fbpx

Пул Першого

Все про Перших та їх оточення

В Україні набув чинності закон про державну мову для друкованих ЗМІ

Наприкінці тижня 16 січня в Україні набуде чинності стаття 25 Закону України “Про забезпечення функціонування української мови як державної”. Вона регламентує використання державної  мови в засобах масової інформації. 
За повідомленням “Урядового порталу” за законом медіа будуть повинні дотримуватися таких правил:

преса в Україні має видаватися українською мовою. Може виходити й іншомовна версія видання, але усі мовні версії повинні мати однакову назву, відповідати одна одній за змістом, обсягом та способом друку, а їхні випуски повинні мати однакову нумерацію порядкових номерів і видаватися в один день.
розповсюдження за передплатою друкованих засобів масової інформації, виданих мовами, іншими ніж державна, допускається за умови забезпечення їх засновниками можливості передплати в Україні такого самого видання державною мовою.
засновники зобов’язані виготовляти, публікувати і доставляти обов’язковий примірник документів (номери (випуски) друкованих засобів масової інформації) державною мовою у порядку, визначеному законом.
у кожному місці розповсюдження преси друковані засоби масової інформації державною мовою мають становити не менше 50% назв друкованих засобів масової інформації, що розповсюджуються в цьому місці.

З січня 2022 року в Україні усі друковані ЗМІ повинні мати україномовну версію – Держкомтелерадіо

Ці вимоги не поширюються на видання мовами Європейського Союзу й кримськотатарською мовою та до липня 2024 року – на місцеву пресу.

Нагадаємо, 14 липня Конституційний Суд  України визнав конституційним закон про забезпечення функціонування української мови як державної.
Раніше 16 січня 2021 року набула чинності стаття 30 Закону України “Про забезпечення функціонування української мови як державної”, а отже відбудеться остаточний перехід сфери обслуговування на державну мову. Відповідно до закону, всі надавачі послуг, незалежно від форми власності, зобов’язані обслуговувати споживачів і надавати інформацію про товари й послуги українською.
Як відомо, депутати від “Слуги народу” хотіли скасувати перехід кіно- і телепродукції на українську мову шляхом внесення правки до законопроєкту про забезпечення незалежності Національної ради з питань телебачення і радіомовлення.
Згодом, депутати фракції “Європейська Солідарність” не дали внести в порядок денний антиукраїнські зміни до закону про мову.
Народний депутат Володимир В’ятрович заявив про те, що монобільшість президента Володимира Зеленського намагається у незаконний спосіб скасувати норму про українську мову трансляції, і наголосив, що Зеленський і його партія “Слуга народу” розпочали найнахабніший за час свого правління наступ на українську мову.
Раніше Микола Княжицький заявив, що законопроєкт “слуг” про теле- і кінопродукцію фактично скасовує мовний закон.
А політолог Тарас Чорновіл розповів, чому і як Зеленський і його “слуги” намагаються скасувати закон про державну мову.
Крім того, Петро Порошенко переконаний, що депутати з монобільшості лобіюють законопроєкти, спрямовані проти підтримки української мови у кіновиробництві.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.

The post В Україні набув чинності закон про державну мову для друкованих ЗМІ appeared first on Прямий.

Поділитися цією публікацією