fbpx

Пул Першого

Все про Перших та їх оточення

Не кількістю, а якістю: десять цікавих фактів про олімпійську збірну України

З 26 липня по 11 серпня 2024 року у Парижі відбудуться XXXIII Літні Олімпійські ігри. Понад десять тисяч атлетів з 206 країн змагатимуться за медалі в 32 видах спорту. Україна буде представлена в Парижі найменшою кількістю спортсменів у своїй історії – 142 вітчизняних атлети візьмуть участь у 26 видах. “Прямий” зібрав ключові факти про українську олімпійську збірну.
Українська збірна продовжує стикатися з труднощами на Олімпійських іграх, зменшуючи кількість атлетів і медалей. Після історичного успіху на Олімпіаді в Атланті-1996, де команда здобула 23 нагороди, з яких дев’ять були золотими, результати поступово погіршуються.
Поступовий спад у результатах української збірної почав простежуватися починаючи з Ігор-2012 у Лондоні, де нагород було 19, а золотих – п’ять. У Ріо-де-Жанейро-2016 українці здобули лише 11 медалей, з яких дві золоті, а на Токіо-2020 – 19 медалей і лише одне золото.
Причини такого спаду можуть бути різноманітними, включаючи зменшення фінансування, відсутність належної підготовки та підтримки спортсменів. У Токіо-2020 брали участь лише 155 українських атлетів, і ця кількість продовжує зменшуватися, що ставить під загрозу майбутні успіхи на міжнародній арені.
Як війна вплинула на спортсменів
Війна, що триває з 2014 року, завдала значного удару по українському спорту, пише видання “Тиждень”. Зокрема, анексія Кримського півострова та бойові дії на Луганщині й Донеччині позбавили спортсменів можливості тренуватися на цих територіях. Держава втратила ключові бази для підготовки олімпійців в Алушті та Євпаторії, а також спортсменів, які обрали виступати за країну-агресора.

фото: facebook НОК

Змоги тренуватися спортовці на Сході більше не мали, а разом з анексією Криму держава втратила не лише ключові для підготовки олімпійців бази в Алушті та Євпаторії, а й уже сформованих спортсменів.
З початком повномасштабного вторгнення бойові дії поширилися на Чернігівську, Сумську, Харківську, Дніпропетровську, Запорізьку, Херсонську та Миколаївську області. У цих регіонах регулярні заняття спортом, навіть на дитячо-юнацькому рівні, стали неможливими. Багато юних спортсменів змушені були відмовитися від своїх професійних мрій або переїхати до віддаленіших міст чи за кордон.

фото: facebook НОК

Проблеми з матеріально-технічною базою існували ще до війни. Спортивні об’єкти, збудовані за часів СРСР, морально застаріли, а нові з’являлися надто повільно. Тепер, коли більшість бюджетних витрат спрямовані на військові потреби, проблеми масового спорту відсунули на другий план.
Кількість спортсменів зменшується не лише на рівні олімпійської команди, а й на внутрішній арені. Наприклад, у спортивній ходьбі серед чоловіків Україну представлятимуть лише Ігор Главан, Іван Банзерук і Сергій Світличний. Чемпіон Європи-2018 Мар’ян Закальницький та інші титуловані спортсмени зараз боронять Україну в лавах Збройних Сил.

фото: facebook НОК

Скільки учасників буде від України і який потенціал
Українська команда на літніх Олімпійських іграх у Парижі складатиметься з 142 атлетів, що є найменшим числом за всю історію незалежної України. Повномасштабна війна значно вплинула на розвиток олімпійських видів спорту, посиливши негативні тенденції, які вже раніше спостерігалися в країні.

фото: НОК

Найбільша кількість українських спортсменів буде представлена у легкій атлетиці – 25 учасників, хоча це значно менше, ніж на попередніх Олімпіадах. У Токіо 2021 року кількість легкоатлетів становила 44, а в Лондоні 2012-го – 78. Головні сподівання на медалі пов’язані саме з легкою атлетикою.
22-річна стрибунка у висоту Ярослава Магучіх 2021 року на Олімпіаді в Токіо виграла бронзу, у міжолімпійському циклі стала чемпіонкою світу, дворазовою чемпіонкою Європи, а менше ніж місяць тому побила світовий рекорд.

