Попри все більшу загрозу російського нового військового вторгнення в Україну, влада президента Володимира Зеленського продовжує здійснювати кроки, які все більше ставлять під сумнів у західних демократій необхідність всебічної підтримки нашої країни – це як політичний й економічний тиск на Кремль, так і зміцнення обороноздатності України шляхом постачання озброєнь.
Мова йде про висунення чергової, як зазнчають правозахисники, абсурдної підозри п’ятому президенту України Петру Порошенку та про зрив обрання керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, що паралізує всю антикорупційну вертикаль у державі.
В таких умовах керівництву країн Заходу буде важко пояснити своєму населенню та бізнесу, чому вони мають зазнавати економічних збитків та нести ризики, пов’язані з конфронтацією з Кремлем заради України. Адже через останні дії Володимира Зеленського та його оточення наша країна в очах західного суспільства все більше виглядає країною, де не збираються боротись з корупцією, а також де відбуваються політичні переслідування опозиції.
То ж який тоді сенс ставати на захист України, яка все більше переймає найгірші практики РФ і втрачає репутацію східноєвропейського бастіону демократії? Відповідні наративи вже почали розповсюджувати за кордоном російські державні ЗМІ та лобісти Росії.
“Зеленський зараз позбавляє України життєво важливої підтримки колективного Заходу перед повномасштабною російською агресією, яка може статися протягом найближчих 4 тижнів. Саме так політичне переслідування основного конкурента президента буде сприйняте у Вашингтоні, Брюсселі, Лондоні, Парижі та Берліні. Україні – форпосту європейської демократії перед азіатською тиранією Захід допомагатиме. Україні, яка мало відрізняється від Білорусі та Росії, де головним опонентам влада висуває політичні звинувачення, ні”, – прокоментував ситуацію політолог та журналіст Тарас Березовець щодо висунення “підозри” п’ятому президенту Петру Порошенку.
Загроза демократії та національній безпеці: як на Заході відреагували на чергову “підозру” Петру Порошенку
За словами експерта, це є “червоною лінією” для союзників України, а ці дії Зеленського тягнуть на визначення “державна зрада”.
З цим згоден й народний депутат від “Європейської Солідарності” Ростислав Павленко. Він вважає, що у разі продовження переслідування Петра Порошенка та втрати нашою країною репутації демократичної держави, Захід може піти далі на порушення принципу “нічого без України про Україну”, досягти якихось домовленостей з Кремлем й лише згодом повідомити Зеленського про якісь домовленості з Москвою. І ці домовленості можуть бути неприйнятними для українського суспільства – з усіма можливими наслідками для української держави.
На думку публіциста та члена політради партії “Демократична сокира” Віктора Трегубова, рішення про переслідування Петра Порошенка насамперед підриває позиції самого Володимира Зеленського у переговорах з європейськими політиками щодо підтримки на тлі можливої російської агресії.
“І показувати те, що у країні є політичні переслідування – це давати козир до рук росіянам, які казатимуть, що Україна невладоспроможна, й навіть почала ігнорувати навіть свою Конституцію. І у такій ситуації у підозрі Порошенку немає політичного сенсу”, – зазначає він.
“Тільки сценаристи театру блазнів могли спромогтися на таке” – письменник Щербак про підозру Порошенку
На переконання Трегубова, єдиний сенс у цій справі є, якщо припустити, що Зеленський займається не політичною діяльністю, а пише сценарій гумористичного шоу – у цьому випадку, щоб згадати про переслідування Порошенка у своєму новорічному зверненні. Адже будь-якого політичного сенсу такі дії не мають.
За словами політолога, керівника політико-правових програм ГО “Український Центр суспільного розвитку” Ігоря Рейтеровича, на Заході не схвалять підозри Петру Порошенку й під час усіх зустрічей Володимиру Зеленському нагадуватимуть про цю справу, що не додасть українському президенту симпатій та ваги на міжнародній арені.
На підтвердження слів експертів, свідчать й перша реакція США та ЄС на вручення підозри п’ятому президенту Петру Порошенку.
Так, офіційний Вашингтон не виключив політичної мотивації у цій справі. “Сполучені Штати уважно стежать за справою проти колишнього президента Порошенка. Дуже важливо, щоб процес і результат ґрунтувалися на принципах верховенства права, а не політичних мотивах”, – йдеться у повідомлені посольства США в Україні.
