fbpx

Пул Першого

Все про Перших та їх оточення

Військова напруга зростає: чи наважиться Путін на повномасштабне вторгнення в Україну

Керівник Головного управління розвідки Міноборони України Кирило Буданов повідомив про ймовірність нового російського вторгнення. За його словами, ворог готується атакувати Україну в кінці січня або на початку лютого 2022 року. Буданов припустив, що нова атака може прийтись на Одесу, Маріуполь, а також вторгненням з півночі, через Білорусь. Водночас Захід неодноразово заявляв про готовність підтримати Україну в разі нового етапу російської агресії. Втім, наразі Кремль лише підвищує градус протистояння й дає зрозуміти, що не відмовиться випускати Україну з орбіти своїх інтересів.
Чи дійсно українським військовим, політикам і суспільству треба готуватись до нової фази російсько-української війни – з’ясовував PRM.UA.
Ворог збирає сили: що відбувається на північно-східному кордоні України

Під час інтерв’ю виданню Military Times очільник ГУР МОУ Кирило Буданов повідомив, що Росія зосередила біля України понад 92 тисячі військових. За словами розвідника, атаці РФ передують серії психологічних операцій, які зараз проводяться, щоб дестабілізувати ситуацію в нашій країні та спровокувати протести.

Для “захисту” кордонів: Росія планує розмістити вогнемети поблизу кордону з Україною, Кавказу та окупованого Криму

Очільник ГУР припускає, що атака включатиме авіаудари, артилерійські та бронетанкові атаки з наступними десантними ударами на сході, десантними нападами в Одесі та Маріуполі та супроводжуватиметься меншим вторгненням через Білорусь. Буданов наголосив, що військові навчання “Захід-2021” на початку цього року продемонстрували, що Росія може одночасно перекинути понад 3500 військовослужбовців повітряно-десантних і спеціальних операцій.
Кирило Буданов запевнив, що можлива майбутня атака буде набагато руйнівнішою, ніж це було у 2014 році.
Буданов підкреслив, що наразі РФ збільшує кількість військ та озброєння в окупованому Криму і стягує системи балістичних ракет малої дальності “Іскандер” та інше озброєння до кордону. Водночас він заперечив, що жорсткі погодні умови у січні-лютому можуть завадити Росії напасти на Україну.
“Для нас і росіян це не проблема”, – запевнив очільник Головного управління розвідки України.
Він зауважив, що для розхитування ситуації в Україні Росія може організувати тривалі протести проти вакцинації, розпалювати заворушення щодо ситуації з економікою та постачанням енергоносіїв. До того ж Буданов зазначив, що загострення ситуації на кордоні між Польщею та Білоруссю також є частиною плану Кремля.

Росія планує масштабну наступальну операцію проти України – розвідка США

“Вони хочуть зробити ситуацію всередині країни все більш небезпечною та жорсткішою і зробити так, щоб нам довелося змінити владу. Якщо вони не зможуть цього зробити, то військові зроблять свою роботу”, – сказав він.
За день до цього Розвідка Сполучених Штатів попередила союзників, що Європа та США мають все менше часу, щоб розробити пакет економічних та військових заходів, які б могли стримати Росію в її планах щодо розгортання військових дій проти України. Про це повідомило видання New York Times з посиланням на власні джерела в адміністрації США та керівництві Євросоюзу.
Також зазначається, що західні чиновники наразі не схиляються до думки, що РФ вже визначилася зі своїми планами: “РФ ще не вирішила, що вона має намір робити з військами, які накопичила поблизу України, але накопичення сприймається серйозно і США не вважають, що це блеф”.
У виданні звертають увагу на те, що британська та американська розвідки “все більше переконані”, що Володимир Путін розглядає можливість військових дій для захоплення більшої частини України, або ж для дестабілізації ситуації в Україні, що, на його переконання, може сприяти зміні влади у Києві на більш проросійську.
Водночас США прагнуть розробити загальну модель дій, до яких вдадуться спільно з ЄС, у разі повномасштабної війни РФ проти України.
При цьому посадовці у США та Європі вважають, що “будь-яка відповідь на розміщення військ Росією має бути ретельно зважена, щоб уникнути ескалації ситуації та створення подальшої загрози для України”. Інші співрозмовники New York Times мають у своєму розпорядженні дані про те, що Путін не сприймає серйозно загрозу жорсткої відповіді з боку Заходу.

