикладом спілкування публічної особи з пресою та громадянами країни, а також найбільшим медійним провалом чинного президента за всю його каденцію.
Глава держави виглядав дуже невпевненим, слабким, але агресивним, весь час збивався на крик та особисті образи, зухвало й зверхньо ставився до своїх співбесідників.
На думку політолога Ігоря Рейтеровича, цей пресмарафон вже коштував Зеленському його другого терміну на посаді президента.
Хамська поведінка і параноя: соцмережі шоковані пресмарафоном Зеленського
“Немає навіть сенсу аналізувати ті заяви, які він робив. Там просто люди побачили дуже втомлену людину, яка не знає, що робити з тими проблемами, які є в країні, яка не хоче нічого з цими проблемами робити, яка думає тільки про те, як би їй відпочити, що він не бачить дітей і так далі, і тому подібне… Що взагалі йому плювати на думку суспільства, журналістів і так далі”, – зазначив політолог.
Одним з найяскравіших моментів пресмарафону стала суперечка між Володимиром Зеленським та Юрієм Бутусовим щодо справи “вагнерівців”. Згодом проти Юрія Бутусова, який прямо звинуватив президента у брехні, навіть порушили справу – приводом стало його відео з навчань, де він стріляє з гармати.
Відповіді глави держави на запитання представників ЗМІ під час пресмарафону виглядали вкрай емоційними й агресивними – Зеленський часто не міг достатньо сконцентруватися й чітко сформулювати свою думку.
Окрім іншого, президент здивував заявою про те, що він нікому нічого не винен, окрім своїх дітей, та вчергове висловив готовність до прямих переговорів з президентом РФ – ба більше, очікує від нього публічного “сигналу” про те, що Росія не планує здійснювати повномасштабне вторгнення в Україну. Також Володимир Зеленський твердо виступив на захист керівника свого Офісу Андрія Єрмака та його заступника, одіозного чиновника часів Януковича – Олега Татарова. Президент також назвав справедливими санкції РНБО проти людей, які ж, за його словами, не є злочинцями. “Ви їх людьми називаєте? Не всі представники людей — люди. Є особи, я так вважаю”, — додав Зеленський.
Як вважає політолог Ігор Рейтрович, наступного року президент отримає безпосередні наслідки своїх заяв на пресмарафоні для свого рейтингу. “Коли він захоче спробувати піти на якісь вибори, строкові чи дострокові, достатньо буде нарізати деяких “відосиків” з цієї пресконференції, викласти їх і на цьому закрити тему”, – зазначив він.
Країна, яка воює, побачила людину, яка живе в паралельній реальності, який абсолютно цього не приховує і вважає свою позицію єдино вірною. Взагалі, коли вона тільки почалася, я її схарактеризував, як у Людовіка ХIV, який казав “государство – это я”
Ігор Рейтерович політолог
Я президент, Міша! Винен тільки своїм дітям. І не головнокомандувач – головні заяви Зеленського на пресмарафоні
Загалом після заяв президента на пресмарафоні стало очевидно, що Володимир Зеленський є неадекватним, переконаний політолог Тарас Березовець.
“І це не питання діагнозу. Це питання відповідності людини посаді на даний конкретний історичний період. Люди, які оточують його, так само некомпетентні та неадекватні”, – написав він на у своєму Telegram-каналі.
Його перебування на посаді становить пряму та явну загрозу національній безпеці країни
Тарас Березовець політолог
День народження Єрмака у Карпатах: без ведмедів та циган, але на гелікоптерах ДСНС
Ще одним досить болісним ударом по рейтингу Володимира Зеленського може стати скандал через використання гелікоптера ДСНС та військового гелікоптера, щоб дістатись з гостями на державну дачу “Синьогора” у селі Гута Івано-Франківської області на відзначення 50-го дня народження керівника Офісу президента України Андрія Єрмака.
Володимир Зеленський пояснив свій вчинок тим, що у нього раптом зламалися і президентський літак, і президентський гелікоптер.
Як підкреслив Олександр Мусієнко, залучати спеціалізовану авіатехніку дозволяється у виключних випадках, наприклад, для польотів у зону ООС, бойових дій й для забезпечення безпеки у виключних випадках.
Свято, якого не було: що Зеленський та Єрмак приховали від суспільства та хто був на VIP-вечірці з керівництвом держави
“Щодо рятувальної авіації я такого пояснення не сприймаю, я таку позицію не сприймаю. Тому що рятувальна авіація закуповувалась для того, аби безпосередньо рятувати життя і надавати допомогу жертвам ДТП, людям, які потребують термінової госпіталізації й таке інше, де час іде на хвилини… І використовувати у своїх цілях для перельотів такою авіацією – я вважаю, що це є неправильно і так не має бути в демократичній країні”, – наголосив керівник Центру військово-правових досліджень.
Втім, Зеленський так і не зміг визначитись, що саме відбувалось у “Синьогорі”. “Він (Єрмак – ред.) відмовився святкувати цього дня (через річницю початку Революції Гідності – ред.). Він сказав, що завтра тут будуть люди і скажуть, що, поки йде покладання квітів, хтось щось святкує – це “пляски на крові”. Чи був я в “Синьогорі”? Так. Чи відзначав я день народження Єрмака? Так, Єрмак зі мною був”, – розповів президент на пресмарафоні 26 листопада.
Він також наголосив, що має право відпочивати, але через журналістів вже не може робити цього у Києві. “Завдяки вам мої діти у Києві не можуть бути без охорони. Мої діти ніде нічого не святкують. Завдяки вам, Михайле, у мене немає часу на приватне життя Те, що ви робите щодо мене, це неправильно. Циган не викликав, ведмедів не викликав. І з Єрмаком без бутербродів я полетів у Гуту”, – агресивно пожалівся на свою долю Володимир Зеленський, звертаючись до журналіста Михайла Ткача.
Офіс президента не має надавати інформацію за кожним щигликом журналістів, вважає президент. “Панібратство у вас, панібратство. Я президент України, Міша!”, — навіщось додав Володимир Зеленський.
За словами Володимира Зеленського гелікоптери також були потрібні, щоб облаштувати необхідним держдачу “Синьогора” для масштабного заходу у ній з нагоди 30-річчя української дипломатії 20-22 грудня, а не для святкування ювілею глави його Офісу Андрія Єрмака. Він додав, що йдеться про понад 150 послів, а також їхніх супутників і супутниць.
