Комітет захисту журналістів (CPJ) закликав Верховну Раду України відмовитися від законопроєкту про медіа, який було ухвалено наприкінці серпня у першому читанні. Адже він серйозно загрожує свободі преси, посилюючи державний контроль над ЗМІ.
Про це пише “Радіо Свобода”.
“Український законопроєкт про засоби масової інформації серйозно загрожує свободі преси в країні, посилюючи державний контроль над інформацією в той час, коли громадяни потребують її найбільше. Українські законодавці повинні відмовитися від законопроєкту або принаймні призупинити його розгляд у парламенті, доки Європейський союз не зможе висловити свої рекомендації”, – вважає Гульноза Саїд, координаторка програм CPJ у Європі та Центральній Азії.
Водночас у CPJ нагадують, що Україна, кандидат на вступ до ЄС, повинна реформувати своє законодавство про засоби масової інформації, щоб почати переговори про членство.
Голова представництва ЄС в Україні Матті Маасікас заявив 23 серпня, що згаданий законопроєкт зараз перебуває на розгляді в ЄС і Раді Європи, які можуть дати свої рекомендації до кінця вересня.
За допомогою “ботів” влада цькує волонтерів, які допомагають армії – Літинський
Стано на 14 вересня на сайті Верховної Ради не вказано дату другого читання. “У них є 21 день [після першого читання], щоб внести правки. Але тоді на затвердження може знадобитися місяць або час до кінця року”, – сказав CPJ Сергій Томіленко, голова Національної спілки журналістів України (НСЖУ).
Тим часом, за даними ЗМІ, у разі ухвалення закон розширить повноваження Національної ради з питань телебачення і радіомовлення, державного регулятора телерадіомовлення, дозволяючи йому регулювати онлайн- та друковані видання, анулювати реєстрацію і ліцензію будь-якого ЗМІ, блокувати онлайн-ЗМІ без рішення суду, і вимагати від платформ соціальних медіа та веб-браузерів видаляти вміст, заборонений законом.
Відповідно до аналізу, опублікованого НСЖУ, лише 10% законопроєкту безпосередньо стосуються зобов’язань, які Україна взяла на себе як кандидат на вступ до ЄС. “Решта свідчить про бажання влади більше впливати на ЗМІ: виносити заборони, штрафувати, закривати їх”, – йдеться в заяві НСЖУ.
Крім того, Томіленко нагадав, що новий законопроєкт було внесено лише за кілька тижнів до голосування, без попереднього обговорення з журналістами і представниками ЗМІ.
CPJ вказує, що надіслав електронний лист до Верховної Ради щодо коментаря, але не отримав відповіді.
Проросійський закон про медіа відкидає нас від членства в Євросоюзі
Нагадаємо, 34 народні депутати з п’яти фракцій й позафракційні звернулися до голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука з закликом зняти з найближчого пленарного засідання розгляд законопроєкту “Про медіа”, щоб гуманітарний комітет ще раз його розглянув і усунув “усі небезпеки розмінування культурного кордону з Росією”.
Тим часом Інтернет Асоціація України (ІнАУ) спрямувала листи керівникам профільних парламентських комітетів з питань гуманітарної та інформаційної політики, з питань цифрової трансформації, з питань правової політики та з питань економічного розвитку. Вона запропонувала правки до закону про медіа, ухваленому в першому читанні. За повідомленням Інтернет Асоціації України, цей законопроєкт несе значні ризики збільшення цензури і створює передумови для корупції.
До того ж, як заявив мовний омбудсмен, ухвалений у першому читанні законопроєкт про медіа слід суттєво доопрацювати, щоб не допустити звуження сфери вживання державної мови.
Раніше спільнота “Мова об’єднує” засудила спроби влади нібито задля євроінтеграції протягнути законодавчі зміни, що погіршують становище української мови й захист національного культурно-інформаційного простору від “русского міра”.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post Законопроєкт про ЗМІ серйозно загрожує свободі слова і встановлює тотальний контроль держави над медіа – заява CPJ appeared first on Прямий.
Схожі новини
В Україні з січня всі субсидії зазнали змін
Банкір з України фінансував війну рф проти України
Яка нинішня ситуація на валютному ринку України