На запитання, що можна визнати перемогою України у війні з Російською Федерацією, принаймні на нинішньому етапі конфлікту, який вочевидь триватиме ще багато років, є щонайменше три відповіді. Але тільки один з них унеможливлює ймовірний реванш Кремля через майбутню зміну політичних настроїв у США та Європі.
Про це на Politico пише у своїй колонці експомічник державного секретаря з питань демократії, прав людини та праці в адміністрації президента США Барака Обами, старший науковий співробітник Інституту Маккейна (McCain Institute for International Leadership) Том Маліновський.
За його словами, першим і найбільш очевидним способом перемоги для України було б повернення її збройними силами всіх територій, які Росія незаконно захопила з моменту свого першого вторгнення у 2014 році — включно з Кримом.
“Це був би фантастичний результат. Це ще можливо. І Сполучені Штати повинні зробити все можливе, щоб підтримати це, в тому числі якщо Конгрес схвалить більше фінансування, шляхом надання більш досконалої зброї, про яку просила Україна”, – зазначає експерт.
Територіальні поступки України в обмін на членство в НАТО: у США відреагували на заяву посадовця Альянсу
Але, на його думку, якщо бути чесними, необхідно визнати, що Україна може не досягти повного військового успіху в найближчі рік-два. По-перше, контрнаступ просувається повільно й болісно, а російська армія залишалася стійкою навіть проти передової західної зброї та тактики, й має надзвичайно великий мобілізаційний потенціал. По-друге, немає жодних гарантій, що Сполучені Штати та їхні союзники продовжуватимуть оплачувати наступальні операції України стільки, скільки це буде необхідно.
“Путін знає, що провідний кандидат від Республіканської партії в президенти наступного року, колишній президент Дональд Трамп, припинить підтримку України США, і що в Європі є інші, подібні йому. Вічна війна на користь Путіну, а не Україні”, – пише Малиновський.
Другим способом перемоги для України — принаймні теоретично — була б дипломатична угода. Раніше цього місяця 40 країн, у тому числі Китай і США, зустрілися в Саудівській Аравії, щоб обговорити план президента Володимира Зеленського з 10 пунктів миру, який вимагав би виведення всіх російських військ з України, повернення викрадених дітей і справедливості щодо воєнних злочинів.
“Але Росія за Путіна ніколи не закінчувала свої війни за столом переговорів ; у кращому випадку він заморозив їх, зберігаючи свої можливості відкритими. Росія виявила нульову зацікавленість у поступках, які б наблизилися до мінімальних вимог України та її союзників. Поки його армія уникає повного краху, і він вірить, що на Заході є шанси на політичні зміни, Путін, швидше за все, продовжуватиме жертвувати росіянами, щоб залишитися у боротьбі”, – констатує американський експерт.
На його думку, продовження підтримки України США та іншими союзникам з і сподіванням на успіх у 2025 році чи пізніше є ризикованим, з огляду на те, що на карту поставлено не лише виживання України, а й усього міжнародного порядку.
“Це зробило б успіх залежним від подій, які ми не можемо передбачити чи контролювати, зокрема від результатів виборів у західних країнах, включаючи Сполучені Штати. І хоча ми не маємо права говорити українцям припинити боротьбу до того, як їхня країна стане цілою, ми також не маємо права очікувати, що вони продовжуватимуть боротьбу за будь-яку ціну”, – вказує Малиновський.
Але, підкреслює він, існує третій спосіб задовольнити потребу в успіху України та поразці Росії, на який Путін не мав би права вето.
У цьому сценарії Сполучені Штати дадуть українській армії все необхідне для просування якомога далі в контрнаступі, а у відповідний момент наступного року Україна оголосить паузу в наступальних військових операціях і зосередиться на захисті та відбудові звільнених територій, інтегруючись із західними інституціями.
Суперечливі меседжі: Столтенберг пояснив слова свого підлеглого про членство України в НАТО “в обмін на території”
“Тоді на своєму саміті у Вашингтоні в липні 2024 року НАТО запропонує Україні приєднатися до Північноатлантичного альянсу, гарантуючи безпеку всіх територій, які на той момент контролюються українським урядом відповідно до статті 5 договору про НАТО”, – продовжує експерт.
