Сьогодні, 1 грудня, під час свого виступу у Верховній Раді України президент України Володимир Зеленський знову актуалізував питання запровадження множинного, так званого “подвійного” громадянства, що було однією з його обіцянок, яку він дав ще у жовтні 2019 року. Але сьогодні глава держави пообіцяв подати до Ради відповідний законопроєкт, проте документу ще немає на сайті парламенту.
PRM.UA нагадує історію питання “множинного” громадянства, які ще законопроєкти подано до парламенту, та які ризики воно несе безпеці України.
Множинне громадянство в Україні: історія питання
13 грудня 2019 року Володимир Зеленський подав до парламенту як невідкладний законопроєкт №2590 про внесення змін до деяких законів України щодо питань громадянства, який, втім, проголосовано не було. Після нищівної критики як збоку опозиції, так і з боку Головного науково-експертного управління (ГНЕУ) Апарату Верховної Ради 5 березня 2020 року розгляд документа було перенесено.
4 березня 2021 року глава держави ввів у дію рішення Ради національної безпеки та оборони України про невідкладні заходи щодо протидії загрозам національній безпеці у сфері громадянства. Уряду, ЦВК та СБУ доручено у двомісячний строк провести інвентаризацію та проаналізувати законодавство України щодо питань, пов’язаних з подвійним (множинним) громадянством.
Зеленський ввів рішення РНБО щодо подвійного громадянства в деклараціях: що передбачається
За результатами такого аналізу уряд має у шестимісячний строк – тобто до кінця 2021 року – внести на розгляд Верховної Ради проєкти відповідних законів.
До необхідності таки вирішити це питання неодноразово повертався Володимир Зеленський. Так, відповідаючи на запитання студентів та викладачів у Стенфордському університеті в американському штаті Каліфорнія. Він виступив за те, “щоб можна було отримати українське громадянство не втрачаючи американське”. Але він підкреслив, що через окупацію Російською Федерацією частини території України незаконну паспортизацію її населення питання множинного громадянства не може бути універсальним, а повинно мати “індивідуальний підхід, адаптований для конкретних груп, конкретних країн в конкретних спільнотах”.
За словами секретаря РНБО Олексія Данілова, українцям із подвійним (біпатриди) або множинним громадянством не дозволять претендувати на керівні державні посади, мати доступ до державної таємниці, брати участь у виборах або бути членами політичних партій. Саме такий законопроєкт і було доручено розробити уряду.
Про неприпустимість мати подвійне громадянство із державою-агресором Російською Федерацією заявив і прем’єрміністр України Денис Шмигаль. За його словами, відповідне положення є у законопроєкті про подвійне громадянство, а наразі у Верховній Раді є кілька законодавчих ініціатив щодо подвійного громадянства, які наразі опрацьовуються в комітетах.
Слід зазначити, що Кабінет Міністрів України проігнорував президентський указ і вчасно не подав законопроєкти про врегулювання проблеми отримання множинного громадянства.
Які законопроєкти про подвійне громадянство внесено до Верховної Ради України
Наразі у Верховній Раді України є два законопроєкти, які передбачають запровадження множинного громадянства.
Перший – це №2590 авторства президента України Володимира Зеленського, другий – №4640 “слуги народу” Олега Дунди.
Проєкт закону №2590 внесений Володимиром Зеленським не містить прямих згадувань про подвійне (множинне) громадянство чи біпатридів. Але з переліку підстав для позбавлення українського громадянства у ньому викреслено норму про “добровільне отримання повнолітнім громадянином України громадянства іншої держави”.
Крім того, згідно з президентським законопроєктом, для набуття громадянства України замість зобов’язання припинити іноземне громадянство пропонується запровадити подання декларації про відмову від іноземного громадянства. Це означає, що люди фактично зможуть залишити старий паспорт, не побоюючись юридичних наслідків в Україні.
У документі також пропонується полегшити отримання українського громадянства іноземцями, які брали участь у складі ЗСУ у відбитті російської військової агресії, тих, хто зазнав переслідувань в Росії, а також дітей, яких раніше усиновили іноземці. Крім того, українське громадянство зможуть отримати ті, чиї прадід і прабабка (у чинній редакції закону про громадянство – дід та баба) жили на території України до 24 серпня 1991 року.
Також для набуття громадянства України передбачається внесення декларації про відмову від іноземного громадянства та принесення присяги громадянина України. Її мають право приносити громадяни країн, список яких визначить Кабінет Міністрів України, не мають такого права громадяни країни-агресора чи країни-окупанта.