фото: НОК

Також серед українських легкоатлетів є реальні претенденти на медалі в чоловічих стрибках у висоту. Андрій Проценко, для якого ця Олімпіада буде четвертою, має високі шанси, незважаючи на труднощі, пов’язані з війною. Інші спортсмени, такі як Марина Бех-Романчук у потрійному стрибку, також мають високі шанси на успіх.
Крім легкої атлетики, Україна буде представлена у плаванні, боксі, вільній боротьбі, фехтуванні, кульовій стрільбі, дзюдо, стрибках у воду, каноїстці, спортивній гімнастиці, тенісі, артистичному плаванні та важкій атлетиці. Серед інших видів спорту, де українці мають високі шанси на медалі, виділяються фехтування, де Ольга Харлан спробує здобути своє перше індивідуальне золото.

фото: НОК

Скільки коштів виділили на Олімпіаду
Олімпіада-2024 принесе Парижу від 6,7 до 11,1 мільярда євро чистої економічної вигоди, згідно з даними Міжнародного олімпійського комітету. Ця інформація базується на незалежному економічному дослідженні Центру прав економіки та спорту (CDES), яке охоплює період з 2018 по 2034 рік. Проміжний сценарій прогнозує 8,9 мільярда євро чистого економічного впливу.
Очікується, що вплив буде зосереджено на туризмі, будівництві та організації Ігор, що становитиме 30%, 28% та 42% чистого економічного ефекту відповідно. Очікується, що під час Ігор Париж відвідають від 2,3 до 3,1 мільйона унікальних відвідувачів із квитками на Ігри, близько 64% з яких будуть французами. За даними Паризького управління туризму, туристи витратять близько 2,6 мільярда євро під час свого перебування в столиці Франції.

фото: facebook НОК

Фінансування спорту в Україні у 2024 році досягло 7,5 млрд грн, що вдвічі більше, ніж у попередньому році. Основною причиною такого збільшення є підготовка до Олімпійських та Паралімпійських ігор, які пройдуть цього року. Уряд виділив значні кошти на розвиток фізичної культури, спорту вищих досягнень та резервного спорту, що склало 4,2 млрд грн.
Крім загального фінансування, окремо виділено 777 млн грн на підготовку та участь в літніх Олімпійських іграх-2024 та зимових юнацьких Олімпійських іграх-2024. Також на Паралімпійські та Дефлімпійські ігри держава виділила 1,9 млрд грн, що є другою за розміром видатків графою.

фото: facebook НОК

У бюджеті-2024 найбільше фінансування отримала легка атлетика – 128,4 млн грн, що вдвічі більше, ніж у 2023 році. Веслування на байдарках та каное отримало на 82 млн грн більше, досягнувши 113,7 млн грн, а синхронне плавання – 105,9 млн грн. Це свідчить про те, що основні сподівання на здобуття нагород покладені на ці види спорту.
Також Україна вперше в історії виступить на олімпійському футбольному турнірі, на підготовку до якого виділено додаткові 20 млн грн.
Дебютний виступ футбольної збірної України на Олімпійських іграх
Для України це дебютний виступ на Олімпіаді. До цього часу українські футболісти змагалися за олімпійські нагороди лише у складі СРСР. Так у 1988 році олімпійськими чемпіонами стали українці Олексій Чередник, Олексій Михайличенко, Євген Яровенко та Володимир Лютий.
Футбольний турнір на Іграх триватиме з 24 липня до 9 серпня. Матчі проходитимуть у семи містах Франції. Система: 16 команд розділені на 4 групи по 4, по дві найкращих з кожної групи виходять у чвертьфінал.

Чвертьфінали заплановані на 2 серпня і відбудуться в Парижі, Бордо, Ліоні та Марселі. В останніх двох зіграють і півфінали 5 серпня. Медальні матчі: 8 серпня – за бронзові нагороди в Нанті та 9 серпня – за олімпійське чемпіонство в Парижі.
Україна виборола путівку на Ігри завдяки виступу на молодіжному Євро-2023. Тоді “підопічні” Руслана Ротаня перемогли команди Хорватії та Румунії, а також розписали мирову з Іспанією.
У чвертьфіналі українська збірна перемогла французьких однолітків – 2:1. Однак у півфіналі розгромно поступилась Іспанії з рахунком – 1:5. Але цього вистачило, щоб вперше в історії оформити вихід на Олімпіаду.