Як вважає відомий журналіст Віталій Портников, такі дії президента Зеленського на тлі складного зовнішнього та внутрішнього становища в Україні виглядають вкрай дико.
“У момент зовнішньої та внутрішньої кризи у країні, у момент коли говорять про те, що Росія збирає свої війська на кордоні з Україною і США попереджають союзників про ймовірність нападу на нашу державу, у момент, коли оприлюднюють результати розслідування Bellingcat і громадськість очікує від Володимира Зеленського та Андрія Єрмака пояснень, що відбувалось навколо справи “вагнерівців” і як причетні обидва керівники до операції – якраз у цей момент виявляється, що нічого більш важливого за корпоратив для цих людей немає”. – дивується журналіст.
“Я навіть готовий погодитись з версією інспекції президентом санаторію, ну такі вже в нього інтереси та справи, санаторії він інспектує. Але чи не виглядає це чимось дивовижним або диким, що тоді коли мова йде про серйозну та напружену ситуацію у країні президент Володимир Зеленський займається інспекцію санаторію до свят?”, – додав Віталій Портников.
Втік до дитячої кімнати: Єрмак відмовився коментувати святкування власного дня народження
У цій ситуації справа не у тому, що глава держави не має право на вихідний, хоча, як довідались журналісти, президент у 2020 році мав аж чотири відпустки, а в тому, що така посада як президент надає особі не тільки, надвеликі права та можливості, а й накладає на неї надвеликі обов’язки, у першу чергу моральні.
Так, можуть виникнути ситуації, коли глава держави у форс-мажорних обставинах – й виключно для виконання своїх невідкладних посадових обов’язків – може використати гелікоптер ДСНС, який кожної секунди може знадобитись для порятунку життя чи збереження здоров’я громадян країни. А ось використовувати подібну техніку, аби дістатись на відпочинок чи на день народження керівника свого Офісу – чи видається це гідним президента держави?
Примарний “держпереворот”: чого коштують Україні слова президента
Ще одним сюрпризом від президента країни на його пресмарафоні стала заява про підготовку представниками РФ та України державного перевороту, в який планується залучити й олігарха Ріната Ахметова.
Проте в історію з держпереворотом не повірили не тільки найближчі соратники президента, а й правоохоронні органи. Лише 30 листопада “слуга” Олександр Корнієнко повідомив, що у Київ готуються “підвози” людей для участі у “держперевороті”, за що їм нібито обіцяють по тисячі гривень. Того ж дня СБУ, вочевидь, щоб хоч якось зберегти репутацію президента, порушила кримінальну справу за фактом приготування до захоплення державної влади в Україні.
Як підкреслив Олександр Мусієнко, заява президента про “держпереворот” мала більш медійно-політичну складову, ніж дійсно містила інформацію про якісь справжні загрози.
“Задля того, аби когось звинувачувати, мають бути відповідні підстави, і цим підставам має бути надана належна оцінка правова правоохоронними органами. І правоохоронні органи мають дати оцінку, чи є підстави вважати, що там готуються незаконні дії по поваленню конституційного державного ладу, чи немає підстав таких вважати. Тільки після цього з дозволу слідчого можна розголошувати певну інформацію, яку дозволяє слідчий”, – додав експерт.
“Суцільна брехня”: Ахметов відповів на звинувачення Зеленського щодо участі у підготовці держперевороту
Вже 10 грудня Володимир Зеленський по телебаченню повідомив, що саме він своєю заявою про підготовку держперевороту запобіг спробі його здійснення – адже у справу втрутились стратегічні союзники.
Але президентського “гумору” не зрозуміли на світових фінансових ринках та у США.
Так, після того, як заява Зеленського про держпереворот за участі Ріната Ахметова стала топновиною у світових ЗМІ, почався обвал вартості його активів.
Висловив свою “глибоку схвильованість” інформацією про можливість державного перевороту в Україні й президент США Джо Байден, на уточнювальне запитання журналістів відповів, що найімовірніше з’ясовуватиме подробиці у Зеленського та Путіна. Крім того, Державний департамент США заявив, що уважно відстежує цю ситуацію і в курсі новин про “держпереворот”.
І з цієї ганьби імені Зеленського доведеться тепер якось виходити. Хоча без втрат це вже явно не вдасться
Тарас Березовець політолог
“І наступного разу, коли щось реально станеться, реакція на хлопчика, який кричав “вовки, вовки”, буде зовсім іншою. Це якась ганьба”, – зазначив Тарас Березовець.
Pandora Papers, офшори та Зеленський: хто допоміг Коломойському вкрасти гроші з ПриватБанку
Неприємною новиною для Володимира Зеленського та його найближчого оточення, наприклад, друга дитинства, а нині голови СБУ Івана Баканова, стала публікація масштабного журналістського розслідування за результатом вивчення великого масиву документів про офшори – мова йде про так звані Pandora Papers.
Як йдеться у розслідуванні “Слідство.Інфо”, офшорні компанії Володимира Зеленського та його оточення з 2012 року отримали 40 мільйонів доларів від офшорних компаній Ігоря Коломойського.
“Це не про офшори, а це про спільну крадіжку, відмивання і несплату податків з десятків і десятків мільйонів доларів, які ще не всі оприлюднені. Про це мовчить пан Зеленський вже понад місяць”, – прокоментував результати Pandora Papers п’ятий президент України Петро Порошенко.
Як з’ясували журналісти, номінальним власником офшорних компаній проєкту “Квартал-95” через фірму Davegra Limited був чинний голова СБУ Іван Баканов, а Володимир Зеленський міг отримувати дивіденди від однієї з офшорних фірм вже після того, як переміг на президентських виборах.
Офшори Зеленського працювали у 2020 та 2021 роках – Богдан
Втім, автори розслідування не роблять висновків, порушував Зеленський закон під час “оборудок” в офшорах чи ні. Мова йде насамперед про моральну відповідальність Зеленського, який йшов на вибори як борець з офшорами та відмиванням коштів.
