Законодавчі ініціативи народних депутатів фракції “Слуга народу”, які всіляко намагаються скасувати мовне законодавство, відтепер поширили і на Уповноваженого із захисту державної мови, щоб позбавити українців дієвого захисту права на мову.
Про це йдеться у заяві громадянської спільноти “Мова об’єднує“.
“Депутати правлячої партії “Слуга народу” розпочали атаку на Уповноваженого із захисту державної мови – ключову інституцію, завданням якої є контроль за виконанням закону про мову і захист мовних прав українців”, – йдеться в заяві.
“Слуги народу” прагнули відтермінувати масове використання української мови та тримали курс на русифікацію – дослідження
Активісти нагадали, що у День української мови та писемності, 9 листопада, українофоб Максим Бужанський оприлюднив провокаційне відеозвернення із закликом зняти Уповноваженого із захисту державної мови Тараса Кременя і змінити закон, який захищає Уповноваженого від можливості свавільного звільнення.
“Закон про мову передбачає, що Уповноважений, хоча й призначається урядом, але здійснює свою діяльність незалежно від інших державних органів та посадових осіб і не може бути звільнений без належних підстав. Але 22 листопада “слуги народу” зареєстрували законопроєкт №6336, співавторами якого разом з Бужанським стали одіозні члени президентської фракції Данило Гетманцев, Юлія Гришина, Євгеній Брагар, Галина Третьякова та інші – загалом 29 депутатів”, – наголошують у спільноті.
Представники спільноти “Мова об’єднує” підкреслили, що законопроєкт вносить зміни в закони про мову і про кабінет міністрів, дозволяючи уряду в будь-який момент знімати Уповноваженого за “незадовільний звіт” чи просто “за поданням прем’єр-міністра”. Тобто інституцію, покликану контролювати виконання закону в тому числі посадовцями уряду та інших органів влади, “слуги народу” хочуть зробити цілковито залежними від цих самих посадовців.
Шість телеканалів в Україні порушують мовний закон – Кремінь
“Проходження законопроєкту в парламенті вже супроводжується безпрецедентними маніпуляціями”, – переконують активісти.
“По-перше, в Раді змінили головний комітет, який має його розглядати. Спочатку на сайті парламенту головним значився гуманітарний комітет, який спеціалізується на мовній політиці. Але тепер головним визначено комітет з організації державної влади, голова якого Андрій Клочко також є співавтором законопроєкту 6336. По-друге, проєкт хочуть розглянути на комітеті у форсованому темпі, вже 1 грудня, не чекаючи експертних висновків, на подання яких регламент дає три тижні”, – йдеться в заяві.
У спільні вказують, що згідно з даними соціологів закон про мову підтримує абсолютна більшість українців (у тому числі 2/3 прихильників партії “Слуга народу”). Однак депутати партії Зеленського знову атакують важливі норми цього закону. Тобто, вочевидь, керуються іншими мотиваціями, які не мають нічого спільного з волею народу і національними інтересами України.
“Спільнота “Мова об’єднує” розцінює дії депутатів президентської партії як акт підтримки російської гібридної агресії, допомогу ворогу в війні проти української мови як однієї з підвалин нашої національної єдності. Перед загрозою масштабного наступу російських військ і в умовах наростання скандалу, пов’язаного зі звинуваченнями оточення президента в державній зраді “слуги народу” провокують своїми діями протести проти нового наступу на мову”, – йдеться у заяві спільноти.
Правки “Слуг народу” вбивають закон про мову — експерт
Активісти також висунули низку вимог щодо забезпечення захисту мовного омбудсмена від маніпуляції монобільшості та попередили, що готові вийти на акцію протесту до будівлі Офісу президента. Зокрема, спільнота “Мова об’єднує” вимагає:
– від фракції “Слуга народу” – публічно засудити законопроєкт 6336 і забезпечити його зняття з розгляду парламенту. У разі відсутності таких дій уся відповідальність за цей антиукраїнський законопроєкт лягає на керівництво партії та її фактичного лідера Володимира Зеленського.
– від парламентського комітету з організації державної влади – відмовитися від намірів форсованого протягування проєкту 6336 1 грудня, розглянути його лише після отримання всіх експертних висновків і ухвалити рішення про недоцільність включення цього проєкту до порядку денного сесії.
Активісти підкреслили, що якщо ці кроки не будуть зроблені, то вони закликатимуть людей, вийти з 1 грудня на протест на захист свого права на мову.
“Принагідно закликаємо владу й особисто Володимира Зеленського відмовитися від намірів протягнути через парламент подальшу русифікацію телебачення і преси, про які нам добре відомо”, – додали у спільноті.
Наступ на мову: депутати можуть звузити використання державної мови
Нагадаємо, двадцять дев’ять депутатів зі “Слуги народу” з ініціативи Максима Бужанського пропонують парламенту дозволити Кабінету Міністрів звільняти Уповноваженого із захисту державної мови у разі визнання його роботи незадовільною. Про це йдеться у законопроєкті №6336 від 22 листопада.
Як відомо, 14 липня Конституційний Суд України визнав конституційним закон про забезпечення функціонування української мови як державної.
Раніше 16 січня 2021 року набула чинності стаття 30 Закону України “Про забезпечення функціонування української мови як державної”, а отже відбудеться остаточний перехід сфери обслуговування на державну мову. Відповідно до закону, всі надавачі послуг, незалежно від форми власності, зобов’язані обслуговувати споживачів і надавати інформацію про товари й послуги українською.
Водночас депутати від “Слуги народу” хотіли скасувати перехід кіно- і телепродукції на українську мову шляхом внесення правки до законопроєкту про забезпечення незалежності Національної ради з питань телебачення і радіомовлення.
Проте депутати фракції “Європейська Солідарність” не дали внести в порядок денний антиукраїнські зміни до закону про мову.
У Нацраді прокоментували виконання нових норм мовного законодавства
Крім того, народний депутат Володимир В’ятрович заявив про те, що монобільшість президента Володимира Зеленського намагається у незаконний спосіб скасувати норму про українську мову трансляції, і наголосив, що Зеленський і його партія “Слуга народу” розпочали найнахабніший за час свого правління наступ на українську мову.
До того ж Микола Княжицький заявив, що законопроєкт “слуг” про теле- і кінопродукцію фактично скасовує мовний закон.
А політолог Тарас Чорновіл розповів, чому і як Зеленський і його “слуги” намагаються скасувати закон про державну мову.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post Дайте мові спокій: активісти закликали відхилити законопроєкт монобільшості щодо звільнення мовного омбудсмена appeared first on Прямий.
Схожі новини
Подорожчання помідорів в Україні різко пішло на спад
День боротьби з сексуальним насильством над дітьми та Міжнародний день воротаря: свята та пам’ятні дати 14 квітня
Заява Маляр про демобілізацію. Це виглядає як насмішка, а чути про те, що “ви ж знали, що це безстроково” – огидно