24 липня футбольна збірна України провела свій перший в історії матч на Олімпіаді. Нашим суперником жереб обрав збірну Іраку, але матч закінчився з невтішним для нас результатом – Україна зазнала поразки 1:2.
Нагадаємо, футбольні матчі Олімпійських ігр-2024 пройдуть на семи стадіонах семи міст Франції. Фінальний поєдинок відбудеться в Парижі на Парк де Пренс. У матеріалі “Прямого” ви можете дізнатись увесь розклад матчів.
Визначні постаті
Українські спортсмени неодноразово демонстрували світові свою майстерність та волю до перемоги на Олімпійських іграх. Рустам Шаріпов, Наталія Скакун, Віктор Рубан, Олексій Торохтій та інші стали справжніми героями для мільйонів вболівальників, принісши Україні золоті нагороди.
Лілія Подкопаєва у 1996 році на Олімпіаді в Атланті стала чемпіонкою в абсолютній першості й вільних вправах. На колоді вона здобула срібло і у підсумку стала єдиною гімнасткою зі званням абсолютної олімпійської чемпіонки, що не завоювала медаль в команді, оскільки збірна України посіла 5-те місце.
Юрій Чабан – дворазовий олімпійський чемпіон 2012 та 2016 років. У Лондоні спортсмен здобув свою першу олімпійську золоту нагороду у веслуванні на каное на дистанції 200 метрів, показавши приголомшливий результат – 42,291 секунди. Він знову підтвердив свою майстерність, вигравши золото у Ріо-де-Жанейро з новим рекордним часом – 39,279 секунди. Ці перемоги стали символом його неймовірної витривалості, наполегливості та прагнення до досконалості.

Колаж shotam.info

Вперше наша країна, як самостійна команда, була представлена на XVII Зимових Олімпійських іграх у Ліллегаммері 1994 року. Тоді Оксана Баюл в змаганні серед жінок у фігурному катанні принесла першу золоту медаль в новій історії України.
На Олімпіаді 1996 року в Атланті В’ячеслав Олійник здобув золоту медаль, яка стала першою золотою медаллю на літніх Олімпійських іграх в історії незалежної України. Через чотири роки на Олімпіалі в Сіднеї посів 14 місце.
Катерина Серебрянська стала чемпіонкою Європи у командній першості, абсолютною чемпіонкою світу та Європи, олімпійською чемпіонкою, володаркою Кубка континенту. Має також вісім титулів чемпіонки світу, шість титулів чемпіонки Європи у фіналах окремих видів.
Рустам Шаріпов здобув свою другу золоту медаль у вправах на паралельних брусах. Перше олімпійське золото він виграв у 1992 році на Олімпійських іграх у Барселоні, виступаючи у складі команди незалежних держав.
Наталія Скакун здобула золоту медаль у важкій атлетиці у ваговій категорії до 63 кг, піднявши сумарну вагу 242,5 кг. Її досягнення включає встановлення олімпійського рекорду в поштовху – 135 кг. Крім того, Наталія володіє світовим рекордом у цій дисципліні (138 кг), який вона встановила за рік до Олімпіади.

фото: https://www.instagram.com/usykaa/

Віктор Рубан – видатний представник стрілецького спорту, здобув перемогу у змаганнях зі стрільби з лука. У напруженому півфіналі він переміг росіянина Баїра Бадьонова лише на тайбрейку. У фіналі Віктор мінімально “перестріляв” корейця Пак Гьон Мо з рахунком 113:112, здобувши заслужене золото.
Олександр Усик здобув золоту медалі у фінальному поєдинку проти італійця Клементе Руссо, якому програв у другому турі чотири роки тому в Пекіні.
Олексій Торохтій став чемпіоном Олімпійських ігор 2012 у ваговій категорії до 105 кг серед важкоатлетів. Його результат виявився на 1 кг більшим, ніж у Наваба Насіршелала з Ірану, який посів друге місце, що принесло йому заслужене золото та визнання на світовій арені.
Яка грошова винагорода за медалі Олімпійських ігор
Призери прийдешніх Олімпійських ігор у Парижі від України не тільки назавжди увійдуть в історію вітчизняного спорту, а й зароблять непогані призові. Розмір гонорарів для медалістів Олімпіади-2024 розкрив президент Національного олімпійського комітету Вадим Гутцайт в інтерв’ю “Радіо Культура”. Грошова винагорода для українських атлетів трохи змінилася в порівнянні з попередніми літніми Іграми.