“Pandora Papers, безумовно, серйозно вдарило по іміджу Зеленського і по рейтингу з чисто морально-етичної точки зору. Тут взагалі не питання, що він багата людина. Не питання, що він ухилявся від сплати податків і так далі. Переважна більшість громадян України це абсолютно не цікавить.. Але цей момент, що він казав, що я ніколи цього не робив, не роблю і не буду робити, і це виявилося відвертою брехнею, і ця брехня зав’язана безпосередньо на Володимирові Зеленському. Він є вигодонабувачем від того, що вони там отримували і як вони на цьому заробляли”, – вважає Ігор Рейтерович.
Вочевидь, відчувають цю загрозу й в оточенні президента, адже у жовтні 2021 року за вимогами невідомого чиновника з СБУ, яку очолює фігурант офшорного розслідування Іван Баканов, намагались зірвати показ документального фільму “Офшор 95”, присвяченого офшорам президента України Володимира Зеленського.
“Тут розбіжності не у тому, чи знає хтось чи не знає певні факти, а у тому, що є люди, які не хочуть цих фактів визнавати, а хочуть жити в ілюзорній реальності. Але владі, як ми бачимо, неймовірно не подобається, коли хтось розповідає про неї щось таке, що не відповідає зусиллям самого Зеленського та його піарників. І почалась боротьба з самою прем’єрою фільму, почались погрози на адресу організаторів показу. І збоку тих, хто представлявся працівниками СБУ. І це наближає нашу країну до путінської Росії, до Лукашенківської Білорусі. До цих всіх їхніх практик” – заявив журналіст Віталій Портников.
Він підкреслив – якщо показ такого фільму намагаються зірвати, то там насправді є щось, що дуже компрометує Зеленського та його оточення.
Інформація з Pandora Papers про офшори президента насправді дуже сильно вдарила по Зеленському та по його рейтингу. І ми це бачимо у соціологічних опитуваннях
Ігор Рейтерович політолог
За його словами, поки стабільний рейтинг президента Зеленського тримається на певних соціологічних маніпуляціях.
“Наскільки мені відомо, з ключовими соціологічними центрами, які є в країні, Офіс президента дуже серйозно працював. Ні, він їх не змушував викривляти результати опитувань, але вносив певні корективи, просив внести в питання, у величину вибірки, в час, коли це робилося. І це призводить до такого результату. Справжня соціологія набагато гірша і показовіша”, – додав Ігор Рейтерович.
Офшорна “скринька Пандори” Зеленського та інших: як ховають гроші українські багатії
Ще більше скандал Pandora Papers загрожує іміджу президента Зеленського, як головного борця з олігархами, адже про яку боротьбу з олігархами може йтися, коли сам президент так чи інакше пов’язаний з брудними грошима Ігоря Коломойського. І тут, швидше, борцем з олігархами виглядає офіційний Вашингтон, який у березні 2021 року ввів санкції проти Коломойського за масштабну корупцію та свідоме руйнування демократичних інститутів в Україні.
Цікаво, що глава держави ігнорує усі запити у свій Офіс з боку провідних західних ЗМІ, яких цікавить питання співпраці чинного президента з олігархом Ігорем Коломойським щодо можливого виведення десятків мільйонів доларів через офшорні компанії.
Понад 60% українців вірять міжнародному розслідуванню Pandora Papers щодо офшорів Зеленського – опитування
Крім того, журналісти “Слідства.Інфо” встановили, що Володимир Зеленський не міг легально придбати нерухомість вартістю у 7,3 мільйона доларів у Лондоні, яка оформлена на особу із найближчого оточення президента, через низьку прибутковість компаній “Кварталу 95”. Так, у 2012 році вони не декларували великих прибутків, а податків за той рік сплатили усього 43 тисячі доларів. У 2013-2015 роках компанії Зеленського взагалі були збитковими, і з кожним роком сума їх збитків зростала. Не виключено, що таким чином “кварталівці” просто ухилялись від сплати податків в Україні.
“Це кінець Голобородька, як історії про чесного та красивого хлопця”, – підсумовує політолог Тарас Березовець.
Десакралізація інституту президента: ковзанки, “зіркові” двері та середній палець Лероса
З перших же днів при владі Володимир Зеленський та його команда, які не мали жодних політичних навичок, відрізнялись досить екстравагантною поведінкою, яка спочатку списувалась на недосвідченість та запровадження нових підходів у державному управлінні. Досить згадати ті ж походи глави держави на пляж, самокат першого “зеленого” прем’єр-міністра Олексія Гончарука чи непробивну самовпевненість новообраних депутатів від “Слуги народу”.
Ще більше, ніж до державного управління, звикле до аплодисментів, нове керівництво держави виявилось неготовим до критики та гострих вуличних протестів.
Першою жертвою Володимира Зеленського, неабияк ошелешеного акцією протесту проти капітуляції на зустрічі з Володимиром Путіним у Парижі, стало подвір’я будівлі Офісу президента. Аби завадити протестувальникам, там зазвичай розміщують ковзанку, або дитячий майданчик.
Вже цього, 2021 року, Володимир Зеленський й представники його Офісу потрапили у два гучних скандали, які вдарили по репутації як інституту президента, так й по вірі у здатність Офісу президента професійно, чесно й прозоро розв’язувати найпростіші проблеми.
Операція “Двері”: піар та бізнес на ремонті будівлі Офісу президента
Так, 20 березня 2021 року, біля будівлі Офісу президента України зібралися люди на акцію підтримки активіста Сергія Стерненка, протиправно засудженого до семи років і трьох місяців ув’язнення. Досить рішуче налаштовані протестувальники вимагали звільнити Стерненка й припинити проросійський реванш в Україні. Згодом учасники акції почали палити фаєри, та запускати їх у стіни президентської канцелярії, обмальовувати будівлю лозунгами та запускати феєрверки. Крім того, під час заходу було вибито скло на дверях одного з під’їздів Офісу, а також кілька шибок на верхніх поверхах.
У підсумку поліція порушила кілька справ й почала затримувати активістів. Розбиті двері Офісу президента, які його персонал одразу оголосив непридатними для швидкого ремонту, були вилучені правоохоронцями, як речовий доказ.
Але вже за п’ять днів розбиті двері з’явились у студії програми “Право на владу” на каналі “1+1”, ведуча якої Наталія Мосейчук з пафосом назвала їх “жертвою протестів”.
