Світом шириться новий штам коронавірусної хвороби. Виявлений у Південній Африці цей варіант ковіду всього за кілька тижнів розповсюдився на Заході. У Всесвітній організації охорони здоров’я назвали цей штам 15-ю буквою грецького алфавіту – “Омікрон”. Світ ще не оговтався від штаму “Дельта”, тому новина про чергову мутацію COVID-19 спричинила хвилю паніки. Однак поступово стали з’являтись більш виважені заяви науковців та лікарів щодо небезпеки “Омікрону”.
Які симптоми має новий штам коронавірусу, як він впливає на людину й чи здатні вакцини захистити від важкого перебігу хвороби – з’ясовував PRM.UA.
Що відомо про новий штам COVID-19
Вперше новий варіант ковіду виявили 9 листопада у Ботсвані серед студентів університету. Штаму присвоїли номер В.1.1.529 і назвали “Омікрон”. Вже Наступного дня ВООЗ оголосила цей різновид “корони” таким, що “викликає занепокоєння”.
Omicron: у ВООЗ занепокоєні новим штамом коронавірусу, виявленим у Південній Африці
Таке рішення було прийнято на основі фактичних даних про те, що цей штам має кілька мутацій, які можуть вплинути на його властивості, зокрема на здатність до поширення або тяжкість захворювання. “Омікрон” має довгий список мутацій – їх всього 50 (у “Дельти” близько 10), 32 з яких містяться на у спайк-протеїні – шипах на поверхні вірусу. За допомогою цих шипів вірус проникає в клітини людини.
Це найтривожніша особливість нового штаму, оскільки більшість вакцин працює якраз на нейтралізацію цих шипів. Інша частина вірусу, яка вступає в контакт з організмом після того, як спайк-протеїн проклав йому дорогу в клітину, мутувала у новому варіанті 10 разів. Для порівняння – у “Дельта”-штамі цей сегмент вірусу здійснив лише дві мутації.
Генетики припускають, що така мутація коронавірусу виникла внаслідок затяжної хвороби у пацієнта з ослабленим імунітетом, можливо, у когось із невиявленим СНІДом. Організм невакцинованого пацієнта не справився перш за все з аномальною кількістю мутацій нового штаму й людина померла.
Том Пікок, вірусолог з коледжу Лондона, який першим помітив поширення нового штаму, описав комбінацію мутацій у варіанті як “жахливу” і назвав його “гіршим за всі інші”. Проте інші науковці припускають, що безпрецедентна кількість мутацій штаму може зробити його “нестабільним”, не даючи набути широкого поширення.
У ВООЗ пояcнили, чи можуть вакцини захистити від штаму Omicron
Директор з геноміки COVID-19 в Інституті Сенгера Джеффрі Барретт, описав новий штам коронавірусу як “безпрецедентну вибірку мутацій з чотирьох попередніх варіантів – Альфи, Бети, Гамми і Дельти”.
Наразі незрозуміло, чи має “Омікрон” підвищену контагіозність (здатність легше передаватися від людини до людини) у порівнянні з іншими варіантами ковіду, зокрема штамом “Дельта”. Хоча у районах Південної Африки, в яких циркулює даний варіант, збільшилася кількість осіб з позитивним результатом тесту на вірус, нині проводяться дослідження для встановлення того, чи це викликано варіантом “Омікрон” або іншими факторами.
Також не зрозуміло, чи викликає зараження штамом “Омікрон” тяжкий перебіг захворювання у порівнянні з іншими варіантами. Згідно з попередніми даними ВООЗ, частота госпіталізації пацієнтів у Південній Африці зростає, проте це може бути викликане загальним зростанням кількості інфікованих, а не зараженням “Омікроном”.
Науковці також не впевнені, що симптоми захворювання штамом “Омікрон” відрізняються від тих, що викликаються іншими варіантами ковіду. Адже перші зареєстровані випадки зараження зафіксували серед студентів університету. Це були молоді люди, в яких захворювання зазвичай проходить у легшій формі, ніж у старшого покоління. У ВООЗ кажуть, що для розуміння тяжкості перебігу хвороби за варіантом “Омікрон” потрібно від кількох днів до кількох тижнів.
І хоча наразі фактичних даних про новий штам досить мало, лікарі вже спостерігають симптоми, відмінні від тих, що мають попередні варіанти ковіду. Так, голова Медичної асоціації ПАР Анжеліка Кутці в ефірі ВВС розповіла, що приблизно 18 листопада вона почала спостерігати випадки, коли у пацієнтів виявлялися “незвичайні симптоми”. Вони відрізнялися від тих, що зазвичай бувають при варіанті коронавірусу “Дельта”.
