Анонсоване президентом України Володимиром Зеленським створення державної авіаційної компанії Ukrainian National Airlines (UNA) та створення в Україні міжнародного авіахабу, є, по суті, черговою корупційною схемою та банальним піар-проєктом чинної влади. Крім того, “слуги народу” ініціюють входження на український ринок найбільшої російської авіалізингової компанії.
Про це йдеться у програмі “Прямий доказ” на телеканалі “Прямий”.
25 листопада 2021 року на форумі “Велике будівництво: авіація, туризм” президент Володимир Зеленський оголосив про створення національного державного авіаперевізника Ukrainian National Airlines, заснування міжнародного авіахабу в Борисполі та підтримки українського авіабудівника ДП “Антонов”.
От тільки всі три тези, виявляється або хибні, або геть нездійсненні. Того ж дня, 25 листопада, Міністерство інфраструктури України та французька компанія Airbus підписали меморандум про порозуміння – про готовність купити 22 французьких літаків для новоствореної компанії Ukrainian National Airlines.
“У нашому випадку ми просто закупимо нові літаки виробника, який ніяк не пов’язаний з українським розробником, ні з українськими виробниками. Тому для української промисловості користі тут немає”, – оцінив угоду експерт Інфраструктурної Ради Євген Трескунов.
“Експерти французькі зацікавлені продати французькі літаки. Тут все логічно. Було б дивно, якщо французькі експерти сказали ні. Не треба купувати французьких літаків”, – зазначив інвестиційний банкір Сергій Фурса.
Схоже, із підтримкою вітчизняного авіавиробника якось не склалося – наразі борг ДП Антонов перед державою становить понад 400 мільйонів гривень. Влітку – будівля підприємства за борги була передана у розпорядження вищого антикорупційного суду
Проте президент аж горить бажанням відкрити в Україні сучасний міжнародний авіахаб – як у Туреччині чи Катарі.
В Україні з’явиться національний авіаперевізник: що про нього відомо
Володимиру Зеленському варто було б нагадати, що Катар – один із головних світових експортерів нафти й газу. А значить – здатен забезпечувати національного авіаперевізника дешевим пальним власного виробництва. Україна ж натомість – нафту і газ переважно імпортує. А власний видобуток за роки президентства Зеленського – впали до історичного мінімуму. Та й ВВП на душу населення: Катару – понад 70 тисяч доларів на рік, Туреччини – понад 25 тисяч, України – ледь більше за 3 тисячі, свідчить: країна просто не потягне таке навантаження.
Як зазначає міністр інфраструктури у 2016-19 роках Володимир Омелян, державні авіакомпанії найчастіше просто фінансуються коштом бюджету.
“У Turkish Airlines або Qatar мають дуже суперечливі роки – коли вони генерують або прибуток, або колосальний збиток. Коли вони генерують збиток, тоді уряди цих держав повинні компенсувати за рахунок коштів платників податків. Я вважаю, що це неправильний шлях для України. Для України, навпаки – важливо підтримати ті приватні авіакомпанії які ми маємо”, – зазначив він. Омелян.
За совами гендиректора Bees Airline Євгена Хайнацького, через коронавірусну хворобу найпопулярніші туристичні напрямки стали недоступними.
До прикладу, МАУ – скоротила персонал на майже 40%, а про відновлення попередніх потужностей компанії мріють лише у 2023 році.
“На допомогу всім тим компаніям, які допомагали минулого року повертати українців виділяється 104 мільйони гривні. А на конкретно цю державну авіакомпанію за два роки, щоб її створити виділяється 3 мільярди гривень. Тобто у нас немає допомогти тим (авіаперевізникам – ред.), які виживали в складних умовах. Україна єдина в Європі хто за півтора року ні копійки авіаційній галузі допомоги не надав”, – додав Євген Трескунов.
Для прикладу – найбільша національна авіакомпанія в Європі, німецька Lufthansa – втрималася від банкрутства під час коронакризи лише завдяки державній допомозі у 9 мільярдів євро.