У Зеленського відмовились продати пошкоджені двері Офісу президента
Тим часом Офіс президента без тендера замовив ремонт дверей та тамбурів за 235 тисяч гривень, чим порушив закону України “Про публічні закупівлі”. Крім того, канцелярія оцінила вартість з очищення будівлі від написів фарбою та ремонт дверей у 2 мільйони гривень (це дорівнювало тоді 200 тисячам доз COVID-вакцини або 100 кисневим концентраторам). Натомість столичні клінінгові компанії були готові виконати ту саму роботу лише за 50 тисяч гривень.
Не менше подиву викликала й “швидкість”, з якою у президента розв’язувати елементарну проблему. За всім днів з дня проведення акції будівлю так і не відмили від написів.
Такий стан справ не витримували навіть прибиральниці з Офісу, які через знайомих повідомили ЗМІ про готовність за 50 тисяч гривень вп’ятьох відмити будівлю всього за три години.
Вирок суду за середній палець у бік президента: Зеленський проти Лероса
А вже 4 листопада у досить “незручну” ситуацію потрапив і сам президент Володимир Зеленський, якому просто у залі Верховної Ради України показав непристойний жест – середній палець – народний депутат Гео Лерос.
На такі дії його спровокував тоді ще заступник голови парламенту “слуга” Руслан Стефанчук, вимкнувши парламентарю мікрофон, коли той жорстко критикував президента. Лерос все ж встиг сказати, що Зеленський – “головний зрадник в країні”, і показав у бік президента середній палець.
Таким чином Володимир Зеленський став другим президентом країни, який зазнав публічного приниження у залі Верховної Ради, раніше таку “честь” мав тільки Леонід Кучма, якому нардеп Юрій Луценко кинув на трибуну російські лапті.
Як зазначає політолог Тарас Березовець, такий акт десакралізації своєї влади та приниження інституту президента Володимир Зеленський багато у чому підготував сам. Мова йде про його виступи у гумористичному шоу “Квартал 95” та інші телепроєкти, де він роками без жодних сумнівів та у найбільш цинічний спосіб висміював не тільки майже усіх політиків, колишніх та чинних президентів України, а й не гребував “пожартувати” й над самою Україною, її історією, символами й навіть трагедіями. Крім того, під час своєї передвиборчої кампанії саме Володимир Зеленський запустив рекламний відеоролик, в якому прямим текстом послав усіх інших кандидатів у ж*пу.
Вже 11 листопада Гео Леросу вручили підозру, а 18 листопада обрали запобіжний захід у вигляді особистого зобов’язання строком на 2 місяці зі здачею закордонних паспортів. 7 грудня апеляційний суд залишив цей вирок у силі.
Залишається тільки ЄСПЛ: суд залишив у силі запобіжний захід для Гео Лероса
“Є дві мети. Перша – це показати іншим депутатам, щоб вони не думали критикувати, переходити на особистості і чіпати безпосередньо президента, і що з ними буде те, що відбуватися з Гео Леросом. Саме особистісні якісь моменти відіграють найважливішу роль стосовно тієї чи іншої критики”, – зазначив політолог Ігор Рейтерович.
А, по-друге, на його думку, нинішні можновладці надзвичайно мстиві й взагалі не сприймають якоїсь критики особистісного характеру та вважають, що вони в праві людей завжди переслідувати та карати.
Як вважає Тарас Березовець, переслідування Гео Лероса за жест демонструє паніку та істерику влади, пов’язану з падінням рейтингу президента. “Мета – позбавити Лероса мандату народного депутата й притягти його до кримінальної відповідальності”, – додав експерт.
Крім того, на думку Ігоря Рейтеровича, владі вкрай потрібен прецедент покарання депутата, щоб в інших навіть і думок не виникало про те, щоб якось виходити з фракції або когось критикувати, або з’ясовувати, чим займається Андрій Єрмак і його найближче оточення.
Ми продовжуємо спостерігати деінституалізацію в Україні, тобто розвал інститутів, які є, які були побудовані раніше, які функціонували й виконували покладені на себе завдання
Ігор Рейтерович політолог
Друзям усе – ворогам закон: Зеленський та справи Трухіна, Юрченка, Шефіра й Гогілашвілі
Останній рік президентства Володимира Зеленського запам’ятався численними скандалами навколо “слуг народу” та оточення президента – мова йде про резонансні ДТП за участі народних депутатів з монобільшості, обстріл помічника президента, співвласника “Кварталу 95” Сергія Шефіра та справу ексзаступника голови МВС Олександра Гогілашвілі.
Першою резонансною темою, яка роздратувала українське суспільство, це резонансні ДТП за участі народних депутатів від “Слуги народу” – Олександра Юрченка та Олександра Трухіна.
Якщо перший просто протаранив інший автомобіль виїжджаючи з парковки, після чого здійснив напад на його водія, то другий, за інформацією ЗМІ, у стані алкогольного сп’яніння спричинив аварію, у якій постраждало шестеро осіб, двоє з яких – діти.
Олександра Трухіна кілька разів довелось публічно захищати навіть особисто президенту України. Водночас слідство “не може” з’ясувати, чи перебував він за кермом під час ДТП, яке сталось ще 23 серпня.
У Зеленського намагаються “відмазати” Трухіна від ДТП, бо він причетний до роздачі зарплат у конвертах депутатам від “слуг” – “Дзеркало тижня”
У порушенні правил дорожнього руху також помічали й інших “слуг” – так, Євгена Брагара поліція затримала за підозрою у керуванні транспортним засобом у стані наркотичного сп’яніння. Згодом адмінпротокол проти нього скасували, а поліцейських, які його затримали – звільнили. Так само суд не знайшов провини у діях Олександра Юрченка та визнав недійсним тест, яким у народного депутата було зафіксовано перебування у стані наркотичного сп’яніння.
“На превеликий жаль, ми бачимо, що застосовується подекуди принцип, що “своїм все, ворогам закон”. Ми розуміємо прекрасно, що якщо хтось з опозиції або критичних до представників влади чи неугодних владі намагається застосовувати якусь риторику і критику, то проти нього дуже швидко може бути відкрито кримінальне провадження, він може бути звинувачений і так далі”, – зазначає Олексій Мусієнко.