Росія демонструє готовність до військового вторгнення – Україна в ОБСЄ

“Сполученим Штатам потрібно заручитися підтримкою в Європі, щоб забезпечити ефективність нових санкцій”, – пише видання.
Згодом стало відомо, що розвідка США поділилася своїми даними та мапами з європейськими союзниками. З них випливає, що Росія розглядає сценарій швидкої широкомасштабної наступальної операції проти України з кількох напрямків та подальшої тривалої окупації у випадку, якщо президент України вирішить здійснювати вторгнення.
За інформацією Bloomberg, ці дані передали кільком країнам-членам НАТО минулого тижня, щоб підкріпити висловлені побоювання щодо можливих намірів Путіна. У США вважають, що Путін може планувати вторгнення на початку 2022 року.
Ймовірний сценарій – наступ одночасно з окупованого Криму, через російський кордон та з території Білорусі силами близько 100 батальйонних тактичних груп, загальною чисельністю до 100 000 осіб, з розрахунком на захоплення значної території та подальшу тривалу окупацію.
Двоє зі співрозмовників видання сказали, що половина цих сил вже на позиціях і що вторгнення планують підтримувати авіацією.
Двоє джерел повідомили що Росія почала безпрецедентну для пострадянських часів мобілізацію резервістів. Можливо, що їхня роль полягатиме у тому, щоб утримувати територію, коли туди вже зайдуть основні сили. Однак публічно Росія не оголошувала масштабний призов резервістів.

НАТО бачить суттєве нарощування військ РФ на кордонах з Україною

Один зі співрозмовників агенції повідомив, що США передали союзникам інформацію про нарощування дезінформаційних атак проти України та що Москва готує нових агентів для дестабілізації ситуації в Україні.
У Кремлі на ці заяви відреагували досить типово, звинувативши США та Україну в “штучному нагнітанні ситуації”. Так, прессекретар президента РФ Дмитро Пєсков заявив, що у цій ситуації винні західні партнери України, зокрема, США та НАТО, які розпочали військові навчання у Чорному морі.
“Ця істерика нагнітається штучно. Звинувачують (Москву) у якійсь незвичайній військовій активності на нашій території ті, хто пригнав свої збройні сили через океан. Тобто Сполучені Штати Америки. Ну, це не зовсім логічно і не зовсім пристойно”, – заявив Пєсков.
Речник президента країни-агресора наголосив, що не можна виключати можливі провокації, які нібито стануть приводом звинуватити Росію у нападі на Україну. Водночас він не пояснив про які саме провокації йде мова.
Крім того, Пєсков попередив Україну, що спроби силової деокупації ОРДЛО матимуть серйозні наслідки.
“Україна, швидше за все, добивається чергової спроби розпочати силове розв’язання власної проблеми (йдеться про окупацію частини Донбасу). Добивається цього, швидше за все, під прикриттям тих самих навчань НАТО, кораблів НАТО у Чорному морі, американських, британських солдатів у регіоні, яких стає дедалі більше”, –  резюмував Пєсков.

У НАТО заявили про концентрацію військ РФ на кордоні України та в окупованому Криму

