В Україні є лише чотири міста, які повністю готові до проходження зими. При цьому існує три варіанти розвитку подій, найгіршим з яких буде обстріл атомних електростанцій, однак до масштабних аварій це навряд чи призведе.
Таку думку в етері “Прямого” висловив Станіслав Ігнатьєв, енергетичний експерт, голова ради Української асоціації відновлювальної енергетики.
“Думаю, що зима буде надважкою. Кожного разу ми говоримо, що зима буде все важчою. Але, на жаль, ми підійшли до того, що вона буде надважкою. Щодо готовності – це риторичне питання. Я вважаю, що місто Київ взагалі не готове. Є лише чотири міста в Україні, які готові до проходження зими. Перше – це Житомир… Друге – це місто Хмельницький, де міська влада готувалася до цього вже чотири роки. Наступне місто – Старокостянтинів, куди ми бачимо постійні удари, але міська влада там підготувалася. І моє рідне місто Харків майже готове до проходження опалювального сезону. На жаль, інші міста не підготувалися. Вони чекали на якісь подарунки від погоди або уряду. Ні першого, ні другого не відбулося. Тому, на жаль, інших містян очікує складна і холодна зима”, – зазначив Ігнатьєв.
За його словами, існує три робочих сценарії проходження зимового періоду.
“Перший сценарій – у нас немає обстрілів енергосистеми, немає дефіциту газу. Газ у нас є, ми закачали майже 10 мільярдів кубічних метрів газу. Проблем з газом немає, але є проблема з вугіллям. Ми очікуємо великий дефіцит електроенергії… Ми будемо мати дефіцит на рівні від 2,4 до 4-6 гігават. Імпорт максимум може вирівняти це на рівні 1,7 гігават. Європейці не готові нам більше надати. Тому будуть виключення, як ми в Києві мали, 4 через 4 години – стандартний режим роботи великих міст-мільйонників, якщо не буде обстрілів”, – пояснює енергетичний експерт.
Зима близько: як атомна енергетика готується до опалювального сезону і на що розрахувати українцям
Ключовим фактором для другого сценарію розвитку подій, на його думку, можна вважати погодні умови.
“Якщо будемо мати температури менше нуля градусів середньодобові, а я думаю, що це десь 10 градусів мінус середньодобові температури, будемо мати більш тривалі виключення… Там, де є електроопалення, там буде більше виключень. Київ, багатоповерхова забудова – також будуть відключення, де є електроопалення, де є електричні плити. Менші міста, особливо Хмельницька область та Рівненська область, де є атомні електростанції, будуть мати більш рівний графік”, – зауважив Ігнатьєв.
При цьому, каже він, третій і найгірший сценарій – обстріли української енергосистеми, зокрема атомних електростанцій.
“На сьогодні ми чуємо постійні заяви, що над Хмельницькою та Рівненською АЕС на наднизьких висотах пролітали шахіди. Це показує, що ворог до чогось готується. З іншого боку, давайте сподіватися на здоровий глузд. Ми не будемо говорити про якісь аварії. Ми говоримо про Женевську конвенцію, яка передбачає невикористання атомних електростанцій для бойових дій, для терору і всього іншого. Женевська конвенція зараз діє”, – наголошує Ігнатьєв.
Лише після виступу Зеленського в ООН: “Енергоатом” замовив захист від “шахедів” для українських АЕС
Окрім того, він розповів, що усі АЕС в Україні раніше були побудовані “Росатомом”, туди постачалося російське паливо, однак згодом РФ втратила цей ринок, і наразі надходить уже американське паливо від компанії Westinghouse. Тому навряд чи окупанти битимуть по АЕС, адже тим самим вони покажуть себе як ненадійні партнери перед КНР та Індією, – вважає експерт.
“Тому бити по нашим атомним електростанціям – це бити по своєму іміджу перед своїми замовниками найбільшими, тобто китайцями та індусами, і показувати, що ми тут б’ємо, а тут ми вам будуємо… Але якщо говорити про негативні варіанти, можливо, вони планують вдарити по відкритим розподільчим пристроям (ВРП). Але це територія все одно атомної електростанції, і вона підпадає під Женевську конвенцію. Якщо навіть вдарять, там все настільки автоматизовано, персонал вже пройшов навчання, є генератори, які забезпечать роботу аварійно… Якщо по ВРП вдарять, ми отримаємо обмеження генерації, отримаємо відключення, можливо, на добу, дві чи на три. Але на атомній електростанції аварій не відбудеться”, – резюмував Ігнатьєв.
Раніше президент Володимир Зеленський повідомив, що росіяни планують атакувати три українські атомні електростанції. За його словами, в України є інформація і докази цього.
Слід зазначити, що раніше“шахед” пролетів на критично низькій висоті недалеко від Рівненської атомної станції у ніч з 25 на 26 вересня. Окрім того, вночі 22 вересня російський “шахед” імітував атаку на Хмельницьку АЕС. Ворожий безпілотник полетів поруч з промисловим майданчиком.
Нагадаємо, 21 вересня міністр закордонних справ Андрій Сибіга з посиланням на дані української розвідки заявив, що росіяни готують атаки на критичні обʼєкти ядерної енергетики України напередодні зими.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post Лише чотири міста готові: як Україна проходитиме зиму і чи битимуть по АЕС appeared first on Прямий.
Схожі новини
В Україні почали знецінюватися яйця
До України з російської окупації повернули ще 12 дітей
США поновлять постачання військової допомоги для України після призупинення