А що стосується представників влади, то ми бачимо, що дуже якось намагаються або прикривати, або взагалі не надавати цьому належної реакції і оцінки
Олександр Мусієнко керівник Центру військово-правових досліджень
Не менш гучною вийшла й історія з обстрілом автомобіля першого помічника президента України Сергія Шефіра, яка відбулась 22 вересня.
В автомобіль “Студії Квартал”, у якому їхав без охорони Сергій Шефір, між селами Круглик і Ходосівка в Обухівському районі Київщини потрапило понад 10 куль з автоматичної зброї.
Відставка Авакова пов’язана з наркоінцидентами зі “слугами” Васильковським, Брагарем і нардепом Юрченком – ЗМІ
Володимир Зеленський згадав обстріл автомобіля свого першого помічника у промові на Генасамблеї ООН, пов’язав його зі своїми “антиолігархічними” ініціативами та пообіцяв “сильну відповідь”. Наступного дня на розслідування справи було кинуто безпрецедентну кількість правоохоронців, включаючи водолазів, які обслідували найближчі до місця інциденту. Сотні поліцейських обстежили також 430 гектарів лісів. У магазинах зброї по всій країні було отримано інформацію про продаж куль калібру 7,62 за останні десять(!) років.
Але найцікавіше стало відомо згодом – як виявилось перший помічник президента Сергій Шефір, якого призначили на цю посаду указом від 21 травня 2019 року – не перебуває у трудових відносинах з Офісом президента. Він працює там на громадських засадах, що звільняє від необхідних перевірок та дотримання антикорупційного законодавства. Одразу після замаху Сергій Шефір зізнався, що перед замахом він займався організацією концертів, тож не пов’язує його зі своєю професійною діяльністю.
На думку керівника Центру військово-правових досліджень Олександра Мусієнка, президент максимально використав інцидент з Шефіром для власного піару, тоді як сама справа, судячи з усього, перебуває “під сукном”.
“Чергове дно у переслідуванні опозиції”: влада Зеленського взялася фабрикувати справи проти “ЄС” зі звинуваченнями у замаху на Шефіра – заява
“Де хоч якісь результати цього кримінального провадження? Скільки часу вже минуло? Ми не чуємо. Хоча були пошукові дії по всій країні… Але в результаті нічого не чути. Хоч якісь підозрювані – теж нічого. Тобто поки що ніякої інформації немає. Але президент уже зробив заяву і він використав це медійно та політично, що це тиск на його команду, тому що він бореться з корупцією і таке інше”, – зазначив він.
Вже у грудні 2021 року суспільство сколихнув новий скандал – заступник міністра внутрішніх справ Олександр Гогілашвілі почав погрожувати поліцейським на блокпосту у Донецькій області, які не впізнали у ньому свого начальника та вимагали надати необхідні для проїзду документи.
Після того, як відео поведінки заступника міністра стало “вірусним”, президент Володимир Зеленський через соцмережі звернувся до глави МВС з проханням звільнити Гогілашвілі.
Але вже відкрились дивовижні подробиці про звільненого чиновника. По-перше, він є громадянином РФ, де працював помічником депутата Державної думи РФ Миколи Валуєва, має у РФ умовний строк за шахрайство. По-друге, дружина Гогілашвілі – Марія Левченко – є, ймовірно, особистим секретарем президента України. Він її представляв пресі у 2019 році, до того ж як повідомляли ЗМІ, Левченко була присутня на нараді, після якої було зірвано спецоперацію з затримання “вагнерівців”. Далі – більше, виявилось, що керівник ГУР Міноборони України Кирило Буданов, якого призначили на посаду після зриву спецоперації щодо “вагнерівців” тимчасово мешкає у будинку Гогілашвілі та Левченко. Щодо останньої теми Банкова поки тримає тишу.
За три дні після звернення Зеленського до уряду, 13 грудня, Олександра Гогілашвілі було звільнено за власним бажанням.
На думку Олександра Мусієнка, президент використав резонансний епізод для власного піару.
“Європейська Солідарність” ініціювала нагородження правоохоронців, що зупинили автомобіль Гогілашвілі в зоні ООС
“Я думаю, що це пов’язано з тим, що було обрано такий епізод, який набув широкого резонансу. І президент використав його, щоб зреагувати, щоб продемонструвати, що, дивіться, я дію таким чином, що готовий навіть представників влади усувати. Можливо, це ще той фактор, щоб використати як зручну піар-складову. Тому що тепер всюди будуть згадувати цей епізод з Гогілашвілі як такий приклад, що дивіться, мовляв, будь-хто, хто здійснює якесь правопорушення або поводить себе недостойно, може бути притягнений до відповідальності”, – зазначив він.
Втім, як вважає політолог Ігор Рейтерович, цей задум Офісу президента не спрацював.
“Це прекрасний кейс, як модно говорити в Офісі президента. Зеленський під кінець року вирішив знову зіграти роль такого брутального політика і написав пост про Гогілашвілі, що він повинен бути звільнений, і я впевнений, що він написав заяву за власним бажанням, і ми всі рівні, і так далі. Він (Зеленський – ред.) цим постом собі просто зробив постріл в ногу. Чому? Тому що, по-перше, він сам перевищив свої повноваження. Він не має права, при всій ситуації, коментувати і вказувати органу виконавчої влади, що і як йому робити, і кого звільняти”, – зазначив Ігор Рейтерович.
Голова ГУР МО підтвердив факт проживання з Гогілашвілі
За його інформацією, в Офісі був розрахунок на те, що це йому поверне частину прихильників – от президент втрутився та вирішив питання.
“Але всі відразу просто на це відреагували зовсім по-іншому і поставили банальні питання: а де ті пости інші про тих людей, які робили інші погані речі, але президент їх прикриває, захищає або не коментує?” – додав експерт.
Крок вперед – два назад: псевдоборотьба з “п’ятою колонною”, реверанси у бік патріотів та бажання домовитись з Путіним
Початок 2021 року ознаменувався суперечливими кроками Володимира Зеленського у його політиці щодо російської агресії та “п’ятої колони” Кремля в Україні. Різкий антиросійський кульбіт з закриттям проросійських телеканалів рішеннями РНБО, символічними “санкціями” проти лідера ОПЗЖ Віктора Медведчука, проведенням “Кримської платформи” та фактичним визнанням провалу ідеї “всеосяжного перемир’я” поєднувався з бажанням, якщо не догодити, то принаймні не дратувати проросійський електорат України – президент не переставав говорити про готовність до зустрічі з Путіним віч-на-віч, уникав називати Росію агресором, ігнорував українські втрати у зоні ООС на Донбасі.