Україна планує дозволити подвійне громадянство з країнами ЄС – Резніков
Згідно з законопроєктом Володимира Зеленського, особам з подвійним громадянством або підданством забороняється займати низку державних посад – у Національній комісії з цінних паперів та фондового ринку, бути секретарем РНБО чи заступником секретаря РНБО, головою місцевої державної адміністрації, їхніх перших заступників, головою Національного банку України та його заступником, членом Ради НБУ, бути головою та членом комісій з регулювання природних монополій.
Головне науково-експертне управління (ГНЕУ) Апарату Верховної Ради жорстко розкритикувало поданий Володимиром Зеленським документ. Найперше, він не передбачає внесення змін до Конституції і напряму суперечить статті 4 Основного закону про те, що в Україні існує єдине громадянство.
За висновками парламентських експертів, легалізація подвійного громадянства Україною потенційно може створити підґрунтя для перегляду Європейським Союзом безвізового режиму з Україною, оскільки змінюються умови, за яких такий режим було надано.
Як зазначили у ГНЕУ порядок прийняття до громадянства України шляхом подання окремою категорією осіб лише декларації про відмову від іноземного громадянства, потенційно призведе до поширення в Україні випадків “узаконеного” множинного (подвійного) громадянства та створюватиме певні ризики для національної безпеки України.
Законопроєкт Олега Дунди №4640 кардинально відрізняється від президентського законопроєкту – зокрема, він передбачає розширення списку посад, які заборонено займати особам з множинним (подвійним) громадянством.
Закон про подвійне громадянство ставить під загрозу безвізовий режим – Ємець
Йдеться про посади державної служби категорії “А” (вищий корпус держслужби, так звані “перші” керівники) та “Б” (заступники керівників держорганів, керівники структурних підрозділів, територіальних органів); голову та членів Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку; секретаря РНБО і його заступників, голів місцевих державних адміністрацій, їх перших заступників та заступників; голову НБУ і його заступників;, членів Ради НБУ; голову та членів комісій з регулювання природних монополій; керівників та службовців органів місцевого самоврядування; голову та членів Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг; голову та членів Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв’язку та інформатизації; голову та членів ЦВК; голову Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення; осіб офіцерського складу у Службу безпеки України, розвідувальні органи України, Державну службу спеціального зв’язку та захисту інформації України та Управління державної охорони; членів Кабінету Міністрів України і прем’єрміністра України; директора і працівників НАБУ; голови та членів НАЗК; прокурорів; поліцейських; директора і заступника ДБР; чпівробітників СБУ, члена Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг; сільського, селищного, міського голови; депутатів місцевих рад.
Законопроєктом передбачається подання декларації про набуття (наявність) чи припинення (відсутність) іноземного громадянства. Громадяни України, що порушили вимоги декларування про наявність (набуття), припинення ними іноземного громадянства (підданства) або громадянств (підданств) несуть адміністративну та кримінальну відповідальність згідно законів України (для цього у парламенті зареєстровано ще два законопроєкти – №4641, що передбачає до 5 років позбавлення волі за неповідомлення громадянином України про наявність громадянства (підданства) держави-агресора, та №4642, яким пропонується передбачити накладення штрафу від 340 до 510 тисяч гривень за порушення термінів подання декларації про набуття (наявність), припинення іноземного громадянства (підданства) або подання завідомо недостовірних відомостей у декларації).
Документом передбачено, що РНБО отримує повноваження надання статусу держави-агресора державі, що застосовує збройну силу проти суверенітету, незалежності чи територіальної цілісності України, здійснює іншу агресію, а також проводить інформаційну політику, спрямовану проти територіальної цілісності та політичної незалежності України.
Але найголовніше у законопроєкті №4640 – позбавлення права голосу на виборах громадянами, які мають іноземне громадянство (підданство) держави, яка визнана державою-агресором. Крім того, вони також позбавляються права бути обраними на виборні посади.
“Ми з колегами пропонуємо на час окупації обмежити виборче право українських громадян, які додатково мають громадянство країни-агресора, в цьому випадку Росії. Доки ми знаходимося в стані гібридної війни із РФ, вони тимчасово позбавляються права займати державні посади, обирати і бути обраними. Це абсолютно нормальна практика, і в світі достатньо прикладів, коли заради національної безпеки та захисту державних інтересів тимчасово призупиняли чинність певних прав”, – вважає автор законопроєкту Олег Дунда.
