fbpx

Пул Першого

Все про Перших та їх оточення

Путін ігнорує заклики Туреччини та Китаю відновити “зернову угоду” – The Wall Street Journal

Два головних партнери Росії, Китай і Туреччина, вважають, що вона повинна відновити домовленість з ООН про вивезення українських зернових. Але Володимир Путін на це не реагує. Він протискає свою лінію, наполягаючи, що РФ з її рекордним урожаєм пшениці може замістити українські постачання. І бомбить українські порти, щоб накрутити ціни.
Зараз Путін просто ігнорує прохання президента Туреччини Реджепа Таїпа Ердогана обговорити повернення в “зернову угоду”.
Про це розповіли The Wall Street Journal дипломати.
За їхніми словами, хоча Ердоган останніми тижнями кілька разів заявляв, що має намір обговорити це з Путіним, досі вони так і не поговорили. Турецькі чиновники продовжують різними каналами закликати Кремль вступити в переговори.
Анкара розлютила Москву, коли повернула в Україну командирів батальйону “Азов” (які за умовами обміну військовополоненими мали залишатися в Туреччині до кінця війни) і дала згоду на вступ Швеції до НАТО, кажуть дипломати й аналітики. Ці кроки – лише одні з кількох, які Ердоган після переобрання президентом у травні зробив назустріч Заходу.
“Не думаю, що Путін довіряє Ердогану так само, як раніше. Гадаю, у Росії й особливо в Кремлі ставлять під сумнів його позицію. Незвично, що він [Путін] не відповідає на дзвінки”, – зазначила Гульру Гезер, колишня високопоставлена дипломатка, яка працювала в турецькому посольстві в Москві.

Традиційні цінності, зернова угода і прощені борги: про що говорили лідери африканських країн на путінському саміті

Зі свого боку, Ердоган може вважати позиції Путіна підірваними після заколоту ПВК “Вагнер”. Самому ж йому потрібно розбиратися з важкою економічною ситуацією, а для цього – розвивати співпрацю із Заходом, з яким Ердоган останніми роками конфліктував. “Ми перебуваємо на новому етапі турецько-російських відносин: тепер Путін потрібен Ердогану менше, а Ердоган Путіну – більше”, – вважає Сінан Ульген, колишній дипломат і директор стамбульського аналітичного центру Edam.
Російські офіційні особи (вкотре це в п’ятницю зробив Путін на саміті Росія-Африка) люблять звинувачувати західні країни в лицемірстві, вказуючи, що українська продукція в рамках зернової угоди (а її було вивезено на 32,8 мільйона тонн) йшла до європейських країн, а не до африканських країн, які відчувають у ній потребу. Такі заяви приховують два факти.
Найбільший клієнт України насправді – Китай, а не Європа. За даними ООН, у рамках зернової угоди Китай придбав 24,2% вивезеного Чорним морем зерна.
Туреччина посіла третє місце серед імпортерів українського зерна (9,9%), Єгипет, де продовольча інфляція підібралася до 60%, – 4-те (4,7%). З країн, що розвиваються, до топ-10 також входять Бангладеш і Туніс. Крім того, Україна продає зерно Продовольчій програмі ООН.
Інший факт – вплив сукупної пропозиції на ціни. Наявність постачань, куди б вони не здійснювалися, стримує світові ціни, допомагаючи бідним країнам витрачати прийнятні кошти на закупівлю продовольства.
Постачання зерна в рамках Чорноморської зернової ініціативи

Джерело: ООН
Тиждень тому заступник міністра економіки – торговий представник України Тарас Качка обговорював у Пекіні питання торговельно-економічного співробітництва, включно зі збільшенням експорту та диверсифікацією поставок української сільськогосподарської продукції до Китаю. А в неділю Пекін заявив у Раді Безпеки ООН, що зернову угоду необхідно відновити, враховуючи її важливість для світової продовольчої безпеки. Крім того, в китайських державних ЗМІ вийшла серія статей про необхідність її продовження, зазначає WSJ.
“Китай публічно сигналізує, що дуже хоче продовження Чорноморської зернової ініціативи”, – каже Кейтлін Велш, експерт із продовольчої та водної безпеки в американському Центрі стратегічних і міжнародних досліджень.

Але Путін цього тижня заявив перед самітом Росія-Африка, що Росія “в змозі замістити українське зерно”, а вчора на самому форумі додав, що саме вона “робить істотний внесок у глобальну продовольчу безпеку і є солідним, відповідальним міжнародним постачальником сільгосппродукції”, оскільки її частка на світовому ринку пшениці складає 20%, а України – менше ніж 5%.
Насправді частка України – близько 10% (середнє значення за 2017-2021 рр.). Крім того, вказує Велш, Росія не може замістити українські постачання кукурудзи до Китаю.
Частка України у світовому експорті кукурудзи становить 15%, а Росії – лише близько 2%. Китай, за даними ООН, придбав у рамках зернової угоди 34,2% кукурудзи, а також закуповує великі обсяги ячменю, як повідомляла Українська зернова асоціація.
Нагадаємо, 17 липня представник офісу ООН у Стамбулі заявив, що Організація отримала письмове повідомлення від Росії про те, що вони припиняють участь в “зерновій угоді”.
Раніше у британській розвідці попереджали, що Росія планує шантажувати світ блокуванням Чорноморської зернової угоди заради переслідування власних інтересів, зокрема відновлення транспорту аміаку трубопроводом Тольятті – Одеса.

Раніше президент Туреччини Реджеп Ердоган заявив, що російський диктатор Володимир Путін погодився з ним про потребу в продовженні “зернової угоди” після 17 липня. Однак у Кремлі це спростовують.
Напередодні у Bloomberg повідомляли, що світові лідери намагаються врятувати міжнародну угоду, яка дасть Україні змогу постачати зерно морем. Однак російські чиновники продовжують виступати проти продовження цієї ініціативи.
Нагадаємо, у Євросоюзі виступили з закликом продовжити “зернову угоду”. Європейська комісія оцінила переговори щодо Чорноморської зернової ініціативи за лідерства ООН та Туреччини та закликала всі сторони цієї угоди продовжити її дію для забезпечення постачання українського зерна його споживачам на світовому ринку.

Флот та авіація РФ готуються блокувати Чорне море

Раніше у британській розвідці попереджали, що Росія планує шантажувати світ блокуванням Чорноморської зернової угоди заради переслідування власних інтересів, зокрема відновлення транспорту аміаку трубопроводом Тольятті – Одеса.
Як повідомляв “Прямий”, 5 червня у Кремлі заявили, що Росія не бачить перспектив для того, щоби “зернова угода” була продовжена, але консультації з представниками ООН щодо чинних домовленостей продовжуються.
Водночас у Держдепі США поінформували, що Росія намагається перешкоджати морському трафіку з українським зерном в одному з морських портів, який працює в межах Чорноморської зернової ініціативи. При цьому РФ продовжує порушувати “зернову угоду”.
Як відомо, 17 травня Україна, Туреччина, ООН та Росія домовилися про продовження “зернової угоди”. Вона триватиме ще як мінімум два місяці.

Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.

The post Путін ігнорує заклики Туреччини та Китаю відновити “зернову угоду” – The Wall Street Journal appeared first on Прямий.

Поділитися цією публікацією