Крім того, Володимир Зеленський дивився крізь вічі на недостатнє матеріально-технічне забезпечення ЗСУ, фактичний зрив державного оборонного замовлення й затримки з виплатами військовим. Також чинний глава держави до останнього не визнавав загрози масштабного військового нападу з боку РФ, навіть вже тоді, коли про це вже у повний голос повідомляли західні союзники України.
Зовнішньополітичні ініціативи Зеленського із “замирення” Путіна видаються дивними — Чалий
Найяскравіше спробу Володимира Зеленського усидіти на двох електоральних стільцях ілюструють його дії 1 грудня 2021 року, коли він виступав з посланням до Верховної Ради України. Цього дня президент заявив про необхідність прямих переговорів з Путіним, а потім нагородив званням Героя України учасника війни та вручив орден “Золота Зірка” учаснику бойових дій у складі Добровольчого українського корпусу “Правий сектор” Дмитру Коцюбайлу (позивний “Да Вінчі”).
На думку політолога Ігоря Рейтеровича, такими амбівалентними діями Володимир Зеленський не зміг набути собі прихильників з патріотичного табору виборців, а ось частину так званого “проросійського” та “байдужого” електорату він втратив.
“З боку патріотичного напрямку – як би він там рядився і не намагався грати людину, яка суперпатріотична, воно все одно не заходить. Тому що в нього слова розходяться з діями. А от частину свого електорату який був за перемовини на будь-яких умовах, тільки щоб не стріляли, не платити цей податок військовий, і так далі, і тому подібне, – він їх втратив значною мірою. Їх активно підбирає той же Разумков, якісь там інші політичні сили”, – зазначив експерт.
Ігор Рейтерович також вказав на те, що серйозно знизився рейтинг у ОПЗЖ, Володимира Зеленського та “Слуги народу”, і, швидше за все, повернути його вони не зможуть, оскільки він перейде до інших політичних сил.
Зеленський вчергове наполягає на прямих переговорах з Путіним
“Ми бачимо, що ці люди поки трошки пішли до Разумкова, але переважна більшість ще дивиться і думає, куди йти. Але до Зеленського вони вже навряд чи повернуться. Тому що, якщо він зрадив чи обманув один раз, два рази, то він може це зробити в третій і четвертий. Плюс, він вже не знає, що їм запропонувати. Оскільки вони панічно бояться виступів людей, які патріотично налаштовані, не знають, що з ними робити. Тому, я думаю, вони от так далі за течією будуть плисти і втрачати залишки того рейтингу, який вони мають”, – підкреслив він.
Звільнення Разумкова з посади спікера Верховної Ради: і хто тепер справжній “слуга” народу?
Ще однією з визначних подій в українському політикумі стало звільнення 7 жовтня з посади голови Верховної Ради України Дмитра Разумкова – колишнього голови партії “Слуга народу” та найближчого соратника Володимира Зеленського під час його президентської виборчої кампанії. На думку експертів, це рішення може коштувати Володимиру Зеленському навіть другого строку на посаді президента.
Дмитро Разумков навіть був “голосом” майбутнього президента, адже часто виступав замість нього на численних ток-шоу та пресконференціях. Також його називають творцем приголомшливої перемоги партії “Слуга народу” на парламентських виборах 2021 року, список якої він і очолював. На посаді спікера парламенту політик був одним з двигунів так званого “турборежиму”, під час якого депутати без сумнівів голосували за будь-які ініціативи Офісу президента України, тож його можна назвати одним з творців політичного режиму, який склався за Зеленського.
Втім, з часом між Володимиром Зеленським, Офісом президента, партією “Слуга народу” з одного боку та головою Дмитром Разумковим з іншого почалось певне охолодження відносин. Голова Верховної Ради не завжди підтримував ініціативи ОПУ й президента та дозволяв собі їх публічно критикувати. Але справжнім каменем спотикання став надзвичайно важливий для Володимира Зеленського “антиолігархічний” закон, який Дмитро Разумков відправив до Венеціанської комісії й відмовлявся виносити його на голосування.
Разумков створив власне міжфракційне об’єднання: хто до нього потрапив
Щоб зібрати підписи за звільнення Разумкова з посади, “слугам” довелось навіть провести виїзне засідання фракції у Трускавці, куди переконувати депутатів приїхав Володимир Зеленський, а також представники силових структур.
На думку експертів, публічний конфлікт президента з колишнім спікером парламенту та його показове звільнення, були одними з найневдаліших політичних рішень Офісу глави держави.
Ігор Рейтерович зауважує, що таким чином Володимиру Зеленському “на пустому місці” створили політичного ворога, який має те ж саме електоральне поле, що і президент зі своєю партією “Слуга народу”.
“Це коштувало рейтингу, в першу чергу, “Слузі народу”. Взагалі треба було його не чіпати. Він був би тим спікером, не голосував би іноді за якісь там рішення РНБО, але все було б більш-менш. А тепер вони створили проблему, яка поставила під загрозу існування коаліції”, – заявив експерт.
Можливо, у Разумкова й були політичні амбіції, але тепер в нього немає іншого вибору, як ці амбіції реалізовувати. Але робити він це буде за рахунок президента і “Слуги народу”
Ігор Рейтерович політолог
“І коли він гіпотетично вже, за опитуваннями, перемагає в другому турі – це зрозуміло, що він туди не потрапить і змагання буде між Зеленським і Порошенком, перш за все, але цей факт сам по собі показовий: на рівному місці створити проблему, яку вони тепер не знають, як вирішити. Тому це забрало як президентський рейтинг у Зеленського, так і дуже багато у “Слуги народу”. Це забрало багато відсотків рейтингу довіри-недовіри. Оскільки переважна більшість громадян сприйняли це як особистісні такі моменти, особистісну розправу і не дуже позитивно до цього поставилися”, – продовжує Ігор Рейтерович.
