Президент України Володимир Зеленський у понеділок, 25 вересня, провів нараду з представниками Офісу президента та урядовцями щодо українського зернового експорту.
Про це він повідомив під час вечірнього звернення.
“Скоординували подальші кроки та зафіксували досягнуті результати. Перше: Європейська комісія підтримала дорожню карту взаємного моніторингу експорту зерна. Це повністю раціонально. Друге: поступово прибираємо емоції з цієї теми за більшістю питань”, — сказав Зеленський.
Він наголосив, що робота із сусідами може й мусить стати цілком конструктивною, і Україна все для цього робить.
Також президент подякував партнерам, які не допустили порушень торговельних правил Євросоюзу та Угоди про асоціацію.
“Такої ж конструктивної спільної роботи, як і з Болгарією та Румунією, ми очікуємо від інших країн-сусідів. Євросоюз – це простір для взаєморозуміння та співпраці. Так і має бути”, — додав Зеленський.
Після повномасштабного вторгнення Росії українські порти у Чорному морі були заблоковані, через що Україна, один із найбільших у світі експортерів зерна, була змушена шукати альтернативні маршрути постачання, зокрема через Польщу та Румунію.
Протягом 2022 року Польща та Румунія спільно сприяли експорту зернових з України. Додаткова пропозиція зерна на їхніх ринках спричинила тиск на фермерів, оскільки вплинула на ціни та можливості зберігання зернових. У двох країнах відбувалися місцеві протести проти урядів.
За оцінками ЄК, фермери з Польщі, Румунії, Угорщини, Болгарії та Словаччини втратили 417 мільйонів євро від напливу дешевшого українського зерна на їхні ринки.
Раніше міністр закордонних справ Польщі Збігнєв Рау заявив, що останні заяви у бік Варшави та порівняння поляків з росіянами дуже образливі, а політика України стає “шкідливою”.
Микола Сольський провів телефонну розмову зі своїм польським колегою Робертом Телусом. Міністри обговорили ситуацію з експортом аграрної продукції, а також пропозицію Києва щодо її врегулювання, та домовились знайти рішення, яке враховує інтереси обох країн.
Як повідомлялось, Європейська комісія 15 вересня вирішила не продовжувати заборону на ввезення українських зернових до Польщі, Болгарії, Румунії, Угорщини та Словаччини за умови, що Україна дотримуватиметься певних правил. Однак згодом Польща запровадила ембарго на українське зерно попри те, що Єврокомісія скасувала обмеження.
Зі свого боку торговий представник України Тарас Качка заявив, що Київ подасть до суду на Польщу, Угорщину та Словаччину через їхню відмову зняти заборону на українську сільськогосподарську продукцію.
Схожі новини
Будуємо захист, укріплюємо кожен напрямок, але пріоритет — фронт
Зеленський прокоментував нічну атаку РФ та закликав партнерів надати Україні ППО
У нас є план для нового контрнаступу – Зеленський