Як він вважає, запропонувати українській території захист за статтею 5 у такий спосіб було б схоже на прийняття розділеної Німеччини до НАТО після Другої світової війни та до договору безпеки Америки з Південною Кореєю після перемир’я, яке зупинило Корейську війну без об’єднання Корейського півострова.
“Це був би оборонний договір, але не зобов’язання брати безпосередню участь у будь-яких майбутніх наступальних операціях, які Україна може вирішити провести”, – вказує експерт.
Він нагадує, що адміністрація чинного очільника Білого дому Джо Байдена заявила, що війна має закінчитися до того, як Україна зможе приєднатися до НАТО, оскільки вона не хоче ризикувати прямим залученням до конфлікту США. Але у Байдена не визначили, що означає в цьому контексті “закінчення війни”.
“Чи має бути офіційний мирний договір? Або має бути період у місяці чи роки, щоб Росія не випустила жодного снаряда по Україні? Прив’язка членства України до НАТО такими умовами дасть Путіну ще один стимул ніколи їх не виконувати”, – підкреслює експерт.
Але, на його думку, саме вступ України до НАТО може стати тим, чим закінчиться війна, відповідно до поточної політики Байдена — і в той час, і на умовах, встановлених Україною та її союзниками, а не Росією.
“Здобуття безпеки в рамках НАТО як сильної, плюралістичної, демократичної держави безумовно вважалося б перемогою для України — можливо, такою ж великою, як швидке повернення Криму. Це може зробити політично можливим для Зеленського, якщо він того забажає, наголошувати на невійськових стратегіях повернення будь-яких частин своєї країни, які все ще перебувають під російською окупацією, яку союзники України також продовжуватимуть підтримувати — потенційно включаючи будь-що, від дипломатії та санкцій до блокади та диверсій”, – додає Малиновський.
Гарантії безпеки важливі, але вони не можуть замінити членство в НАТО – Порошенко
Додавання демократичної України до НАТО означало б повну та постійну поразку “хрестового походу” Путіна, спрямованого на її поглинання Російською імперією. Оскільки після ратифікації 32 парламентами країн-членів НАТО це було б важко змінити, вступ до НАТО — в ідеалі до кінця 2024 року — також зірвало б план Путіна затягнути війну, доки не зміниться політичний вітер на Заході.
“Так, російські війська могли б спробувати знову перейти в наступ, але ймовірна марність нападу на укріплені українські позиції, які зараз підтримуються загрозою вогневої потужності НАТО, була б сильним фактором стримування. Тим часом санкції щодо Росії залишаться; її економічна та військова міць продовжуватиме розмиватися; і Путін міг лише спостерігати, як його заморожені активи за кордоном витрачаються на відбудову України. Він залишиться без волі та варіантів”, – пише експерт.
Захід готує Україну до нового наступу у 2024 році – The Wall Street Journal
Він наголошує, що такий підхід не вимагатиме від України поступки будь-якої території Росії (на відміну від того, що цього тижня запропонував офіційний представник НАТО). Україна та її союзники продовжуватимуть домагатися возз’єднання країни в її кордонах 1991 року. Також ніхто не повинен тиснути на українців, щоб вони прийняли такий підхід — тільки вони можуть вирішувати, чи має сенс переходити до консолідації здобутків під час вступу до НАТО і коли.
“Але Байден та інші західні лідери повинні сказати їм, що вони матимуть такий варіант, якщо наступного року їхній контрнаступ все ще триватиме. Це може виявитися найкращим шансом незабаром досягти перемоги, якої потребують Україна та демократичний світ, і водночас зробити його стійким як до Путіна, так і до Трампа“, – підсумував Малиновський.
Порошенко закликає визначити чіткі умови членства України в НАТО і виконати їх до наступного саміту Альянсу у Вашингтоні
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post Як закінчити війну в Україні, навіть якщо Путін хоче продовжувати воювати – Politico appeared first on Прямий.
Схожі новини
Українцям стане складніше отримати паспорт Франції
Міністр закордонних справ Німеччини заявив про нові санкції проти рф
США готові вдарити новими санкціями по рф