Нереалістичний, із завищеними показниками та дефіцитом фінансування так званих соціальних сфер: медицини, освіти, культури та захисту населення. Це основні тези, якими критикують головний фінансовий документ країни – бюджет на 2022 рік. Ми розібрались із головними статтями видатків, звели, як то кажуть, дебет із кредитом і з’ясували, де дефіцит, а де профіцит.
То який він, кошторис на наступний рік? Пройдемося пріоритетами:
* забезпечення якісного рівня медицини та освіти;
* створення інклюзивного освітнього середовища та безбар’єрного простору;
* підтримка ветеранів;
* посилення обороноздатності й безпеки держави;
* розвиток інфраструктури;
* цифровізація.
А тепер від слів до конкретних цифр, закладених у кошторисі.
Основні цифри на 2022 рік:
— зростання економіки на 3,8%, а в бюджеті 2021 року планувалося 4,8%;
— інфляція на рівні 6,2%, що нижче за показник із бюджету 2021 року – 7,3%;
— середній курс долара США – 28,6 грн за долар;
— дефіцит 3,5% ВВП проти 5,5% ВВП у бюджеті на 2021 рік.
Прожитковий мінімум на одну особу з розрахунку на місяць у розмірі:
— з 1 січня — 2393 грн;
— з 1 липня — 2508 грн;
— з 1 грудня — 2589 грн.
Щомісячну мінімальну зарплату хочуть встановити у розмірі:
з 1 січня – 6500 грн,
з 1 жовтня – 6700 грн.
Чим унікальний бюджет на 2022 рік, окрім того, що за нього взялися не в кінці року, а голосування не перетворили на традиційну всеношну у парламенті?
Уперше проєкт бюджету розроблявся на підставі трирічної Бюджетної декларації. Такий досвід середньострокового бюджетного планування на 3 роки існує у багатьох успішних країнах, а деякі з них планують навіть на 4 роки наперед.
А як же щодо закидів про недофінансовані соціальні сфери? Розбираймося. Для прикладу, у проєкті бюджету на 2022 рік передбачили додаткові кошти до програми медичних гарантій, які спрямують на підвищення зарплати лікарів. Медикам, відповідно до документа, обіцяють щомісяця від 20 тис. грн, а працівникам середньої медичної ланки — від 13,5 тис. грн.
Ще одна важлива соціальна сфера — освіта.
Тут поряд із традиційними субвенціями для регіонів (Нова українська школа, інклюзія, створення центрів профтехосвіти), уперше громади отримають із держбюджету субвенції на:
— пожежну безпеку — 1,5 млрд грн;
— купівлю обладнання для шкільних їдалень 1,5 млрд грн;
Проєкт бюджету на 2022 рік обіцяє нам подальше продовження транспортної та логістичної трансформації країни (124 млрд грн на дороги – це 2,3% ВВП).
15 вересня Уряд схвалив проєкт Закону «Про Державний бюджет України на 2022 рік» та разом із відповідними матеріалами подав його на розгляд Верховній Раді України.
Але це все поки що на папері. А зараз Верховна Рада розглядає поправки (загалом їх понад 3 тисячі), які пропонують врахувати під час підготовки законопроєкту №6000 про держбюджет-2022 до 1 читання.
І тепер ключова потреба — щоб через політичну демагогію та критику з боку представників опозиційних до влади партій бюджетний процес не затягнувся та не перетворився на бюджетну епопею з голосуванням у ніч перед Новим Роком.
Схожі новини
Україна обіцяє розпочати наступ наступного року
Доходи українців почали відновлюватися, – Світовий банк
Щоб поповнити втрати, РФ перекине на війну в Україні 2400 військових з Далекого Сходу – розвідка