fbpx

Пул Першого

Все про Перших та їх оточення

Енергетична криза в Україні зумовлена неадекватними діями влади — Сюмар

Унаслідок неадекватних дій чинної влади Україна опинилася в глибокій енергетичній кризі, яка призвела до геополітичної залежності від Росії. Уже цієї зими наша держава може стати майданчиком Кремля для посилення свого політичного впливу на країни, які купують російський газ.
Таку думку в ефірі “Прямого” висловила народна депутатка з фракції “Європейська Солідарність”, заступниця секретаря РНБО (2014) Вікторія Сюмар.
“Я думаю, що це достатньо комплексна криза, яка насамперед, очевидно, зумовлена, з моєї точки зору, неадекватними діями влади, для яких зима почалася випадково. Ви знаєте, що на рахунку “Нафтогазу” на початку року була дуже велика сума грошей — понад два мільярди американських доларів. Ці гроші ще наша команда забезпечила через Стокгольмський арбітраж, які надійшли на ці рахунки від російського “Газпрому”. Взагалі вперше в історії у росіян відсудили таку велику кількість грошей. І їх, в принципі, треба було пустити, очевидно, на енергоефективність, енергоощадження і, звичайно, на закупівлю газу. Газ тоді коштував 100—150, максимум 200 доларів, і його було багато. В принципі, це було б логічно”, — зазначила Сюмар.
Чинна влада не вважає гібридну війну та енергетичну загрозу з боку Росії однією з головних проблем – адвокат

За її словами, усі кошти з “Нафтогазу” перенаправили на “Велике будівництво” Зеленського.
“Але у “Нафтогазу” їх забрали куди? Я думаю, всі розуміють. Туди, куди в нас всі гроші з країни вимітаються тепер — на “Велике будівництво”, “велике крадівництво”. А отже, в українських унікальних і величезних газових сховищах, в які можна закачати дуже велику кількість газу, а потім його продавати спокійно, бути на коні і впевнено себе почувати під цей опалювальний сезон, газу не було”, — сказала народна депутатка.
Не ліпша ситуація з вугіллям в Україні. Попри щорічну державну підтримку шахтарів видобуток падає, тож наша країна продовжує закуповувати вугілля в РФ.
“З вугіллям ситуація взагалі катастрофічна. І ця катастрофа з 2019 року наростає. Чому? Тому що ми все менше й менше видобуваємо власного вугілля. Це взагалі проблема номер один. Гроші нібито виділяються на державну підтримку шахтарям — близько п’яти мільярдів гривень щороку. Але водночас видобуток вугілля падає. І, звичайно, не було забезпечення того, що ми називаємо диверсифікацією поставок вугілля. Тому що продовжувати купувати вугілля у Російської Федерації на сьомому році війни — це величезний сором. Це однозначно корупційна схема і чітке та зрозуміле всім фінансування агресора навіть, як би ми це в Кримінальному кодексі не визначали”, — вважає політикиня.

За Порошенка Україна стала енергонезалежною, а Зеленський повертає нас у кремлівський газовий зашморг — Ар’єв

Сюмар переконана, що закуповуючи в Росії енергоносії, Україна потрапляє в політичну залежність від країни-агресора.
“Тому подбати про диверсифікацію, очевидно, було потрібно. А продовжуючи платити мільярди американських доларів Росії, ми ставимо себе ще й в політичну залежність від Російської Федерації. Бо для росіян газ і енергетика — це не тільки про гроші, а й про геополітику. У такий спосіб Кремль посилює свої політичні впливи на ті країни, яким вони поставляють енергоносії. Я боюся, що це буде дуже серйозно проявлятися якраз цієї зими. Україна може бути таким майданчиком — і Європа, до речі, теж — для випробовування, як можна залучати таку енергетичну блокаду”, — зауважила вона.