Натомість депутати Європейського парламенту оприлюднили жорстку заяву щодо справи проти Петра Порошенка, в якій наголосили, що українська влада має утримуватися від політичних переслідувань і вибіркового правосуддя, як у часи Януковича.
“Ми очікуємо, що правоохоронні органи, зокрема Державне бюро розслідувань та Офіс генерального прокурора, не стануть знаряддям боротьби з політичними опонентами нинішньої адміністрації шляхом висування звинувачень у “державній зраді” та “фінансуванні тероризму”. Ми очікуємо на належний процес і незалежність, неупередженість судової влади, справедливість і прозорість судових процедур”, – наголосили у Європарламенті.
Ще одним ударом по відносинах України з її ключовим союзником США став зрив призначення голови Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.
Відповідне зобов’язання перед Вашингтоном на себе взяв офіційний Київ у спільній заяві за підсумками зустрічі Володимира Зеленським з Джозефом Байденом. Як повідомлялось у ЗМІ, мова йшла про конкретні строки – до кінця 2021 року.
Недоречний час, не та людина та дивне звинувачення: чому підозра Порошенку демонструє промахи команди Зеленського
Втім, 21 грудня призначення голови САП Олександра Клименка, який переміг на конкурсі, у черговий раз зірвалось через відмову брати участь у голосуванні членів комісії парламенту, яких призначила монобільшість “Слуг народу”. Таке їхнє рішення продовжило параліч діяльності антикорупційної системи в Україні.
Після невдалого голосування представник міжнародних організацій у комісії Драго Кос так звернувся до народних депутатів, які зірвали призначення голови САП: “Мені дуже шкода, що ви зараз це робите. Очевидно, що ви перебуваєте під тиском… Вам байдуже, що про вас думають люди. Але одного дня вас запитають, що ви робили у комісії півтора року. Коли ми обрали найкращого – ви не захотіли цього визнати. Можливо, треба сказати людям правду”.
Як зазначає журналіст Петро Шуклінов, кандидатура Олександра Клименка не подобається Офісу президента.
“Володимир Зеленський не виконав обіцянку, яку особисто давав президенту США Джо Байдену. Не кажучи вже про українців і їх надії на боротьбу з корупцією. Такої очевидної для всіх вистави “ми усталі, ми нє можєм, голосовать нєльзя”, як сьогодні на комісії – я ще не бачив. Це сором. Це захист особистих інтересів президента, а не захист інтересів українців. Використання влади у особистих корисних цілях”, – додав журналіст.
Адвокат, член Громадської ради доброчесності у 2016-2020 роках Роман Маселко вважає, що після такого голосування Україна може втратити міжнародну підтримку.
США глибоко розчаровані нездатністю комісії призначити голову САП
“У той час, коли нам така важлива підтримка міжнародних партнерів, а Зеленський пообіцяв Байдену завершити конкурс до кінця року голова комісії Катерина Коваль та четверо членів, делегованих парламентом, просто плювали в очі членам комісії від міжнародників”, – написав він на своїй сторінці у Facebook.
“Ви уявляєте, яку репутацію формують усім нам та Україні ці члени комісії? Я не знаходжу аргументів, чому після цього відвертого знущання міжнародні партнери мають нас підтримувати”, – додав Роман Маселко.
Посли країн “Великої сімки” вже висловили розчарування зривом призначення керівника САП.
“Посли G7 розчаровані відмовою призначених ВР членів відбіркової комісії Спеціалізованого антикорупційного прокурора визначити переможцем кандидата, що набрав найбільше балів. Ця подальша затримка є невиправданою та суперечить зобов’язанням України щодо призначення постійного керівника” – йдеться у заяві послів.
Втім, політичний експерт Тарас Чорновіл також вважає висунення підозри Петру Порошенку та відмову влади від затвердження керівника САП не збігом обставин, а свідомою політикою оточення президента, що спрямована на політичну ізоляцію Володимира Зеленського з метою підштовхнути його до компромісу з президентом РФ Володимиром Путіним.