Тим часом в українському оборонному відомстві заявили, що “бачать позитив” у загрозі нової ескалації з боку РФ. Таку заяву зробив глава Міноборони України Олексій Резніков після візиту до Вашингтона й зустрічі з очільником Пентагону Ллойдом Остіном.
“Дані розвідок збігаються, а оцінки можуть бути різними. Ми не панікуємо, бо за вісім років цієї війни звикли до загрози. Відповідно, ми сприймаємо це більш спокійно, тому що ми просто вже готові, а для них це так стало трохи неочікувано. Вони вважають, що дані свідчать про зростання ризиків, і я з ними погоджуюсь, бо є ознаки ескалації.
Для нас важливо, що нарешті вони почали бити на сполох публічно і завдяки в тому числі засобам масової інформації, Washington Post, Politico та іншим, це привернуло увагу всього світу. Навіть в складній ситуації я шукаю позитив. У загрозі я бачу позитив, що це привернуло увагу цивілізованого світу і зараз починається реакція, яка дає нам шанс продемонструвати агресору, що ціна цієї агресії для нього буде непомірною”, – сказав Резніков у інтерв’ю “Голосу Америки”.
Резніков уточнив, що мав на увазі під “ціною агресії”: “Це втрата людських життів, це втрата економічна. Це втрата його (Путіна) оточення доступу до банківських рахунків. Адже практично всі накопичення вони тримають в доларах США. Немає значення в швейцарському банку, в сінгапурському чи якомусь панамскому – гроші переважно в доларах США – а це означає, що до них можуть сягнути санкції. Питання – чи хоче звичайний росіянин – замість того, щоб смачно їсти, безпечно своїх дітей відправляти до школи, – платити за цю агресію? Заради чого?
Ну і плюс не забуваймо, що війни – це ще труни, в яких повертались російські солдати. Весняне дослідження російського дослідницького центру “Левада-центр” про основні страхи росіян показало, що страх номер один – це страх війни. Другий страх – це страх репресій. От чого бояться росіяни. Якщо більшість населення Росії боїться війни, то навіщо їх лідеру іти війною?” – наголосив Резніков.

Після декількох тижнів заперечень: у РНБО визнали, що РФ стягує війська до кордонів України

Міністр оборони також зауважив, що не вірить у великий наступ Росії. “Тому що, не забуваймо, ми за вісім років цієї війни навчилися захищатись. Наші Збройні Сили на високому рівні”, – додав він.
Експертна думка: що хоче Кремль і до чого готуватись Україні

Народний депутат фракції “Європейська Солідарність” Олексій Гончаренко вважає, що метою Росії є не загарбання нових українських територій, а змушення Заходу до запуску газопроводу “Північний потік-2”.

Путін повторює весінній сценарій, коли він підвищував ставки, брякав зброєю біля українських кордонів. Тоді Байден сказав, що Путін – убивця, для президента РФ це був виклик і своєрідна делегітимізація. Путіну було важливо змусити Байдена подзвонити йому, а потім зустрітися. Це була перша, тактична мета Путіна. А стратегічною метою був “Південний потік-2”, який не могли добудувати через американські санкції.

Олексій Гончаренко народний депутат фракції Європейська Солідарність

“Тоді Путін максимально збільшував напругу в світі для досягнення своїх цілей. І треба зізнатись, що він їх досяг. Зустріч Байдена і Путіна відбулась, а потім Кремль разом з Меркель домоглися часткового зняття санкцій з ПП-2, що дозволило його добудувати. І тепер у Путіна нова задача – запустити “Північний потік-2”, – каже політик.

Танки, гаубиці та міномети: ОБСЄ зафіксувала понад 200 одиниць військової техніки РФ на Донбасі

Водночас він наголошує, що Україна не має применшувати небезпеку російського вторгнення.
“Маємо розбудовувати й зміцнювати нашу армію. Натомість у нас проблеми з виконанням оборонного замовлення, зарплати військовим уже третій рік не підвищують. Треба не лише говорити про загрозу російського вторгнення, але й зміцнювати наше військо. Ми чудово розуміємо, що за наявності сильної української армії Путін не наважиться на вторгнення. А якщо армія буде слабкою, то ворог може напасти в будь-який час. Іншими словами, наша готовність дати відсіч ворогу – це єдиний реальний спосіб захиститись від агресії”,  – упевнений Гончаренко.
Водночас політолог і телеведучий Тарас Березовець вважає, що влада Зеленського своїми діями допомагає Кремлю вести гібридну агресію проти України.
“Очільник ГУР МОУ заявив про проведення Росією інформаційно-психологічних операцій по дестабілізації України. Це насамперед пов’язано з тими викликами, які провалила українська влада. Відсутність у достатній кількості газу, вугілля, провал COVID-вакцинації – усе, що провалила влада тепер може буди використане проти неї. Більш того, Буданов попередив про можливість підняття ворогом антиурядового повстання в Україні, пов’язаного з “вагнергейтом”.