Тему про подвійне громадянство в Україні розганяють за допомогою агентів Кремля – Кудусов
За його словами, систематизувавши множинне громадянство, Київ “виб’є з рук агресора інструмент тиску на Україну та її громадян”.
“Слуга народу” також переконаний, що для ухвалення цих нововведень не потрібно вносити зміни до Конституції України.
Втім, і цей законопроєкт “слуг” також піддали нищівній критиці у ГНЕУ апарату Верховної Ради України.
“Поданим законопроектом, по суті, передбачається запровадження на рівні звичайного закону інституту подвійного/множинного громадянства України в обхід конституційних норм”, – йдеться у висновку Головного науково-експертного управління парламенту.
Там також підкреслили, що, згідно зі ст. 4 Основного Закону України, в Україні існує єдине громадянство, підстави набуття і припинення якого визначаються законом.
Як вважають парламентські експерти, лібералізація ставлення до множинного громадянства може призвести до посилення наявних та появи нових загроз: проходження особами з подвійним (множинним) громадянством військової служби; оподаткування осіб з множинним громадянством; забезпечення дипломатичного захисту осіб з множинним громадянством; лояльності таких осіб по відношенню до держав їх громадянства; реалізації такими особами виборчого права.
Крім того, до потенційних ризиків у процесі врегулювання питання множинного громадянства слід також віднести: можливе посилення процесу відпливу кваліфікованої робочої сили, наукових кадрів та молоді за кордон; ймовірне використання сусідніми країнами можливості надання свого громадянства громадянам України як інструменту залучення окремих територій в сферу свого політичного впливу; висунення територіальних претензій і провокування збройних конфліктів під гаслом захисту своїх громадян від утисків на території України, а також їх використання в інтересах іноземної держави; зниження обороноздатності держави, зокрема, шляхом ухилення осіб, що мають подвійне/множинне громадянство, від проходження військової служби та від кримінального чи іншого судочинства тощо.
У зв’язку з наведеним вище Головне управління, як і раніше, вважає, що будь-яке законодавче запровадження подвійного (множинного) громадянства можливе тільки після внесення відповідних змін до Конституції України.
Законопроект про подвійне громадянство зняли з порядку денного
Також, як наголошується у парламентській експертизі, обмеження виборчих прав громадян з паспортами держави-агресора мають ознаки неконституційності, адже відповідно до ст. 70 Конституції України право голосу на виборах і референдумах мають громадяни України, які досягли на день їх проведення вісімнадцяти років. Не мають права голосу громадяни, яких визнано судом недієздатними. Тим самим Конституція України не передбачає позбавлення громадян України права голосу у зв’язку із наявністю крім громадянства України громадянства іншої держави.
Крім того, обмеження осіб з множинним громадянством в реалізації їх виборчих прав не узгоджується з європейськими стандартами та підходами в даній сфері.
Чи порушують законопроєкти про множинне громадянство Конституцію України
З тим, що запропоновані Володимиром Зеленським і “слугами народу” законопроєкти щодо множинного громадянства, не вирішують цієї проблеми, а можуть тільки погіршити ситуацію у цій сфері згодні і опитані PRM.UA експерти.
Насамперед, вони виписані настільки нефахово, що фактично напряму порушують Конституцію України.
Дуже погано, коли беруться за вирішення таких складних проблем люди з нижчим від середнього рівнем освіти і повною відсутністю юридичного сприйняття і взагалі розуміння того, в Україні є Конституція. Питання подвійного громадянства є дуже складним. Для того, щоб щось вирішувати з ним, потрібно змінювати статтю Конституції, де чітко записано, що Україні є одне єдине громадянство
Тарас Чорновіл політолог
Тарас Чорновіл вважає, що без внесення зміни до Конституції можливо здійснити тільки один крок – внести зміни до закону про громадянство, в якому виписати, як поводитись з людьми, які порушили пряму конституційну норму і взяли інше громадянство.
