Папа Римський Франциск помер 21 квітня 2025 року. Тож постало питання – хто стане його наступником. За законами, закрите голосування провадять на 15-20 день після смерті. Серед можливих кандидатів – 45-річний єпископ Микола Бичок, уродженець Тернополя, який нині служить в Австралії.
Що таке конклав і де його проводять
Процес виборів нового Папи Римського називається конклавом (від лат. conclāve – “зачинена кімната”). Після смерті або зречення Папи Римського Католицька Церква вступає у період, відомий як Sede Vacante (вакантний престол). У цей час управління Церквою переходить до Колегії кардиналів, а всі офіційні справи тимчасово координує камерленго. Цей період триває приблизно 15–20 днів, протягом яких проводяться жалобні церемонії, організовуються похорони та готуються до виборів нового Папи.
Кардинали-виборці проживають у будинку Святої Марти, а саме голосування проходить у Сикстинській капелі – відомій фресками Мікеланджело. Під час конклаву кардинали перебувають в ізоляції: заборонено зв’язок із зовнішнім світом, телефони, інтернет, ЗМІ.
Для обрання нового Папи необхідна більшість у дві третини плюс один голос. Якщо в перший день Папу не обирають, відбуваються чотири тури голосування щодня – два вранці та два ввечері. Бюлетені після кожного туру спалюють. Якщо рішення ухвалене, з димаря йде білий дим, у протилежному випадку – чорний.
Якщо після декількох днів голосування Папа не обраний, процес спрощується: голосують за двох найпопулярніших кандидатів або абсолютною більшістю.
Всі кардинали до 80 років мають право голосу.
Хто такий Микола Бичок
Після майже 20-річної перерви у виборах Папи Римського візьме участь український кардинал. Йдеться про Миколу Бичка, єпископа Мельбурнської єпархії УГКЦ в Австралії. У 2024 році Папа Франциск надав йому титул кардинала-пресвітера Святої Софії. Бичку 45 років, тому він має право голосу на конклаві.
В інтерв’ю він зазначав, що не розглядає можливість бути обраним Папою, проте вважає участь у конклаві великим досвідом і відповідальністю.
Микола Бичок народився 1980 року в Тернополі. У підлітковому віці він вступив до Згромадження Найсвятішого Ізбавителя, проходив духовну та богословську підготовку в Україні та Польщі, отримавши ліценціат із пастирського богослов’я.
У 2003 році прийняв довічні обіти, а у 2005 отримав ієрейські свячення.
Служив в Івано-Франківську, потім у США, а з 2020 року був призначений єпархом Єпархії святих Петра і Павла в Мельбурні УГКЦ в Австралії. Хіротонія відбулася у Львові.
Австралійська паства Миколи Бичка переважно складається з греко-католиків-біженців від Балканської війни та війни з Росією. Єпископ підтримує українців у своїх проповідях.
“Ми, українці, як ніхто інший, прагнемо миру. Ми молимося за нього одинадцять років і віримо, що колись воно відновиться. Але не мир, який є капітуляцією перед злом, не компроміс із заподіяною несправедливістю, а мир, який базується на правді”, – йшлося в одній з останніх промов Миколи Бичка.
Інші кандидати у виборах Папи
Згідно з правилами Католицької церкви, Папою Римським може бути обраний будь-який охрещений і неодружений католик.
Проте фактично останні 700 років всі очільники Святого Престолу були кардиналами. Тобто кардинали, які беруть участь у голосуванні, одночасно можуть бути й претендентами на посаду Папи.
Серед можливих кандидатів на посаду нового Папи Римського розглядаються:
П’єтро Паролін – державний секретар Ватикану, якому зараз 80 років;
Петер Ерде – кардинал з Угорщини;
Луїс Антоніо Тагле – кардинал з Філіппін, який може стати першим Папою з Азії;
Маттео Дзуппі – кардинал з Італії, який представляв Папу Франциска I на мирній місії в Москві й раніше зустрічався з президентом України Володимиром Зеленським;
Раймонд Лео Берк – кардинал зі США, якого вважають консервативним і традиціоналістом.
21 квітня лідер всіх католиків та голова церкви Папа Римський Франциск помер у віці 88 років.
Слід зазначити, що Папа Римський Франциск часто згадував у своїх заявах про Україну. Редакція “Прямого” зібрала найбільш гучні заяви понтифіка.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post Українець вперше за 20 років візьме участь у виборах Папи Римського: що відомо про конклав appeared first on Прямий.
Схожі новини
Війна роботів почалась: як дрони змінили стратегію бойових дій
У Раді пропонують збільшити виплати нардепам: на яких підставах та скільки вони будуть отримувати
Адвокатам Порошенка не дали змогу взяти участь у засіданні Комітету НБУ