fbpx

Пул Першого

Все про Перших та їх оточення

Порошенко привітав Сі Цзіньпіна з переобранням главою КНР: чому це мало сенс і пішло на користь Україні

Привітання п’ятим президентом України, лідером “Європейської Солідарності” Петром Порошенком лідера КНР Сі Цзіньпіна з переобранням на посаду генсек Комуністичної партії Китаю не тільки не завдало шкоди національним інтересам України, а й посилило потенційні можливості нашої країни щодо впливу на офіційний Пекін у питанні протидії російській агресії.
Таку думку висловили українські експерти й громадські активісти.
Філософ Євген Бистрицький вказує на те, що дії Петра Порошенка мали політичний сенс й надають Україні змогу, хоч й неофіційно, вбити клин між Москвою та Пекіном, а також зберігають за Києвом простір для дипломатичного маневру у майбутньому.
“Скоріше всього, так, це мало сенс. Якщо існує навіть мінімальна можливість використати щілину у стосунках між політиками цих двох ворожих демократіям країн (КНР та РФ – ред.), її варто використати. На користь України. Згадати “добрі спогади про наш тісний діалог і взаємовигідну співпрацю, яка служила інтересам обох наших народів. Не менше вони служили інтересам світу”, – пише Бистрицький у своїй колонці на УП.

“Не знаю, про що ви кажете”: у МЗС Китаю прокоментували атаку дронів Shahed-136 на Київ

“Це мало сенс – нагадати про гуманітарні наміри великого міжнародного гравця-Китаю та його можливий тиск на фашиста в Кремлі. Втім, це мало сенс зробити не від імені держави України, а від її екс-президента, провідного українського політика. Це – політика можливого. Як роблять політику екс-президенти в не-авторитарних країнах. Вона могла би бути з розумінням сприйнята всією нашої спільнотою, якби з самого початку війни з окупантом між політичною опозицією і владою всередині країни був встановлений стабільний діалог”, – додає він.
Тоді, за словами Бистрицького, такі дипломатично суперечливі питання могли б отримувати певне “діалектичне вирішення” – держава Україна ніколи не підтримає і не вітатиме автократій, але політика України використовує всі можливості на користь української нації.
“Повторю свої заклики у внутрішньо політичну порожнечу, створену владою: Йдіть на ефективний діалог з опозицією. Вже час”, – підсумував філософ.
Громадський активіст Вадим Лабас називає дії Петра Порошенка “політичним уроком, який важливо засвоїти всім”.
“Те, що дозволено звичайній людині — не дозволено дипломату. І навпаки. Люди люблять прості, прямі рішення і дії. Але прості та прямі рішення в дипломатії зазвичай не є правильними”, – зазначив він на своїй сторінці у Facebook.
Лабас нагадав про наслідки дій експосла України у Німеччині Андрія Мельника: “У нас є он дипломат, який тролив Німеччину і відкрито посилав власника компанії, яка забезпечує зв’язок нашої армії. З точки зору емоційності його вчинок зрозумілий. З точки зору прагматичності його вчинок коштував нам дуже дорого”.
“Подобається це комусь, чи ні, але Порошенко є п’ятим президентом України. Це звання довічне і воно наділяє людину певних дипломатичних функцій. Тож, в дипломатії важливі не слова — в ній важливо до чого ці слова приведуть. А до чого приведе поздоровлення Сі Порошенком ми зможемо побачити тільки в майбутньому. От тоді й будемо робити висновки”, – підсумував активіст.

Китай підтримує територіальну цілісність України – Сі Цзіньпін

Також у мережі нагадують, що Петро Порошенко своїм привітанням Сі Цзіньпіна надіслав Пекіну дуже важливий сигнал про можливість обрати стратегію невтручання Китаю у російсько-українську війну.
“Коли пишуть, що Порошенко міг не вітати, бо не є офіційною особою, то мені згадується буквально вчорашній інцидент, де офіційний ОП міг і не виставляти мем “Краще подзвоніть Джонсону” і не втручатися у внутрішню політику Великобританії. До речі, реакція на цей мем від союзників набагато руйнівніша для України, ніж привітання Порошенка”, – зазначає дописувач Дмитро Биков.
“А тепер трохи державницької логіки: якщо Китай у довгостроковій перспективі зацікавлений у слабкій Росії, як сировинному придатку та ринку збуту своєї продукції, то й зацікавлений як мінімум в нейтралітеті в цій війні. А санкції та війна таки до цього ведуть. І якщо сигнал Порошенка допоможе йому визначитися і прийняти правильне рішення, то це звичайний приватно-дипломатичний реверанс, бо політика не робиться в білих рукавичках”, – додає він.
Користувач Facebook Дмитро Гейко нагадує, що коли йдеться пров саме існування держави, то на будь-які неприродні союзи йшли й лідери демократичного світу.
“Деякі білі польта з “юношеским максимализмом” накинулися на Порошенка за поздоровлення Сі. Може його критикам розум включити? Давайте ще Ердогана, зовсім не демократа, почнемо хейтити. Саме час. Черчилль з Рузвельтом пішли на союз зі Сталіним, щоб перемогти більше зло”, – зауважує він.
“На Сході надають увагу жестам, повазі і тону спілкування, це теж слід враховувати. Китай мало змінився ментально за 5000 років і мало зміниться наступні 5000 років, приходу там до влади ліберальних демократів годі сподіватися. Так що ворогувати з ними?” – додає Дмитро Гейко.
Політолог Віктор Уколов також вказав на те, що для України важливо не спалювати усі мости з Китаєм. Зокрема, на це не йдуть навіть лідери США, попри усі суперечності між країнами.
“Тут чергову зраду знайшли – чому Порошенко привітав Сі Цьзіньпіна з переобранням, мовляв недемократичного лідера. А взагалі, я довіряю Порошенку, бо, як дипломат, він точно розуміє у міжнародній політиці більше, ніж ми з вами”, – пише експерт.

Китайська гра на “українському полі”: як Путін встряг у протистояння КНР та США

Він нагадує, що, від позиції Сі Цзіньпіна залежить чи матиме Росія ресурси для війни.
“Тож, я підозрюю те, що не може собі дозволити діючий президент, – МАЄ робити екс-президент заради своєї країни. Навіть ціною розчарування частини прихильників, якщо вони вважають себе розумнішими за двох президентів США і п‘ятого президента України”, – резюмував Уколов.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post Порошенко привітав Сі Цзіньпіна з переобранням главою КНР: чому це мало сенс і пішло на користь Україні appeared first on Прямий.

Поділитися цією публікацією