Сьогодні, 4 серпня, в Україні відзначається День Повітряних Сил Збройних Сил України.
Вперше присвячене Військово-повітряним силам свято заснував президент Леонід Кучма у 1997 році. Свято відзначали 2 липня. Потім 2010 року Віктор Ющенко видав новий указ, змінивши дату свята на першу неділю серпня. У 2024 році цей день припав саме на 4 серпня.
Історія свята
День Повітряних сил встановлено в Україні “ураховуючи значення Повітряних Сил Збройних Сил України у забезпеченні обороноздатності держави” згідно з Указом Президента України “Про День Повітряних Сил Збройних Сил України” від 27 червня 2007 року указом № 579/2007.
Із встановленням Дня Повітряних Сил Збройних Сил України було скасовано День Військ Протиповітряної оборони. Це пов’язано з тим, що у 2004-му році в ході об’єднання Військ протиповітряної оборони та Військово-повітряних сил були утворені сучасні Повітряні сили України.
Згідно з даними з відкритих джерел на озброєнні Повітряних Сил перебувають літаки:
МіГ-29,
Су-27,
Су-25,
Су-24,
Су-24МР,
Л-39,
Іл-76,
Ан-26,
Ан-24,
Ан-30,
Ан-70,
Ту-134.
Вертольоти:
Мі-8,
Мі-9.
Зенітні ракетні комплекси:
С-300,
“Бук” різних модифікацій
Радіолокаційні станції:
19Ж6,
35Д6,
35Д6М,
П-18,
П-18М,
5Н84А,
П-37,
РРВ-13,
РРВ-16,
79К6.
Зазначається, що загальна чисельність особового складу складає близько 50 тисяч чоловік.
Відомо, що в Україні творили конструктор одного з перших літаків, що піднявся у повітря, Олександр Можайський, засновник теорії ракетобудування Микола Кибальчич, творець бойових ракет Олександр Засядько.
Українцями були літакобудівники Ігор Сікорський та Дмитро Григорович.
Безстрашні українські льотчики-аси Костянтин Арцеулов і Володимир Дибовський першими навчилися виводити літаки з вільного падіння штопором.
Пілот Євграф Крутень заклав підвалини тактики винищувальної авіації, на які спираються і сьогоднішні прийоми повітряного бою.
Перший військовий флот був створений в Україні ще в 1917 році за часів існування УНР. Його командувачем був військовий льотчик Віктор Павленко.
Варто наголосити, що з набуттям незалежності Україна успадкувала одне з найбільших в Європі авіаційних угруповань. На його базі 17 березня 1992 року було створено Повітряні Сили України. За кількісним показником військова авіація України поступалася лише авіаціям США, Росії та Китаю, і була найчисленнішою в Європі.
До складу ВПС України було передано три повітряні армії, що складало 1100 бойових літаків різних типів. Зараз до складу Повітряних Сил входять бомбардувальна, винищувальна, штурмова, розвідувальна, транспортна авіація та зенітні, ракетні та радіотехнічні війська.
У 2014 році авіацію застосовували з перших днів проведення антитерористичної операції. Утім, спочатку це була транспортна авіація, яка виконувала функції перевезення особового складу та вантажів, а також розвідувальні польоти. Дозвіл на застосування зброї Повітряним Силам був наданий тільки після збиття першого літака — фоторозвідника Ан-30Б.
У 2022 році Повітряні Сили першими прийняли бій. Ворог намагався знищити усю систему протиповітряної оборони країни — “осліпити” наші “очі”, зруйнувати наш протиповітряний щит, прагнув завоювати панування в українському небі, щоб літаки могли безкарно бомбардувати наші міста та інфраструктуру. Тому першими цілями окупантів стали радіолокаційні підрозділи, зенітні ракетні війська, військові аеродроми, командні пункти.
Повітряні Сили витримали перші найпотужніші удари ворога. Десятки воїнів Повітряних Сил отримали найвище звання Героя України. Сотні — відзначені високими державними нагородами. На превеликий жаль, багато із них загинули, захищаючи українське небо.
Символом героїзму та жертовності в новітній історії України стали імена членів екіпажів Костянтина Могилка, Дмитра Майбороди, Олександра Бєлого, Данила Мурашка, військовослужбовців зведеного загону Повітряних Сил, інших військових частин і підрозділів Повітряних Сил, які віддали своє життя за Україну.
Нині воїни Повітряних Сил щоденно відбивають повітряні й ракетні атаки загарбників, завдають значного вогневого ураження ворогові, крок за кроком наближаючи перемогу над рашистами.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post 4 серпня – День Повітряних сил ЗСУ: історія свята appeared first on Прямий.
Схожі новини
Збройні сили ліквідували 1150 окупантів – Генштаб
Сьогодні в Україні відзначають День Повітряних Сил ЗСУ: привітальні листівки
Найгарячіше на Покровському напрямку: ЗСУ за добу відбили 102 атаки окупантів – Генштаб