На розробку вакцини проти “Омікрону” підуть місяці – директор компанії Moderna
“Все почалося з пацієнта віком 33 роки. Він сказав мені, що останні дні відчуває надзвичайну втому. У нього біль у тілі та трохи болить голова“, – додала вона.
Кутці також сказала, що у чоловіка “першило в горлі“, але не було кашлю, він відчував смаки та запахи. За її словами, симптоми у пацієнтів із цим штамом “надзвичайно м’які”.
За словами лікарки, із 30 пацієнтів із “Омікроном”, яких вона спостерігала, жодного не довелося госпіталізувати. Більшість із тих, хто звернувся до Кутці, були чоловіки молодші 40. Трохи менше половини – вакциновані. Головним загальним симптомом виявилася сильна втома.
Також пацієнти скаржилися на ломоту в тілі та сухий кашель. Лише в небагатьох спостерігалася невелика температура, і майже ніхто не мав втрати нюху і смаку. Жодному інфікованому омікроном у Південній Африці не знадобився кисень.
“У нас був цікавий випадок: дівчинка років шести з високою температурою і дуже частим пульсом. Я задумалася про госпіталізацію, але коли я її перевірила за два дні, їй було набагато краще”, – сказала Кутці в інтерв’ю The Telegraph.
Але головною проблемою, на думку вірусологів, є не симптоми, що викликає “Омікрон”, а швидкість його поширення. При цьому деякі експерти сперечаються, що велика кількість випадків може бути пов’язана з тим, що цей штам легко визначити за допомогою багатьох ПЛР-тестів, ніж його попередників.
ВООЗ також переймається деякими мутаціями штаму, які викликають ризик повторного зараження або можуть виявитися більш стійкими до існуючих вакцин.
Я не кажу, що “Омікрон” не викликатиме серйозних випадків, але наразі навіть у невакцинованих пацієнтів, яких ми спостерігали, були легкі симптоми. Упевнена, що у багатьох людей у Європі вже був цей штам, але його не так часто виявляли, тому що лікарі стежили за симптомами “Дельти”.
Анжеліка Кутці голова Медичної асоціації Південно-Африканської Республіки
Як відреагували на появу нового штаму COVID-19 в Україні й на Заході
Новий штам спричинив хвилю паніки серед світових лідерів. Багато країн лише за кілька годин вирішили заборонити в’їзд на свою територію мандрівникам із країн південної Африки.
Низка держав повідомили про випадки інфікування омікроном, включаючи Бельгію, Італію, Велику Британію та Німеччину, в основному від мандрівників із країн південної Африки. Зокрема в Іспанії “Омікрон” виявили у 51-річного чоловіка, який повернувся з Південної Африки до Мадрида 28 листопада.
Британські вчені виявили новий COVID-штам із 32 мутаціями
Новий штам зафіксували в аеропорту Барахас імені Адольфо Суареса в Мадриді за допомогою тесту на антиген. Як повідомили іспанські ЗМІ, пацієнт мав легкі симптоми захворювання й був негайно ізольований.
Згодом про виявлення першого випадку інфікування “Омікроном” заявили у Швеції. Про це заявила генеральна директорка Агентства громадського здоров’я Швеції Карін Тегмарк Вісель.
“Ми очікували, що штам буде виявлено у Швеції, оскільки його раніше вже виявили в інших європейських країнах”, – сказала вона.
Інфікованим новим штамом COVID-19 виявився мандрівник, який тижнем раніше повернувся до країни з Південно-Африканської Республіки. Поки у МОЗ Швеції заявили, що вивчатимуть наявні дані про “Омікрон”.
У Польщі також відреагували на розповсюдження нового штаму коронавірусу й оголосили про запровадження нових епідемічних обмежень. Як пише видання Gazeta.pl, міністр охорони здоров’я Адам Нідзельський заявив, що новий варіант коронавірусу – “Омікрон” – “змінює правила гри”. Його виявили в сусідній Німеччині, що змусило польський уряд серйозно задуматися про посилення епідемічних обмежень.
Очільник польського МОЗ повідомив, що уряд запроваджує “обмежувальний пакет попереджень”. Перша частина цього пакету стосується закриття кордонів із рядом африканських країн – Лесото, Ботсваною, Зімбабве, Мозамбіком, Намібією, Есватіні та Південноафриканською республікою. Польоти туди заборонено.
“Омікрон” шириться Європою: ще одна країна заявила про перший випадок інфікування
Людям, які повертатимуться з цих країн, доведеться пройти 14-денний карантин, самого лише тесту на коронавірус недостатньо. Люди, які в’їжджають з країн, які не належать до Шенгенської зони, мають пройти двотижневий карантин, а потім продемонструвати негативний результат ПЛР, зроблений на восьмий день після перетину кордону.