Закон про подвійне громадянство ставить під загрозу безвізовий режим – Ємець
“У законі про громадянство, а можливо і у Кримінальному кодексі, вписати позиції, що робити з людьми, які порушили пряму норму Конституції. Перший варіант – кримінальна відповідальність. Другий – який свого часу пропонував Петро Порошенко, там були дуже чітко розписано норми закону про громадянство, які визначають, що якщо людина свідомо, сама взяла чуже громадянство не під примусом та не під тиском, і якось цим громадянством скористалась – наприклад взяла участь у виборах, приватизаційними речима, тощо – у такому випадку це означає, що людина сама відмовилась від українського громадянства і вона його втрачає. Не позбавляється, бо заборонено позбавляти громадянства, а втрачає його внаслідок свого власного вибору”, – розмірковує політолог.
За словами ексзаступника голови Центральної виборчої комісії Андрія Магери, обидва законопроєкти – і №2590, і №4640 містять очевидні неконституційні ознаки, адже стаття 4 Конституції України чітко говорить про те, що в Україні існує єдине громадянство. Адже єдине громадянство – це не лише відсутність в унітарній держав і громадянства будь-яких територіальних одиниць (областей, міст і районів), а й відсутність громадянства іншої держави чи підданства іншої держави.
“Тому у цій ситуації, для того, якщо громадянин України добровільно набув громадянство іншої держави, це є підставою, згідно із законом України про громадянство, для видання указу президента про припинення громадянства України через втрату цього громадянства. Тому немає значення чи це держава-агресор, чи держава- не агресор. Якщо особа набула добровільно громадянство іншої держави є прямі підстави для втрати громадянства України. І саме у такий спосіб має вирішуватись це питання”, – додав Андрій Магера.
На його думку, подібні законопроєкти намагаються виправдати випадки подвійного громадянства з іншими державами – наприклад з Угорщиною, Румунією, Польщею та іншими державами, що неконституційним по суті, адже порушує статтю 4 Конституції України.
Втім політолог Олег Саакян позитивно розцінює ініціативи щодо власників російських паспортів громадянства, проте попереджає, що вони можуть бути згодом скасовані у Конституційнму Суді і, відтак, дискредитовані в очах українського суспільства.
“Мені здається, що підхід Олега Дунди, про неможливість голосування особами з російським громадянством, має під собою підґрунтя, але може створити ускладнену правову ситуацію і призвести до дискредитації самого законопроєкту, адже згідно з Конституцією, Україна визнає за українцями лише одне громадянство. А тому позбавити права на голосування громадянина України не можна. А от обмежити балотування, займання різних позицій у владі – Україна це може зробити. Тому більше шансів на ухвалення і реалізацію все ж таки у президентського законопроєкту. А ось ініціатива Олега Дунди, попри наявність легітимності на таку позицію, може призвести до того, його закон може бути скасовано через Конституційний Суд і стати “пшиком”, чого точно не можна допустити”, – заявив експерт.
Глава МЗС назвав основні умови для подвійного громадянства в Україні
На переконання політолога, керівника політико-правових програм ГО “Український Центр суспільного розвитку” Ігоря Рейтеровича, проблему подвійного громадянства в Україні потрібно принципово вирішувати на рівні Конституції чи окремого профільного закону.
“Виписати, що у нас є одне громадянство та спростити процедуру позбавлення громадянства, адже наразі ніхто крім президента цього зробити не може, що відкриває певний простір для маніпуляцій. А ці законопроєкти, які розробляються від влади, це просто намагання створити додатковий інформаційний привід, і показати, що ми боремося з російською агресією. Але насправді ці документи є мертвонародженими і не будуть діяти на практиці. По-перше, це буде впиратися у те, хто буде проводити цю перевірку, по-друге, не всі норми законопроєктів відповідають правам людини, що може призвести до оскарження документів у судах. Проблема закладена на рівні Конституції, де не визначено підстав для позбавлення громадянства. Тому треба починати зі змін до Конституції”, – наголосив він.
Ще однією проблемою є те, що у Верховній Раді навряд чи знайдеться 300 голосів для внесення змін до Конституції.
На зміни до Конституції щодо громадянства 300 голосів у парламенті немає. І не буде. А ось 226 голосів за ухвалення законопроєкту навіть найтупішого голоси будуть. Але потім рано чи пізно він буде скасований Конституційним Судом
Тарас Чорновіл політолог
З цим згоден і Олег Саакян. “Голосів у Раді за зміни до Конституції не вистачить, тим більше за законопроєкт “Слуг народу”, тим паче за той, який є альтернативим “генеральній” ліні партії (йдеться про законопроєкт Олега Дунди – ред.)”, – зазначив він.
