Мирна угода між Україною і Росією стане економічним ризиком для Кремля.
Про це йдеться в матеріалі The Wall Street Journal, передає УНІАН.
Зокрема, під час війни в Україні величезні державні витрати на військові потреби підтримали виробництво Росії та притупили вплив західних санкцій. Водночас заводи та фірми підлаштувалися під військові потреби.
Таким чином трансформація зробила російську економіку залежною від війни. Відмова від цього в рамках мирної угоди, яку просуває американський президент Трамп, є економічним ризиком для Кремля.
Так, під час вторгнення в Україну військові витрати та дохід від експорту нафти утримали російську економіку від руйнування. Ба більше згідно з офіційною статистикою у 2023 і 2024 роках ВВП Росії зріс на 4,1%.
Натомість за умови, якщо буде укладено угоду про перемир’я, будь-які скорочення військових витрат залишать прірву в економіці Росії, яку буде складно заповнити.
Згідно з оцінками Хелі Сімоли, старшого економіста Інституту економіки країн, що розвиваються, Банку Фінляндії, мінімум 40% економічного зростання відбулося під впливом виробництва, пов’язаного з війною, не враховуючи побічного ефекту від зростання споживання, спричиненого підвищенням зарплат і виплат, пов’язаних із війною.
Також виплати родинам військових, які воюють в Україні, поліпшили стан деяких найбідніших районів Росії. Втім, за словами економістів, якщо влада припинить виплату коштів, то відбудеться зниження внутрішнього споживання.
“Якщо Кремль хоче уникнути економічного колапсу, йому доведеться продовжувати витрачати кошти на нинішньому рівні ще довго після закінчення війни. Якщо військові витрати будуть скорочені, це призведе до втрати робочих місць і загального розчарування в багатьох російських регіонах”, – запевнив Яніс Клюге, експерт з Росії з Німецького інституту міжнародних відносин і безпеки.
Водночас Росії доведеться вкладати кошти в оборонний сектор, щоб відновити боєздатність після значних втрат в Україні.
Як зазначив колишній співробітник російського центрального банку Олександра Прокопенко, військові витрати Кремля залишаться високими протягом декількох років після війни, адже Путіну “буде потрібно поповнити арсенали”.
“Мирний договір стане ще одним шоком для економіки, але шоком керованим”, – додав він.
Попри те, після завершення війни й зняття санкцій, відбудеться поліпшення торговельних відносин і підвищення довіри бізнесу.
Однак підприємствам, які перейшли на військові потреби, буде необхідний час, аби перелаштуватися на мирний лад.
В аналітичній записці Capital Economics зауважили, що зниження рівня витрат на військову сферу може призвести до уповільнення зростання або навіть рецесії в Росії в найближчій перспективі.
Нагадаємо, що фінансові резерви ПАТ “Газпром”, російського монополіста з експорту трубопровідного газу, зазнали значного скорочення у 2024 році.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post Як вплине перемирʼя на російську економіку: у WSJ дали прогноз appeared first on Прямий.
Схожі новини
Іранська влада плюнула Трампу в очі: чи готові США до жорстких дій
Кінець ери DOGE: Трамп готує відставку Ілона Маска з адміністрації
Чехія інвестує 100 мільйонів євро в модернізацію українських лікарень