З початку повномасштабної війни в Україні російські військові масово вбивають мирних жителів, ґвалтують та катують їх, викрадають представників місцевого самоврядування активістів, волонтерів, журналістів, залучають мешканців окупованих територій до примусових робіт, завдають ударів по цивільній інфраструктурі та застосовують заборонені міжнародними конвенціями види озброєння.
Після того, як свідчення про звірства росіян в Україні облетіли світ, низка країн на законодавчому рівні визнали війну геноцидом українців. На найвищому рівні почалися обговорення необхідності зупинити агресивну війну, розв’язану російським диктатором Володимиром Путіним. В березні Сенат США одноголосно ухвалив резолюцію, яка вимагає розслідування щодо Путіна як воєнного злочинця.
В суспільній думці стало досить поширеним уявлення про те, що найшвидший шлях до завершення війни – фактичне усунення Путіна від влади, зокрема – шляхом притягнення його до відповідальності перед міжнародним трибуналом. Чи є обґрунтованими очікування щодо припинення війни у такий спосіб?
PRM.ua пояснює, що вважається воєнним злочином, і чи може Путін опинитися на лаві підсудних.
Воєнний злочин це поняття міжнародного права, воно означає свідоме грубе порушення законів та звичаїв війни, тобто тієї складової міжнародного права, яка регулює умови для початку війни та поведінку сторін, що ведуть війну.
В Кримінальному кодексі України є стаття 438 “Порушення законів та звичаїв війни” – жорстоке поводження з військовополоненими або цивільним населенням, вигнання цивільного населення для примусових робіт, розграбування національних цінностей на окупованій території, застосування засобів ведення війни, заборонених міжнародним правом, інші порушення законів та звичаїв війни, що передбачені міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, а також віддання наказу про вчинення таких дій.
Зауважимо, в законі не йдеться про те, яка саме зі сторін конфлікту порушує закони та звичаї війни. Тобто якби, умовно кажучи, грабунки, насилля та вбивство цивільних на територіях, де йшли бойові дії, чинили не російські окупанти, а українські військові – їх дії так само трактувалися б як воєнний злочин.
Міжнародне право передбачає не лише особисту, а й командну відповідальність за воєнні злочини. Таким чином, командувач військового об’єднання є відповідальним за порушення його підлеглими норм міжнародного гуманітарного права у тих випадках, коли він мав інформацією про можливість здійснення ними правопорушень, але не доклав зусиль, щоб їх припинити чи попередити.
Отже, відповідальність за скоєння воєнних злочинів несе й найвище воєнне керівництво, аж до верховного головнокомандувача.
Хто займається розслідуванням воєнних злочинів?
Міжнародний кримінальний суд (МКС) – перший правовий інститут, що діє постійно, в компетенцію якого входить переслідування осіб, відповідальних за геноцид, воєнні злочини і злочини проти людяності. Заснований на основі Римського статуту, прийнятого в 1998 році. Існує з липня 2002 року.
У компетенцію МКС входять злочини, здійснені після набуття чинності Римського статуту. Суд розташований у нідерландському місті Гаага, проте за бажанням Суду засідання можуть проходити у будь-якому місці. Міжнародний кримінальний суд не слід плутати з Міжнародним судом ООН, який також засідає в Гаазі, але має іншу компетенцію. МКС не входить в офіційні структури Організації Об’єднаних Націй, хоча може порушувати справи за поданням Ради Безпеки ООН.
Україна визнала юрисдикцію Римського статуту Міжнародного кримінального суду, але не ратифікувала його. На практиці це означає, що Україна не може самостійно звернутися до суду для розгляду воєнних злочинів, проте Міжнародний кримінальний суд може з власної ініціативи розпочати розслідування з власної ініціативи. Так, 28 лютого Прокурор Міжнародного кримінального суду в Гаазі Карім Хан оголосив, що розпочне розслідування ймовірних воєнних злочинів та злочинів проти людяності в Україні.
Вже 13 березня він особисто приїхав до Бучі, щоб на власні очі побачити наслідки російської окупації міста. Під час поїздки по Київщині Хан анонсував приїзд групи судово-медичних експертів.
“Україна є місцем злочину. Ми перебуваємо тут, оскільки маємо раціональні підстави вважати, що тут вчиняються злочини, що підпадають під юрисдикцію Міжнародного суду”, – заявив тоді прокурор.
Слідчі МКС збирають докази того, що генерали та командири російської армії віддають накази, внаслідок яких відбуваються воєнні злочини або злочини проти людяності.
Чи можуть Путіна судити за воєнні злочини в Україні?
Міжнародний кримінальний суд у Гаазі може висунути звинувачення Путіну та іншим російським можновладцям чи військовому командуванню, але не може виносити вирок заочно, відповідно – не може видати ордер на їх затримання.
Росія підписала Римський статут 13 вересня 2000 року, але наразі не підпорядковується юрисдикції МКС, оскільки 16 листопада 2016 року президент Володимир Путін підписав розпорядження про відмову Росії брати участь у Римському статуті. Отже, для притягнення російського диктатора до відповідальності, його потрібно заарештувати та передати до суду. Слід усвідомлювати, що це навряд чи станеться, поки триває термін повноважень Путіна як президента РФ.
Фактично, Путін може потрапити на лаву підсудних МКС після усунення його від влади, або ж якщо наступне керівництво Росії вирішить його видати.
Фізично доправити Путіна у трибунал наразі не видається можливим, але це не повинно перешкоджати розглядові справи та винесенню йому справедливого вироку в майбутньому.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post Воєнні злочини в Україні: чи можуть притягнути Путіна до відповідальності за них? appeared first on Прямий.
Схожі новини
Які нові легковики обирають українці
В яких областях рекордно подорожчали квартири
У Харкові квартири продають за безцінь