16 липня 1990 року Верховна Рада Української РСР ухвалила доленосний документ – Декларацію про державний суверенітет України, яким визначені основи державного, політичного, економічного ладу. В американських ЗМІ цей документ тоді назвали “першим цвяхом у домовину радянської імперії”.
У преамбулі декларації проголошувалося “верховенство, самостійність, повнота і неподільність влади республіки в межах її території та незалежність і рівноправність у зовнішніх зносинах”. Від імені українського народу могла виступати тільки Верховна Рада. Територія України в наявних кордонах проголошувалася недоторканою. Підкреслювалося також виняткове право українського народу на володіння, користування і розпорядження національним багатством України.
архівне фото з відкритих джерел
“Від імені українського народу могла виступати тільки Верховна Рада. Територія України в наявних кордонах проголошувалася недоторканою,” – йдеться у декларації. Верховна Рада також заявила про право країни на власні збройні сили, внутрішні війська та органи державної безпеки, зобов’язуючись не поширювати, не виготовляти й не нарощувати ядерну зброю.
архівне фото з відкритих джерел
По суті, Декларація створила основу для республіканської законотворчості та незалежності від союзного законодавства. Проте документ не отримав статусу конституційного акта, і Україна залишалася у складі СРСР. Міжнародні організації та інші країни не визнали її державну незалежність через відсутність повноважень у Верховної Ради УРСР на проголошення незалежності.
архівне фото з відкритих джерел
Однак згодом Декларація про державний суверенітет стала основою для Акта проголошення незалежності України, ухваленого 24 серпня 1991 року. Незалежність країни була підтримана на всеукраїнському референдумі 1 грудня 1991 року, що остаточно вивело Україну зі складу СРСР.
архівне фото з відкритих джерел
16 липня 1990 року. Засідання Верховної Ради тоді вів Іван Плющ. Через багато років Іван Степанович так згадуватиме той день:
− Я знав настрої більшості депутатів, але впевненості, що Декларація буде ухвалена, все ж не було. Проте я поставив це питання на голосування. За неї з 385 присутніх віддали свої голоси 355, проти були 4, а близько 30 не голосували. Цей день, 16 липня, був одним із найщасливіших у моєму житті, хоча я розумів, що це лише початок до реального суверенітету України.
архівне фото з відкритих джерел
Серед тих, хто голосував “за”, було і чимало комуністів, які завжди виступали за “дотримання партійної дисципліни”, тобто слідування у фарватері Москви. Але на календарі був 1990 рік, а не 1937-й, коли за найменший прояв вільнодумства розстрілювали. До того ж і серед членів КПРС з депутатськими значками були тверезо мислячі люди. Правда спочатку вони наполягали на збереженні й в назві Декларації, і у самому її тексті “Української РСР”, а не “України”.
архівне фото з відкритих джерел
Колишній голова МЗС Геннадій Удовенко згадував:
− Я, працюючи постпредом при ООН, міг пропагувати Україну як велику державу, підтримувати активні контакти з американськими бізнесовими та політичними колами, закликати їх до встановлення прямих контактів із Києвом. У 1990 році я часто зустрічався й дискутував щодо майбутнього України з тодішнім заступником Держсекретаря США Стробом Телботом. Юридичним знаряддям у такій діяльності до проголошення незалежності була Декларація про державний суверенітет. Достатньо було, що вона проголосила верховенство Конституції УРСР над Конституцією СРСР…
архівне фото з відкритих джерел
Леонід Кравчук, експрезидент України:
− По-перше, це був єдино можливий на той час і перший в історії України державно-правовий документ або державно-політичний, який проголосив суверенітет. До цього часу проголошували і суверенітет, і незалежність різні організації: Народний рух, Гельсінська спілка і багато-багато. Але на державному рівні, що дуже важливо, вперше радянська соціалістична республіка проголошує суверенітет. Це унікальне явище. По-друге, Декларація як документ розбудила лідерів і частину українського суспільства і вселила в нього віру, що таки суверенітет, і таки незалежність є цілком можливими.
архівні фото з відкритих джерел
архівні фото з відкритих джерел
архівні фото з відкритих джерел
архівні фото з відкритих джерел
архівні фото з відкритих джерел
архівні фото з відкритих джерел
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post 16 липня – День проголошення Декларації про державний суверенітет України: історія доленосного свята appeared first on Прямий.
Схожі новини
У Держдепі США прокоментували можливу участь Росії в другому Саміті миру
Сьогодні День ухвалення Декларації про державний суверенітет України: листівки та картинки для соцмереж
В Україні здешевшав дизель