23 грудня президент Росії Володимир Путін провів щорічну пресконференцію. Багато часу глава Кремля присвятив Україні та військовому конфлікту на Донбасі. Риторика лідера країни-агресора щодо офіційного Києва, Європи і США була традиційно ворожою. Путін вкотре висловив свої претензії Заходу, який не погоджується відступати від норм і принципів міжнародного права. Очевидно, що погрози вже стали звичним для Кремля способом комунікації зі світом, тому жорстка реакція України та її західних союзників була закономірною.
Що відповіли у Києві на заяви Путіна і як відреагував на його погрози Захід – з’ясовував PRM.UA.
Війна, Донбас і Ленін: що сказав Путін про Україну
Поряд з відповідями про внутрішню ситуацію у РФ, багато часу Путін присвятив зовнішній політиці, зокрема Україні. Так, говорячи про незаконну окупацію Криму, російський президент назвав це наслідком “державного перевороту” в Україні.
“Президент Янукович і так з усім погодився, він був готовий піти… Але навіщо це зробили? Після цього був Крим. Поставили нас в ситуацію, коли ми не могли вчинити інакше”, – сказав він.
Мета Путіна не тільки захопити Україну, а й витіснити НАТО та ЄС зі Східної Європи – Порошенко
Путін звинуватив Україну в загостренні ситуації під час Революції Гідності та заявив, що РФ нібито була вимушена забрати Крим.
Говорячи про Україну, господар Кремля не уникнув можливості зневажливо відгукнутись про Володимира Зеленського. На думку Путіна, український президент не виконав своїх зобов’язань по встановленню миру на Донбасі. Ймовірно, йдеться про домовленості, які могли бути обговорені на зустрічі “нормандської четвірки” в Парижі.
“Зеленський потрапив під вплив радикальних елементів. Як кажуть в Україні – “нациків”. Замість того, щоб відповідати на запит людей про мир”, – заявив Путін.
Він додав, що з нинішнім керівництвом неможливо вибудувати “добросусідських відносин”.
“Росія хоче добросусідських відносин з Україною, але їх практично неможливо вибудувати з нинішнім керівництвом країни”, – підсумував Путін.
Також президент РФ не впустив можливості повторити свою тезу про “штучність” української державності. На переконання Путіна, Україну створив ніхто інший, як Ленін та його оточення.
“Його (Донбас) в Україну Ленін з товаришами заштовхнули силою. Спочатку вирішили взяти в Росію, а потім сказали “треба перерішати”, і перерішили. Створили країну, якої раніше не існувало. Зараз не будемо про це говорити, так сталося”, – сказав Путін.
Росія стягнула до кордону України понад 50 батальйонно-тактичних груп — Залужний
Його попросили прокоментувати ймовірність повномасштабного російського вторгнення в Україну. Однак замість відповіді президент РФ почав звинувачувати Захід у нібито підготовці військової операції на Донбасі.
“Нам кажуть “війна, війна, війна”. Складається враження, що, може бути, готують третю військову операцію (на Донбасі). І нас заздалегідь попереджають: не втручайтеся, не захищайте цих людей, а втрутитеся і будете захищати – ось такі нові санкції підуть. І готуються, може бути, до цього”, – зазначив Путін.
Він також повторив свою тезу про те, що Захід нібито перетворює Україну на “антиРосію”.
“З накачуванням сучасною зброєю, з промиванням мізків населенню. Ви уявляєте, як в історичній перспективі Росія повинна жити далі? Весь час з оглядкою, що там відбувається, які нові системи озброєння поставлені”, – заявив він і додав, що в перспективі “радикалів кинуть на розв’язання питань Донбасу і Криму”.
Путін також додав, що прямо поставив питання про те, що ніякого руху НАТО на схід далі бути не повинно. Йшлося про те, що від Альянсу вимагається офіційно відмовитися від перспективи вступу України в НАТО. При цьому Путін не відповів, чи готується військова агресія.
НАТО стягне війська до Росії у разі нападу на Україну – Білий дім
Журналісти також запитали його про умови ненападу на Україну. На це Путін відповів, що дії Кремля залежатимуть від “гарантій безпеки” які Захід нібито повинен надати Росії “негайно і зараз”.
“Наші дії будуть залежати не від ходу переговорів, а від безумовного забезпечення безпеки Росії сьогодні і на історичну перспективу”, – сказав Путін.
Водночас він чи не вперше визнав участь Росії у війні на Донбасі. За словами Путіна, він “не міг безвольно дивитись” на те, що відбувається на нібито “історично російській території”. Він також наголосив, що, мовляв, Донбас “з 1920-х років не мислив себе інакше як частиною Росії”.