фото: НОК

За “золото” спортсмени зароблять ті ж 125 тисяч доларів. Утім, зросли виплати за срібну та бронзову нагороди. За друге місце на Олімпійських іграх українці зароблять 100 тисяч доларів, а за третє – 80 тисяч “зелених”. На Олімпіаді в Токіо призові були на рівні 80 тисяч і 55 тисяч відповідно.
Розмір призових для українських спортсменів за медалі на Олімпіаді-2024:
• “золото” – 125 тисяч доларів
• “срібло” – 100 тисяч
• “бронза” – 80 тисяч
Якою буде форма олімпійської збірної України
Національний олімпійський комітет України презентував форму, в якій спортсмени поїдуть на Олімпійські ігри-2024, що відбудуться з 26 липня до 11 серпня у Парижі.
На головній світовій мультиспортивній події чотириріччя команда України постане у формі польської компанії 4F, яка виготовляє спортивний одяг та аксесуари. Бренд також став спонсором НОК України.

фото: НОК

“Наші дизайнери натхненно працювали над тим, щоб створити форму, яка б не тільки відповідала всім сучасним вимогам, але й відображала національні символи та дух українського народу”, – розповів регіональний менеджер 4F Іван Сапа.
Також зазначається, що в орнаментах та деталях форми дизайнери закодували слово “перемога”, а крім того, на формі присутні зображення колосків, що символізують життя, достаток та родючість.

фото: НОК

У цій формі атлети будуть під час усіх офіційних церемоній та заходів, зокрема – на параді з нагоди відкриття та закриття Олімпійських ігор, церемонії вручення медалей та поза змагальними аренами.
На презентації форму приміряли Людмила Лузан (веслування на каное), Дар’я Білодід (дзюдо), Ігор Трунов, Олег Кухарик, Дмитро Даниленко, Іван Семикін (веслування на байдарках), Олексій Середа (стрибки у воду), сестри Марина та Владислава Алексіїви (артистичне плавання).
Що прогнозують аналітики
Аналітики компанії Gracenote презентували оновлений віртуальний загальномедальний залік Олімпійських ігор-2024. Згідно із розрахунками, збірна України здобуде в Парижі 13 нагород усіх ґатунків.
Залік Gracenote формується на основі результатів ключових світових та континентальних змагань, що проводилися після літньої Олімпіади-2020 у Токіо. У рейтингу не представлені потенційні нагороди “нейтральних” спортсменів з паспортами РФ та Білорусі, позаяк їхні результати не будуть включені до медального заліку Олімпіади-2024.

фото: Reuters

Порівняно із прогнозом Gracenote наприкінці червня, від збірної України очікують на чотири медалі менше (мінус одне “срібло” і три “бронзи”).
Незмінним залишається прогноз щодо золотих призерів з України – дві медалі найвищого ґатунку, на одну більше за “золотий” доробок “синьо-жовтих” у Токіо.
У загальномедальному віртуальному заліку Україна з 13 прогнозованими нагородами втратила п’ять позицій – з 14-го місця опустилася на 19-те.
Найбільшими фаворитами медального заліку до Олімпіади підходять США: від місцевих спортсменів очікують 39 золотих нагород (і 112 – усіх ґатунків), на п’ять більше за атлетів збірної Китаю.

Фото: Pexels

Склад України на Олімпіаду-2024 за видами спорту

Легка атлетика — 25
Футбол – 18
Стрибки у воду – 9
Веслування (веслування на байдарках і каное та веслувальний слалом) – 9
Боротьба (вільна та греко-римська) – 9
Художня гімнастика – 6
Академічне веслування – 6
Спортивна гімнастика – 6
Теніс – 6
Стрільба (кульова та стендова) – 6
Фехтування – 6
Плавання – 5
Дзюдо – 5
Велоспорт (шосе + маунтенбайк) – 4
Бокс – 3
Брейкінг – 3
Сучасне п’ятиборство – 3
Настільний теніс – 3
Скелелазіння – 2
Артистичне плавання – 2
Стрільба з лука – 2
Бадмінтон – 1
Важка атлетика – 1

Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post Не кількістю, а якістю: десять цікавих фактів про олімпійську збірну України appeared first on Прямий.

Поділитися цією публікацією