Український бізнес погіршив оцінки поточних результатів та перспектив своєї діяльності. Про це з посиланням на індекс очікувань ділової активності (ІОДА), який публікує прес-служба НБУ, пише видання NV.
«Посилення інтенсивності бойових дій, невизначеність щодо строків та обсягів надання зовнішньої фінансової допомоги, блокада західних кордонів, зростання виробничих витрат на посилення кіберзахисту, брак кваліфікованих кадрів, а також сезонне послаблення економічної діяльності на початку року сприяли погіршенню оцінок ділової активності підприємств усіх секторів, що беруть участь у щомісячних опитуваннях», — йдеться в аналізі.
У січні 2024 року Індекс очікувань ділової активності знизився до 41,0 з 45,7 у грудні 2023 року. Підприємства промисловості посилили песимістичні очікування щодо результатів своєї економічної діяльності, зважаючи на зростання тиску з боку виробничих витрат та логістичні труднощі з перетином західного кордону: секторальний індекс у січні знизився до 43,7 (у грудні – 46,9). Респонденти суттєво погіршили оцінки обсягів виготовленої продукції та нових замовлень на продукцію, прогнозували подальше зменшення запасів сировини та матеріалів. Негативні оцінки щодо обсягів нових експортних замовлень на продукцію, а також обсягів незавершеного виробництва збереглися, щодо залишків готової продукції – посилилися.
Підприємства торгівлі другий місяць поспіль прогнозували погіршення своїх економічних результатів на тлі подорожчання імпорту через блокування західних кордонів, високі ціни на пальне та сповільнення попиту: секторальний індекс у січні знизився до 38,9 з 46,9 у грудні. Торговельні компанії найпесимістичніше оцінили обсяги товарообороту та закупівлі товарів для продажу, одночасно очікуючи на значне зростання залишків товарів для продажу.
Підприємства сфери послуг вчергове посилили негативні оцінки результатів своєї поточної діяльності, зважаючи на зниження попиту внаслідок підвищення власних тарифів, а також безпекові ризики: секторальний індекс становив 40,4 порівняно з 44,0 у грудні. Респонденти очікували на подальше зменшення обсягів наданих послуг та нових замовлень, а також послуг у процесі виконання.
Підприємства будівництва вчетверте поспіль надали найпесимістичніші серед інших секторів оцінки економічних результатів своєї діяльності, зважаючи на інтенсивні бойові дії, дефіцит кваліфікованих кадрів, а також сезонний фактор: секторальний індекс становив 31,9 (у грудні – 42,1).
Респонденти суттєво погіршили очікування щодо обсягів будівництва, нових замовлень, закупівлі сировини та матеріалів. Будівельники посилили песимістичні оцінки щодо доступності підрядників та зберегли очікування щодо зменшення обсягів закупівлі їхніх послуг, попри сповільнення темпів росту вартості цих послуг. Усі учасники опитування прогнозували здорожчання власної продукції та послуг на тлі посилення очікувань щодо прискорення темпів зростання закупівельних цін.
Погіршилися і оцінки щодо зайнятості. Керівники підприємств усіх секторів очікували на скорочення загальної чисельності працівників, найсуттєвіше — в секторі будівництва. Як повідомлялось, щомісячне опитування підприємств проводилося з 4 до 23 січня 2024 року.
В опитуванні взяло участь 442 підприємства. Серед опитаних підприємств 44,1% – компанії промисловості, 28,5% – сфери послуг, 22,4% – торгівлі, 5,0% – будівництва; 32,4% респондентів — великі підприємства, 29,0% – середні, 38,7% – малі. 31,9% опитаних підприємств здійснюють експортні та імпортні операції, 9,0% – лише експортні операції, 17,0% – лише імпортні операції, 42,1% – не здійснюють зовнішні економічні операції.
Раніше Петро Порошенко запропонував комплексний план захисту бізнесу від атак силовиків. Держава має працювати з бізнесом як з партнером, а не влаштовувати силові «маски-шоу» без рішень судів – вважає пʼятий Президент. Він зауважив, що інвест-клімат треба рятувати не ситуативними рішеннями РНБО, а системними змінами. Порошенко, зокрема, закликає перезавантажити БЕБ відповідно до міжнародних стандартів, заборонити іншим силовим структурам “на гарматний постріл” наближатися до бізнесу, припинити невмотивовані арешти активів, унеможливити призначення захмарних застав в господарських справах, а також будь-які процесуальні дії без рішення суду.
«Саме бізнес створює робочі місця, сплачує податки, коштом яких ми утримуємо Збройні Сили України. Бо користуючись з зовнішньої фінансової допомоги ми не маємо права витрачати це на фінансування Збройних Сил. А бізнес ще в абсолютній більшості, так само як український народ, волонтерить і допомагає армії», – наголошує Порошенко.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post Настрої бізнесу погіршуються: чергове опитування НБУ appeared first on Прямий.
Схожі новини
Які пенсії світять українцям із середньою зарплатою
В Україні фіксують різке зростання цін на оренду житла
Пишний прокоментував 18-й пакет санкцій ЄС проти рф