“Ми були змушені щось робити у 2014 році. І так виникла криза, яка розвивається”, – уточнив він.
За його словами, він умовляв п’ятого президента України Петра Порошенка відмовитися від проголошення АТО і визволення Донбасу шляхом військової операції проти російських найманців “Л/ДНР”. Говорячи про майбутнє Донбасу Путін заявив, що його мають вирішувати люди, які там живуть.
“Ось і все, по-іншому бути не може. Ми свою роль бачимо в тому, щоб бути посередниками у створенні найкращих умов для визначення майбутнього людей, які проживають на цій території”, – зазначив Путін.
Він також заявив, що з трактуванням мінських угод нібито є проблеми, оскільки РФ вважають стороною військового конфлікту на Донбасі.
Єврокомісія підготувала план дій на випадок вторгнення Росії в Україну
“Відповідно до мінських угод Росія є посередником, а нас хочуть зробити стороною конфлікту. У мінських угодах такого немає, і ми на це не погоджувалися”, – заявив Путін.
Коментуючи газове питання, російський президент звинуватив Німеччину в тому, що вона начебто поставляє газ Україні попри умови контракту з РФ.
“Є труба, яка з’єднує польську трубопровідну систему з українською. Обсяг приблизно 3 млн кубометрів на добу. Саме стільки з ФРН подають до Польщі. У мене є всі підстави вважати, що в кінцевому підсумку цей газ йде до України”, – сказав глава Кремля.
Погрози не спрацюють: Як відреагували Україна та Захід на заяви Путіна
Чергова порція погроз від російського президента наштовхнулась на жорстку реакцію з боку Заходу. Так, у НАТО заявили, що ніколи не обіцяли Росії, що не стануть розширюватися на Східт Також в Альянсі запевнили що не відмовлять країнам східної Європи у вступі до НАТО.
“НАТО ніколи не давало обіцянок не розширюватися. Власне в установчому договорі нашої організації зазначено, що будь-яка європейська країна може стати членом альянсу”, – сказав генеральний секретар Альянсу Єнс Столтенберг у коментарі виданню DPA.
США в ОБСЄ заявили, що Росія планує військову операцію проти України
Він підкреслив, що документи неодноразово засвідчують, що країни є повністю самостійними у своєму виборі.
“Є документи, що стосуються 70-х і 90-х років – Гельсінський Заключний акт, Паризька хартія, установчий акт Росія – НАТО та багато інших договорів, – які ясно дають зрозуміти, що країни мають право обирати свій власний шлях”, – наголошує генсек НАТО.
Він нагадав, що це є основним принципом європейської безпеки, під яким підписалася і Росія.
“І союзники категорично заперечують, що будь-коли обіцяли щось подібне. Сам колишній президент Горбачов сказав, що тема розширення НАТО ніколи не порушувалася до возз’єднання Німеччини”, – додав Столтенберг.
Крім того, журналіст видання Politico Пол Маклірі повідомив, що США та їх союзники готові до обмежень проти Росії, якщо вона наважиться на повномасштабне вторгнення в Україну. НАТО, зі свого боку, може розташувати свої війська біля російських кордонів.
За словами журналіста, Адміністрація Байдена розраховує на те, що Росія не наважиться на такий крок. Однак, при відповідному розвитку сценарію, США планують не обмежуватись лише санкціями проти Росії. Так, Штати можуть збільшити можливості України по захисту своє території.
Інформвійна Путіна: як Росія створює у світі передчуття нової великої війни
Ймовірну необхідність розташування війсь НАТО біля кордонів підтвердило видання Bloomberg. Так, в день пресконференції Путіна у виданні повідомили про нарощення російських військ біля України. У матеріалі зазначається, що супутникові знімки, які дослідила військово-розвідувальна компанія Janes, вказують на готовність РФ швидко перекинути великі військові формування до своїх західних кордонів.
За даними Janes, з листопада до прикордонних районів РФ було переміщено танки, артилерійські озброєння та системи протиповітряної оборони. Попри обмежену кількість військових на кордоні, Росія може швидко наростити ці сили, відправивши великі формування на поїздах та літаках.
На ймовірну готовність Кремля чергового нападу на Україну заявили й у Литві. Так, міністр закордонних справ країни Габріелюс Ландсбергіс вважає, що Росія хоче знову напасти на Україну, тому НАТО має озброїти Київ.
