У відповідь на обмеження Литвою транзиту підсанкційних російських вантажів між Калінінградською областю і основною територією РФ у Кремлі відкрито пригрозили країні НАТО, назвавши такі дії Вільнюса “відверто ворожими”. До області прибув навіть секретар Радбезу РФ Микола Патрушев.
Тим часом в українському МЗС підтримали позицію Литви, а в Офісі президента заявили, що такі погрози силовою розправою над Литвою з боку Росії ще раз доводять, що апетити імперії не обмежуються Україною.
Заява МЗС РФ і коментарі Кремля
Про те, що Литва “перейшла всі межі та діє відверто агресивно” заявила офіційний представник МЗС Росії Марія Захарова.
“Ми вважаємо провокаційними заходи литовської сторони, які порушують міжнародно-правові зобов’язання Литви, насамперед Спільну заяву російської федерації та Європейського Союзу 2002 року щодо транзиту між Калінінградською областю та рештою Російської Федерації”, – зазначили в МЗС РФ.
Крім того, у російських пропагандистських ЗМІ заговорили про те, що спроба ізоляції регіону, з точки зору міжнародного права, це фактично casus belli. Тобто “термін, що означає формальний привід для оголошення війни”.
А прессекретар Путіна Дмитро Пєсков також висловився на цю тему: “Це рішення дійсно безпрецедентне. Це порушення всього. Ми вважаємо це незаконним. Ситуація більш ніж серйозна… нам потрібен серйозний глибокий аналіз, щоб виробити нашу відповідь”.
Сенатор Андрій Клімов стверджує, що це була “пряма агресія проти Росії, буквально змушуючи нас негайно вдатися до належної самооборони”.
Фото: defence-ua.com
Перелік підсанкційних товарів
Міністерство економічного розвитку Калінінградської області опублікувало повний перелік товарів, заборонених для транзиту територією Литви.
Зокрема йдеться про:
– нафту та нафтопродукти
– продукти з чавуну та сталі
– реактивне паливо та присадки до палива
– товари для використання в авіації чи космічній промисловості
– установки для зрідження газу
– побутова техніка
– ракоподібні, ікра, спиртні напої, вазелін, добрива та дерево тощо
Естонія запровадить санкції на імпорт низки товарів з Росії: перелік
Коментар МЗС Литви
Такі заяви МЗС РФ прозвучали після того, як Литва запровадила обмежувальні заходи ЄС до деяких категорій товарів, які прямують транзитом до Калінінграда.
В МЗС Литви спростували поширену російською стороною інформацію про те, ніби Литва заборонила перевезення транзитом до Калінінградської області пасажирів і вантажів, які не підпадають під дію санкційного режиму ЄС.
Також зазначається, що офіційний Вільнюс не запроваджував жодних односторонніх, індивідуальних чи додаткових обмежень на цей транзит і лише послідовно застосовує санкції ЄС.
Приїзд Патрушева
Тим часом, як повідомляють російські ЗМІ, секретар Ради безпеки РФ Микола Патрушев 21 червня приїхав із робочою поїздкою до Калінінградської області на нараду з національної безпеки на північному заході Росії.
Повідомляється, що нарада відбудеться на тлі тривожної ситуації, пов’язаної з оголошеним Литвою ембарго на транзит із основної території Росії низки товарів, які потрапили під санкції Євросоюзу.
У пресслужбі Ради безпеки РФ також зазначили, що поїздка Патрушева “планова” – нібито вона була запланована ще до введення Литвою обмежень на транзит до Калінінградської області і не пов’язана безпосередньо з цими подіями.
Зеленський ввів персональні санкції проти Путіна, Пєскова, Лаврова, Шойгу та Патрушева
Реакція МЗС України та Офісу президента
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба підтримав позицію Литви про зупинення вантажного транзиту в Калінінградську область Росії. Він наголосив, що у блокуванні транзиту до Калінінградської області винна лише Росія – зараз вона пожинає наслідки свого вторгнення в Україну.
Тим часом радник керівника Офісу президента України Михайло Подоляк заявив, що погрози силовою розправою над Литвою з боку Росії ще раз доводять, що апетити імперії не обмежуються Україною. За його словами, Москва розуміє лише мову сили й повинна знати ціну кожного свого наступного кроку.
Нагадаємо, Литовська залізниця з 18 червня припиняє пропуск транзиту до Калінінградської області та з неї великого переліку товарів, які підпадають під санкції Євросоюзу.
А тим часом Європейський Союз продовжив санкції проти Росії через спробу анексії Крима та міста Севастополя ще на рік. Вони діятимуть до 23 червня 2023 року.
У Польщі пропонують демілітаризувати російський Калінінград
Крім того, Європейський Союз із 14 червня у межах шостого пакета санкцій проти Росії через війну в Україні відключив найбільший російський банк “Сбєрбанк”, а також Россільгоспбанк та Московський кредитний банк від міжбанківської системи SWIFT.
Як відомо, ЄС запровадив шостий пакет санкцій проти РФ, який передбачає заборону російської нафти і відключення від SWIFT.
Водночас Європейський Союз послабив шостий пакет санкцій проти Росії, виключивши з нього заборону на доступ до хмарних сервісів. Деякі лідери ЄС не поспішають говорити про сьомий пакет санкцій, називаючи мету запровадження газового ембарго ще важчою. Зокрема, бельгійська влада закликала Європейський Союз зробити паузу у запровадженні санкцій проти РФ.
До слова, на сайті Microsoft з’явилося обмеження на завантаження Windows 10 і Windows 11 з російських IP-адрес. Інші програми росіянам також недоступні. У Microsoft ситуацію не коментують.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post “Блокада Калінінграда”: Кремль звинуватив Литву у “відкритій агресії” та пригрозив “негайною реакцією” appeared first on Прямий.
Схожі новини
Нігерія приєдналася до проросійського блоку: що відомо
Росіяни атакували Томину Балку на Херсонщині
Регулярно донатив на потреби російської армії: Служба безпеки затримала високопосадовця