“Наступна хвиля, яка може бути пов’язана з варіантом “Омікрон”, має розпочатися не з рівня 20 тисяч до кількох тисяч інфекцій, а з нижчого рівня, що важливо з точки зору інфраструктури лікарні. Ми знижуємо обмеження з 75 відсотків до 50 відсотків наповнення гастрономії, культури, церков, спортивних споруд. Вакциновані люди не будуть включені до цих обмежень”, – пояснив Недзельський.
В Україні наразі не виявлено жодного випадку нового штаму ковіду. Однак висока швидкість розповсюдження “Омікрону” змушує фахівців прогнозувати, що поява в нашій країні цього штаму є лише справою часу. До того ж швидкість COVID-вакцинації в Україні значно гірша, ніж у Європі. Це може стати причиною більшої кількості захворювань в нашій державі.
Наразі ж українців застерегли від поїздок до низки країн Африки, де були виявлені випадки інфікування. Так, Міністерство закордонних справ оприлюднило перелік, до якого включили на сьогодні сім країн.
Українцям не рекомендують, подорожувати до Південно-Африканської Республіки, Ботсвани, Есватіні, Лесото, Мозамбіку, Намібії та Зімбабве.
Компанія Moderna розробить нову вакцину проти штаму Omicron
В МЗС зазначили, що українці, які наразі перебувають на території зазначених країн, мають чітко дотримуватися протиепідемічних вимог, невідкладно звертатися до місцевих медзакладів у разі появи симптомів захворювання та бути готовими до додаткових карантинних обмежень після прибуття до України.
“Рекомендуємо також слідкувати за повідомленнями авіаперевізників у зв’язку із можливими змінами рейсів і запровадженням додаткових протиепідемічних заходів”, – додали в МЗС.
Згодом Міністерство охорони здоров’я України заявило про посилення захисту від коронавірусу штаму “Омікрон”. Так, українці, які перебували у країнах, де виявлено коронавірус штаму “Омікрон”, мають пройти самоізоляцію після повернення в Україну.
У МОЗ заявили, що вже розробляють заходи для запобігання зараженню громадян України цим штамом коронавірусу. Зокрема, для мандрівників, які провели у Південно-Африканській Республіці, Республіці Ботсвана, Зімбабве, Намібії, Королівстві Лесото, Королівстві Есватіні, Республіці Мозамбік більш як 7 днів протягом останніх 14 днів, потрібно пройти 14-денну самоізоляцію.
Дослідження нового штаму тривають. Очікується, що більше інформації буде доступно найближчими тижнями. Але вже зараз ми закликаємо наших громадян утриматися від поїздок до країн, де було виявлено новий штам. На урядовій нараді в понеділок вранці прийнято рішення не пускати на територію України без проходження самоізоляції осіб, які перебували на території визначених країн Південної Африки більше ніж 7 днів протягом останніх 14 днів. Надалі перелік країн може бути розширений.
Віктор Ляшко міністр охорони здоров’я України
У МОЗ наголосили, що українці, які наразі перебувають на території зазначених країн, мають чітко дотримуватися протиепідемічних вимог, невідкладно звертатися до місцевих медичних закладів у разі появи симптомів захворювання.
Чи захищають вакцини від штаму “Омікрон”
Питання щодо ефективності вакцин проти нового варіанту ковіду зумовлені великою кількістю мутацій, які має “Омікрон”. Адже частина препаратів базується на “Альфа”-штамі, з якого почалась пандемія COVID-19. Однак у ВООЗ поки що не бачать причин для непокоєння, адже фактичних досліджень щодо протидії вакцин новому варіанту “корони” поки немає.
Вакцини знижують ризик поширення “Дельта”-штаму всього на 40% – ВООЗ
Виробники вакцин також стверджують, що ситуація під контролем і в разі потреби наявні вакцини можна буде адаптувати до штаму “Омікрон”. Так, у компанії Pfizer та BioNTech заявили, що для підлаштування свого препарату під новий штам знадобиться близько 6 тижнів. Водночас у компанії Moderna припускають, що через появу мутації “Омікрон” ефективність вакцин може значно знизитись.
“Не існує такої реальності, я думаю, де (ефективність) була б на такому ж рівні… як було зі штамом “Дельта”… Гадаю, буде значне падіння. Я просто не знаю, наскільки сильним воно буде, тому що нам потрібно дочекатися даних, але всі вчені, з якими я розмовляв… вважають, що “добре не буде”, – говорить головний виконавчий директор Moderna Стефан Бансель.
