Пресмарафон президента України Володимира Зеленського, який відбувся 26 лютого, став невдалою спробою Офісу президента змінити інформаційний порядок денний, зокрема щодо справи “вагнерівців”, а також продемонстрував невідповідність глави держави займаній посаді та нерозуміння ним викликів, перед якими постала наша країна. Крім того, риторика президента засвідчила його психологічну готовність до встановлення в Україні авторитарної моделі влади.
Такий висновок зробили опитані PRM.UA експерти, аналізуючи зустріч Володимира Зеленського з представниками ЗМІ.
Жодної адекватної відповіді: медійне фіаско Зеленського
“В умовах ужорсточення політичної боротьби в Україні влада намагається шукати аргументи і факти для того, щоб переламати негативні процеси стосовно своїх рейтингів і відволікти населення від того становища, в якому воно перебуває, інколи жахливого стосовно забезпечення продуктами харчування і товарами першої необхідності, і перекласти цю вину на інших”, – зазначив експерт з безпеки, генерал-лейтенант Василь Богдан.
За його словами, пресконференція, яка офіційно була присвячена так званому “екватору” строку Зеленського, не виконала своєї функції – проінформувати суспільство про виконання чинним президентом свої передвиборчої програми.
Я президент, Міша! Винен тільки своїм дітям. І не головнокомандувач – головні заяви Зеленського на пресмарафоні
“Ми не почули, які є конкретні успіхи у справі посилення наших економічних і фінансових потужностей. Ми єдине, що побачили – це спробу зведення рахунків з політичними опонентами і пошук таких гарячих фактів, які могли б відвернути увагу суспільства від того, що його турбує, і переключити на інші аргументи”, – вважає експерт.
Василь Богдан додав, що своїми атаками на певних функціонерів правоохоронних і спеціальних органів Володимир Зеленський продемонстрував, що він говорить неправду. Йдеться про запізніле визнання ним існування справи “вагнерівців”.
“На жаль, це призводить до того, що нація, суспільство перестає вірити главі держави”, – підкреслив він.
Крім того, на думку Василя Богдана, Офіс президента та сам глава держави намагався влаштувати “полювання за відьмами”, тобто налаштувати суспільство проти когось конкретно з тим, щоб відвести відповідальність від себе, переключити увагу на когось і потім його якимось чином шельмувати і притягнути до якоїсь відповідальності.
“Мені здається, що тут Володимир Олександрович, сподіваючись на виграш, в цій ситуації конкретній він програв”, – вважає експерт з безпеки.
З тим, що офісу президента не вдалось, як планувалося, перехопити інформаційну ініціативу та задати свій порядок денний в країні і спробувати дати відповіді на ключові питання, які хвилюють громадян, згоден й політолог, керівник політико-правових програм ГО “Український Центр суспільного розвитку” Ігор Рейтерович.
“По факту ми не отримали жодної адекватної відповіді на ті проблеми, які є важливими і актуальними: починаючи від можливого вторгнення Росії і закінчуючи навіть питаннями соціально-економічного розвитку і так далі”, – зазначив він.
Замість запрошення на пресмарафон госпіталізація до лікарні: охорона Зеленського завдала травм журналістці “Прямого”
Задум Офісу президента, на думку Ігоря Рейтеровича, полягала у тому, щоб “нахрапом” подати як виграшний кейс, що “президент людина, яка не боїться брати на себе відповідальність”, але досягти цього не вдалося.
“Тому що для цього треба бути емоційно готовим. І другий момент – треба вміти імпровізувати, єднати відповіді на питання, які йому задавали. А він виявився не готовим до багатьох питань, що взагалі шокує. Оскільки в нього є доступ до інформації, порівняно навіть з нами, є максимальним. Йому можуть надавати все, що завгодно. Будь-які аналітичні записки, будь-які інформаційні записки, довідки. В нього були якісь перерви, він міг вийти кудись і поспілкуватися, отримати якусь додаткову інформацію”, – вважає експерт.
Він вказав на те, що президент взагалі не в темі багатьох питань, які насправді хвилюють громадян України, але найгірше те, що Володимира Зеленського це влаштовує.
“Йому просто більше не треба. Йому якісь там речі цікавлять, і він ними займається. А те, що його не цікавить, він цьому уваги не приділяє”, – зауважує експерт.