“Я думаю, що Росія явно має намір атакувати. Усі свідчення показують, що намір реальний, і ми маємо до нього готуватися”, – заявив він у коментарі The Times.
Західні партнери рятуватимуть Україну попри бездіяльність Зеленського — дослідження
За словами Ландсбергіса, метою Росії може бути не просто напад, а зміна ситуації з безпекою у всьому регіоні.
За словами міністра, НАТО має зробити низку кроків. Зокрема, чітко вказати РФ, “з яким економічним болем” вона зіткнеться у разі вторгнення, зміцнити сили на східному фланзі Альянсу та озброїти Україну.
Ми вважаємо, що Україні потрібна військова допомога з оборонною зброєю. Ми всі відчуваємо наслідки нинішньої політичної ситуації, чи то в Естонії, чи то тут (у Литві), чи то в будь-якій країні від Норвегії до Румунії.
Габріелюс Ландсбергіс міністр закордонних справ Литви
Ймовірний наступник Ангели Меркель на посаді лідера німецького Християнсько-демократичного союзу (ХДС) Фрідріх Мерц заявив, що Путіну треба дати “чітку відповідь” з огляду на скупчення російських військ біля України.
“Аж до питання про те, чи можна допомогти Україні протистояти такій загрозі за допомогою оборонної зброї”, – зазначив Мерц в інтерв’ю FAZ.
Він також назвав запити України на постачання зброї з Німеччини прийнятними з урахуванням можливої ескалації.
Держдеп США попередив Кремль про нові жорсткі санкції за агресію проти України
У США також дали зрозуміти, що підтримка Вашингтоном територіальної цілісності України залишається непохитною. 23 грудня відбулись телефонні переговори радника президента США з питань нацбезпеки Джейка Саллівана і голови Офісу президента України Андрія Єрмака. Сторони обмінялися думками про подальші кроки для досягнення миру.
“Продовжили регулярний обмін думками з Джейком Салліваном щодо двостороннього порядку і ситуації навколо України”, – написав глава ОП.
В МЗС України також відреагували на агресивні заяви Путіна й спростували його слова щодо підготовки Києвом військової операції на Донбасі.
“Заява президента Росії про нібито підготовку Україною “військової операції” на Донбасі не відповідає дійсності. Навіть більше, глава Офісу президента і наша делегація в Тристоронній контактній групі проробили титанічну роботу, аби добитися відновлення режиму припинення вогню”, – заявив речник МЗС України Олег Ніколенко.
Агресія проти України матиме високу ціну: у НАТО попередили РФ про наслідки ескалації конфлікту
Він також закликав Росію сконцентруватися на виконанні домовленостей про припинення вогню та завершенні міжнародного збройного конфлікту на сході України.
“Люди по обидві сторони лінії розмежування в Донецькій та Луганській областях заслуговують на мир і спокій, особливо напередодні новорічних свят”, – наголосив посадовець.
Очевидно, що офіційні заяви Києва були обмежені дипломатичним етикетом, натомість українські опозиційні сили відреагували на претензії Кремля більш жорстко. Так, п’ятий президент України, лідер партії “Європейська Солідарність” Петро Порошенко прямо заявив, що Путін вкотре продемонстрував, що він не може змиритися з існуванням незалежної Української держави. Лідер “ЄС” наголосив, що у Кремлі “продовжують говорити про Україну, неначе Гітлер про Судети”.
“Знову про “исконно русские территории”, тепер вже і на Донбасі. Що це як вже не завуальована територіальна претензія і чергова погроза Україні, яку, за новою версією, вже створив Ленін?”, – зауважує Петро Порошенко.
Непокоїть відверта параноя відносно розширення НАТО і постійне заперечення права України стати членом Альянсу. Хочу нагадати, що межі сучасних держав і націй визначаються не дивно трактованою історією, археологією і психіатрією, а міжнародним правом і недоторканістю кордонів.
Петро Порошенко п’ятий президент України, лідер партії Європейська Солідарність
Порошенко також нагадав, що участь у військових і політичних союзах визначається суверенними державами і цими союзами, точно без “параноїдальних страхів” сусідських держав.
“Українським дипломатам треба якнайшвидше вибиратися з Гути, і кожен у “своїй столиці” має повною мірою використати черговий камінг-аут Путіна із небезпечними випадами на адресу України для мобілізації світу на нашу підтримку — від санкцій до зброї”, – вважає Порошенко.