“У зв’язку з цим не є логічним навіть створювати нову якусь держкомпанію. А тим паче компанію, яка буде збитковою. Тому що авіакомпанії державні у 99% випадках це збиткові. І уявити, що з якого раптом переляку українська компанія буде прибутковою неможливо”, – підкреслив Сергій Фурса.
Це створення корупційної клоаки. Тому що держкомпанії це завжди корупційні ризики. Які будуть завдавати державі збитків. І логіки тут немає взагалі жодної
Сергій Фурса інвестиційний банкір
Окрім того – підписана у жовтні угода про вільне небо відкриває простір для західних лоукостерів й створює вкрай конкурентне середовище для вітчизняних перевізників – навіть тих, хто давно і міцно стоїть на ногах.
Так, компанія Ryanair оголосила, що як тільки офіційно запускається угода про “відкрите небо” з Україною і Євросоюзом, вони базуватимуть в Україні 20 літаків, Wizz Air – планує забазувати ще десь 10-15 літаків.
Враховуючи, що у лоукостів вони літають більше протягом доби то виходить, що ці два лоукости плюс існуючі перевізники до 35-го року тільки вони створять 32-33 мільйони пасажирів
Євген Трескунов експерт Інфраструктурної Ради
І Україна поряд із цими лоукостерами – програє вже на старті. Про який хаб може йтися, якщо нам недоступні прямі рейси у напрямках Сходу і півночі – через війну з Росією та санкції щодо Білорусі. Вартість авіаквитка на 70% складається з вартості пального. Більше пального на обліт заборонених територій – дорожчі квитки.
Україна і Мальта скасували обмеження на авіаперельоти
“Туреччина зараз виступає хабом. Це теж треба розуміти. Україна не може бути хабом. З однієї простої причини. І українська державна авіакомпанія не зможе літати через Росію та через Білорусь. Відповідно, у нас напрямки схід і північ просто закриті. Це дуже безглуздо, коли ви будуєте хаб літаючи лише у дві сторони”, – наголошує Сергій Фурса.
Державна компанія “з нуля” в таких умовах збанкрутує значно раніше, аніж почне приносити обіцяні прибутки. Хіба що – почне демпінгувати і встановлюватиме ціни нижчі за собівартість польоту. А це: а) – порушить антиконкурентне законодавство; б) – витрати знов-таки, ляжуть на плечі платників податків.
Якщо Україна підписала угоду про спільний авіаційний простір з Євросоюзом, то вона взяла на себе зобов’язання не створювати за державний кошт конкурента існуючим приватним компаніям – а навпаки лібералізувати ринок, щоб туди заходили приватні компанії та забезпечувати рівні та чесні умови конкуренції.
“Як Україна зможе сумістити те, що вона з одного боку взяла на себе зобов’язання впроваджувати європейське законодавство, а з іншого боку створює державну авіакомпанію що суперечить цьому законодавству”, – не розуміє Євген Трескунов.
Отже, питання, навіщо Україні державна авіакомпанія UNA – залишається відкритим. Якщо не брати до уваги дуже важливий для “зеленої” влади аргумент. Створення ще одного сегменту програми Велике будівництво відкриває додатковий канал для дерибану державних коштів. І – додаткового піару самому президентові.
“В наші часи, коли в нас в край мало летовищ. І Зеленський провалює свою обіцянку відновити 16 аеропортів. Коли ми маємо масу інших викликів. Витрачати мільярди гривень. А саме така буде вартість в підсумку цієї авантюри”, – підкреслив Володимир Омелян.
Витрачати мільярди гривень платників податків на створення якоїсь цяцьки, біля якої Зеленський двічі сфотографується. А потім вона буде генерувати суцільний збиток. Я вважаю це злочином
Володимир Омелян міністр інфраструктури у 2016-19 роках
Втім, не все так “погано”, попри те, що, за даними української розвідки, опублікованими 21 листопада, на січень Росія готує значно серйозніший наступ на східних кордонах, ніж будь-коли доти, міністр інфраструктури оголошує про початок будівництва двох нових аеропортів просто на лінії ймовірних бойових дій. Один біля Маріуполя, а другий – Краматорськ-Слов’янськ.
