fbpx

Пул Першого

Все про Перших та їх оточення

“Референдуми” та спроби анексії українських територій: як протидіяти?

В умовах повномасштабної агресії Росії проти України важливе значення мають конкретні події, які змінюють як хід війни, так і геополітичний контекст навколо неї.
Рішення російської влади організувати найближчим часом т.зв. “референдуми” на тимчасово окупованих територіях України, зокрема в Донецькій, Луганській, Запорізькій та Херсонській областях, свідчить про намір Кремля, по-перше, зафіксувати проміжні територіальні здобутки за результатами російської військової кампанії проти України, по-друге, використати це для можливого одностороннього тимчасового припинення вогню та пропозиції для Заходу щодо проведення переговорів стосовно нової міжнародної архітектури безпеки.
Курс на анексію тимчасово окупованих територій доводить міжнародній спільноті те, що справжньою метою путінського режиму у т.зв. “спеціальній військовій операції” є не “демілітаризація”, “денацифікація” і “деНАТізація” України, а повне поглинання української території, знищення української незалежності, державності, ідентичності.
Вочевидь, історія з “референдумами” 2022 року пройде за сценарієм, схожим до “кримського референдуму” 2014 року, оскільки зустрівши масовий опір українських громадян, Росія не змогла провести ані воєнний, ані псевдоправовий бліцкриг. Однак, у випадку практичної реалізації ініціативи щодо анексії нових тимчасово окупованих територій Кремль спробує нав’язати об’єднання “кримської” та “південно-донбаської” проблематики в одне досьє, аби таким чином зняти з порядку денного майбутніх можливих переговорів питання дилеми між поверненням російських військ чи на кордони 23 лютого 2022 року, чи 20 лютого 2014 року, чи 24 серпня 1991 року на користь останнього варіанту.

Псевдореферендум у Мелітополі: колаборанти в супроводі ФСБ “опитуватимуть” містян у їх домівках

Відтак, і відповідь України та міжнародної спільноти щодо “референдумів” 2022 року має базуватись на принципах та уроках Криму. У цьому плані важливим для української сторони є чітко артикулювати міжнародним партнерам та союзникам такий системний базовий підхід вже на наступному саміті “Кримської платформи”. В цілому цей форум варто використати для координації позицій та подальших спільних дій як ДО референдумів, так і ПІСЛЯ них, якщо вони все ж таки відбудуться. У цьому тексті ми зосередимось саме на дипломатичних кроках. Водночас визнаємо важливість успішних дій ЗСУ на фронті для мінімізації ризиків подібних російських ініціатив щодо анексії українських територій.
Нагадаємо, на Луганщині загарбники виманюють у місцевих персональні дані для псевдореферендуму. Окупаційна влада та колаборантський громадський рух під виглядом надання продуктів харчування або будівельних матеріалів організовують зустрічі із населенням.
За даними СБУ, Росія розпочала активну фазу підготовки псевдореферендуму з незаконного приєднання тимчасово захоплених територій сходу України.
Також в Головному управлінні розвідки Міноборони повідомили, що російські загарбники планують провести “референдуми” на тимчасово окупованих територіях в Херсонській і Запорізькій областях 11 вересня.
Тим часом Центральна виборча комісія України нагадує, що будь-які спроби провести так звані “референдуми” на окупованих територіях не матимуть юридичних наслідків, й закликала громадян України не брати в них участі.

Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.

The post “Референдуми” та спроби анексії українських територій: як протидіяти? appeared first on Прямий.

Поділитися цією публікацією