На його думку, заява Володимира Зеленського про “державний переворот”, у якому нібито може бути залучене оточення Рината Ахметова, була спрямована на те, щоб перебити скандал у справі “вагнерівців” та інших нагальних проблем країни.
“Це, знаєте, як грабіжник вибігає на вас в темному подвір’ї, б’є обухом сокири по голові, ви падаєте без можливості якось пручатися, і він вас грабує. От у них була, мабуть, така ідея: я вас обухом вдарю, журналісти будуть у шоці, а далі я поведу так, як мені зручно, і повністю відерну увагу від “вагнергейту”, від багатьох інших питань”, – зазначив Ігор Рейтерович.
За його словами, що українське суспільства за підсумками пресмарафону Зеленського, не отримало жодної відповіді на скандал з “вагнерівцями”.
“Єрмак – поза зоною якихось звинувачень. Як, знаєте, жартували в Стародавньому Римі – “жена Цезаря вне подозрений”, – іронізує експерт
У цьому випадку ми отримали такого Єрмака, який може робити все, що завгодно, який не просто є де-факто і, я думаю, в уяві президента є вже де-юре другою фактично людиною в державі, а може, навіть і першою по деяким моментам. І президент абсолютно не збирається міняти взагалі цю ситуацію
Ігор Рейтерович політолог
Крім того, заява про “ахметівський переворот” може бути спрямована на те, щоб обмежити певні акції протесту, які анонсовані на 1 грудня, щоб менше людей на них вийшли, каже керівник Центру військово-правових досліджень Олександр Мусієнко.
Абсолютно брехливий виступ: Бутусов розчарований пресконференцією Зеленського
“Інформують навіть про загрози надумані для того, щоб, по-перше, вислужитись перед президентом, отримати якісь заохочення і так далі. По-друге, щоб, що називається, підтримувати цю ситуацію таку неспокійно. І те, що пролунало від президента – є якісь люди, які про щось говорили і так далі”, – зауважує він.
Він нагадав, що Росія не проти скористатися цією ситуацією і зацікавлена у внутрішній дестабілізації в Україні.
“Мене дуже насторожило те, що ледь не спочатку він звинуватив і суспільство, і журналістів у тому, що вони винні у всіх бідах, і що вони “розхитують човен”, політичну нестабільність створюють і так далі. Хоча журналісти просто намагаються інформувати суспільство і подавати інформацію такою, якою вона є”, – продовжує Олександр Мусієнко.
На його думку, тут треба бути обережною і самій владі, щоб не звинувачувати всіх, хто вийде на будь-які акції протесту у тому, що це “державний переворот”.
“Це може бути конституційне право громадян реалізоване. Тому з цими речами треба бути дуже обережними. І якщо є такі звинувачення і речі, потрібно проводити розслідування, демонструвати факти, докази, якщо такі є, і притягувати винних до відповідальності, а не просто робити заяви”, – наголосив експерт.
На порозі авторитаризму: Зеленський намагався калькувати Путіна та Лукашенка
Ще одна небезпечна тенденція, яку стало помітно за підсумками спілкування Володимира Зеленського з журналістами – це схильність чинного президента до авторитаризму та навіть готовність піти стопами Володимира Путіна чи Олександра Лукашенка.
“Влада розбещує. А абсолютна влада – розбещує абсолютно. Володимир Олександрович фактично зараз зі своєю політичною силою узурпував владу в країні. І в нього є такі намагання вести себе… Що таке узурпація влади? Це вседозволеність, це безкарність, деградація державності і зубожіння населення”, – зазначає Василь Богдан.
Володимир Олександрович, таке є враження, намагається діяти за прикладом Путіна чи Лукашенка, чи якихось інших авторитарних керівників і у своїй поведінці демонструвати такий стиль. Такий стиль можна демонструвати в Росії, можна демонструвати в Білорусі. Тому що це країни, які дрейфують в сторону фашистських держав, авторитарного і диктаторського режиму
Василь Богдан експерт з безпеки, генерал-лейтенант
Як вважає експерт, Володимир Зеленський, ставши на шлях максимального використання узурпації влади, з автократичним і авторитарним режимом, фактично поклав кінець своїй каденції президента України.
“Я жива людина”: Зеленський пожалівся, що йому не дають відпочити
“Зеленський повинен бути задоволений, якщо добуде свій термін президентський. На жаль, очікування не виправдалися. І такий хаотичний стиль керівництва, в якому домінує, на жаль, до цього часу така, знаєте, шоуменська практика “95 Кварталу”, – це абсолютно недопустимо. І рано чи пізно це призведе до негативних для нього наслідків”, – додав Василь Богдан.