Виходить, що з одного боку влада Зеленського робить усе для того, щоб ми увійшли в зиму абсолютно непідготовленими, з недостатньою кількістю енергоносіїв. І це ставить нас у ще більшу залежність від РФ та Білорусі. Вже зараз наша влада має звернутись до Мінська з приводу поставок енергії. А також до Москви за додатковими поставками газу. І все це на тлі можливого російського вторгнення. Більше того, тепер протести проти зливу спецоперації по захопленню “вагнерівців” автоматично об’являються “рукою Кремля”. Дуже зручно назвати всіх противників режиму Зеленського московськими агентами і зрадниками.

Тарас Березовець політолог, телеведучий

Березовець переконаний, що ми маємо справу з суто гібридною операцією, при чому такої, яка проводиться російськими окупантами, а також українською владою проти власного народу.
“Коли будь-які спроби сказати “ні” заради інтересів держави миттєво видаються за роботу на Кремль. Саме таку риторику в останні місяці розганяють рупори Банкової на кшталт Лещенка, Подоляка й Арестовича. Висновки з усього цього очевидні. Ми маємо вимагати проведення справедливого розслідування зради в оточенні Зеленського. На час слідчих дій Андрій Єрмак та інші причетні особи мають бути відсторонені від виконання своїх обов’язків”, – говорить політолог.

Демократія проти диктатури: чи готовий Захід до жорсткого протистояння з Росією

“Скоріш за все справжнє розслідування не проведуть, натомість будуть продовжуватися спроби саботажу. У такому випадку вся відповідальність за зрив спецоперації повністю лягає на плечі Зеленського. Саме ця особа робить усе, щоби покрити реальних винуватців цього злочину”.
Своєю чергою публіцист і телеведучий Віталій Портников нагадує, що Путін сам говорив про своє вдоволення напруженням, яке викликали на Заході агресивні дії Кремля.

Можливо, Путіну зараз вигідно створювати атмосферу 2008 року, коли він готувався загарбати Грузію. Йдеться про створення у світі передчуття війни, з якою може не бути виходу. Очевидно, що Путін насолоджується тим, що йому це вдається. Адже під час свого реваншистського виступу на розширеній колегії МЗС РФ Путін говорив дипломатам, що йому подобається та напруга, яка виникла на Заході в результаті агресивних дій Кремля. Зокрема через накопичення російських військ на кордоні з Україною.

Віталій Портников публіцист, телеведучий

Він додає, що агресія РФ створює тло, на якому Путін хоче провести віртуальний саміт з президентом США Байденом.
“Адже якщо для Вашингтона важливо знайти порозуміння з Кремлем з приводу стратегічних питань безпеки у світі, то для Путіна важливо шантажувати Байдена. Путін також говорить про плату за припинення цього шантажу – це відмова Заходу від підтримки України. Відмова погоджуватися з тим що Україна є суверенною державою і має право на самостійний вибір зовнішньополітичного курсу. Також має бути зупинений рух України до євроатлантичної інтеграції. Тобто країни НАТО мають гарантувати Росії, що Україна ніколи не стане членом Альянсу. Одним словом, йдеться про полегшення Путіну завоювання держави, яку ніхто не буде захищати”, – каже Портников.
Він також порівнює дії Путіна з його політичними попередниками – Гітлером і Сталіним, які перед початком Другої Світової війни також створювали напруження у світі.

Саме заради відмови Заходу від України військово-політичне керівництво Росії створюють у світі атмосферу 2008 року. Ба більше, я б навіть сказав – атмосферу 1939 року. Адже Путін є прямим політичним спадкоємцем німецького фюрера Адольфа Гітлера та його політичного близнюка – радянського вождя Йосипа Сталіна. І у своїх агресивних діях, спрямованих на дестабілізацію у світі, Путін копіює дії Гітлера і Сталіна. Це може призвести до справжньої війни, яка знищить і тих, кого РФ вважає своїми ворогами, і саму Росію.

