fbpx

Пул Першого

Все про Перших та їх оточення

Стало відомо, чого саме вимагає Іран у Росії в обмін на дрони та балістичні ракети

Президент Ірану днями приїде до Москви для підписання договору про всеосяжне стратегічне партнерство з Володимиром Путіним. Напередодні цієї зустрічі з таємними візитами в Росію неодноразово навідувався радник верховного лідера Ірану, який міг просити допомоги в реалізації ядерної програми. Про це пише The Times.

Так, Алі Ларіджані, старший радник верховного лідера Ірану аятоли Алі Хаменеї, кілька разів прилітав у Росію для зустрічей із високопоставленими чиновниками, намагаючись заручитися допомогою в реалізації ядерної програми і зміцненні протиповітряної оборони Тегеран розраховує на посилення співпраці в ядерній сфері, де досі Росія допомагала лише в забезпеченні роботи атомної АЕС, розповіли газеті джерела в західних розвідслужбах.

“Оскільки їхні стратегічні відносини поглиблюються і Росія залежить від поставок іранських ракет і безпілотників, є побоювання, що Москва готова перейти раніше встановлені нею червоні лінії щодо іранської ядерної програми”, – заявив The Times представник західної розвідки.

Ларіджані – колишній спікер парламенту Ірану, учасник переговорів щодо ядерної програми, високопоставлений офіцер Корпусу вартових ісламської революції, довірена особа режиму, що представляє Хаменеї під час вирішення складних питань, зазначає The Times.

Досі Москва, як і інші ядерні держави, не бажала, щоб в Ірану з’явилася ядерна зброя, сказав газеті Вільям Альберк, науковий співробітник Центру Генрі Стімсона у Вашингтоні і колишній директор НАТО з нерозповсюдження ядерної зброї:

Але, можливо, Росія вирішила, приблизно коли Іран почав посилати їй тисячі дронів для застосування в Україні, що поширення ядерної зброї – не така вже й велика проблема.

Хоча Ірану не потрібна допомога у створенні бомби, він, “безсумнівно, виграє від таємної співпраці з Росією”, вважає Альберк.

За його словами, іранські експерти багато чого можуть сприйняти навіть під час коротких візитів на російські ядерні об’єкти: “Можна відправити пару іранських учених в Арзамас, Пензу – на будь-яке з російських ядерних підприємств, і вони зможуть багато чому навчитися за 24 години. Довгі робочі вихідні дали б іранцям багато ідей… Іран може навчитися створювати складнішу бомбу меншого розміру. Можливо, мегатонну. Або ядерний пристрій, який може поміститися в артилерійський снаряд”.

За оцінкою МАГАТЕ, якщо Іран візьметься збагачувати уран до рівня, необхідного для використання в атомній бомбі, він зможе отримати необхідну кількість матеріалу за кілька днів або тижнів. Більше проблем, за словами Альберка, із засобами доставки. Щоб виготовити іншу частину зброї і помістити її у відповідну ракету, наприклад, балістичну, може піти від кількох місяців до року.
Крім того, кажуть західні розвідувальні джерела, Іран прагне придбати новітню версію винищувача Су-35, щоб розширити бойові можливості своїх ВПС.

Повідомляється навіть, що такі літаки вже закуплені. Тегеран також хоче відновити системи ППО, знищені Ізраїлем під час ударів минулого року. При цьому поставлені Росією зенітно-ракетні комплекси С-300 не впоралися з ізраїльськими ракетами.

Тегерану також потрібна допомога Москви з відновленням бойового потенціалу “Хезболли”, яка зазнала величезних втрат внаслідок дій Ізраїлю. Лариджані просив допомоги в постачанні воєнізованого угруповання, яке також разом з Іраном і Росією забезпечувало підтримку Асада в Сирії.

Однак проблеми союзників на інших фронтах не дозволили їм допомогти диктатору, коли проти нього виступила збройна опозиція.

Нагадаємо, Ізраїль завдав удару по надсекретному іранському об’єкту “Талеган-2” наприкінці жовтня, знищивши дослідницький центр, який, за даними розвідки, використовувався для розроблення ядерної зброї.

Поділитися цією публікацією