Українські виробники ліків не знизили ціни на свою продукцію після скасування маркетингових угод, перекладаючи “провину” на аптеки. Саме завдяки маркетинговим угодам аптеки могли пропонувати знижки на ліки та робити їх більш доступними.
Про це заявив нардеп від Слуги народу, член комітету Верховної Ради з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування Юрій Заславський у коментарі УНН.
За його оцінками, на фармацевтичному ринку утворився колапс через запровадження нового регулювання. Попри заборону укладання маркетингових договорів між аптеками та виробниками, яка, по суті, звільнила заводи від необхідності сплачувати відсотки рітейлу, ціни на ліки не лише не знизилися – вони продовжують стрімко зростати.
За словами Заславського, упродовж 2024 року виробники підняли ціни у 2-2,5 рази, пояснюючи це нібито високими витратами на просування своїх товарів. А після запровадження нового регулювання фармринку з 1 березня, маркетингові угоди між виробниками та аптеками потрапили під заборону.
“Якщо брати справедливо, то після заборони маркетингу виробникам більше не потрібно сплачувати за ці послуги. І вони повинні були б знизити свої ціни. Навіть якщо заборонили на два місяці цей маркетинг, то ви, будь ласка, на два місяці цю додану вартість, яку ви вкладаєте в вартість ліків, відніміть. Але вони, звичайно ж, цього не зробили” – пояснив нардеп.
Натомість аптеки, позбавлені доходу у вигляді маркетингових угод, змушені самостійно покривати свої витрати.
Крім цього, нардеп звернув увагу на те, що внаслідок втрати маркетингових угод знизяться надходження до держбюджету, бо раніше аптеки сплачували за такі надходження податки. Також Заславський не виключає, що повна заборона маркетингу призведе до виникнення тіньових схем.
Він наголосив, що наразі держава не регулює відпускні ціни виробників ліків, а обмежує виключно націнки дистрибʼюторів та аптек. Це при тому, що, за даними досліджень, 72% ціни препарату формує саме виробник.
На думку нардепа, вихід – у поверненні маркетингових угод з прозорим оподаткуванням і водночас у збалансованому підході до регулювання діяльності аптечних мереж, дистрибʼюторів та виробників – як це відбувається в Європі.
За даними сервісу Opendatabot, у 2024 році дохід лише трьох найбільших заводів склав майже 23 млрд гривень. Зокрема, дохід фармацевтичної компанії Дарниці становив понад 6,8 млрд грн, АТ Фармак – 10,7 млрд грн, а корпорації Артеріум – 5,2 млрд грн.
Нагадаємо, міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко заявив, що виробники лікарських препаратів знизять вартість ще 273 найменувань ліків, зокрема рецептурних, безрецептурних та тих, що входять до Національного переліку.
Як повідомлялося, в Україні з 1 березня 2025 року змінилися правила ціноутворення на ліки. Кабінет міністрів обмежив максимальну торгівельну націнку для аптек не більше 35% для безрецептурних препаратів.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post Чому виробники не знизили ціни на ліки: пояснення нардепа appeared first on Прямий.
Схожі новини
У Кривому Розі кількість жертв зросла до 16, серед них – 6 дітей
На Вінниччині вчитель вдарив учня по голові: поліція встановлює обставини
“Перемовини щодо розміщення іноземних військ триватимуть ще місяць”: головні заяви Зеленського під час пресконференції