Чи можна громадян України з російськими паспортами позбавити права голосувати і бути обраними
Як заявив Андрій Магера, позбавлення права обирати і бути обраними для громадян з паспортом РФ є також неконституційним.
“Якщо особа має український паспорт і українське громадянство, то вона жодним чином не може бути обмежена у своїх конституційних правах і свободах. Як тільки особа припиняє громадянство України, настають інші правові наслідки – вона перестає бути виборцем, вона не може балотуватись на виборні посади, не може працювати на державній службі, в органах місцевого самоврядування, займатись політичною діяльністю і так далі. Тому відносно того громадянина України, який набув громадянство іншої держави, навіть Російської Федерації, то саме набуття громадянства іншої держави не може автоматично припиняти його громадянство України”, – зазначив ексзастуник голови ЦВК.
Для цього має бути лише виданий указ президента на підстав документів, які йому надасть і комісія з питань громадянства, і центральний орган виконавчої влади з питань міграційної політики.
Якщо президент ухиляється від виконання цієї конституційної функції – то це інше питання. Тож поки немає відповідного указу президента про припинення громадянства, то особа є громадянином України з усім обсягом прав і обов’язків
Андрій Магера ексзаступник голови Центральної виборчої комсії
Тарас Чорновіл нагадав, що у Конституції України записано виключний перелік ситуацій, в яких людина не може балотуватись до певних органів влади, обирати чи бути обраною.
“Це недієздатні особи визнані такі судом, особи з непогашеною судимістю за скоєння тяжкого злочину, особи, які визнані мертвими тощо. Тож якщо ви хочете, щоб особи з російським громадянством не змогли обиратись чи бути обраними, ви мусите внести зміни до Конституції, хоча б до прикінцевих положень, а краще у тіло Конституції. В іншому випадку цей закон буде неконституційним. Щоб власники російських паспортів не могли обиратись до органів влади в Україні – це логічно. Але якщо у людини білоруське громадянство, з Білоруссю ми не воюємо, але це білоруський ФСБ-шник, який народився в Україні і має наше громадянство паралельно з білоруським… А він може займати посади в Україні? Тут немає логіки”, – зауважив політолог.
В Україні має бути подвійне громадянство – Кулеба
Те, що пропонують Зеленський і Дунда, це є просто елементарний маразм. Вони кажуть – ми толеруємо тепер іноземне громадянство, хай навіть це громадянство РФ, але ось певним особам, у яких є множинне громадянство ми забороняємо балотуватись до органів представницької влади. Тому насправді обидва законопроєкти не тільки шкідливі і дурні, вони ще й просто беззмістовні. Незрозуміло навіщо їх вносити, можливо просто заради “білого шуму”, щоб відвернути від чогось увагу
Тарас Чорновіл політолог
За словами Ігоря Рейтеровича, ідея заборонити обраними та займати державні посади українським громадянами з російськими паспортами є правильною, але наразі існують усі механізми задля здійснення українською державою таких кроків.
“Але навіщо цю норму проводити на рівні закону, якщо це і так перебачено, адже ці люди мають підпадати під спецперевірку, яку має проводити СБУ, й у разі виявлення російського громадянства, вони і так втрачають право на посади. Ухвалення цієї норми по суті нічого не змінить”, – зазначив він.
На його думку, заборона обирати і бути обраними для власників російських паспортів, то є більше піар-кроком представників влади.
“Адже у правоохоронних органів, органів, які опікуються питаннями громадянства, органами, які опікуються прийняттям на державну службу, у них є вся необхідна інформація, для того, щоб виявляти людей, які мають подвійне громадянство, російське у першу чергу, і приймати по відношенню до них ті тчи інші заходи обмежувального характеру. Тому це не більше, ніж піар, який не вирішує проблему, а просто покриває її певним “димом”. Що, мовляв, ми боремося, всіх перевірили і все нормально. І це при тому, що є достатньо багато свідчень про те, що багато осіб в органах місцевого самоврядування, в органах державної влади, в Офісі президента, можуть мати російське громадянство”, – додав експерт.
За словами керівника Центру військово-правових досліджень Олександра Мусієнка, заборона брати участь у виборах громадянам з паспортом РФ не позбавить від загроз з боку Росії.
“Адже сам факт паспортизації, сам факт проживання цих людей на території України є РФ підставою для агресії. Тоді потрібно ухвалювати закон про те, що ми можемо позбавляти громадянства, але цього не дозволяє робити Конституція. Потрібно змінювати Конституцію, щоб мати можливість через суд позбавляти громадянства через суд, потрібно ухвалювати відповідне законодавство. Але ми все одно прийдем до того, щоб назвати речі своїми іменами: зрадників – зрадниками, колаборантів – колаборантами і так далі”, – вважає експерт.