Політолог Олег Саакян вважає, що поява Дмитра Разумкова як окремого політичного гравця може позначитись на образі самого Зеленського і на подальшій стратегії його політичного позиціювання. “Разумков у самій ніші Зеленського стане на ідеологічні позиції суголосні стартовим позиціям Зеленського, критикуючи у цьому випадку президента не прямо, а опосередковано. Мова може йти про те, що президент вже не той Зеленський, за якого голосували виборці. І це може коштувати достатньо серйозних електоральних втрат для самого Зеленського”, – зазначив він.
“Слуги” не знають, чи є зараз Разумков членом партії
Олександр Мусієнко вказує, що звільнення Дмитра Разумкова розмиває єдність парламентської фракції “Слуги народу”, а також загрожує електоральними втратами Зеленському та його партії.
“Це виглядали як чвари в одній команді, які послужили процесом для подальших певних рухів фракції “Слуга народу”, з якої все більше депутатів виходить. І, крім того, продемонструвало, що такої сталої і чіткої команди все-таки як не було перед виборами, так вона і не сформувалася довкола президента. Це проблема кадрова. І я думаю, що це становить певні проблеми зараз для Зеленського, тому що Разумков буде на його електоральному полі і може потихеньку в нього забирати голоси”, – підкреслив експерт.
COVID-19 без “чемпіонів”: тотальна недовіра до влади, провал “Великої вакцинації” та “Вовина тисяча”
Ще одним невдалим кейсом для Володимира Зеленського та його уряду, стала кампанія з вакцинації 2021 року. Якщо проблемою 2020-го була відсутність вакцин в Україні, у чому президент навіть публічно звинувачував західні країни, то проблемою цього року стало небажання більшості населення робити собі щеплення проти коронавірусної хвороби COVID-19.
Не в останню роль у цьому зіграли хаотичні дії влади протягом двох попередніх років, а також відсутність масштабної агітаційної кампанії, яка б змогла перебити вкрай поширені антивакцинаторські настрої в Україні.
Не стала влада турбуватись й належною підготовкою до очікуваного осіннього спалаху дельта-штаму ковіду – як і навесні спостерігалась нестача ліжко-місць у лікарнях, масову нестачу кисню для хворих, а також про невиплату лікарям обіцяних надбавок. Результат – цієї осені в Україні встановлено нові рекорди, як за кількістю захворілих на COVID-19, так і за кількістю летальних випадків –15 листопада за добу померло 838 осіб.
Керівник Центру військово-правових досліджень Олександр Мусієнко, пояснює небажання населення вакцинуватись недовірою до дій влади.
Небажання щепитись – це загальна недовіра до влади в цілому. Це є індикатором недовіри суспільства до влади
Олександр Мусієнко керівник Центру військово-правових досліджень
“Але, крім вакцинації, важливий момент – це доплати медикам, які, як ми бачимо, не всюди виконуються. І проблеми, які залишаються – це кисень, це забезпечення медустанов ліками, обладнанням, усім необхідним. До “чемпіонства”, м’яко кажучи”, – додав експерт.
Дещо виправило ситуацію із кількістю щеплень від коронавірусу рішення уряду від 18 жовтня про заборону роботи у “червоних” зонах карантинних обмежень закладів громадського харчування, фітнес-клубів, ринків та магазинів, де не щеплено 100% персоналу, а також заборона на користування потягами й міжобласними автобусами для невакцинованих. Обов’язковими стали щеплення й для працівників більшості категорій бюджетників. Ще у вересні були введені внутрішні ковід-сертифікати, які знімали зі щеплених більшість карантинних обмежень.
Втім, ці заходи наштовхнулись на значний опір українців, значна частина яких віддавала перевагу купівлі сфальсифікованих сертифікатів про щеплення від коронавірусу.
Під тиск таких громадян потрапив й президент України Володимир Зеленський, який спочатку опублікував у своєму Instagram повідомлення закликом щепитися від COVID-19 та навів цитату зі свого недавнього інтерв’ю, де сказано, що “Сьогодні єдина альтернатива тотальному локдауну – вакцинація”. Цей пост президента отримав найбільше дизлайків (невподобань) у історії його сторінки на Instagram. За кілька годин під дописом з’явилося понад дві тисячі коментарів, більшість з яких – з обуренням. Після цього допис було видалено з Instagram-сторінки Володимира Зеленського.
У Мінекономіки пояснили, як українці зможуть отримати “тисячу Зеленського” за вакцинацію
Як вважає Ігор Рейтерович, загальна ситуація з вакцинацію в Україні та спалахи коронавірусної хвороби у 2021 році не дуже сильно вплинув на рейтинг чинного глави держави, оскільки його команді вдалось перекласти провину на ексміністра охорони здоров’я Максима Степанова, МОЗ та уряд.
“Хоча історія з тим постом, який він написав, а потім зніс, тому що до нього прийшли антивакцинатори, вона знов-таки коштувала йому певної кількості прихильників. Оскільки, згідно з опитуваннями, які я бачив, серед його прихильників і прихильників ОПЗЖ найвища кількість людей з антивакцинаторськими настроями. Тобто вони це сприйняли як негативну якусь річ: що він там прогинається, не дає можливість нам робити те, що ми вважаємо за потрібне. Тому йому тут десь вдалося прослизнути і особливо багато не втратити”, – зазначив політолог.
Він звернув увагу, що президент останніх пів року намагається дистанціюватись від ситуації з епідемією коронавірусу в Україні.
“Великої вакцинації”, як “Великого будівництва”, не вийшло, оскільки просто немає чим хвалитися і немає відповідних ресурсів і кадрів
Ігор Рейтерович політолог
Неоднозначною виглядає й ініціатива Володимира Зеленського про виплату однієї тисячі гривень усім громадянам України, які отримали дві дози вакцини від COVID-19, адже ці кошти з державного бюджету можна буде витратити лише на обмежений перелік товарів і послуг, такі як: книги; квитки у театр, кіно та на концерт; квитки до музею; квиток на літак; квиток на потяг; абонемент у спортзал. Люди старші за 60 років зможуть витратити ці кошти і на ліки.
“У владі вирішили, що чудово вигадали, як збільшити зацікавлення громадян у вакцинуванні від інфекційної хвороби. І це теж виглядає неймовірно дивно. Спочатку провалили саму кампанію по вакцинації – вони були у дефіциті, їх треба було “діставати”. А ось коли вакцин немов би стало достатньо, відносно багато – якби щепитися хотіли б всі – вакцин би точно не вистачало, то влада фактично відмовилась від енергійної пропагандистської кампанії, яка б переконувала б людей, що щепитися потрібно”, – зазначив журналіст Віталій Портников.
