fbpx

Пул Першого

Все про Перших та їх оточення

Угорщина вперше купуватиме газ в Росії в обхід України. Київ готує демарш

Фото - bbc.com

Угорщина домовилася з Росією про постачання газу в обхід України. Угода набуде чинності 1 жовтня. Офіційний Київ це рішення розкритикував.

Про те, що справу вирішено, у понеділок заявив міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто.

Новий контракт розрахований на 15 років з можливістю перегляду умов за 10 років.

Відповідно до нього, Угорщина буде отримувати по 4,5 млрд кубометрів газу на рік. 3,5 млрд – через Сербію по газопроводу “Турецький потік”, а один мільярд – через Австрію.

Досі російський газ Угорщина здебільшого отримувала транзитом через територію України.

“Здивовані та розчаровані”

Офіційний Київ жорстко розкритикував нову угоду, назвавши рішення “виключно політичним, економічно необґрунтованим та ухваленим на догоду Кремлю”.

“Здивовані і розчаровані рішенням Угорщини підписати 27 вересня 2021 року у Будапешті новий довгостроковий контракт з російським концерном “Газпром” на постачання газу в обхід України”, – йдеться в заяві Міністерства закордонних справ України.

У МЗС зазначають, що ця угода не відповідає принципам Договору про основи добросусідства та співробітництва між Україною та Угорщиною від 6 грудня 1991 року.

“Угорщині і надалі вигідніше отримувати газ транзитом через розгалужену газотранспортну систему України, яка дозволяє найкоротшим шляхом безперебійно постачати газ до країн Європи”, – переконані в Києві.

Через такий крок Будапешта Київ завдав удару у відповідь, давши зрозуміти, що не поїде на важливий двосторонній захід.

Йдеться про п’яте засідання спільної міжурядової українсько-угорської комісії з питань економічного співробітництва, яке мало відбутися 29-30 вересня у Будапешті.

МЗС заявило, що переносить засідання “на більш пізній термін”.

Пояснивши, що “українська сторона ретельно готувалася до нього, небезпідставно розраховуючи, що цей захід стане черговим позитивним кроком у двосторонніх взаєминах”.

Але угода з “Газпромом” “створює нові обставини”.

“[Ці обставини] вимагають всебічного аналізу ризиків і загроз, а також узгоджених дій країн регіону, щоб мінімізувати її негативні наслідки”, – підкреслили в Києві.

Також МЗС пообіцяло звернутися до Європейської комісії, щоб вона надала оцінку відповідності нової газової угоди європейському законодавству в галузі енергетики.

Поділитися цією публікацією