Чи на часі введення в України множинного громадянства
Питання подвійного громадянства в Україні у сучасних умовах не а часі, вважає експерт з питань безпеки, генерал-лейтенант Василь Богдан.
“Україна перебуває у дуже складному міжнародному становищі, коли ми маєм потужну агресію РФ, коли у на виникають загрозу на півночі, з боку Білорусі, яка поступово інтегрується у склад Росії, і коли є приховані агерсивні наміри з боку таких країн, як Румунія, Польща та Угорщина. Адже сьогодні там одні політичні сили, а завтра інші політичні сили, які сповідують зовсім інші політичні наміри”, – наголосив він.
За його словами, важливо, щоб контингент з подвійним громадянством не був використаний ані ворогом, ані представники інших країн на шкоду національній і державній безпеці України.
І ми спостерігаємо з боку окремих країн. І паспортизація і отримання подвійного громадянство – це шлях до того, щоб згодом пред’явити претензії на територію компактного проживання цього населення
Василь Богдан експерт з питань безпеки, генерал-лейтенант
“Ухвалення цього закону не на часі, його лобіюють олігархічно-кланові структури. Наприклад олігарх Ігор Коломойський має кілька громадянств і це дає йому можливість вирішувати багато питань і перш за все у контексті особистої безпеки. Подвійно громадянство розмиває українське громадянство і позбавляє державу можливість у певній мірі розраховувати на цих людей у критичні моменти життєдіяльності країни”, – підкреслив експерт.
Закон про подвійне громадянство в Україні дасть Росії індульгенцію для видачі паспортів в Криму і на Донбасі – Геращенко
З цим згоден й Ігор Рейтерович, адже наразі питання громадянства прив’язується до російського паспорта, що викличе величезну можливість для маніпуляцій і несе загрозу безпеці України.
“Треба просто одне громадянство, але цього не робиться, влада свідомо уникає такого рішення, оскільки проти нього виступають багато представників влади, які мають по два, по три паспорта і їх ця ситуація влаштовує.
Я проти ідеї подвійного громадянства, оскільки зараз ми не в тій ситуації знаходимось і чудово розуміємо, що багато небідних людей, які мають відношення до політики, до влади, можуть використовувати подвійне громадянство у різних цілях. І не обов’язково для цього мати громадянство РФ, це може буди громадянство інших країн, також не дуже дружніх Україні, наприклад Білорусі”, – наголосив він.
Олег Саакян також вказав на загрозу, яку несуть законопроєкти про множине громадянство цілісності політики України щодо російської агресії.
“Адже є також законопроєкт по перехідному періоду, який комплексно направлений на питання війни, миру, деокупації та реінтеграції окупованих територій. І у випадку, якщо людям з російськими паспортами заборонять голосувати і бути обраними, ми побачимо низку маніпуляцій стосовно людей, які проживають в окупації. І другий момент – за ними ми визнаємо тільки українське громадянство, а російське вважаємо юридично нікчемним”, – зауважив він.
Олександр Мусієенко вважає, що в нинішніх умовах не слід поспішати з вирішенням питання подвійного громадянства в Україні.
“Враховуючи, які у нас виклики і загрози, пов’язані з війною РФ, паспортизацію мешканців окупованих територій – запровадження множинного громадянства не на часі. Від цього просто треба утриматись на певний період часу, до цього можна буде повернутись, коли у на закінчяться бойові дії, коли будуть повернуті окуповані Крим та ОРДЛО, і коли будуть проведені реформи, які дадуть поштовх до залучення інвестицій. На сьогоднішній день питання множинного громадянства є контраверсійним і ризикованим”, – підкреслив експерт .
На думку Василя Богдана, ухвалення такого закону в умовах, в яких зараз перебуває Україна, є передчасне і до нього можна повернутись, коли наша країна поверне незаконно окуповані у неї території і буде повністю суверенною у своїх міжнародно визнаних кордонах.