За його словами справжньою кульмінацією цієї пропагандистської кампанії стало те, що сам президент України видалив власний пост, у якому він закликав співвітчизників щепитись, але згодом Зеленський подолав свій страх подібних закликів для свого рейтингу й вирішив роздати по тисячі гривень вакцинованим.
“Найважливішим є інше – влада з одного боку заохотити громадян до щеплення, а з іншого – що вона про нього піклується й створює гроші, щоб люди зайнялись своїми культурними потребами. А це нагадує міф про французьку королеву Марію-Антуанетту, яка порадила співвітчизникам їсти тістечка, коли у Парижі не було хліба”, – додав Віталій Портников.
Провалена кампанія з вакцинації та тарифи на газ: Уколов пояснив падіння рейтингів Зеленського
Він також наголосив на тому, що президент Володимир Зеленський пропонує українцям зайнятися тим, що не є для них першорядною потребою, а всі запропоновані культурні установи є у великих містах, а велика частина людей, які не хочуть вакцинуватись, зосереджена у маленьких містах та селах. А їх навряд чи можна заохотити зробити собі щеплення обіцянкою того, що вони можуть за тисячу гривень відвідати музей або кінотеатр чи здійснити мандрівку.
“Може слід запропонувати людям витратити цю тисяч, як вони вважають за потрібне? Може, їм продукти потрібно купити, якісь речі для дитини? Те, у чому вони змушені відмовляти”, – відкреслив журналіст.
VIP-агітатори Зеленського проти Зеленського
Ще однією несподіванкою року стало публічне розчарування у політиці чинного глави держави, одних з найбільших за кількістю аудиторії публічних осіб – доктора Євгена Комаровського та засновника інтернет-видання “ГОРДОН” Дмитра Гордона.
У мережі стало вірусним відео, де вони обговорюють, як Зеленському вдалось їх обдурити на виборах.
“Це, безумовно, медійний провал. Війна з лідерами громадської думки абсолютно безглузда і вона знов-таки на особистісних моментах зав’язана. Оскільки Зеленський вважає себе президентом автоматично безгрішним і всі його рішення не можуть коментуватися, оскаржуватися і критикуватися, то ніхто йому не підказав, що серед цих людей підписників і переглядів не менше, ніж у всіх фільмів, які він зняв за все своє життя”, – зазначив політолог Ігор Рейтерович.
На його думку, коли Комаровський та Гордон так жорстко критикують чинного президента, частина електорату, яка на них орієнтується й одночасно орієнтувалася на Зеленського, поступово відходитиме від підтримки останнього – а далі буде тільки гірше.
“Градус критики тільки збільшується і, в принципі, шансів якось відкотити ситуацію назад вже немає” – додав експерт.
Як вважає Олександр Мусієнко, така гостра реакція та визнання своїх помилок так званими VIP-агітаторами є досить чітким і прозорим сигналом для влади.
Це свідчить про те, що у все більшої кількості людей зникає впевненість і переконання в тому, що Зеленського необхідно підтримувати на другий термін і що в нього є якісь шанси на другий термін
Олександр Мусієнко керівник Центру військово-правових досліджень
“Рейтинги будуть схильні до падіння. По-перше, ми бачимо, що незадоволені люди просуванням реформ, умовами взагалі життя – це і тарифи, і ціни, і багато чого іншого, і не вирішення цих проблем. Потім – скандали, які виникають, пов’язані з депутатами цієї фракції… Крім того, з’являються гравці на електоральному полі. Разумков, наприклад. Є інші партії, які також активно набирають. Тому так, він схильний до падіння, звичайно”, – додав експерт.
Підвищення цін й тарифів та інші “реформи” від Зеленського
Але чи не найголовнішим фактором, який впливає на падіння рейтингу президента Володимира Зеленського є відсутність реальних реформ в Україні та втрата населенням будь-яких перспектив на зміни у країні у кращий бік.
“Люди це дуже добре зрозуміли десь приблизно після першої хвилі пандемії. Пам’ятаєте, був перший і найгірший етап, а потім, коли прийшло літо, вони побачили, що, за великим рахунком, влада нагнітала-нагнітала, а потім розслабилася і не зробила жодних висновків, і почала просто брехати, зривати брутально всі ті проєкти, які вони там робили, а потім ще були опубліковані декларації, де більше ніж сто “слуг народу” не можуть пояснити, звідки взялися гроші, і так далі.
Я думаю, що тут, за великим рахунком, це був той перелом. Це навіть не чорний лебідь, а це зграя, яка пролетіла. Яка показала, що особливої надії на те, що якось ще зміниться ситуація і влада почне робити висновки, немає взагалі”, – зазначив Ігор Рейтерович.
Попри заяви з Банкової українцям не слід очікувати на зниження тарифів — дослідження
На його думку, підвищення цін та тарифів також вдарить по електоральним перспективам президента України, але це станеться вже наступного, 2022 року.
“2022 рік в цьому плані буде зламним. Оскільки всі ресурси, які суспільством були накопичені з 2014-15 років, а вони були, якісь запаси, – вони фактично вже вичерпані. У нас збільшується кількість людей, які залишаться без роботи, на жаль. У нас будуть проблеми з виплатою заробітних плат і так далі”, – вважає політолог.
Він вважає, що 2022 рік пройде, в тому числі під гаслом локальних майданів, які будуть саме стосуватися соціально-економічної ситуації, які будуть спрямовані на центральну владу.
“Закінчиться опалювальний сезон, ніхто не буде виконувати положення того меморандуму, який підписали з місцевою владою – і проблеми вийдуть на вулиці, виплеснуться”, – прогнозує експерт.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post “Чорні лебедята” Зеленського-2021: головні медійні та політичні провали Банкової appeared first on Прямий.
Схожі новини
РФ втратила вже 20% нафтових доходів: на Банковій повідомили, чи триватитимуть удари по російським НПЗ
Трамп переконаний, що Україна та Крим мають бути частиною Росії — ексрадниця політика
Як “пролюбили” Трипільську ТЕС. Що це – службова недбалість чи неприхована зрада?