Олександр Мусієнко також помітив у Володимира Зеленського бажання та готовність стати авторитарним лідером.
Президент сказав, що він не автократ, не авторитарний. Але я, дивлячись цю пресконференцію, все більше переконувався, що він хотів би ним бути. Тобто ця загроза авторитаризму і диктатури, коли президент це демонструє і говорить, – це надзвичайно загрозливо. І я вважаю, що це неправильні і загрозливі тенденції для нашої демократії, для демократичної держави. І це абсолютно неправильно
Олександр Мусыэнко Керівник Центру військово-правових досліджень
“Потім – ті звинувачення, які пішли в адресу розвідки, військових. Це теж неправильно. Коли потрібно їх підтримувати і заохочувати… А їх критикувати – абсолютно неправильний підхід. Багато таких речей, яких не потрібно було робити і які просто на рівні дискусії викликали надзвичайну стурбованість і подив, і сором, і все разом”, – додав експерт.
На думку Ігоря Рейтеровича, ситуація погіршується тим, що чинному президенту та його оточенню немає куди втікати у разі втрати влади.
“Тут може бути навіть гірший варіант. Ніколи не думав, що я таке скажу. Але воно так і є. З однієї простої причини: Януковичу було куди тікати, він собі від самого початку зробив цей запасний аеродром, коли повністю ліг політично під Росію й економічно. А Зеленському нема куди тікати і його оточенню нема куди тікати. Тому вони будуть все робити для того, щоб максимально зберегтися тут”, – зазначив він.
Єрмак – не Захарченко: Зеленський захистив свого голову ОП
Але, як вказує Ігор Рейтерович, проблема президента та його Офісу може полягати у тому, що у разі загострення ситуації, вони не зможуть контролювати силовиків.
“Я думаю, що після “наїздів” на генерала Василя Бурбу (екскерівник ГУР МО – ред.) і зневаги, яку він продемонстрував і до розвідників, і значною мірою до військових наших, далеко не факт, що ці люди будуть виконувати якісь накази людини, тим паче якщо вони будуть, м’яко кажучи, неправового характеру”, – заявив він.
Крім того, як вважає Ігор Рейтерович, поведінка Володимира Зеленського свідчить про те, що він точно вирішив йти на другий термін, а переобратися він може планувати за допомоги електронного голосування у додатку “Дія”.
“Президент визначився стосовно походу на другий термін. Він туди буде йти. І, відповідно, зараз всі зусилля влади будуть кинуті не на вирішення актуальних питань, не на відбиття можливої російської агресії, а на підготовку до виборів, щоб вони відбулися в тому форматі, який дозволить Зеленському переобратися і, що найголовніше, дозволить його найближчому оточенню зберегтися при владі”, – каже експерт.
Не Зеленському, який чотири рази тікав від мобілізації, питати мене про окупований Донбас – Порошенко
Він зазначив, що заява Зеленського про електронні вибори у “Дії”, а також можливе подання у подання до Конституційного Суду щодо перенесення виборів до Верховної Ради може свідчити про те, що Зеленський та його команда готуються будь-якими методами утримати владу.
“І це насправді страшно для країни. Чому? Тому що ми розуміємо чудово, що у нас є безліч інших питань, які потребують вирішення, замість того, щоб отримати такого “Януковича №2”, – підсумовує експерт.
Агресія та хамство: що не так з поведінкою Зеленського
Крім того, експерти звернули увагу на вкрай дивну поведінку та часто не досить адекватну поведінку президента Володимира Зеленського під час спілкування з журналістами.
Ми побачили дуже втомленого і знервованого президента, який живе трошки в реальності, яка суттєво відрізняється від того, в чому живемо ми кожен день
Ігор Рейтерович політолог
“Він, я так розумію, живе в реальності, в якій його оточують вороги, і будь-які критичні питання, зауваження та навіть просто питання, які, на його думку, задані без достатньої поваги, ним сприймаються як якийсь напад, агресія, проплачені олігархами чи представниками колишньої влади… Якісь оті моменти, на які президент вкрай болісно і емоційно реагує”, – вказує він.
