Сьогодні, 26 квітня, 39-і роковини Чорнобильської катастрофи, страшної техногенної й величезної екологічної трагедії світового масштабу на Чорнобильській АЕС, яка є найбільшою за всю історію ядерної енергетики як за кількістю загиблих і потерпілих від її наслідків людей, так і за економічними збитками.
З моменту аварії на Чорнобильській АЕС минуло майже 40 років, але її наслідки надалі є предметом обговорення світової наукової спільноти. Тоді в атмосферу Землі викинуло величезну хмару радіоактивного пилу, яка зачепила Україну та навіть частину Європи.
Чорнобильська трагедія сталася 26 квітня 1986 року, тоді радіоактивним цезієм були забруднені 3/4 території Європи.
За числом потерпілих від аварії Україна посідає перше місце серед усіх колишніх республік Радянського Союзу. Але радіоактивна хмара, що утворилася після вибуху, накрила не лише Україну, Білорусь та Росію, які розташовані поблизу ЧАЕС, але й частину тодішньої Югославії, Болгарії, Грецію, Румунію, Литву, Естонію, Латвію, Фінляндію, Данію, Норвегію, Швецію, Австрію, Угорщину, Чехословаччину, Нідерланди, Бельгію, Польщу, Швейцарію, Німеччину, Італію, Ірландію, Францію (разом з Корсикою), Велику Британію та острів Мен. Потужний циклон проніс радіоактивні речовини територіями цих країн.
Історія та цифри
26 квітня 1986 року приблизно о 01:23 на четвертому енергоблоці стався вибух. На цей момент у реакторі було близько 200 т урану. Внаслідок аварії було зруйновано обшивку, через відсутність захисної оболонки у повітря здійнялися 60 т радіоактивних речовин. Відразу після вибуху реактора радіонукліди були викинуті на максимальну висоту – до 10 км.
Інформація про те, що Чорнобильська АЕС була пошкоджена, ретельно приховувалося на найвищому рівні.
На жаль, радянська влада всіма силами намагалася приховати від світу наслідки катастрофи. 48 годин тривало мовчання, аж поки 27 квітня різке зростання радіаційного фону зафіксували в Данії та Швеції, і це змусило тодішню Москву надати хоч якісь пояснення. Тим часом у забрудненому радіацією Києві, щоб показати світові як все добре й стабільно, відбувалася урочиста першотравнева демонстрація, на яку вивели тисячі людей, зокрема й дітей.
Пожежа на енергоблоці тривала 10 днів. Остаточно графіт перестав горіти лише 10 травня.
30 співробітників АЕС загинули внаслідок вибуху або гострої променевої хвороби протягом кількох місяців з моменту аварії.
8,5 мільйона жителів України, Білорусі, Росії отримали в найближчі після аварії дні значні дози опромінення, приблизно півмільйона громадян померли від наслідків радіації.
До кінця літа 1986 року з 81 населеного пункту України було евакуйовано 90 784 особи. У 1986-1987 рр. для переселенців побудовано 23000 будинків, 15000 квартир, гуртожитків, 800 закладів соціальної та культурної сфери.
2293 українських міст, селищ і сіл, населення яких складало понад 2,6 мільйона людей, виявилися забрудненими радіоактивними нуклідами.
З травня по грудень 1986 року над четвертим енергоблоком було зведено бетонний саркофаг – об’єкт “Укриття”.
З 26 квітня по жовтень 1986 року Чорнобильська АЕС не працювала. У жовтні 1986-го 1-й і 2-й енергоблоки було знову введено в експлуатацію; у грудні 1987 року відновив роботу 3-й. 4-й енергоблок не запускали.
У 1991 році на другому енергоблоці сталася пожежа, внаслідок якої було заблоковано роботу цього реактора.
У грудні 1995 року Україна, країни “Великої сімки” та Комісія Європейського Союзу підписали меморандум, відповідно до якого почалася підготовка програми повного закриття станції.
Чорнобильську атомну електростанцію повністю зупинено 15 грудня 2000 року.
У листопаді 2016 року завершили будівництво і введення в експлуатацію нового саркофага зруйнованого 4-го енергоблоку ЧАЕС.
Трагедія, наслідки якої остаточно не подолані й до сьогодні, назавжди змінила життя сотень тисяч людей і на сотні років зробила непридатними для постійного проживання людини понад 2,5 тисячі квадратних кілометрів території нашої держави.
У час повномасштабного вторгнення росіяни продовжують ядерний шантаж та захоплення атомних електростанцій. А небезпечні сховища радіоактивних відходів стають для них полігоном бойових дій.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post Біль і трагедія України: 39 роковини Чорнобильської катастрофи appeared first on Прямий.
Схожі новини
Армія РФ атакувала Донеччину КАБами, багато загиблих
У Римі не було продовження зустрічі Зеленського та Трампа – ЗМІ
“Пропагандистський виверт”: в Україні відреагували на заяви про “звільнення” Курської області