Віталій Портников публіцист, телеведучий

З ним погоджується посол України в Німеччині Андрій Мельник який заявив, що починаючи з 2014 року, небезпека повномасштабного вторгнення РФ не була вищою, ніж зараз.
“Росіяни зосередили близько 114 тисяч солдатів біля східного кордону України та на окупованому Донбасі. Ще близько 32 тис. російських військовослужбовців розміщено у загарбаному Криму, у Білорусі, ймовірно, кілька тисяч”, – зазначив Мельник в інтерв’ю німецьким ЗМІ.

Експертна думка: чому Міноборони заперечувало інформацію про концентрацію російських військ біля України

Крім того, Росія не забрала важке озброєння після військових навчань уздовж кордону з Україною.
“Після останніх масштабних військових навчань Кремля у квітні та восени цього росіяни залишили (на місцях дислокації) тяжке озброєння. Наприклад, уздовж усього східного кордону України знаходяться артилерія, танки, ракетні установки та реактивні системи залпового вогню… Понад 30 тактичних батальйонних груп перебувають у постійній бойовій готовності майже за 250 кілометрів від українського кордону”, – сказав дипломат.
За його словами, “може статися нове воєнне вторгнення за сценарієм “Крим 2.0”.

Ще ніколи, починаючи із 2014 року, коли росіяни силою зброї окупували Крим і частину Східної України, загроза нової широкомасштабної інтервенції не була такою гострою, як сьогодні. У нас панує найвищий ступінь тривоги.

Андрій Мельник посол України в Німеччині

Про необхідність міжнародної консолідації навколо України заявив п’ятий президент України Петро Порошенко під час Міжнародної безпекової конференції у Галіфаксі. Лідер “Європейської Солідарності” закликав союзників надати Україні більше летального оборонного озброєння.
“Петро Порошенко, президент України з 2014 по 2019 роки, сказав в інтерв’ю, що Захід на чолі зі США повинен надати його країні більше “летальної оборонної зброї”, домагатися того, щоб Україна стала членом НАТО. А також змінити свою позицію щодо газопроводу “Північний потік-2″ і посилити санкції для Москви”, – пише видання Politico.

Якщо США та їхні союзники не зроблять цих кроків, це підвищить ймовірність того, що Путін розпочне друге велике вторгнення в Україну.

Петро Порошенко п’ятий президент України, лідер партії Європейська Солідарність

Нагадаємо, співробітники західних спецслужб мають у своєму розпорядженні дані, які свідчать про “високу ймовірність” нового російського вторгнення в Україну та дестабілізації ситуації біля кордону.
Зазначимо, що в той час українська влада продовжує заперечувати загрозу, пов’язану зі скупченням російських військ та техніки поблизу кордонів України, президент США Джо Байден терміново відправив до Москви на переговори директора ЦРУ Бернса.
Проте начальник Генштабу Збройних сил України Сергій Шаптала вкотре заперечив концентрацію російських військ на кордоні України.
Раніше у виданні Politico зауважили, що Росія знову концентрує війська й озброєння на кордоні з Україною. Це підтверджують комерційні фотографії з супутника.Однак у Головному управлінні розвідки Міністерства оборони України спростували інформацію щодо додаткового перекидання збройних сил РФ до кордону. Там вважають, що поширення у ЗМІ та мережі подібних повідомлень є елементом спеціальних інформаційно-психологічних дій.
Крім того, видання The Washington Post написало про те, що Росія почала стягувати свої війська до кордону з Україною після того, як у Білорусі закінчилися спільні російсько-білоруські військові навчання “Захід-2021”. Співрозмовники видання стверджують, що бачать “незвичайні переміщення техніки та військових на західному фланзі Росії”.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post Військова напруга зростає: чи наважиться Путін на повномасштабне вторгнення в Україну appeared first on Прямий.

Поділитися цією публікацією