Як “слуги народу” намагаються завести в Україну російські літаки
Голова президентської фракції “Слуг народу” Давид Арахамія почав особисто піарити приватну авіакомпанію, що купує літаки в Росії – Air Ocean Airlines. І от що цікаво – офіційного сайту компанія ще не має, квитки на перший рейс, що відбувся 30 жовтня – не продавалися. Про політ ми дізналися з проморолика, розміщеного на телеграм-каналі “слуг”, яким поїздка в обидва боки обійшлася у 1000 гривень.
“Вони використовують вітчизняного виробництва, літаки марки Антонов. Для того, щоб їх обслуговувати, задіяно понад 10 вітчизняних підприємств”, – заявив тоді Давид Арахамія.
Насправді ж українська Air Ocean Airlines, яку піарить Арахамія, отримала ці АНи наприкінці жовтня в лізинг від кіпрської Cyprus Aircraft Leasing 2. А та – у “Ільюшин Фінанс Ко”, що входить до складу російської державної компанії Ростех. Власник “Ільюшин Фінанс Ко” Ральф-Дітер Монтаг-Гірмес із 1994 співпрацює з Росією – він був заступником голови фонду приватизації РФ Анатолія Чубайса. 2012 фірма Монтага-Гірмеса продавала російські АНи до Кореї, Зімбабве і на Кубу.
Саміт Україна-ЄС: у Києві підписали угоду про “відкрите небо” з Євросоюзом
У 2015 році підприємець придбав 20% акцій латвійської національної авіакомпанії і намагався постачати їй російські літаки. Ціною цієї угоди – стало звільнення латвійського міністра сполучень і повною забороною на купівлю російських повітряних суден для Латвії.
Зате нині “Ільюшин Фінанс Ко” готова продати всі 10 російських АН 148, що в неї були – а Air Ocean Airlines, за дивним збігом – готові розширити свій авіапарк саме на таку кількість суден. Щоправда, де вони візьмуть гроші на таку купівлю – невідомо.
Але навіщо німцю продавати АНи? Все просто. З 2009 року літаки марки АН 148 випускалися у Воронежі за українською ліцензією. Однак за угодою – обслуговування і ремонт їх мав проводити власник сертифікату – тобто ДП “Антонов”. Але війна і санкції поклали край такій співпраці
“Очевидно в Росії вони стикнулися з проблемою обслуговування літаків Антонова. Ми бачимо неодноразові авіакатастрофи через неналежне обслуговування і пропущені регламентні роботи. Я переконаний, що в Україні ці літаки буде можливо обслуговувати. Але знову ж таки викликає питання сама ця компанія. Походження її капіталу. І реальних бенефіціарів, які стоять за нею. Дуже не хотілося б дізнатися з часом, що співвласник офшорний. І буде хтось зі слуг народу”, – зауважив Володимир Омелян.
Що до самої компанії Air Ocean Airlines безумовно її історія не є щонайкращою. Бо вони наразі оперують літаками російського виробництва на Вороніжському заводі. Хоча ці літаки сімейства Антонова. Однак взяття їх у лізинг воно викликає певні питання. Так ми з агресором працюємо? Торгуємо? Чи воюємо?
Володимир Омелян міністр інфраструктури у 2016-19 роках
Схоже, таки торгуємо. Вартість 10-річного АН 148 становить десь 500 мільйонів російських рублів, це 184,5 мільйони гривень. Зараз в Україні вже є два російських АНи. Буде цікаво дізнатися, чи випадково не спливуть у новій UNA і старі-нові воронезькі літаки – адже донедавна саме Air Ocean називали імовірною предтечею UNA. Та й державних коштів – наразі вистачає лише на лізинг, і то вживаних повітряних суден
До 2030-го у новостворену держкомпанію збираються вгатити шалених 39 мільярдів коштів платників податків. Схоже, зелена команда збирається правити в Україні вічно.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post Чергова корупційна клоака Зеленського? Навіщо президент створює державну авіакомпанію UNA appeared first on Прямий.
Схожі новини
В Україні надаватимуть підтримку для дітей-сиріт
Українців чекають акції з великими знижками на сири
Значна частина українців отримає доплати до пенсії