Монополізація влади командою Зеленського може стати найбільшою загрозою для України.
Про це пише впливове видання The Economist у статті «Влада в Україні монополізується».
Видання також зазначає, що незаконні санкції проти лідера опозиції Петра Порошенка – це небезпечний прецедент.
«Найбільша вразливість України може бути не військовою, а політичною. З початку війни багато ліберальних і поміркованих українців зіткнулися з дилемою. Привернення уваги до некомпетентності, корупції чи поганого управління з боку уряду ризикує підірвати міжнародну підтримку. Але мовчати означає змиритися зі зростаючою монополією Зеленського на владу, яка іноді підривала ефективність держави і навіть саму війну. «У той час як західні медіа та європейські лідери звеличували Зеленського та перетворювали його на знаменитість, ми відчуваємо себе в пастці», — каже Юлія Мостова, редактор ZN.UA.
У лютому Петра Порошенка, який очолює найбільшу опозиційну партію, було покарано за невизначені «загрози національній безпеці». Його активи заморожені. Його також звинувачують у «державній зраді» у судовій справі, яка на думку критиків виглядає як переслідування. Діючі санкції забороняють йому брати участь у виборах. Багато хто вважає це небезпечним прецедентом. «Якщо Порошенка можна прибрати від участі у виборчому процесі без жодного рішення суду, то можна й будь-кого іншого», — каже народний депутат України Олексій Гончаренко.
Видання також зазначає, що переслідувань зазначають громадські активісти, зокрема, борець із корупцією Віталій Шабунін.
Влада в Україні зосереджена не в уряді чи парламенті, а в руках кількох необраних чиновників в адміністрації президента, зокрема Андрія Єрмака, голови адміністрації президента, Дмитра Литвина, спічрайтера пана Зеленського, та Олега Татарова, який курує правоохоронні органи. Адміністрація не бажає ділитися владою не лише з опонентами, а й з будь-ким, кого вважають потенційним суперником.
Лояльних людей винагороджують місцями в наглядових радах державних підприємств. Тих, хто виявляє занадто велику незалежність, має занадто велику підтримку людей або має прямі контакти із західними країнами, звільняють або відсторонюють.
Серед них Валерій Залужний, популярний командувач ЗСУ, усунутий у лютому 2024 року та направлений послом у Лондон.
Розбіжності в поглядах і критичні ЗМІ сприймаються як загроза, а не сила. Севгіль Мусаєва, редактор провідного незалежного інтернет-видання країни «Українська правда», скаржиться, що замість того, щоб розібратися з причинами, які спонукають до журналістських розслідувань, Офіс президента у відповідь обмежує доступ, тисне на рекламодавців і розглядає будь-які контакти з журналістами як зраду. «Це не системна цензура, але якщо ми не будемо чинити опір, вільний простір зникне, перш ніж ми це помітимо», — каже вона.
Рух України до більш авторитарного правління не дивує, враховуючи тиск, з яким вона стикається, коли війна триває вже четвертий рік. Проте ризик полягає в тому, що це підриває стійкість країни до самоорганізації – пише The Economist.
Раніше в The New York Times заявили, що Володимир Зеленський запровадив проти Петра Порошенка антиконституційні санкції.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post The Economist: незаконні санкції проти лідера опозиції Порошенка – небезпечний прецедент appeared first on Прямий.
Схожі новини
Сили оборони за добу відбили 124 атаки армії РФ: де відбулось найбільше боєзіткнень
“Трамп розчарований, а його терпіння закінчується”: у Білому домі незадоволені перебігом мирного процесу з боку України
Міноборони розширило кількість бригад, до яких можна приєднатися за проєктом “Контракт 18-24”: деталі