Додам, щоб розуміли ситуацію, абсолютно підкреслено. Нам потрібно для початку опалювального сезону, 21—24 мільярди кубів природного газу. Він має бути закачаний в сховище, щоб ми спокійно пройшли опалювальний сезон. Сьогодні в нас є 18. Але ми ж не говоримо про те, що там 6 мільярдів технічного газу і ще близько 6 мільярдів — це газ приватної власності. І ці люди потім будуть державі Україна продавати за спекулятивними цінами газ, коли буде зовсім кризова ситуація. Ну, там газ Коломойського, наприклад, є.

Вікторія Сюмар

“По вугіллю нам для проходження сезону треба 2 мільйони 800 тисяч тонн. У нас 370 тисяч тонн залишається. Нам каже президент, вчора виходить, до нас пливе вугілля, от-от зараз припливе. А виявляється, це вугілля ДТЕК. Це приватне вугілля Рената Ахметова, даруйте”, — додала народна депутатка.
На думку політикині, владі варто було б чесно зізнатися про віялові відключення, які вже розпочалися.
“Замість того, щоб чесно зізнатися, що відключення вже почалися. А їх замість аварійних називають плановими. У нас цілі регіони в Київській області декілька разів на тиждень мають по 6—8 годин відключення. Люди про це знають. А в школах нам розказують, що діти не ходять через коронавірус. Там, де повністю вакциновані вчителі. А насправді економлять енергію”, — розповіла Сюмар.

Чи можна було диверсифікувати? Диверсифікація — це дуже важливо. У 2017 році Петро Порошенко підписав контракт зі Сполученими Штатами Америки і вже з липня 2017 року до нас справді пливло американське вугілля. Це був достатньо великий контракт. У нас було вугілля і з Казахстану, і з Австралії. Сьогодні вугілля з Казахстану заблоковано Російською Федерацією, що говорить про те, що вони мають таки намір нам влаштувати цю холодну блокаду. А про контракти з іншими державами, зробіть хоч з американцями, які готові в принципі, це стратегічні союзники, ніяких контрактів сьогодні де-факто немає. Тому приречені, на жаль, сьогодні на російське вугілля, як ми про це говорили.

Вікторія Сюмар

Як заявив співголова фракції “Європейська Солідарність” Артур Герасимов, РНБО має негайно провести засідання щодо енергетичної кризи – вугілля на складах у п’ять разів менше ніж треба, а з 88 енергоблоків ТЕС 55 не працюють.
Водночас міністр інфраструктури України 2016-2019 років Володимир Омелян заявив, що за два роки президентства Володимира Зеленського Україна опинилася на межі енергетичного колапсу. Чинна влада фактично знищила всі здобутки попередників щодо стабілізації енергетичної системи.
Нагадаємо, Білорусь відновила експорт електроенергії в Україну. З 6 листопада електроенергія почала надходити в українську енергосистему.
Раніше Білорусь у рамках договору про надання аварійної допомоги розпочала постачання електроенергії в Україну. 
До того ж в Україні наразі майже у четверо менше запасів вугілля, аніж має бути за графіком Міністерства енергетики.
Нагадаємо, до кінця нинішнього опалювального сезону Кабінет Міністрів України заборонив відключати подачу газу теплопостачальним компаніям та об’єктам соціальної інфраструктури.
Однак голова правління НАК “Нафтогаз України” Юрій Вітренко повідомив, що Україна накопичила у підземних сховищах майже 19 мільярдів кубометрів газу, яких цілком вистачить для перебігу опалювального сезону.
Водночас народна депутатка з фракції “Європейська Солідарність” Вікторія Сюмар заявила, що влада не думає про те, що зараз реально турбує людей. Зокрема, про загрози енергетичного колапсу напередодні опалювального сезону.
До того ж у регіонах дефіцит газу вже відчули. Так, комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій у зв’язку з відсутністю газу для опалення бюджетних установ у Львівській області оголосила надзвичайну ситуацію.
Також читайте: влада обіцяла зниження тарифів удвічі, а вже зараз сотні шкіл, лікарень і дитячих садків в українських містах залишилися без опалення і перспективи туманні, адже просто не вистачає грошей заплатити за газ.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post Енергетична криза в Україні зумовлена неадекватними діями влади — Сюмар appeared first on Прямий.

Поділитися цією публікацією