fbpx

Пул Першого

Все про Перших та їх оточення

З українців масово стягують податки на нерухомість

Станом на кінець травня 2025 року українці сплатили 4,9 млрд грн податку на нерухомість, що на 17% перевищує показники минулого року. Найбільший внесок зробили жителі Києва, які перерахували до бюджету 990 млн грн. Про це повідомила Державна податкова служба (ДПС). За Києвом ідуть Київська область (497 млн грн), Дніпропетровська (496 млн грн) та Одеська (464 млн грн).

У 2025 році податок нараховується за 2024 рік і залежить від мінімальної зарплати, встановленої на січень минулого року – 7100 грн. Максимальна ставка податку становить 1,5% від цієї суми, тобто 106,5 грн за кожен “зайвий” квадратний метр. Наприклад, власник квартири площею 100 м² сплачує податок за 40 м² (понад норму), що може скласти до 4260 грн. Остаточна сума залежить від рішень місцевої влади, яка має право зменшувати ставку чи збільшувати норму житла, але не може перевищувати встановлений максимум.

Дізнатися деталі можна за допомогою калькулятора ДПС або в Електронному кабінеті, використовуючи електронний ключ чи застосунок “Моя податкова”. У разі виявлення помилок у нарахуваннях податківці радять звертатися до Центрів обслуговування платників для звірки.

Наслідки несплати податку

За словами експертки Олександри Томашевської, несплачений податковий борг може призвести до серйозних проблем, зокрема втрати права на спрощену систему оподаткування чи нарахування штрафів. Якщо платник не отримує податкове повідомлення через відсутність за місцем реєстрації чи відмову від його прийняття, воно вважається врученим у день, зазначений поштовою службою.

Згідно з Податковим кодексом (ст. 266), податок може нараховуватися за останні три роки (1095 днів). За прострочення до 30 днів штраф становить 10%, понад 30 днів – 20%. У разі ігнорування повідомлень податкова служба через суд може ініціювати арешт рахунків боржника.

Поділитися цією публікацією