До того часу питання подвійного громадянство буде спрямовано тільки на послаблення спроможності України і українського громадянського суспільства на ефективну відсіч з боку РФ
Василь Богдан експерт з питань безпеки, генерал-лейтенант
“З огляду на російську агресію, про яке подвійно громадянство може йти мова? Більше того, не до кінця перевірена інформація про те, що частина людей, які зараз перебувають у владі на високих посадах – вони теж мають російське громадянство. Ми пам’ятаємо, чим така картина закінчилась у Віктора Януковича, коли керівники спецслужб, оборонних і безпекових відомств мали громадянство Російської Федерації, і переважна більшість чиновників в апараті Януковича”, – нагадав він.
На місцеві вибори в Угорщині масово звозили закарпатців з подвійним громадянством
Подвійне громадянство: заробітчани та діаспора
Чи не найголовнішим питанням, яким чинна влада аргументує ухвалення закону про множинне громадянство – це повернення в Україну діаспори. Є також питання українських заробітчан, багато з яких отримали паспорти інших країн.
“Подвійне громадянство – не з країною-агресором – є нормальною практикою, адже у нас десятки мільйонів українців проживають за кордоном, різні хвилі міграції, а там є люди, які могли б бути корисними для української держави і українського суспільства. Подвійне громадянство давало б нам змогу і нам не втрачати частину “мізків” з України, і дало б нам змогу не втратити з ними зв’язок і налагодити його з тими, хто вже поколіннями мешкає за кордоном”, – зазначив Олег Саакян.
На йог думку, найважливіше, щоб друге громадянство просто декларувалося.
“У такому випадку ми вже б частину ризиків би зняли, враховуючи публічність наявності цього громадянства. А наприклад обмежувати у можливості працювати на державних посадах людей, у яких друге громадянство не країни агресора, було б недоцільно. Українська держава лише б виграла, якби найкращі розуми, які можуть конкурувати на світовому рівні, долучались би до державного управління. І ми вже бачили низку експатів на державних посадах”, – додав політолог.
На думку Олександра Мусієнка, проблема отримання представниками діаспори українського громадянства – чи не остання, яка турбує цих людей.
“У людей з діаспори у яких є гроші, і які б вони могли інвестувати в Україну, їх цікавить теж саме, що й інших інвесторів – чесні суди, закони, дотримання правил і процедур, боротьба з корупцією і відкриті умову для ведення бізнесу. Тому мотивавти тим, що ми повернемо наших громадян через легалізацію другого паспорта – це насправді хибне уявлення і нічого не змінює по суті”, – заявив він.
Втім, Тарас Чорновіл вважає, що проблеми громадянства для заробітчан не існує, адже вони працюють за кордоном на підставі трудових віз чи трудового договору або на підставі статусу тимчасового перебування, питання закордонних українців було фактично вирішено ще за президенства Віктора Ющенка.
ЦВК отримала підтвердження подвійного громадянства кандидата від “Слуги народу” Куницького – Грановський
“Ще за президентства Віктора Ющенка було ухвалено законодавчу базу про закордонних українців. Там визначено дуже серйозні права для закордонних українців. Зараз цей закон взагалі забули. Цю тему треба допрацювати, можливо колись у майбутньому, коли в нас не буде війни, коли Росія розвалиться, тоді можливо ми вийдемо на європейський варіант множинного громадянства. І тоді для української діаспори питання набуття громадянства України може стати первинним. Але нас сьогоднішній день для діаспори проблеми не існує в принципі”, – зауважив експерт.
Для діаспори створений механізм, його треба просто доопрацювати, бо він трохи застарів і використовувати, а не гратись у надання подвійного громадянства трьом мільйонам росіян і дати їм можливість легально користуватись російським паспортом
Тарас Чорновіл політолог
“Це просто легалізація російської агентури. Не треба забувати, що російські закони зобов’язують російських громадян працювати і виконувати усі вимоги і накази (у тому числі диверсійні і розвідувальні) від спецслужб Російської Федерації. Кожен російський громадянин згідно з Конституцією і законами РФ зобов’язаний працювати на підтримку ФСБ, ГРУ і таке інше”, – підсумував він.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post Небезпечні антиконституційні ігри на тлі війни з Росією: як у Зеленського хочуть ввести в Україні подвійне громадянство appeared first on Прямий.
Схожі новини
Всесвітній день рок-н-ролу та батьківська поминальна субота: свята та пам’ятні дати 13 квітня
РФ втратила вже 20% нафтових доходів: на Банковій повідомили, чи триватитимуть удари по російським НПЗ
Трамп переконаний, що Україна та Крим мають бути частиною Росії — ексрадниця політика