Це, за словами експерта, не може не непокоїти, оскільки мова йде про людину, яка є верховним головнокомандувачем, і людину, яка несе відповідальність за зовнішню політику України.
“І напередодні викликів, які стоять перед нашою державою, починаючи від енергетичних питань і закінчуючи можливим вторгненням Російської Федерації, ми бачимо, що є певні сумніви в здатності приймати виважені, адекватні і правильні рішення”, – зазначає Ігор Рейтерович.
За словами Василя Богдана, президент під час спілкування з журналістами не продемонстрував витримки, яка має бути у державного діяча.
Бутусов позиватиметься до суду проти Зеленського через наклеп
“Кожен з нас має право на емоції, в тому числі і глава держави. Але ці емоції, мені здається, повинні бути дозованими. І все-таки лідер країни повинен демонструвати приклад ставлення і до засобів масової інформації, і до громадян, і до своїх опонентів, і не опускатися до таких не досить правильних визначень, характеристик, які, безумовно, є образливими, недопустимими і шкодять, перш за все, йому як керівнику держави. Тому що дискусії там з Юрієм Бутусовим, з Шустером, з Ткачем… Повинен глава чітко сказати “так” чи “ні”, ввічливо подякувати за запитання, як на мене. А вже суспільство оцінить так, це чи ні”, – зауважив Василь Богдан.
Як підкреслив Олександр Мусієнко, поведінка Володимира Зеленського викликала сором за нього як президента і верховного головнокомандувача.
В принципі, у мене були такі враження вчора певної стурбованості серйозної щодо того, що у нас президент так відповідає журналістам, що такий верховний головнокомандувач
Олександр Мусієнко Керівник Центру військово-правових досліджень
“Певною мірою навіть соромно. Тому що, по-перше, манера спілкування, перехід на особистості постійний, постійні звинувачення всіх. Воно виглядало неправильно. Не може глава держави опускатися до рівня, коли він веде такого рівня дискусії: звинувачує всіх і шукає винних усіх, що йому заважає весь світ, а він все робить правильно. Це абсолютно неправильно – відсутність усвідомлення процесів, якоїсь самокритики. І взагалі”, – заявив він.
На думку Ігоря Рейтеровича, поведінка президента на пресконференції засвідчила, що Україні при владі на найвищій посаді в державі перебуває людина, яка не може дати раду навіть собі і своєму найближчому оточенню.
Зеленський визнав, що розслідування про перельоти на держдачу — правда
“І тому це створює для країни додаткові ризики внутрішньополітичного плану і, що найголовніше, зовнішньополітичного плану. Оскільки така прогресуюча політична неадекватність призведе до того, що у нас взагалі буде повна некерованість процесами, які є всередині держави. І це на фоні початку де-факто боротьби і старту президентської і парламентської кампанії”, – підсумував він.
Нагадаємо, раніше президент Володимир Зеленський заявив, що в голови Офісу президента Андрія Єрмака не було повноважень у спецоперації по затриманню членів російської ПВК “Вагнера”.
Разом з тим, повідомлялося, що керівника Офісу президента Володимира Зеленського Андрія Єрмака все ж викличуть на допит щодо зриву спецоперації по затриманню членів російської ПВК “Вагнера”.
Також читайте: розслідування про святкування 50-річчя голови Офісу президента Андрія Єрмака стало першим в трендах відеохостингу YouTube.
21 листопада в центрі Києва на Майдані Незалежності, де люди зібралися з нагоди Дня Гідності та Свободи, проходила акція протесту – люди вимагали звільнити очільника Офісу президента України Андрія Єрмака.
Попри штовханину з мітингувальниками та суперечки з учасниками мирної акції протесту, у Національній поліції заявляють, що акція, яка відбулася на Банковій, минула спокійно.
Раніше з нагоди прибуття до меморіалу президента України Володимира Зеленського в Києві перекрили рух на Алеї Героїв Небесної Сотні. Водночас на тлі останніх подій українці обурилися поведінкою глави держави та зустріли його вигуками “Ганьба!”.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post Агресія, неадекватність та готовність до авторитаризму: що насправді продемонстрував пресмарфон Зеленського appeared first on Прямий.
Схожі новини
81 боєзіткнення за добу: на Бахмутському напрямку відбито 24 атаки росіян – Генштаб
Нацполіція розшукує сотні тисяч осіб за підозрою в ухилянні від мобілізації – Клименко
Союзнички… або як Захід за 30 років проґавив усе