“Там багато всього, але в міжнародній політиці ключове – обрубати західну підтримку Україні та виштовхнути її в міжнародну ізоляцію. Тоді поступово країна підпаде під російську експансію й скотиться в обійми Кремля. Так вони собі це уявляють. (Проросійське оточення Зеленського – ред.) вишукує способи, якими можна переконати колективний Захід, що Україна вже остаточно втрачена для цивілізації”, – зазначив експерт.
Тиск на опозицію і спроби зірвати конкурс з обрання очільника САП послаблюють позиції України — Фурса
Серед цих заходів, які мають викликати відторгнення України від Заходу Тарас Чорновіл вказує на спробу розправи проти опозиції, блокування виборів керівника САП, знищення антикорупційної інфраструктури, зростання ролі найодіозніших олігархів (саме тих двох – Ігоря Коломойського та Дмитра Фірташа – які звинувачені у США).
Експерт вказує на те, що подібний сценарій росіяни розіграли в Україні наприкінці 2013 року, коли перекрили тодішньому главі держави Віткору Януковичу можливість досягнення компромісу з ЄС та США.
“Показовим було 11 грудня, коли в Київ прибули Кетрін Ештон від ЄС та Вікторія Нуланд із США. Хто хоч трошки пригадує насправді Януковича, скаже, що в цей день він точно мав бути “ангелом миру”, але саме цього дня спеціально на показ для них і всього західного світу почали дуже театральний, але завідомо неефективний штурм Майдану. Спрацювало”, – нагадав Тарас Чорновіл.
На його думку, завідомо неадекватна підозра Петру Порошенкові та необґрунтована розправа над бізнесом свого опонента за допомоги Антимонопольного комітету є сигналом для Заходу десь на рівні 11 грудня 2013 року.
Політолог Євген Магда також вказує, що останні кроки української влади підривають її позиції під час реальної військової загрози з боку Росії.
“Чесно кажучи, дивна у Володимира Зеленського манера консолідації суспільства. Ручний характер ДБР давно та всім очевидний…
Коли Україні потрібно мобілізуватися та об’єднуватися, Зеленський переслідує опозицію – реакція західних ЗМІ на підозру Порошенку
А от коли Financial Times згадує про конфлікт Зеленського та Ахметова та задається питанням про вибіркове переслідування – це не менш цікаво, бо впливає на інвестиційний клімат та ведення бізнесу. Поки можу сказати, що новорічні свята зіпсовані не лише для Порошенка, але і для Зеленського.
Чому? Відповідь на поверхні – “найвеличніший” (Володимир Зеленський – ред.) збільшує кількість ворогів в умовах прямої та реальної військової загрози”, – підсумував Євген Магда.
Таким чином можна констатувати, що останні дії Володимира Зеленського та його оточення можуть значно роздратувати західних союзників України, послабити їхній політичний тиск на Росію та зменшити дипломатичну підтримку України на тлі можливої нової військової агресії проти України.
Раніше секретар РНБО (2014-2019) Олександр Турчинов заявив, що чергова сфабрикована за вказівкою Зеленського справа проти п’ятого президента, лідера партії “Європейська Солідарність” Петра Порошенка перетвориться на фарс, так само як і всі попередні.
У тексті чергової “підозри”, яку Офіс генпрокурора висунув п’ятому президенту України, Петра Порошенка переплутали з Володимиром Зеленським.
Народний депутат від фракції “Європейської солідарності” Ростислав Павленко погодився зі словами Олександра Турчинова та заявив, що справа проти п’ятого президента України Петра Порошенка розсиплеться, як усі попередні, та підкреслив, що це просто відвертання уваги від реальних проблем.
Крім того, народний депутат від фракції “Голос”, член Комітету ВРУ з питань національної безпеки, оборони та розвідки Сергій Рахманін зазначив, що оголошення підозри — це реакція на зменшення відстані між Зеленським та Порошенком у президентському рейтингу.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post Чергова підозра Порошенку та справа САП: Зеленський навмисно руйнує відносини з Заходом? appeared first on Прямий.
Схожі новини
Подорожчання помідорів в Україні різко пішло на спад
День боротьби з сексуальним насильством над дітьми та Міжнародний день воротаря: свята та пам’ятні дати 14 квітня
Заява Маляр про демобілізацію. Це виглядає як насмішка, а чути про те, що “ви ж знали, що це безстроково” – огидно