fbpx

Пул Першого

Все про Перших та їх оточення

Страх чи визнання провини: чому Банкова досі мовчить про справу “вагнерівців”

Минуло вже дев’ять діб з дня опублікування Bellingcat розслідування щодо зриву спецоперації українських спецслужб затримання “вагнерівців” та шість діб з заяви ексголови ГУР Міністерства оборони України Василя Бурби, який прямо назвав винуватцем зриву спецоперації голову Офісу президента Андрія Єрмака, який діяв за вказівкою глави держави Володимира Зеленського.
Проте наразі немає жодної офіційної реакції ані глави держави, ані глави його канцелярії. Чому мовчать Андрій Єрмак та Володимир Зеленський – розбирався PRM.UA.
Як відреагувала Банкова та Володимир Зеленський на оприлюднення правди у справі “вагнерівців”
Поки що Банкова спромоглась відповісти лише вустами помічника президентської канцелярії Михайла Подоляка та члена української делегації у ТКГ Олексія Арестовича.
“Єрмак справді відповідав за цю домовленість (про перемир’я – ред.). І, звісно, він регулярно наголошував на важливості коректного ставлення до переговорного процесу. Але за що він точно не відповідав і не відповідає – то це за будь-які плани розвідки”, – повідомив Михайло Подоляк, назвавши розслідування Bellingcat бездоказовим.
Натомість Олексій Арестович звинуватив Василя Бурбу у тому, що він самочинно розпочав спецоперацію зі звільнення “вагнерівців”, а тому й був звільнений президентом зі своєї посади. Він також заявив, що ті, хто викривав зрив спецоперації “мають застрелитися після цього, якщо залишилося бодай трохи честі”.

Єрмак відмовився дати інтерв’ю Христо Грозєву щодо “справи вагнерівців”

Керівник політико-правових програм ГО “Український Центр суспільного розвитку” Ігор Рейтрович вказує на недолугість позиції представників “Слуги народу” і Банкової щодо неможливості обговорювати справу “вагнерівців” через її нібито “таємність”.
“Моссад, на який вони дуже люблять посилатись, завжди звітує перед Кнесетом про свої спецоперації, але не під час, а вже після їхнього закінчення. Вони розповідають ізраїльським депутатам, що відбувалось і чому вони робили саме такі кроки. І це нормально сприймається у країні, в якій надзвичайно потужна спеціальна служба і яка постійно знаходиться у стані війни. І все ж таки, розвідники ходять й звітують, оскільки є парламентський контроль”, – зазначив експерт.
Крім того, висловились “слуги” Микола Тищенко та Данило Гетманцев: перший заявив, що “лити бруд на Єрмака” є державною зрадою, а розслідування Bellingcat чутками “від баби Мані”, а другий – закликав не звертати увагу на розслідування британських журналістів.
Президент й голова його Офісу за допомоги Михайла Подоляка зухвало відмовився від коментарів щодо справи “вагнерівців” в ефірі ток-шоу журналіста Савіка Шустера. “Президент, керівник офісу Президента і будь-яка інша посадова особа за вказівкою олігарха бігати по ефірах не будуть”, – заявив помічник Андрія Єрмака.

Член наглядової ради Медіа групи Україна Бєлянський впевнений, що “слуги” образилися на обговорення “Вагнергейту

Але найцікавіше, що відмовився коментувати справу “вагнерівців” західним ЗМІ й секретар Ради національної безпеки та оборони та України Олексій Данілов, мотивувавши це тим, що не коментує справи розвідників.
Визнання провини чи страх за рейтинги: чому мовчить Банкова?
На думку Ігоря Рейтеровича, українська влада мовчить, оскільки їй немає чого сказати, і в неї немає аргументів, а це, фактично, означає що Банкова визнала свою провину у справі “вагнерівців”.

Оскільки представники влади нічого не коментують, або коментують у дуже дивний спосіб, то вони підтверджують, що щось там нечисто. І що там є якісь речі, які суперечать законодавству

Ігор Рейтерович

За його словами, українське суспільство справді хоче дізнатись правду про “вагнергейт”.
“І це вже підтверджують дані соціологічних опитувань. Дві третини громадян (з трьох чвертей, які обізнані у цій справі) кажуть, що у них є сумніви з приводу адекватності поведінки вищого військово-політичного керівництва в історії з “вагнерівцями”, і що є сумніви у тому, що всі рішення ухвалювались з дотриманням чинного законодавства”, – додав Ігор Рейтерович.