В Японії зафіксували новий штам коронавірусу
Він додав, що через наявність великої кількості мутацій у шиповидному білку нового штаму COVID та його швидке поширення в країнах Африки, вакцини, які наразі використовують, ймовірно, доведеться замінити. Він також підкреслив, що у найближчий рік-два експерти не очікували появу штаму подібного до “Омікрону”.
Водночас гендиректор Moderna Пол Бертон заявив про готовність підприємства виготовити оновлену версію вакцини від штаму “Омікрон”, якщо буде така потреба. Бертон припускає, що такий препарат може з’явитись вже на початку наступного року.
Ми повинні дізнатися про здатність поточної вакцини забезпечувати захист у найближчі кілька тижнів, але чудова особливість вакцин MRNA, платформи Moderna в тому, що ми можемо рухатися дуже швидко. Якщо нам доведеться робити абсолютно нову вакцину, я думаю, що це відбудеться на початку 2022 року, перш ніж вона буде доступна у великих кількостях.
Пол Бертон генеральний директор Moderna
За словами Бертона, наявні вакцини можуть забезпечити певний захист від нового штаму, залежно від того, як давно люди отримали щеплення від вірусу. При цьому він підкреслив, що невакциновані люди повинні пройти вакцинацію або ревакцинацію, якщо вони мають на це право.
Чи є в Україні “Омікрон”: відповідь МОЗ
В Оксфордському ж університеті також вважають, що існуючі вакцини “практично напевно будуть менш ефективними, хоча зможуть забезпечити певний ступінь захисту”.
“Це погані новини, але про повну катастрофу не йдеться”, – вважають біологи з Оксфорду.
Поки що Всесвітня організація охорони здоров’я пропонує прискорити вакцинацію проти коронавірусу для боротьби зі штамом “Омікрон”. Особливо це стосується людей із груп ризику. Також рекомендується продовжити використовувати запобіжні заходи, такі як носіння масок, уникнення великих скупчень людей.
В будь-якому випадку, попередній досвід засвідчив ефективність вакцин проти важкого перебігу коронавірусу. Це стосується й штаму “Дельта”, який наразі є в Україні. Згідно з численними свідченнями й статистикою, вакциновані люди значно легше переносили ковід, не потрапляли до реанімації й не помирали від COVID-19.
Українці перебуватимуть на самоізоляції після подорожей до країн зі штамом Omicron – МОЗ
“Поки що немає потреби на кожну мутацію вірусу розробляти свою вакцину. Щодо варіанту “Дельта” також були сумніви, але, як бачимо, вакцини “впорались”. Не можна, звісно, виключати загрозу появи принципово нової мутації, або загрозу виникнення нового вірусу взагалі. В медицині є багато загроз – скажімо, загроза поширення антибіотикорезистентності (стійкість до антибіотиків)”, – зазначає лікар-інфекціоніст Костянтин Ковалишин.
Він також наголошує, що паралельно зі щепленням, самоізоляція, дистанціювання та маски мають бути неодмінними союзниками для виходу із пандемії.
Цікаво. Новий штам коронавірусу у Всесвітній організації охорони здоров’я назвали “Омікрон”, обійшовши букви “ню” і “ксі”. Як пише Associated Press, ВООЗ пояснила пропуск літер тим, що штам “Ню” дуже співзвучний зі словом “новий” (new) різними мовами, тож його легко сплутати. А “Ксі” не використовували, тому що це поширене прізвище в Китаї. Зокрема так звуть генерального секретаря комуністичної партії Китаю – Сі Цзіньпін (Xi Jinping).
“Передова практика організації для позначення хвороб пропонує уникати заподіяння образ будь-якій людині, культурним, соціальним, національним, регіональним, професійним чи етнічним групам”, – зазначили у ВООЗ.
Нагадаємо, що Всесвітній організації охорони здоров’я заявили, що вакцини зменшують ризик передачі штаму коронавірусу “Дельта” лише приблизно на 40%, що передбачає серйозніше ставлення до карантинних обмежень.
Зазначимо, що на початку осені в Японії зафіксували новий штам корона вірусу.
Крім того, раніше у Британії виявили новий штам корона вірусу, який вважається заразнішим ніж штам “Дельта”.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post Смертельний набір мутацій? Наскільки небезпечний новий штам коронавірусу “Омікрон” appeared first on Прямий.
Схожі новини
Росіяни атакували дронами Київ: в одному з районів впали уламки
Колишній керівник “Київського метрополітену” виїхав з України: йому оголосили підозру в підробці висновку ВЛК
В річницю “диктаторських законів” 16 січня влада продовжує згортання демократії – Порошенко