НАТО і ЄС готові захищати союзників у разі ескалації з боку РФ – Столтенберг
“А людині, яка виконує обов’язки президента – охолонути, прийти до тями і замість того, щоби множити внутрішні конфлікти й поділи, об’єднати суспільство і політикум для оборони країни. Бо воює не з тим, не за те і не там, де треба”, – резюмує п’ятий президент України.
Секретар РНБО (2014-2019) Олександр Турчинов прокоментував заяву Путіна щодо “створення України”. Політик нагадав, що єдиним створінням Леніна був радянський монстр, який знищив мільйони людських життів.
Брехня, бруд, погрози – типовий зловоний мікс від Путіна пролунав на черговій пресконференції кремлівського диктатора. Зеленою мухою на цій купі словесного гною стала теза, що Ленін створив Україну.
Зайве пояснювати Путіну, що Україна створювалася, коли не те що Леніна, але і Московії не було навіть у проєкті. Щодо Леніна, то він дійсно створив, але не Україну, а безумного радянського монстра, який проковтнув мільйони людських життів та зруйнував долі і майбутнє поневолених народів. Саме ця покалічена хоча і не добита ленінська потвора з перебитими кінцівками й відірваною сірою речовиною сьогодні зветься Росією.
Олександр Турчинов секретар РНБО у 2014-2015 роках
Він також заявив, що неадекватні бажання Путіна щодо ревізії Конституції, федералізації чи капітуляції України ніколи не здійсняться.
“Тому що Україна створена волею народу, який довів всьому світу, що готовий захистити свою землю від скаженого монстра!”, – наголосив Турчинов.
Депутат від “Європейської Солідарності” у Київраді Сергій Таран звертає увагу, що у Кремлі досі не вважають Україну суверенною державою, що унеможливлює будь-які домовленості з Путіним.
Байден та Путін проведуть ще одні переговори – Пєсков
“На пресконференції Путін публічно підтвердив, що вважає Україну “недодержавою”. Мовляв, після розвалу СРСР в нашій країні залишились нібито “історичні російські території. Бачення Путіна – це погляд людини, яка прагне війни, прагне заново переділити світ”, – говорить депутат.
Він додає, що заяви президента РФ, які прозвучали на пресконференції, є чітким сигналом для тих, хто ще плекав надію на досягнення домовленостей з Кремлем.
Як можна домовлятися з людиною, яка досі живе старими фашистськими концепціями XIX-XX століть? Для Путіна Україна – це якесь історичне непорозуміння, він не сприймає нашу державність. Про що ж з ним можна домовлятись? Про здачу територій? Про делегування Кремлю частини нашого суверенітету? З Путіним можна говорити лише мовою санкцій, сили і вступу до НАТО.
Сергій Таран політолог, депутат від Європейської Солідарності у Київраді
Отже, попри чергову спробу тиску на Україну і Захід, наразі Путіну вдалось лише підвищити готовність цивілізованого світу до ймовірного військового протистояння. Західна демократія не збирається посувати перед кремлівською диктатурою. У Брюсселі та Вашингтоні готуються до введення жорстких санкцій, посилення допомоги Україні та ймовірного військового зіткнення з Росією.
Можливо, основною метою Путіна було ще раз нагадати про свій ультиматум Заходу щодо відмови від членства України в НАТО. Однак в Альянсі чітко дали зрозуміти, що не дозволять Кремлю перелаштовувати світовий порядок. Захід явно не збирається йти на поступки країні-агресору.
Водночас Україна також готова захищати свою незалежність від посягань російського агресора, який вважає нашу державу “історичним непорозумінням”. Про це свідчать численні військові навчання Збройних сил України, заяви офіційних відомств і жорстка риторика політичної опозиції.
Нагадаємо, що президент Росії Володимир Путін поділився своєю версією створення України. На його думку, нашу державу започаткував лідер більшовицького режиму Володимир Ленін.
Раніше, президент РФ Володимир Путін розповів, що працював таксистом після розпаду СРСР, у 1990-х роках. Падіння Радянського Союзу для нього “найбільша геополітична катастрофа XX століття”.
До того ж президент РФ Володимир Путін звинуватив Україну в тому, що вона не передала Росії закордонну власність Радянського Союзу, що нібито мала зробити в обмін на погашення Росією її зовнішнього боргу.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post Брехня, шантаж і агресивний маразм: як Україна і Захід відреагували на пресконференцію Путіна appeared first on Прямий.
Схожі новини
У Пентагоні замінили всіх посадовців, які займалися питаннями співпраці з Україною: деталі
Україна та Албанія уклали угоду про довгострокову співпрацю: що вона передбачає
Make America great again: чи зможе Трамп виконати свої обіцянки