Зеленський і Єрмак відмовились іти на ефір державного каналу “UA: Перший” через “вагнергейт” — журналіст

Він також не виключив, що Володимир Зеленський не усвідомлює насправді масштабу суспільного збурення, а оточення переконує його, що невдовзі розв’яжуть питання “вагнергейту”. Не виключено, що у владі розраховують, що може спрацювати кілька сценаріїв з мінімізації наслідків “вагнергейту”.
“Перший – ця тема не буде настільки цікава суспільству та громадянському суспільству і поступово зійде нанівець. Другий – виникне якась інша проблема, інший скандал, який цю тему перекриє. Плюс влада паралельно запускає тему про те, що оскільки є загроза вторгнення Росії, то треба на цьому фоні об’єднатись і не час зводити рахунки й говорити про внутрішні проблеми”, – заявив Ігор Рейтерович.
Народний депутат від партії ВО “Батьківщина” Вадим Івченко вважає мовчання Офісу президента образливим для громадян України, її захисників та родичів тих, хто втратили своїх рідних у боротьбі за незалежність України.
“Чому? Тому, що ця ситуація з “вагнергейтом” об’єднує усіх в одному-єдиному питанні – ми всі хочемо знати, що керівник держави буде до кінця захищати територіальну цілісність й боротись за Україну, буде до кінця боротись зі зрадниками всередині України”, – зазначив народний депутат.
Як вважає політичний експерт Олександр Солонтай, мовчання Офісу президента пов’язане з падінням рейтингів Володимира Зеленського, а відтак з появою в Україні справжньої політичної боротьби та навіть зі стартом наступної президентської кампанії.

Справа “вагнерівців”: Рябошапка заявив, що правоохоронна система фактично покривала винних

“Недовіра до Зеленського вже переважає довіру, тому кожен крок, який буде зроблений, кожне слово буде розібрано по молекулах. Це вже зовсім інші часи, навіть не ті, коли починався цей “вагнергейт”. Зеленський ухилявся від відповідей на запитання про цю справу, і це задовільняло суспільство, соцопитування не фіксували зниження рейтингу. Була зовсім інша ситуація в Україні”, – зазначив він.
Але офшорний скандал, звільнення з посади спікера Верховної Ради Дмитра Разумкова, провал вакцинації від коронавірусу, інформація про енергетичну кризу напередодні опалювального сезону, а насамкінець “вагнергейт” – дуже вдарили по рейтингах Володимира Зеленського.

Закінчилась історія любові суспільства і президента, але ще ми не перейшли в етап ненависті, коли вже зрозуміло що “все”, така “золота середина”

Олександр Солонтай політичний експерт

“Тому Офіс президента розуміє, що все що ви скажете, може бути використано проти вас, що краще було б промовчати, ніж щось сказати. Тому їхня стриманість та обережність може пояснюватись так”, – розповідає експерт.

Кононенко подав скаргу до апеляційного суду щодо розголошення Зеленським деталей “справи вагнерівців”

“Це старт президентських виборів. Це спад рейтингів (Зеленського – ред.), це депресивний важкий зимовий період. Опоненти чинного президента мають надію, що Зеленський з нього вже не вийде, і фактично після зими стартують напряму президентські вибори. Суспільство буде дивитись, хто наступний”, – додав Олександр Солонтай.
Але він не виключив, що меседжі, які поширюють наближені до Офісу президента особи без формального статусу, це і є справжня відповідь Банкової на справу “вагнергейту”.
“Суспільство справді хоче почути відповідь – і це вже підтверджують дані соціологічних опитувань. Дві третини громадян(з трьох чвертей, які обізнані у цій справі) кажуть, що у них є сумніви з приводу адекватності поведінки вищого військово-політичного керівництва в історії з “вагнерівцями”, і що є сумніви у тому, що всі рішення ухвалювались з дотриманням чинного законодавства”, – додає Ігор Рейтерович.
Втім, депутат Київської міської ради з фракції “Європейська Солідарність”, генерал Служби безпеки України Віктор Кононенко переконаний, що Володимир Зеленський та його Офіс дуже відверто відреагували на “вагнергейт”.
“Єдиний розвиток, який ми отримали процесуально – це вказівка Зеленського посадити Василя Бурбу за те, що він сказав правду. І тепер єдине бажання нашого гаранта – йому помститись. Але президент не усвідомлює наслідків цього рішення”, – констатував він.
Офіс президента vs “вагнергейт: що далі
На думку народного депутата від “Європейської Солідарності” Миколи Величковича, Верховній Раді слід створити нову Тимчасову слідчу комісію зі справи “вагнерівців”.
“Ми будемо говорити про створення окремої ТСК по “вагнерівцям”. Ми вважаємо, що якщо “кріт” у найближчому оточенні президента, то треба згадати історію, як це відбувається в інших країнах, які воюють – у тому ж Ізраїлі. Я думаю, нас підтримають колеги по парламенту, які не прийшли і не підтримали звіт ТСК Мар’яни Безуглої. Всі і прихильники Зеленського, і його опоненти хочуть почути правду”, – наголосив він.

