Справа проти Петра Порошенка відкриває для Кремля і Путіна можливість посилити дестабілізацію всередині України і в кінцевому рахунку заблокувати просування України в НАТО. Крім того, небезпечним для України є й те, що керівництво держави зосередило всю увагу на політичній боротьбі, незважаючи на реальну загрозу вторгнення російської армії.
Про це говорять західні політологи, коментуючи підозру, оголошену п’ятому президенту України.
Ексрадник держсекретаря Сполучених Штатів, директор у справах Європи та Євразії у Раді Нацбезпеки США у 2001-2005 роках Метью Брайза наголошує, що мета Путіна – не дати Україні рухатися на Захід. Для здійснення цього він може використати декілька шляхів, серед них дестабілізація всередині країни.
За його словами, скандал з п’ятим президентом України, лідером “Європейської Солідарності” Петром Порошенком – “якась дивна історія з вугіллям і закупівлями українського уряду”.
“Це грає на руку Путіну, бо створює хаос в українському уряді, тисне на Україну й дестабілізує політичну ситуацію в Україні. І якщо Путін може це підтримувати, підтримувати оцей внутрішній тиск в Україні, то, може, політична система в Україні розвалиться, знову, і Україна застрягне на місці, не рухатиметься до НАТО”, – сказав Метью Брайза.
“Це, мабуть, найдешевший шлях для Путіна – за найменшу ціну чи коштом значно менш ресурсно витратного шляху, порівняно з власне військовим нападом, досягнути своєї мети і не дати Україні стати членом НАТО. Тож Путін тисне на президента Зеленського, як може, змушуючи його “бачити злочини”, – також додав він.
“Але важко повірити, що експрезидент України чинив щось із наміром допомогти донецьким сепаратистам. Неможливо повірити в те, що Порошенко щось робив би, намагаючись посилити підтримуваних Росією сепаратистів у Донецьку. Проте саме так зараз і говорять у Києві. І це надзвичайно сильний тиск на політичну систему, який загрожує всьому: загроза можливого повномасштабного російського військового вторгнення, війська можуть дійти й до Києва”, – додав експерт.
Професор кафедри політології НАУКМА, науковий співробітник Інституту зовнішньої політики Школи перспективних міжнародних досліджень Університету Джонса Хопкінса у Вашингтоні, британський та канадський політолог українського походження Тарас Кузьо також наголошує, що Зеленський переслідує Петра Порошенка під час ймовірного вторгнення російських військ. Водночас бізнес-партнер президента Ігор Коломойський, який вкрав близько 6 млн доларів з Приватбанку, не несе за це покарання в Україні.
“А як щодо кримінальних звинувачень вашому приятелю Коломойському, який вкрав близько шести мільярдів у Приватбанку?”, – запитує експерт.
Він також вважає, що справа проти Порошенка – це початок виборчої кампанії Володимира Зеленського.
“Зеленський розпочав президентські вибори 2024 року”, – пише Кузьо і додає, що він “прагне усунути Порошенка (другий за популярністю політик), щоб розчистити собі шлях у західно-центральній Україні”.
Кузьо застерігає, що Зеленський взявся переслідувати Порошенка у той час, коли Росія нарощує сили на кордоні з Україною. “Коли Росія, можливо, готова вторгнутися в Україну, ДБР Зеленського висуває позов проти Порошенка у “державній зраді” та “фінансуванні терористів”, – зазначає Кузьо.
Голова Східноєвропейської програми Безпекового центру “Європейські цінності” та співголова Чесько-українського форуму Давід Стулік додає, що справа Порошенка може розколоти суспільство: “Ця справа стала однією із основних, про яку в Україні говорять. Замість того, щоб думати, як краще захиститись, щоб Росія побоювалась провокацій проти України. Мені здається, суспільство вже поділене цією справою”.
Шведсько-американський дипломат Андерс Аслунд нагадав випадки засудження колишніх президентів, для прикладу в корупції звинуватили екс-президентів південної Кореї, Бразилії та Франції. Проте порівнювати ці справи із Порошенком вважає неправильним, адже там засуджували за хабарництво, а не за державну зраду: “Це виглядає як політичне переслідування. Це недобре, особливо зараз, коли Україна може бути атакована Росією”.
Співголова фракції “Європейської Солідарності” Ірина Геращенко розцінює це як “політичні репресії проти опозиції і її лідера, вибіркове правосуддя, залякування і тиск”.
Нагадаємо, Петро Порошенко прокоментував чергову сфальсифіковану підозру. За його словами, замість того, щоб об’єднатися і спільно протистояти загрозі російського вторгнення, Офіс президента продукує новий серіал “про державну зраду”, мета якого – втримати обвал рейтингу влади.
Раніше секретар РНБО у 2014-2019 роках, керівник Центрального штабу “ЄС” Олександр Турчинов заявив, що чергова сфабрикована за вказівкою Зеленського справа проти п’ятого президента, лідера партії “Європейська Солідарність” Петра Порошенка перетвориться на фарс, так само як і всі попередні.
Народний депутат від фракції “Європейської солідарності” Ростислав Павленко погодився зі словами Олександра Турчинова та заявив, що справа проти п’ятого президента України Петра Порошенка розсиплеться, як усі попередні, та підкреслив, що це просто відвертання уваги від реальних проблем.
Крім того, народний депутат від фракції “Голосу”, член Комітету ВРУ з питань національної безпеки, оборони та розвідки Сергій Рахманін зазначив, що оголошення підозри — це реакція на зменшення відстані між Зеленським та Порошенком у президентському рейтингу.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post Це небезпечна політична історія у час російської ескалації – західні політологи про справу проти Порошенка appeared first on Прямий.
Схожі новини
Всесвітній день рок-н-ролу та батьківська поминальна субота: свята та пам’ятні дати 13 квітня
РФ втратила вже 20% нафтових доходів: на Банковій повідомили, чи триватитимуть удари по російським НПЗ
Трамп переконаний, що Україна та Крим мають бути частиною Росії — ексрадниця політика