Це початок кінця для чинної влади: журналіст про роль Офісу президента у провалі “вагнергейту”

Цю думку підтримує й народна депутатка, голова партії “Голос” Кіра Рудик.
“Багато було контраргументів, що нова ТСК – це багато часу. Ні! Ми рік з гаком намагаємось дізнатись правду. А її можна буде дізнатись вже у понеділок, у середу! Це ж недовго провести ці допити, провести дослідження, Якщо треба посадити цих людей за поліграф, і сказати – все, от вам правда. Не потрібно ще пів року. Це просто влада так погано працює. Це можна зробити швидко, сказати правду і прийняти усі необхідні заходи, щоб цього не повторилось”, – заявила вона.
“Дійсно, якщо створювати нову комісію, то це справа кількох днів, оскільки є вже масив напрацьований попередньою ТСК. Треба просто викликати двох людей – Єрмака та Зеленського. І поставити їм прості питання”, – згоден Ігор Рейтерович.

Потрібно негайно розслідувати “вагнергейт”, покарати винних і захистити розвідників — Порошенко

У разі, якщо чинний президент України Володимир Зеленський буде прикриватись президентською недоторканністю, то у новій ТСК щодо “вагнерівців” можна допитати тих осіб, які були присутні на відповідній нараді в Офісі президента – вони не мають жодною недоторканості, переконаний Микола Величкович.
“Чого ж ТСК боїться запросити тих людей? Не Зеленського. Вони ж не прикриті недоторканністю. Вони такі самі, як і будь-які інші громадяни, які мають прийти і дати свідчення”, – запитує народний депутат.
З цим згоден й Вадим Івченко, на думку якого, для виявлення правди потрібна нормальна, а не фейкова, робота ТСК парламенту щодо справи “вагнерівців” та відсутність тиску на тих, хто може свідчити у справі.
“Тут всі мають об’єднатись – і “слуги народу”, і опозиція, і ті, хто коментує цю ситуації – ми просто маємо знати правду. Не треба виправдань президента і Офісу президента. Просто розклали по полицям, по хвилинам, що відбувалось – дізнались, чому у нас зірвалась ця спецоперація, на якому етапі відбувся збій. А потім показати українському суспільству – ось і все. Суспільство очікує на справедливість і правду у цьому питанні”, – заявив депутат.

Чинна влада намагаючись приховати свій злочин, фактично звільнила всіх виконавців та організаторів спецоперації по “вагнерівцях” – Турчинов

Вивести усю країну з болючої ситуації з “вагнергейтом” може особисто Володимир Зеленський, якщо оголосить про створення нової ТСК з цього питання й запустить незалежне розслідування справи, переконаний Віктор Кононенко.

Якби Зеленський усвідомлював і прагнув збереження стабільності у суспільстві, він би виправив свої помилки навіть на цьому етапі

Віктор Кононенко

“Він би вийшов до народу і записав би вже не відосик, а звернення про те, що він зрозумів, що він призначає розслідування, що він призначає нову ТСК на чолі і у складі опозиції”, – зазначив він.
“Цих дій ми з вами не побачимо. Навпаки – ми побачили, що паралельно надаючи вказівки покарати звичайних членів родин Небесної Сотні, які насмілились сказати йому “ганьба” і назвати його зрадником – дав вказівки поліції вжити заходів, щоб вони такого не робили. Ярослава Бондаренка дві доби переслідувала вся поліція Києва, шукаючи і викликаючи його на допит. У цей час Зеленський спокійно полетів святкувати день народження свого друга Єрмака“, – підсумував Віктор Кононенко.
Нагадаємо, президент України Володимир Зеленський був уперше поінформований щодо спецоперації з затримання “вагнерівців” 15 червня 2020 року під час брифінгу з питань безпеки з керівниками спецслужб.
Крім того, саме керівник Офісу президента Андрій Єрмак запропонував перенести операцію на тиждень.
Так, президент Володимир Зеленський визнав факт проведення спецоперації по захопленню російських найманців з ПВК “Вагнера”, однак назвав її “ідеєю інших країн”.
Водночас секретар Ради національної безпеки Олексій Данілов заявив, що жодного документа про зірвану спецоперацію щодо “вагнерівців” в РНБО немає.
Однак журналіст Юрій Бутусов зазначив, що в Офісі президента починають розуміти масштаби наслідків від провалу спецоперації щодо “вагнерівців”
Раніше Юрія Бутусова та Яніну Соколову викликали на допит до ДБР через справу “вагнерівців”.
Також Володимир Ар’єв повідомив, що “Європейська Солідарність” має неспростовні докази, що Офіс президента зірвав спецоперацію щодо “вагнерівців”. У зв’язку з цим фракція вимагає створити Тимчасову слідчу комісію.
Крім того, головний редактор сайту “Цензор.НЕТ” Юрій Бутусов заявив, що затримання “вагнерівців” мало бути українською операцією, яка зірвалась після доповіді в Офісі президента Володимира Зеленського.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
 
The post Страх чи визнання провини: чому Банкова досі мовчить про справу “вагнерівців” appeared first on Прямий.

Поділитися цією публікацією